Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска народна армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    KG125 написа Виж мнение
    Зимна маскировка имаха само някои подразделения в пехотните части - разузнавателните взводове мисля. Иначе нормално зимно облекло си беше кафявия шаяк, наричан "въшкарник", но доста добра идея, защото пази достатъчно топло и достатъчно проветриво, черния шинел и това е. Понякога се слагаха на каските разни бели подръчни неща.
    Танкистите и екипажите на останалите машини си бяха със зелените гащиризони (яке и много дълбок, стигащ до гърдите панталон) от брезентов някакъв или дебел памучен плат с толкова дебели и топли подлпати за зимата, които се свалят, че тази от панталона я махахме и оставяхме само на якето, защото иначе завираш. Плата беше пак от дебел и много топъл шаяк с яка от овча мисля кожа, приличаше на разпространените в миналото шофьорски шуби.

    За по-специални части и случаи имаше зелени халати на белезникави точки за лятна маскировка и бели за зимата, но не съм виждал да ги изнася някой.

    Лятната маскировка се реши с новите зелени камуфлажни дрехи, които се появиха в края на 80-тте и средата им. За зимната мисля, че си останаха белите халати, но не за всички.

    Въобще впечатлението ми е, че БНА пренебрегваше тия неща или пък ги пазеше за военно време.

    Това с различните видове бельо - те го пазеха също и не го раздаваха, всеки си купуваше каквото намери и отдето намери.

    От обувките бяха останали цинтове с гети от едно време, силно водопропускливи, подковани с желязо, с които много ефектно се маршируваше. После се появиха кубинки, които изкарваха по окло 1 година безогледна брутална експлоатация в кал, вода, нафта, масла, камъняк и пр.

    Имаше, разбира се, "офицерски" - зимни, подплатени с кожа, в която краката не замръзваха..

    Явно офицерските крака бяха по-нежни и чувствителни, а иначе на средностатистическия българин не му замръзваха явно пръстите на краката.

    Под куртката над тениската имаше едни тънки кафяви пуловери, бая топлеха, както и всичко това, което не се вижда над яката и беше изплетено или купено от грижовни баби, майки, гаджета и др. )
    Забравяш така наречените "гъбини"...Спомням си, че докато давах караул вм една ледена зима на дисципа в Плевен, въпросното съоражение (гъбината) ме запази топъл, макар и с цената на абсолютна неповратливост
    Analog man...

    Comment


      Аз служих 1988-1990. Бях в първоешелонен боен полк с което би трябвабло да се чувствам част едва лине от елита на БНА))) в действителност бяхме трагични-гаубици образци 1930 и 1943 г., произведени през 50-те, год. които на всеки 5-6 изстрела дваха осечка и викахме АВ!!! АК който ми зачислиха беше поне с 20 г.експолатация, след 10 изстрела не мож го пипна.... Цялата служба изкарахме с прословутите "въшкарници" през зимния период,ако не се лъжа 1.Х.-1.V., после ни дваха едни летни направо съветски унифопми, т.нар.-гиманстьорки и при., който е служил-знае! Излишно е да казвам че се даваше 1 комплект дрехи на сезон-оправяй се както можеш! така, че имам досто скромно мнение за реалните възможности на БНА като военна сила(но пак е по-добре от сегашната пародия). Техниката си беше морално и физчески сдала, единственото ново нещо бяха АК 5.45х39 които получихме няма година преди УВО...

