Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска народна армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Веднъж в Министерството на отбраната пристигна представител на африканска държава. Доведоха го в Генералния щаб. Искаше да купи 72 броя САУ „Гвоздика“, калибър 122 мм. Преди това ходил в „Кинтекс“ и там му казали, че не разполагат с такива оръжия. Препратили го в Министерството на машиностроенето дали не може да му помогне. Но отговорът бил, че изпълняват поръчки по други договори, имат поети ангажименти и не може да ги прекъснат, защото ще плащат неустойки. Но африкаенецът не можеше да чака. Искаше да купи гаубиците за три дни, защото беше поръчал кораб, който пристига, за да ги товари. А беше сериозен купувач - бързаше и носеше дипломатическо куфарче с пари, бе готов да плаща веднага в брой.

    Така след ходене по инстанциите го пратили при нас. Тогава началник на Генералния щаб бе ген. Атанас Семерджиев. Той ни извика, за да умуваме как може да се реши въпросът. Започнахме да правим разчети къде и в кои поделения колко самоходни гаубици имаме - нови, употребявани, мобилизационен запас и т.н. Мислихме и накрая ген. Семерджиев в шеговит тон каза: „Скоро война няма да има. Така и така човекът е дошъл,

    защо да не му вземем парите?“

    Продадохме гаубиците, а тези бройки после ги попълнихме през следващите години от промишлеността.
    OMFG
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Идеална сделка бих казал.
      Освобождаваш се от използван ресурс срещу пари в брой.
      Който по-късно заменяш с нов.
      Единственият риск е да ти потрябват, но е бил доста малък.

      Нормална практика в световен мащаб
      Сънят е слаб заместител на кофеина!

      Comment


        Сайт за чехословашката народна армия:
        Web věnovaný Československé lidové armádě, jehož cílem je poskytnout ucelený přehled o této armádě z vojensko-historického hlediska.


        Хубаво е някой да направи нещо подобно и за БНА
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          Приятели, как мога да утвърдя в която во¼скова част /полк от българската армия е служил дядо ми, ако се знае само, че е служил в Скопие в периода 1941-1944 в пехота?
          Родом е от Кратовско, и е роден 1920 година. Благодаря.

          Comment


            Napoleon написа Виж мнение
            Приятели, как мога да утвърдя в която во¼скова част /полк от българската армия е служил дядо ми, ако се знае само, че е служил в Скопие в периода 1941-1944 в пехота?
            Родом е от Кратовско, и е роден 1920 година. Благодаря.
            Пусни едно запитване до архива в Търново. Мисля, че тези справки ги правеха там.
            Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

            Comment


              1951 написа Виж мнение
              Пусни едно запитване до архива в Търново. Мисля, че тези справки ги правеха там.
              Аз пратих съобщение до военния архив, от там търсят точно която военна част е бил войникат, защо архивите са били комплетувани по конкретни военни части.

              Comment


                ETH BEHTI написа Виж мнение


                3. Кербала и инженерните приготовления - много е говорено на тази тема, само ще добавя, че ако имаше жандармеристи, вместо "гущери", поне щяха да оборудват на 4-те краища на оградата картечни гнезда, каквито съм виждал навремето в поделението в Кърджали, а навярно дори и РПГ- звена.
                Не се заяждам, но кога си ги виждал тези картечни гнезда в поделението в Кърджали? Аз поне преди 20 години не видях нищо подобно за цялата си служба там,не съм чувал и от офицерите ни.
                Last edited by romel; 25-05-2014, 13:45.

                Comment


                  За коя година говорим?А иначе през 86-87 спомена ви е че имаше.

                  Comment


                    Къде ги видя бе колега,през 85-86въобще нямаше такива неща.То верно ,новобранците виждаха известен чанч ,но чак пък да сънуват картечни гнезда е прекалено.

                    Comment


                      Първо се уточнете за кое поделение в Кърджали говорите те бяха три. Ако говорите за поделението на ВВ то там имаше вишки. Не съм виждал специално оборудвани картечни гнезда. Впрочем такива вишки за караулът имаше и в Конгото и в артилерийският полк в центъра.
                      Картечни гнезда от чували пълни с пясък имаше през 1989г. в Крумовград на покрива на корпусът най близо до пътя. Имаше окопи, усилени караули с четири пълнителя вместо с два, секретни постове освен основните такива, а ми се върти и смътен спомен че едната седмица нощно време на погребите извън града даваха и по две гранати. Ама тогава така бичехме наряд, че бяхме в полусънно състояние. Положението беше много възпалено и проверките бяха минимум по две на нощ за деня да не говоря. Това предвид района и местното население.
                      А сетих се освен това бяха довлекли от парка и поставиха на позиции ЗУ 23 - 2 и изнесоха от АВ склада Стрела - 2. Стрелите качиха на покривите и гаргаджиите две седмици се въртяха там като луди, а ние ги псувахме щото скатаваха общият наряд.

                      Comment


                        ВВ имам впредвид.Картечни гнезда...???Да не се объркахте по вишките на караула (леле как съм висял там като паяк на Нова година и Бъдни вечер)
                        Last edited by romel; 22-05-2014, 01:40.

                        Comment


                          Картечните гнезда бях в Крумовград под. 34 140 през май - юни 1989г. - голямата екскурзия. Там караулът никога не е стоял на вишки. Постовете бях разположени на полоса зад панелена оградависока около 2.40м. Вишки имаше на артилерииските погреби извън града но и там ги ползваха само през деня.

                          Comment


                            Тежкият полк в Шумен
                            Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                            Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                            Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                            Comment


                              не можах да намеря тема за новини:

                              Словашки военни стрелят с нашите на полигон Шабла



                              Тактическо учение с бойни стрелби на формированията за противовъздушна отбрана започна в понеделник, 24 август, на зенитния полигон на Военновъздушните сили край Шабла, съобщиха от военното министерство.

                              В четиридневното учение участват над 750 бойци от Военновъздушните сили, над 460 техни колеги от Сухопътните войски, над 200 военни моряци, както и екипи от Служба „Военна полиция" и Гранична полиция.

                              През тази година в учението участват и до 60 военнослужещи от зенитно-ракетен дивизион на Военновъздушните сили на Словашката република.

                              По време на стрелбите ще бъдат използвани зенитно-артилерийско въоръжение и различни типове зенитно-ракетни комплекси от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили. В „Шабла - 2015 г." ще участват и изтребители МиГ-29, самолети Су-25 и L-39 и вертолетите Ми-17.

                              Целта е да бъде усъвършенствана системата за командване и управление, както и да се повиши подготовката на формированията на Българската армия за противовъздушна отбрана и действията на авиацията по унищожаване на въздушни и надводни цели.

                              sause: http://news.ibox.bg/news/id_1013546051
                              War, war never changes..

                              Comment


                                То стана традиция малки държави без подходящ полигон да тренират тяхното ПВО на Шабла. Предишни години сърбите ни идваха на гости.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X