Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Загадки

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Crispin е само за револвери, защото патентът на Ролин Уайт защитава само проходните камери във въртящи се барабани.

    Многообразието в този период е обусловено не само от патентните, но и от технологичните ограничения. Технологията на дълбокото изтегляне не е била отработена, което обуславя конструкции, където гилзата е съставна и/или направена от други материали - хартия, картон, гума, животински черва. Най-голямо е разнообразието в САЩ. Извънредно интересен период от развитието на огнестрелните оръжия!
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      Nick написа Виж мнение
      Crispin е само за револвери, защото патентът на Ролин Уайт защитава само проходните камери във въртящи се барабани.
      Малко ми е неудобно да обсъждам въпроса, понеже знанията ми са някъде под нулата, но на различни места срещнах "Smith carbine":

      CRISPIN CARTRIDGE - A distinctive type of rimfire cartridge where the fulminate is contained in an annular ring nearly midway between the base and mouth of the cartridge. The most common type is the .50 caliber version intended for use in converted Civil War Smith Patent carbines. It is also known in .44 and .31 calibers. Patent #49,237, 8-08-1865.
      ------------
      One of Silas Crispin's cartridges was covered by U.S. Patent #49,237, issued on August 8, 1865. The odd-looking .50 Crispin long cartridge shown here was produced under this patent, and is thought to have been intended for use in a Smith breech-loading carbine and to have been made by Ethan Allen. Crispin cartridges were produced in several pistol sizes for revolvers made by the Smith Arms Company of New York in the mid-to-late 1860s, both the cartridges and the firearms are quite rare. This cartridge design was one of many that were developed in an effort to circumvent the 1855 Rollin White patent on the bore-through revolver cylinder that was secured by Smith & Wesson in 1856. This patent granted Smith & Wesson exclusive rights to the bored-through cylinder, preventing other U.S. arms makers from producing revolvers using ammunition that was loaded through the rear of the cylinder for the 14 year duration of the patent.
      ------------


      и тук:


      Доколкото разбирам, .50 са били за тази доработена карабина, а по-малките са били за револвери.

      Comment


        Да, срещал съм го това твърдение, но досега не съм видял преработена карабина на Смит за този патрон. Тази карабина е с външно възпламеняване и би изисквала преработка както на патронника, така и на ударния механизъм за да може да използва патрона на Криспин. Което не отрича възможността такива опити да са правени. Проблемите с тази теория са както липсата на фактически оръжия, така и липсата на необходимост от такова решение към този момент, 1865 г.
        Last edited by Nick; 08-11-2013, 04:11.
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          Не е по темата ама искам да използвам докато Ник е тук. Винаги съм искал да задам въпроса. Защо краят на 19 началото на 20-ти век оръжията с болтов затвор се налагат в масовите армии над тези с lever-action(съжалявам но не знам как е на български). Все пак последните изглеждат по-удобни, по-скорострелни и по-малко изместват мерната линия при зареждане. Болтовите имат "stronger action"(и това не знам как е на български, аз какво ли знам) но Унчестер също имат модел под мощен армейски патрон. Не ми се рови сега за модела но знаете за коя пушка говоря.
          Каква е причината? Болтовите са по-евтини за производство навярно? По надеждни? Не деформират гилзата и са по-точни? По-лесни за обслужване? По-лесно се стреля в легнало положение и от окоп? С удължаване на патроните тубуларният магазин става неудобен(Унчестер има и с нормален пълнител)?
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Nick написа Виж мнение
            Проблемът с тази теория са както липсата на фактически оръжия, така и липсата на необходимост от такова решение към този момент, 1865 г.
            Ясно. В такъв случай ще си позволя да се направя на детектив и да отбележа странно съвпадение. От една страна имаме слухове за преправени карабини Smith, но няма нито мотив, нито доказателства за съществуването им. От друга страна, Сайлъс Криспин е работил с някаква фирма Smith Arms Company от Ню Йорк и на много места е отбелязано, че тя е произвеждала револверите му.

            Може да се е получил ефекта на счупения телефон - някой някога е объркал името на фирмата с името на карабината и слуха е тръгнал...

            А може тази фирма Smith Arms Company да е подготвяла за производство свои карабини с патрон Криспин.

            Интересен е въпроса, ако действително .50 е най-разпространения от патроните Криспин, има ли от какво друго да се стреля, освен от някаква карабина? В първия линк (http://www.cartridge-corner.com/rimiden.htm) пише, че .50 са "short & Long"...

            Просто си прехвърлям някакви варианти. Извинявам се, ако звучат много глупаво

            Comment


              Кухулин написа Виж мнение
              .. ако действително .50 е най-разпространения от патроните Криспин
              Определението "разпространен" е трудно приложимо към патроните на Криспин Аз лично не съм виждал абсолютно никакво оръжие, което да използва такива патрони, дори и на снимка. Между другото, по-късният вариант на патрона за Бърнсайд (не този, който показвам, а навит от фолио) е разработен от Сайлъс Криспин.
              Last edited by Nick; 10-11-2013, 22:11.
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                Amazon написа Виж мнение
                .. Защо краят на 19 началото на 20-ти век оръжията с болтов затвор се налагат в масовите армии?
                Сега тичам на среща, но след обяд ще драсна няколко реда. Въпросът действително е много интересен.
                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                Comment


                  Amazon написа Виж мнение
                  Защо краят на 19 началото на 20-ти век оръжията с болтов затвор се налагат в масовите армии?
                  Малко терминология, Strong action = здрава затворна група. В случая "action" означава затвор + цевна кутия.