      Comment


        багатур написа Виж мнение
        Аз служих 1988-1990. Бях в първоешелонен боен полк с което би трябвабло да се чувствам част едва лине от елита на БНА))) в действителност бяхме трагични-гаубици образци 1930 и 1943 г., произведени през 50-те, год. които на всеки 5-6 изстрела дваха осечка и викахме АВ!!! АК който ми зачислиха беше поне с 20 г.експолатация, след 10 изстрела не мож го пипна.... Цялата служба изкарахме с прословутите "въшкарници" през зимния период,ако не се лъжа 1.Х.-1.V., после ни дваха едни летни направо съветски унифопми, т.нар.-гиманстьорки и при., който е служил-знае! Излишно е да казвам че се даваше 1 комплект дрехи на сезон-оправяй се както можеш! така, че имам досто скромно мнение за реалните възможности на БНА като военна сила(но пак е по-добре от сегашната пародия). Техниката си беше морално и физчески сдала, единственото ново нещо бяха АК 5.45х39 които получихме няма година преди УВО...
        Това , което казвам за ракетната мощ на БНА е самата истина.Служил съм в една от ракетните бригади и то цели 3 години , въпреки , че не съм бил ракетчик и още почти 5 г. в артилерииски полк-122мм и 152мм гаубици.Влачили са ме по арт.стрелби та чак ми е писнало , но такова нещо дето ти казваш не ми се е случвало да видя.Бях в първоешалонен полк.
        За въшкарниците и за гимнастьорките си напълно прав.Под съмнение за АК.

        Comment


          А да ви питам с какви ботуши са били обути войниците и офицерите преди да пуснат кубинките след '85 и масово през '90?
          Ако може и снимка да качите!

          Нашите не бяха ли обути с сапоги как русские? Тези високите ботуши?

          Comment


            Добри Джуров въведе кубинките

            Comment


              Знам, по хвалба на Фидел Кастро при последното му посещение. С такива са обути кубинските революционери, по модел на американските военни боти!

              Comment


                багатур написа Виж мнение
                Аз служих 1988-1990. Бях в първоешелонен боен полк с което би трябвабло да се чувствам част едва лине от елита на БНА))) в действителност бяхме трагични-гаубици образци 1930 и 1943 г., произведени през 50-те, год. които на всеки 5-6 изстрела дваха осечка и викахме АВ!!! АК който ми зачислиха беше поне с 20 г.експолатация, след 10 изстрела не мож го пипна.... Цялата служба изкарахме с прословутите "въшкарници" през зимния период,ако не се лъжа 1.Х.-1.V., после ни дваха едни летни направо съветски унифопми, т.нар.-гиманстьорки и при., който е служил-знае! Излишно е да казвам че се даваше 1 комплект дрехи на сезон-оправяй се както можеш! така, че имам досто скромно мнение за реалните възможности на БНА като военна сила(но пак е по-добре от сегашната пародия). Техниката си беше морално и физчески сдала, единственото ново нещо бяха АК 5.45х39 които получихме няма година преди УВО...
                Аз служих 1991-1992г. бяхме с комуфлажи, доста качественни, оръжието беше АК-47 в идеално състояние. Стреляхме до побъркване но нямаше такива работи, но ние все пак бяхме граничари.

                Comment


                  кало написа Виж мнение
                  над 3500 наши.
                  Аз знам че до 1990г имаме 5000 танка над 6000 арт. системи и изобщо не се е предвиждала отбрана а удар на юг до морето и блокиране на проливите до пристигането на Киевския военен окръг.

                  Comment


                    Dobromir91 написа Виж мнение
                    А да ви питам с какви ботуши са били обути войниците и офицерите преди да пуснат кубинките след '85 и масово през '90?
                    Ако може и снимка да качите!

                    Нашите не бяха ли обути с сапоги как русские? Тези високите ботуши?
                    През 1971 год. офицерите и старшини школниците носеха черни кубинки с кожени гети, които се закопчаваха отстрани. На школниците кубинките се даваха при завършване на школата, а по време на обучението бяхме с цинтари. През 1972 г. на офицерите смениха цвета на кубинките с кафяв. Подметката на кубинките беше от гьон, а тока от гума. една подметка издържаше 2-3 месеца и се сменяше, като новата се закрепваше за обувката с дървени пирони отстрани. Освен кубинки ги наричхме и "агресорки"
                    Летните куртки бяха памучни тип "гимнастьорка" с отворена яка. По това време излязоха и полиестерните куртки - цвета им се различаваше- бяха сиво-зелени.Предпочитахме ги, защото се перяха много лесно в бензин Б-70(за БТР) и изсъхваха за 10 минути.

