Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвременно ПВО

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    piston написа Виж мнение
    Доколкото знам "Оса" (SA-8 "Gecko") е за защита на мсд, а "Куб" (SA-6) - на танковите. В България е имало 2 полка "Оса" - единият (50-ти) към 7 Ямболска мсд, другият (49-ти) в Кюстендил, незнам към коя мсд...
    50-ти ЗАП(под.38220 Грудово) действително беше към 7-ма МСД (Ямбол),но 49-ти ЗАП беше разквартируван не в Кюстендил а в Благоевград и беше в състава на 3-та МСД(Благоевград).Немога да се съглася,че "Куб" са били само в състава на танковите бригади,66-ти ЗРП("Куб")Димитровград беше в състава на 17 МСД(Хасково).

    Comment


      Sailor_Malan написа Виж мнение
      Съветска статия от средата на 70те разглежда американски полеви устав от средата на шейсетте(1965), а откъде само тръгнахме - мобилен руски ЗРК от края на 70те. Въобще падна едно голямо сравняване на домати с гвоздеи
      Утре ще разровя старите архиви в килера и ако намеря "Зарубежное военное обозрение" от 85-86 -та година мисля, че имам подобни схеми.

      Comment


        komuso написа Виж мнение
        .Немога да се съглася,че "Куб" са били само в състава на танковите бригади,66-ти ЗРП("Куб")Димитровград беше в състава на 17 МСД(Хасково).
        По принцип, такава е била идеята, вече как реално са комплектовани - това е друга работа.... Доколкото знам, нашите "ОСИ" са били по 3 батареи в полк, а нормалното е 5, така че явно не всичко е било "по книга" (вкл. и "Куб"-а, за който споменавате...)
        "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
        И. В. Сталин

        Comment


          Може би Оса заменя Куб.
          Не точно. Бук заменя Куб (дори съществуването на междинния Бук-1 е достатъчно доказателство за това). Оса е трябвало да влезе на въоръжение заедно с Куб, като част от втория ешелон от войсковото ПВО, но заради трудности с ракетата се забавя с няколко години (спрямо Куб).

          Иначе, С-300В е приета през 1988, преди това има пробна войскова експлоатация. Колко и къде са разположени по това време дивизионите й е малко трудно да се установи. Заменя Круг-М1. ПРез 90-те е модернизирана до нивото С-300ВМ (Антей-2500), като реално в армията постъпва след 2000 г.

          Сравнение на С-300ВМ със С-300В и конкурентите й:

          Click image for larger version

Name:	s-300vm-envel.jpg
Views:	1
Size:	125.0 КБ
ID:	532113

          Comment


            кало написа Виж мнение
            Не точно. Бук заменя Куб (дори съществуването на междинния Бук-1 е достатъчно доказателство за това).
            На теория е така, тоест плановете вероятно са били такива. На практика обаче нещата изглеждат различно. Поне доколкото аз успях да схвана картината дотук ситуацията се е развила горе-долу по следния начин:

            Първоначално Куб е по един полк в дивизия, а Круг е по една бригада в армия и по една бригада на фронтово ниво.

            В края на 70-те дивизионната отбрана им се вижда слаба и вкарват в комплексите Куб елементи от бъдещия Бук - така се получават полкове Куб-М4/Бук-1.

            Обаче след 1980 г. Бук излиза в много малко бройки и с него заменят армейските бригади Круг, а не полковете Куб-М4. Фактически няма дивизионен полк от Куб на Бук, но има доста армейски бригади от Круг на Бук.

            С приемането на Тор полковете Куб в танковите дивизии минават на него.

            С приемането на С-300В фронтовите бригади Круг минават на него.

            Значи, фактически Тор заменя Куб, Бук заменя Круг на армейско ниво, а С-300В заменя Круг на фронтово ниво. Скоростта на замяната не е много висока.

            Comment


              Скоростта на замяната не е много висока.
              Това за кой, ъъъ, "категория" съединения се отнася? Щото те по-принцип са доста различни като реален състав (както почти винаги си стоят нещата). Хеле пък за армиите. Разлики мисля че има и от окръг до окръг (но не съм задълбавал особено какви са, но най-вероятно има).

