Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска народна армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Hangwire написа Виж мнение
    На кого е известно? От къде?

    Както казах, доста от нещата са догадки. Интересно ми е как си толкова категоричен.
    За какво са ни тези ракети?
    До коя точка на страна от Нато могат да стигнат по-лесно от България, отколкото от СССР? Погледни картата - от руската граница до Инстанбул не е по-далече.
    Между другото, точно в района Грудово-Елхово няма нищо. Твърдя на база, не само че две години чертах достатъчно карти в щаба в Елхово, а най-вече на база това, че според най-оптимистичните разчети, тая местност можеше да се удържи до 2 часа, реално по-малко.
    Не знам дали си виждал каква равнина е там.
    За първа по-сериозна съпротива можеше да се говори чак при "Червен баир" в Ямбол или чак в Сливен.
    Томахоукът си минаваше свободно по леглото на Тунджа, а ние реално нямаше с какво да го спрем.
    Всички ракетни комплекси в района, като примерно тоя в Болярово или Маломир си бяха подвижни.
    http://www.bukvite.com

    Comment


      Благодаря, ще имам непредвид тази информация.
      Никой нищо не си е измислял, както казах всичко е догадки и не трябва да се взимат като твърдения. Надявам се скоро да мога да покажа на карта това място

      Comment


        Възможно е "ракети със шахтово базиране" да не е имало. Но оборудвани шахти за складиране на телеграфни стълбове бяха подготвени бол...
        "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

        Comment


          Здравейте!

          Много интересна тема -обхваща доста дълъг период от историята на държавата ни -и не визирам само 1944-1989г а и годините преди 1944гТактическите планове за воина с Турция и в това число и с Гърция от периода 1944-1989г-отчасти припокриваха плановете отпреди девети септември-разликата беше в изпълнението им-а самата доктрина си беше отбранителна война до изтощаване на първата вълна и последваща контраатака от резервите на БНА и съюзни армеиски части. В тази връзка не съм съгласен ,че неможехме да удържим Турция и Гърция сами без намесата на Големия брат-можех ме-такива бяха плановете и те бяха доста реалистични!Първо Турция в един конфликт между НАТО и Вършавския договор щеше да е в по-лоша позиция от нас-щеше да воюва на два фронта!Второ-имахме(и все още имаме отчасти)добре изградена и подържана отбранителна линия (особенно по южната ни граница)Тази линия беше гръбнака на отбранителната доктрина и е изграждана още от 1939г.-а смея да твърдя и преди това.Ако се разходите по южната ни граница дори и днес ДОТ-вете си стоят а бетонните окопи са все още неразрушени-в съчетание с плътното миниране пред позициите -тази отбранителна линия беше доста стряскаща(междо другото в горите около с.Шарково братята роми все още свалят уплътнителни бронзови пръстени от бетонирани във вертикално положение снаряди със снети взриватели-интересно кога ли ще се взриви някои такъв снаряд, че военните да се сетят да си проверят дали са обезопасили всички минни полета)Трето-доктрината на тази отбрана не беше пасивновно изчакване(като при Мажино примерно)в нея беше включено и изпреварваща удари по съсредоточени за настъпление вражески воиски-за тази цел фронтовата авиация беше изнесена на предна линия-а както и по-нагоре е писано броя и не беше никак малък!В изпълнение на тези задачи трябваше да участват и ОТР комплекси-тяхната задача не беше да ударят Истамбул или Солун ( за там Големия брат беше подготвил друг вид боеприпаси)а командните пунктове на дивизии и армии както и пунктовете за съсредоточаване на воиски дълбоко в тила преди тяхното изпращане на фронта. И накрая малко лирично отклонение-на позицията на предния отряд в гр.Иваиловград беше деиствително вълнуващо когато заемахме позиции в окопите да видиш как там са изграждали тази отбрана три поколения-имаше зидани окопи за зад валове от времето преди 1939г,там бяха и ДОТ-вете от 1939-1944г,а последните укрития за личния състав и техниката ги изграждах през 1989г.Предварително се извинявам за многословието си но темата е деиствително обширна !

