Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мистериозни Хладни Оръжия от турско време

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    valo написа
    Някъде във форума имаше тема "Как се е носило хладното оръжие" Днес направих тази снимка и бързам да я покажа.
    Ятагана са го носили с ушите нагоре. Някой има ли идея защо?
    Страхотна снимка-не може ли повече да я увеличиш и изчистиш.Страхотия братле.
    А колкото до въпросът ти-погледни кавалеристите как носят бойните саби-също наопаки.Явно това има връзка с твърдението на ТВВ, за изваждането и ударът.
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #17
      Parabellum написа
      ...погледни кавалеристите как носят бойните саби-също наопаки.Явно това има връзка с твърдението на ТВВ, за изваждането и ударът.
      Далеч не всички кавалерийски саби се носят "обратно", т.е. с халките откъм извитата част (острието). Само шашките са били носени така. Справка - "Русское холодное оружие XVIII-XX вв" от Кулинский, главата "Шашки". (Ех, колко навреме пристигна тази книга!)

      Същото важи за катаната. В кендо се носи по един начин, в кум-до (корейския вариант) се носи "обратно".
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        #18
        .
        Last edited by ; 21-03-2006, 07:50.

        Comment


          #19
          Nick написа
          Далеч не всички кавалерийски саби се носят "обратно", т.е. с халките откъм извитата част (острието). Само шашките са били носени така. Справка - "Русское холодное оружие XVIII-XX вв" от Кулинский, главата "Шашки". (Ех, колко навреме пристигна тази книга!)

          Същото важи за катаната. В кендо се носи по един начин, в кум-до (корейския вариант) се носи "обратно".
          Обаче на мен през ръцете са ми минали доста стандартни кавалерийски саби и на 90% от тях халките бяха обърнати.Като се има в предвид обаче, че Българската кавалерия е правена по образец на руската-явно това обръщане го имаме само ние и руснаците. :sm186:
          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

          Comment


            #20
            Един колега има доста интересна българска сабя, къса и малка, с надпис Солинген и везни над надписа, която е само с една халка на ножницата, и то обърната. Клина е слабо извит, гарда е типично нашенския - с дъбови листенца и цвете. Цялата е дълга под 90 см, с кожена кания с бронзови накрайници и дървени кори вътре.

            Comment


              #21
              Mauser написа
              Един колега има доста интересна българска сабя, къса и малка, с надпис Солинген и везни над надписа, която е само с една халка на ножницата, и то обърната. Клина е слабо извит, гарда е типично нашенския - с дъбови листенца и цвете. Цялата е дълга под 90 см, с кожена кания с бронзови накрайници и дървени кори вътре.
              Виждал съм такава , в къщата на тате , от него знам че това е парадна сабя .
              Ще я снимам близките 10 дена и ще пусна снимката , в това време ще искам и обяснение по-широко.
              Аз по правило не колекционирам хладно а само стрелково оръжие и ми е малко чужда тази тема , но и интересна.

              Comment


                #22
                И аз не колекционирам хладно оръжие, освен щикове за пушките, които имам, и разни примитивни ножчета и ятагани, но за тази сабя голямо врънкане го врънкам колегата, щото си нямам никаква. :cry: Веднъж даже на него му писна и ми вика "Ще ти я подаря за рождения ден, кога е?" а аз му отвърнах "когато кажеш, най-добре утре".

                Comment


                  #23
                  .
                  Last edited by ; 21-03-2006, 07:35.

                  Comment


                    #24
                    При вадене на ятагана, когато се носи с извитата част надолу, края на острието трие по устието на канията и при многократно вадене там се прорязва.
                    За да запази себе си, народът отделя своите честни и здрави синове в особено братство, от което изисква самоотверженост до смърт.
                    Б. Дрангов

                    Comment

                    Working...
                    X