              Comment


                gollum написа Виж мнение
                Това за кой, ъъъ, "категория" съединения се отнася? Щото те по-принцип са доста различни като реален състав (както почти винаги си стоят нещата). Хеле пък за армиите. Разлики мисля че има и от окръг до окръг (но не съм задълбавал особено какви са, но най-вероятно има).
                Ами още не съм си съставил детайлна картина, трябва бая ровене, обаче по-рано в темата пуснах някаква бригата от германската група войски, която заменя Круг с Бук през 1989 г.

                ПП Не в германската група, извинявай, в Чехословакия:

                5-я зенитная ракетная бригада
                Last edited by Кухулин; 08-05-2013, 12:35.

                Comment


                  В края на 70-те дивизионната отбрана им се вижда слаба и вкарват в комплексите Куб елементи от бъдещия Бук - така се получават полкове Куб-М4/Бук-1.

                  Обаче след 1980 г. Бук излиза в много малко бройки и с него заменят армейските бригади Круг, а не полковете Куб-М4. Фактически няма дивизионен полк от Куб на Бук, но има доста армейски бригади от Круг на Бук.

                  С приемането на Тор полковете Куб в танковите дивизии минават на него.

                  ммм, какви са източниците за това?

                  Comment


                    кало написа Виж мнение
                    ммм, какви са източниците за това?
                    За Куб-М4 пише във всяка мурзилка, например:

                    Для скорейшего усиления противовоздушной обороны основной ударной силы СВ – танковых дивизий – с наращиванием боевых возможностей зенитно-ракетных полков «Куб», входящих в данные дивизии, путем увеличения канальности по целям в два раза (и, по возможности, обеспечения полной автономности каналов во время работы от обнаружения цели до ее поражения), предписывалось осуществить создание ЗРК «Бук» в 2 этапа:

                    - первый этап предусматривал введение в состав комплекса 2К12 «Куб-М3» самоходной огневой установки 9А38 с ракетами 9М38 в каждую батарею. В таком виде в 1978 году на вооружение был принят ЗРК 2К12М4 «Куб-М4»;


                    За замяната на Круг - ами в бригадите първо има Круг, после има Бук. Пуснах по-горе линк към 5-та бр, ето и още:

                    55-я зенитно-ракетная бригада г. Мор... комплекс"Круг", потом "Бук"

                    В 297-й зенитной ракетной бригаде Сухопутных войск завершено перевооружение на новую технику - с зенитных ракетных комплексов "Круг" на ЗРК "Бук-М1".

                    140-ю зенитную ракетную бригаду... Бригада имела 3 дивизиона ЗРК «Круг», затем «Бук-М».

                    Търсих, но не открих някой зенитен полк с Куб да е минал на Бук.

                    Comment


                      За Тор:

                      Приветствую!

                      Батальон - взвод, имеющий на вооружении 9 ПЗРК "Игла".
                      Полк - либо дивизион (батарея - 6 ЗРАК "Тунгуска", батарея - 6 ЗРК "Стрела-10", батарея - 27 ПЗРК типа "Игла"), либо батарея (взвод - 4 ЗСУ-23-4 "Шилка", взвод - 4 ЗРК "Стрела-10").
                      Дивизия - полк - либо 5 батарей по 4 ЗРК "Оса", либо 4 батареи по 4 ЗРК "Тор", впрочем, "Торов", как я понимаю, мало. Раньше в дивизиях были зрп с ЗРК "Куб", не знаю, остались ли еще такие.
                      Армия - должны быть зенитно-ракетные бригады, когда-то были ЗРК "Круг" (опять же, не знаю, сохранились ли они), сейчас, по идее, зрбр с ЗРК "Бук" - 4 дивизиона по 3 батареи по 2 ПУ и 1 ПЗУ - всего 24 ПУ и 12 ПЗУ.

                      С уважением, Dargot.


                      Присоединяйтесь к Военно-историческому форуму, где историки, исследователи и энтузиасты военной истории обсуждают исторические события, стратегии и военные конфликты. Получите доступ к статьям, аналитическим материалам и живым обсуждениям


                      Имаше и някакви конкретни полкове - ако има нужда, по-късно ще потърся.