          Comment


            Здравейте, наистина темата е доста обширна, като период и информация, която може да обхване. Като цяло се достигна до най-мощното оръжие, което сме имали - балистични ракети с конвенционални бойни глави. Имаше мнения, че сме разполагали с базиран ядрен арсенал, но си останаха неоснователни и несериозни продукти на слухове. Чест прави, че в този форум не се разглежда сляпо историята и непотвърдени факти и източници не се толерират. Дори и най-сериозните поддръжници на тезата, че България е разполагала с ядрен арсенал не можаха да покажат нищо друго освен въздушна снимка на релефът над село Шехово (днешно Дъбница), което трябваше да бъде неоспоримото доказателство.
            Аз лично смятам, че руснаците са били прави да нямат никакво доверие в българските генерали и цялата ни военна структура тогава. Това си проличава най-вече колко лесно престъпно се отказваме от единственото ни средство за отбрана. В съвременната военна действителност бойната сила не се измерва в брой танкове или самолети, а в наличие на системи и средства за агресия или противодействие. И ако помните Ангел Марин, вицепрезидентът на България, който по това време дойде на власт, въпреки че е бил главнокомандващ на ракетните войски и артилерията на сухопътните войски и дори до колкото знам се е отказал поради несъгласие с престъпленията, които се извършват спрямо Родината ни, не направи абсолютно нищо... Това показва, че не сме достойни да се наричаме сила на Балканите по това време, след като всичко просто е силна намеса на СССР и евентуален второстепенен фронт на имагинерна трета световна война.
            Last edited by Петър Илиев; 30-05-2010, 17:21.

            Comment


              Никой ли не участвал по онова време

              в дивизионно занятия, където сценария предвижда МЯУ (малък ядрен удар). Имаше си в щабовете и съответните специалисти за избор на мястото и времето на нанасянето му.
              Всички екземпляри на Бойния Устав на Сухопътни Войски за по-горните нива ли са унищожени? Там си беше регламентирано как се използва ядрено оръжие.
              Но по време на службата ми нито съм виждал, нито чувал за наличие на ядрени заряди в БГ. Както някой спомена вече - и да е имало, то не са били под наш контрол.

              Comment


                Бих искал да попитам в тази тема, тъй като видях подобен тип въпроси касаещи бойната екипировка и снаряжението в БА.
                Какви са били зимните маскировъчни униформи в периодът на Варшавският договор, всеки редови войник ли е разполагал с такива или само специални подразделения и високопланинските роти? Какво представляват, от какъв материал са изработени, плащове ли са и изобщо имало ли е устав за вида на такова бяло зимно маскировъчно облекло? В момента имаме ли подобна екипировка в съвременната БА на територията на България?

                Comment


                  Не знам доколко това е свързано с темата БНА, но поне няколко източника (за съжаление - без документални свидетелства на този етап) потвърждават наличието на тактически ядрени заряди в НРБ в определен период. Вероятно съхранявани в над три пункта (в съответната близост до летище и бази на ракетните войски). Ако не друго - то със сигурност бази за ядрено оръжие у нас е имало.

                  Comment


                    Петър Илиев написа Виж мнение
                    Бих искал да попитам в тази тема, тъй като видях подобен тип въпроси касаещи бойната екипировка и снаряжението в БА.
                    Какви са били зимните маскировъчни униформи в периодът на Варшавският договор, всеки редови войник ли е разполагал с такива или само специални подразделения и високопланинските роти? Какво представляват, от какъв материал са изработени, плащове ли са и изобщо имало ли е устав за вида на такова бяло зимно маскировъчно облекло? В момента имаме ли подобна екипировка в съвременната БА на територията на България?
                    1.След започване на зимният период,полевата униформа си е шаяк/зимно кепе/ушанка/,клин, и хубавият стар,дълъг,топъл и тежък шинел.В добавка при полеви условия-овчи кожухчета/със или без ръкав/. Маскировка-бял или др.цвят халат/кобенизон/. 2.Танкисти и мех.водачи с топъл ''танков'' гащеризон или дълбок и пазещ кръста панталон и яке. 3.Ракетчиците имаха също странни дрехи от нещо наподобяващо кожа. 4. Най-зле бяха парашутистите,от т.нар. ''спец.наз''-камуфлажен панталон с много джобове/ с подплата/+ камуфлажна куртка с много джобове с подплата''бибер''/същата,като на танковото яке/+ пуловер+кепе/ушанка/+ бял камуфлажен халат+раница.Подобна бяха и дрешките на алпийската рота... 4. А иначе по складовете ми се е случвало да забележа,че ''пращи'' от вещево оборудване всякакви модели,кройки и материи - кожуси,гащеризони и куртки от агнешка кожа, от лицева кожа и т.н... Двулицеви копринени немски камуфлажни халати/голям благодат бе да се сдобиеш с такова нещо/... Камуфлажни шорти и дълги широки камуфлажни ризи/по тях няма копчета,а само връзки/... Зимно бельо от лен,памук,вълна и т.н... Различни модели обувки/от разни армии/... И всичко това произведено от начлото на 30-те, до началото на 70-те год.
                    "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                    Comment


                      Зимна маскировка имаха само някои подразделения в пехотните части - разузнавателните взводове мисля. Иначе нормално зимно облекло си беше кафявия шаяк, наричан "въшкарник", но доста добра идея, защото пази достатъчно топло и достатъчно проветриво, черния шинел и това е. Понякога се слагаха на каските разни бели подръчни неща.
                      Танкистите и екипажите на останалите машини си бяха със зелените гащиризони (яке и много дълбок, стигащ до гърдите панталон) от брезентов някакъв или дебел памучен плат с толкова дебели и топли подлпати за зимата, които се свалят, че тази от панталона я махахме и оставяхме само на якето, защото иначе завираш. Плата беше пак от дебел и много топъл шаяк с яка от овча мисля кожа, приличаше на разпространените в миналото шофьорски шуби.