                    Comment


                      baian написа Виж мнение
                      Аз служих 1991-1992г. бяхме с комуфлажи, доста качественни, оръжието беше АК-47 в идеално състояние. Стреляхме до побъркване но нямаше такива работи, но ние все пак бяхме граничари.
                      Да, ама в ГВ автоматите се сменяха на 3-9-6 месеца. Първата смяна се правеше още на третия - в УЦ сдаваш след третия месец и на заставата получаваш нов, който ти го сменят през юли-август с друг, до следващата пролет или най-късно до лятото.
                      Пиша "нов", но това не значи "от магазина", а почти изцяло рециклиран, оксидиран, стендован, възможни бяха само леки драскотини по пластмасовите приклади и бакелитови ложи. Има ли пукнато на дървен приклад или нещо хлопащо и си заминаваха барабар с АВ-ейците към отряда.
                      А и ГВ колкото и свирепо да се експлоатира оръжието, то трябва да си луд, за да не го пазиш от малко малко поне - там не си на учение за седмица, не пазиш паметник в центъра на София, няма друг освен теб и партньора. Предаде ли те оръжието, щото не си се грижил за него, може и да нямаш особени шансове да разказваш после по форумите

                      Comment


                        Здравейте, аз имам един въпроса, на който се надявам да можете да ми отговорите. Той е къде бих могъл да намеря информация за командващите сухопътните, военновъздушните и военноморските сили в периода на Студената война. По-конкретно ме интересува периодът от 1985 насам.
                        Аз-ът губи смисъл в битката. Тук на бойното поле, аз-ът се завръща единствено, когато враните впият клюнове в посечения ти труп, когато длетото потъва в надгробният камък, за да избише окованото в дати име. Бием се като отряд. Умираме сами. Винаги е било така и винаги винаги ще бъде.

                        Never let the future disturb you. You will meet it, if you have to, with the same weapons of reason wich today arm you against the present. Marcus Aurelius Antonius

                        Comment


                          Вестник "Преса" от известно време имат една рубрика, в която всяка събота публикуват спомени на разни офицери, които са били на ключови позиции в БНА и МНО едно време.
                          Има интересни факти. Ето разказа от тази неделя:

                          Открий огромно разноoбразие от интересни книги в сектор "Книжарница" на store.bg Художествена литература, детски книжки, учебници и учебни помaгала.
                          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                          Comment


                            багатур написа Виж мнение
                            Аз служих 1988-1990. Бях в първоешелонен боен полк с което би трябвабло да се чувствам част едва лине от елита на БНА))) в действителност бяхме трагични-гаубици образци 1930 и 1943 г., произведени през 50-те, год. които на всеки 5-6 изстрела дваха осечка и викахме АВ!!! АК който ми зачислиха беше поне с 20 г.експолатация, след 10 изстрела не мож го пипна.... Цялата служба изкарахме с прословутите "въшкарници" през зимния период,ако не се лъжа 1.Х.-1.V., после ни дваха едни летни направо съветски унифопми, т.нар.-гиманстьорки и при., който е служил-знае! Излишно е да казвам че се даваше 1 комплект дрехи на сезон-оправяй се както можеш! така, че имам досто скромно мнение за реалните възможности на БНА като военна сила(но пак е по-добре от сегашната пародия). Техниката си беше морално и физчески сдала, единственото ново нещо бяха АК 5.45х39 които получихме няма година преди УВО...
                            Забравяш камионите "Прага", екземпляри от периода 1944, поне в ШЗО-то в Плевен ги имаше де. А за единият комплект дрехи - в казармата се научих да пера :-)

                            Comment


                              Камионите "Прага" V3S са от 50-те години и макар и морално остарели се оказва, че са по издръжливи от новите ЗиЛ-131 и Урал 4520, които често даваха дефекти. Имало е наистина стара техника, но и доста съвременна и на добро ниво, която днес или се съсипа или вече е остаряла след 25 години застой.
                              Батальони "М"

                              Comment


                                Grenadier написа Виж мнение
                                Камионите "Прага" V3S са от 50-те години и макар и морално остарели се оказва, че са по издръжливи от новите ЗиЛ-131 и Урал 4520, които често даваха дефекти.
                                Това как го измисли ??? По-голяма небивалица ... здраве.
                                Имаш ли бегла представа какво и как може и издържа Зил и Урал ?
                                Ако нямаш, питай, ще ти обясня от личен опит.

                                Comment

                                Working...
                                X