                      ПП Количеството ПУ в СВ на РФ според Уики:

                      200+ ПУ С-300В
                      350? ПУ Бук
                      120 ПУ Тор

                      Comment


                        На бис:

                        Front/Army level SAM systems

                        1964, 2K11 KRUG (SA-4A Ganef)
                        1971, 2K11M KRUG-M (SA-4B Ganef)
                        1980, 9K37 BUK (SA-11 Gadfly)
                        1983, S-300V 9K81 (SA-12 Giant/Gladiator)
                        1998, 9K37M BUK-M (SA-17 Gadfly)
                        20xx, S-300VM 9K81M (SA-23 Giant/Gladiator)

                        Division level SAM systems

                        1967, 2K12 KUB (SA-6A Gainful)
                        1972, 9K33 OSA, (SA-8 Gecko)
                        1986, 9K330 TOR (SA-15 Gauntlet)

                        Regiment level SAM systems

                        1968, 9K31 Sztrela-1 (SA-9 Gaskin)
                        1976, 9K35 Sztrela-10 (SA-13 Gopher)
                        1982, 9K22 Tunguska (SA-19 Grison)
                        "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                        И. В. Сталин

                        Comment


                          Е, несериозно е тая работа с некви извадки от форуми... За Куб-4, или още Бук-1 не питам, там нещата са напълно ясни.
                          Въпросът ми беше - къде точно пише, че Оса замества Куб, и къде - че Тор замества Куб. Питам, щото и в двата случая става дума за различни по назначение комплекси, играещи роля в трети, съответно във втори ешелон на войсковото ПВО. 1. Круг, 2. Куб, 3. Оса, 4. Стрела-1, Стрела-10, ПЗРК и ЗА, вкл. Шилка; заменени/в процес на замяна с 1. С-300В/ВМ, 2. Бук и модификации 3.Тор и модификации 4.Тунгуска и модификации, ПЗРК, ЗА. Оса-АКМ, Стрела-10М3 още са на въоръжение.

                          Comment


                            кало написа Виж мнение
                            Е, несериозно е тая работа с некви извадки от форуми...
                            Ако наистина мислиш, че аргументите ми са несериозни, то моля - игнорирай ги и да продължаваме по другите теми. Аз мисля, че подхождам достатъчно сериозно и честно казано не ми се издребнява с подобни контри. Някой ден, ако тръгна да пиша статия в списание "Военна история", ще приложа необходимата библиография

                            кало написа Виж мнение
                            Въпросът ми беше - къде точно пише, че Оса замества Куб
                            За Оса още не съм гледал в детайли положението, не мога да отговоря твърдо.

                            кало написа Виж мнение
                            и къде - че Тор замества Куб
                            Такава замяна става например в зенитния полк на Кантемировската танкова дивизия около 1990 г.

                            кало написа Виж мнение
                            Питам, щото и в двата случая става дума за различни по назначение комплекси
                            Тъй вярно. Замяната на Куб с Тор, както доктринално (по приведените цитати, включително пост #199), така и фактическата реализация, беше изненада за мен.


                            кало написа Виж мнение
                            1. Круг, 2. Куб, 3. Оса, 4. Стрела-1, Стрела-10, ПЗРК и ЗА, вкл. Шилка; заменени/в процес на замяна с 1. С-300В/ВМ, 2. Бук и модификации 3.Тор и модификации 4.Тунгуска и модификации, ПЗРК, ЗА. Оса-АКМ, Стрела-10М3 още са на въоръжение.
                            Не намирам фактическо потвърждение за замяната по точка 2. Освен ако не броиш Куб-М4/Бук-1 също за Бук. Тогава да - известно време Бук присъства в танковите дивизии, но приликата с по-късния Бук е доста бегла.

                            Comment


                              кало написа Виж мнение
                              Е, несериозно е тая работа с некви извадки от форуми...
                              Зависи кой пише в този форум....

                              Въпросът ми беше - къде точно пише, че Оса замества Куб, и къде - че Тор замества Куб.
                              Аз споделих това, което съм чувал, а именно, че ОСА не заменя КУБ (по-скоро го допълва), за "ТОР" - не мога да коментирам....

                              И нещо за феновете на ПВО - идеалният полигон:

                              "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                              И. В. Сталин

                              Comment


                                piston написа Виж мнение
                                На бис:
                                Мерси за инфото, аз и първия път доста му се зарадвах - даде ми добър ориентир. Само бих отбелязал, че през 1983 г. на въоръжение е приет С-300В1, а не С-300В. Разликата е много голяма, а реалното разпространение във войската е скромно, доколкото разбрах.

                                Comment

                                Working...
                                X