                      За по-специални части и случаи имаше зелени халати на белезникави точки за лятна маскировка и бели за зимата, но не съм виждал да ги изнася някой.

                      Лятната маскировка се реши с новите зелени камуфлажни дрехи, които се появиха в края на 80-тте и средата им. За зимната мисля, че си останаха белите халати, но не за всички.

                      Въобще впечатлението ми е, че БНА пренебрегваше тия неща или пък ги пазеше за военно време.

                      Това с различните видове бельо - те го пазеха също и не го раздаваха, всеки си купуваше каквото намери и отдето намери.

                      От обувките бяха останали цинтове с гети от едно време, силно водопропускливи, подковани с желязо, с които много ефектно се маршируваше. После се появиха кубинки, които изкарваха по окло 1 година безогледна брутална експлоатация в кал, вода, нафта, масла, камъняк и пр.

                      Имаше, разбира се, "офицерски" - зимни, подплатени с кожа, в която краката не замръзваха..

                      Явно офицерските крака бяха по-нежни и чувствителни, а иначе на средностатистическия българин не му замръзваха явно пръстите на краката.

                      Под куртката над тениската имаше едни тънки кафяви пуловери, бая топлеха, както и всичко това, което не се вижда над яката и беше изплетено или купено от грижовни баби, майки, гаджета и др. )

                      Comment


                        KG125 написа Виж мнение
                        Зимна маскировка имаха само някои подразделения в пехотните части - разузнавателните взводове мисля. .....
                        Маскировки имаше за всеки сезон в ГВ.
                        Гащеризони, халати, наметала - летни, пролетни, есенни, зимни ... с копчета, с връзки, надяващи се през глава, цели(като на Ф1, ебати зорае, ако имаш специфичен зор ... варианти бол, обмундировка за целия лс, ама общо взето никой не го ползваше, освен по няколко пъти в началото на всеки сезон и то основно от нарядите "секрет", другите даже не ги вадеха от гардеробните и вещевите складове, освен за преглед. Даже лятото имаше зелени цървули - супер маскировка, ако не се търкулнеш в някое дере, по стълбите, да се претрепеш с тия гладки и меки подметки ...

                        Е, не е точно за маскировката в БНА, щото ГВ бяха войски на МВР ...

                        Comment


                          E за ГВ не знам, но ето, че и там не са се позвали много-много. А пък самото естество на ГВ предполага да се ползват.

                          Comment


                            Сещам се за маскировъчните средства на техниката... Когато отидохме по частите, заварихме маскировъчни мрежи изплетени от един мек здрав плат, с вид на ситна рибарска мрежа, съответно оцветени. Слагат се и се махат моментално, маскират добре, а и имаха второ приложение, че в студ вътре в танка ставаха на идеален топъл подръчен дюшек.

                            Тъй, ама скоро ги смениха с някакви с пластмасови листа, които сигурно струваха майка си и баща си за да се изработят и които според мен бяха измислени и одобрени от хора, които не са виждали бойна техника отблизо.

                            Докато ги поставиш и свалиш се закачаха по всяко стърчащо нещо поне сто пъти. Питах се кой идиот предлага това нещо да се сваля и поставя бързо в бойна обстановка и освен, че е вражеския диверсант от стихотворението на Валери Петров "NNN", за друго не можех да се сетя.

                            Comment


                              KG125 написа Виж мнение
                              E, така е, но пък в мирно време това е максимума. То че щеше да си ... ......., щеше, но не сме били за два часа.

                              А Турция е имала около 4500 танка срещу наши около 2000, май.
                              Ние пък имахме на всяка армия по една ракетна бригада с ракети СКЪД(8 К 14 ),една ракетна бригада на КСВ(2 дивизиона 8 К 14 и един СС-23).Всяка мото стрелкова дивизия по един ракетен дивизион с радиус на действие до 90км. и всяка танкова бригада с по един ракетен дивизион като дивизията , но с една пускова установка по малко.
                              Не говориме за противотанковата , гаубичната , оръдеината и реактивната артилерия.

                              Comment


                                А Турция е имала около 4500 танка срещу наши около 2000, май.
                                над 3500 наши.

                                Comment

                                Working...
                                X