Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска народна армия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    БНА-БА написа Виж мнение
    Виждал съм по снимки офицери от БНА си носят някои от ордените и медалите на шаечната куртка.На една снимка видях че един майор-мотострелковак си носеше четирилъчния орден ВВУЗ Васил Левски и четирилъчния орден ВА Георги.С.Раковски както и още някакви ордени.Това позволено ли е?
    Непрактично е.Особено,ако ти се наложи по каквато и да е причина да легнеш по корем.Малко боцка

    Comment


      БНА-БА написа Виж мнение
      Виждал съм по снимки офицери от БНА си носят някои от ордените и медалите на шаечната куртка.На една снимка видях че един майор-мотострелковак си носеше четирилъчния орден ВВУЗ Васил Левски и четирилъчния орден ВА Георги.С.Раковски както и още някакви ордени.Това позволено ли е?
      Нагръдния знак не е орден!Това е просто значка показваща ,че си завършил еди какво си ,че си придобил класна специалност ,че принадлежиш към някоя част и т.н. ЗА ордените и медалите има специални ленти ,които се носят на бойната(ежедневната ) форма за да не се зеносват самите отличия.Слагат се обикновено над левия джоб на ризата (куртката). Самите отличия се носят обикновено с парадната форма . Винаги има изключения . Виж по старите руски филми как ги носят червеноармейците! При нас беше много модно едно време да им подражаваме. НО тази практика е повече за военно време когато бързаш да си ги носиш ,че може да няма по-късно........
      Погледни и забележката на Bigbeer!

      Comment


        SSmart написа Виж мнение
        Нагръдния знак не е орден!Това е просто значка показваща ,че си завършил еди какво си ,че си придобил класна специалност ,че принадлежиш към някоя част и т.н. ЗА ордените и медалите има специални ленти ,които се носят на бойната(ежедневната ) форма за да не се зеносват самите отличия.Слагат се обикновено над левия джоб на ризата (куртката). Самите отличия се носят обикновено с парадната форма . Винаги има изключения . Виж по старите руски филми как ги носят червеноармейците! При нас беше много модно едно време да им подражаваме. НО тази практика е повече за военно време когато бързаш да си ги носиш ,че може да няма по-късно........
        Погледни и забележката на Bigbeer!
        Да гледал съм над 50 съветски филма за ВСВ и се виждам че си ги носят на тях а по късно видях тази снимка на един майор от БНА в Чехословакия през 1968г и той си носеше 2-3 медала.
        Българската Армия е в сърцата ни.
        http://vbox7.com/play:eb638c1e
        http://vbox7.com/play:f18d542d

        Comment


          bsb написа Виж мнение
          Колко хора, служили в армията по едно или друго време, смятат, че по това време тя е била способна да отбранява страната? Имам предвид армията като система, не като наличие на качествено оръжие или количество на личния състав.
          ами впечатленията ми ,като наборен мотострелковак от Елховския полк -91-93 г не са особено добри - за голямото лятно ТУБС на НовоСело не успяха да излязат 2 от 11-те ротни машини-това при положение че цял месец преди това ротата кисне в парка и се подготвя за учението,в танковия батальон положението беше доста по-тежко- машините им бяха доста по-стари от нашитеБМП23-Т55м

          аз лично го играх командир на взвод тогава ,бях на радиото постоянно и от това имах точна представава за случващото се

          Comment


            uzi71 написа Виж мнение
            Ха-ха-ха - не възвеличавай старото. Повярвай ми - няма никакво удоволствие в това да носиш "въшкарник" в началото на есента когато може да е 30 градуса , или в края на зимата когато клина вече се разпада в областа на "края на гръбнака". Имаше и други "неудобства" които нте ти трябва да изпитваш.

            няма по-деморализиращ фактор от въшкарник през жегав септември

            Comment


              Преди в БНА имаше една уникално удобна бойна форма.Беше само за офицери или по скоро някой от офицерите я имаха.Чувал съм,че е била на щат при баретите в София по соц. време.Обличал съм я няколко пъти на демонстрации по СРБ.
              Беше армирана с гумени ленти на коленете и предмишниците.Имаше специална ластична материя на чатала и подмишниците за пълна свобода на движенията.Камуфлажна(2 части-куртка и панталон) с допълнителни джобове
              Като вид също изглеждаше отлично
              Предполагам,че беше скъпа.Не ми беше зачислена.Даваха ми я обикновено при проверките от КСВ или ЩА.Иначе си карахме с обикновения камуфлаж,който си е и сега на щат
              Казваха,че камуфлажната и боя намалявала отражението на инфрачервените прожектори,но ми се вижда малко съмнително
              Не знам дали е била само българска т.е. в БНА,но досега не съм срещал по-удобна.Дори на снимка не съм виждал подобна

              Comment


                Въпросната униформа е от обикновен камуфлажен плат и няма нищо секретно в него. В МВР освен в СОБТ се ползваше при операции и от групите за бързо действие /ГБД - сегашни СТЗБД/ на националните и териториалните дирекции до 1994-95г. /не помня точно/. Колкото до удобството на тази униформа - зависи, защото най-големия размер който пристигна беше 188/100 и затова ми беше малко малка, а и не само на мен.