                  Българският термин за Bolt action идва от руски, но "цилиндро-пълзящ" е ужасен... Не се наемам да му ставам кръстник, но може би определението на вида като "резе" (bolt) не е чак толкова лошо?

                  Както и да е, тези затвори се налагат най-вече заради простотата си; освен това при тях извличането на патрона е опростено и е много силно, защото е пряко, а не посредством лостова система, която всички други конструкции използват. Обаче "резетата" се налагат бавно, защото обтюрацията при първите унитарни и полуунитарни патрони не е била много добра, а този тип затвори не предпазват лицето на стрелеца от прорив на газовете. Нещо повече, тази конструкция служи като пряк проводник на тези газове до лицето на стрелящия. С подобряването на конструкцията на металните патрони "болтовите" затвори изместват всички други конструкции при бойните пушки.

                  Затворите с лостово задвижване са доста и не се свеждат само до популярния Уинчестър. При него затворът претърпява сериозни изменения; шарнирите, характерни за моделите от 1866 до 1873 са намалени до минимум в модел 94 и заключването там е вече с клин, а не с колянова става. Въпреки това дори и усиленият М1895 не е достатъчно здрав за мощните бойни патрони от това време.

                  Скорострелността при магазинните пушки никога не е била определящ фактор. Голяма част от ранните магазинни пушки са с магазинна отсечка, защото замисълът е бил те да се използват като еднозарядни и само в краен случай като магазинни. Зареждането при Уинчестър е малко по-бързо, отколкото при болтовите затвори, но първо, разликата е незначителна, второ, пълненето на магазина при Уинчестър е извънредно бавно, както и при всички подцевни магазини.

                  Накратко, първите бойни пушки с болтов затвор и с бойно участие са Драйзе М1841 и Палмър М1865 (използвана в края на Гражданската война в САЩ). Немците са доволни от системата и следващата им пушка е с такава конструкция. Американците не са впечатлени от "резето" и търсят други решения - отмятащи се нагоре, падащи надолу, завъртащи се назад...



                  Вариантите за запиране на задната част на цевта са много; ето няколко от най-известните:

                  Wanzl - отмятащ се нагоре и напред затвор:



                  Snider - отмятащ се надясно:



                  Крнка - отмятащ се наляво:



                  Werndl - "кранов" затвор, завъртащ се по надлъжната ос:



                  Trapdoor - отмятащ се нагоре и напред:



                  Rolling Block - завъртащ се назад по напречна ос:



                  Крнка, Бердан 1 (отмятащ се напред и нагоре) и Бердан 2 ("резе"):



                  Chassepot & Mauser - класически "резета":





                  Lee Navy - надлъжно придвижване с вертикално заклинване надолу:



                  Mannlicher - надлъжно придвижване с вертикално заклинване надолу с отделен клин:



                  Comblain - падащ вертикално затвор:



                  Peabody - завъртащ се надолу затвор:



                  И т.н., дълга тема, с която се занимавам от дълги години - но не й се вижда краят...
                  Last edited by Nick; 08-11-2013, 04:20.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    Благодаря! Това си беше цяла статия. Повечето типове затваряне не ги бях и чувал.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      Amazon написа Виж мнение
                      Благодаря! Това си беше цяла статия. Повечето типове затваряне не ги бях и чувал.
                      Това е по-малко от 1/1000 от информацията, която имам по въпроса. Някои конструкции са толкова причудливи и сложни, че са произведени само в ограничен брой и сега ги има само на хартия. Ето една ранна книга за ранните заднопълнещи се пушки:





                      или пък по-нови монографии:





                      Много са интересни малките стъпчици, с които военната мисъл е напредвала през повечето време...
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        Кухулин написа Виж мнение
                        ...One of Silas Crispin's cartridges was covered by U.S. Patent #49,237, issued on August 8, 1865. The odd-looking .50 Crispin long cartridge shown here was produced under this patent, and is thought to have been intended for use in a Smith breech-loading carbine and to have been made by Ethan Allen.
                        Обърни внимание на червения текст - по-условно и по-неопределено твърдение от това, здраве му кажи.
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          Прав си, доста предпазливо са се изразили.

                          Comment


                            След няколко дни очаквам един извънредно рядък и почти неизвестен патрон от същия период - ще видим дали детективските ти умения ще го идентифицират!
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              И аз ще се включа в състезанието(което току що измислих).
                              Може би да обявиш началото предварително?
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                Състезанието е супер, "Познай екзотичния патрон и намери оръжието за него".

                                Още го нямам патрона, така че не съм го снимал, но като дойде, веднага го щраквам. Не е потресаващо екзотичен, но е много рядък, като оръжието за него съм го виждал само на патентна рисунка (чертеж е силна дума).

                                Докато чакаме горната загадка, ето един нормален на вид патрон - какво е необичайното в него?
                                Attached Files
                                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                                Comment

                                Working...
                                X