                Comment


                  Спешно ми трябва информация дали някъде в България съществува още някое средно сержантско училище и специално за Средно сержантско железопътно училище-Горна Оряховица
                  Българската Армия е в сърцата ни.
                  http://vbox7.com/play:eb638c1e
                  http://vbox7.com/play:f18d542d

                  Comment


                    удобна си беше.а за размерите-вярно трябваше да си доста елегантен.спомням си един колега не се събираше,та обличаше обикновено т.нар. маскировъчен халат,на който между другото също нещо не се връзваше в кройката дори и на големите размери
                    любопитно ми е у нас ли правеха гореспоменатата униформа

                    Comment


                      poligonal написа Виж мнение
                      любопитно ми е у нас ли правеха гореспоменатата униформа
                      Това не го знам, но ако се съди по плата и качеството на изработка съм почти сигурен, че е родно производство.

                      Comment


                        БНА-БА написа Виж мнение
                        Спешно ми трябва информация дали някъде в България съществува още някое средно сержантско училище и специално за Средно сержантско железопътно училище-Горна Оряховица
                        Не, не съществуват вече.
                        А конкретното училище е закрито през 1999 или 2000 г.
                        Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                        Comment


                          За това дали командирите с по-висока длъжност от ротен командир дали могат да ходят в боя.Аз съм чувал от дядо ми бивш старшина-мотострелковак че техния заместник командир на полка бил толкова луд но и млад,че вървял рядом в първия ешелон при настъпление или отбрана с полу войнишка екипировка с автомат в ръка,с каска,с противогаз,на гърба закачил химическото облекло,сумка за муниции сложил и вървял и бягал и стрелял рядом с войниците в първите линии.

                          Comment


                            TANK написа Виж мнение
                            За това дали командирите с по-висока длъжност от ротен командир дали могат да ходят в боя.Аз съм чувал от дядо ми бивш старшина-мотострелковак че техния заместник командир на полка бил толкова луд,че вървял рядом ротите в първия ешелон при настъпление или отбрана с полу войнишка екипировка с автомат в ръка,с каска,с противогаз,на гърба закачил химическото облекло,сумка за муниции,командирска чанта и бинокъл сложил и вървял,бягал и стрелял рядом с войниците в първите линии.
                            Та щом тоя зам командир на полка е ходил в боя начи и по нисшите от него длъжности и те са ходили стига да имат воля и мерак и да не ги мързи,само за началниците на щаба мисля че и да имат воля при тях няма мърдане само в щаба над масата с картата седят

                            Comment


                              TANK написа Виж мнение
                              Та щом тоя зам командир на полка е ходил в боя начи и по нисшите от него длъжности и те са ходили стига да имат воля и мерак и да не ги мързи,само за началниците на щаба мисля че и да имат воля при тях няма мърдане само в щаба над масата с картата седят
                              Интересно,ами няма невъзможни неща щом началниците му са нямали претенции за това че е ходил в боя напред,защо да не го прави щом е имал мерак.
                              Преди малко видях няколко снимки на които ясно видях ст.лейтенант от ГДР,ЧССР и от БНА със следната екипировка:
                              офицерски колан с 2 каиша които се разделят от средата на гърба,химическо облекло увито на ролка закачено на гърба,манерка,сумка за пълнители,каска,нож,лопатка и автомат.
                              Та въпроса ми е възможно ли е това,защото аз до колкото знам офицерите не са носели лопатки?
                              Българската Армия е в сърцата ни.
                              http://vbox7.com/play:eb638c1e
                              http://vbox7.com/play:f18d542d

                              Comment


                                Някой ако може да ми помогне и да ми каже как да се закача химическото облекло след като го направя на ролка.
                                Ето една снимка и тей като гледам има само един каиш и въобще не ми стана ясно къде и как се слага на гърба че даже и да не помръдва.Ако някой ми помогне ще съм му много благодарен.
                                Българската Армия е в сърцата ни.
                                http://vbox7.com/play:eb638c1e
                                http://vbox7.com/play:f18d542d

                                Comment

                                Working...
                                X