Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Подписан е договорът за ЕС

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Ти пък ...

    Comment


      #32
      Според мен турците ги искат повече от нас...никой не иска за противник 3тата по големина армия не мислите ли?
      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

      Comment


        #33
        Интересна статия относно присъединяването на България към ЕС, Евгени Дайнов разглежда интеграцията като двукомпонентна, едната част е на държавният апарат, другата е на гражданското общество, струва си да се прочете.

        А днес прочетох, че за да се отложи присъединяването на България с една година, ще е нужно единодушие на 25-те, докато за Румъния ще е достатъчно квалифицирано мнозинство.Ако е вярно, интересно :sm186:
        Last edited by Sherlock; 28-04-2005, 04:40.
        knowledge is power

        Comment


          #34
          Честито.Наистина съм горд че България има такъв напредък.Малко ме изнервят песимистите които ореваха държавата че ще пропаднеме в дън земя заради ЕС.Време е да си седнеме на гъзовете и да дадеме своя принос за това след 5-10 години да живеем в една по-добра държава.
          Не си мисля че като ни приемат и хоп-всичко ще е по мед и масло.Не дори на обратно-ще е трудно.Но така е,след толко много грешки за тези години преход и комунизъм няма да ни е лесно.Но от нас зависи да изградим една нова България.Страна в която ще растат нашите деца,и няма да се срамуват да се нарекът българи.

          Честито още веднъж
          Състраданието е слабост...

          Comment


            #35
            Ако във Франция победят евроскептиците, България и Румъния ще трябва да почакат Ник Раймер, в. Тагесцайтунг
            Последните допитвания сочат, че евроскептиците във Франция имат лека преднина. Петдесет и два процента от анкетираните не одобряват европейската конституция. Референдумът по въпроса ще бъде през...


            Последните допитвания сочат, че евроскептиците във Франция имат лека преднина. Петдесет и два процента от анкетираните не одобряват европейската конституция. Референдумът по въпроса ще бъде през май.

            В източноевропейските държави анкетите сочат, че еврокритиците също имат преднина. Една година след приемането на държавите от Централна и Източна Европа преобладаващата част от "новите европейци" са изтрезнели. Въпреки това в края на тази седмица те ще празнуват разширяването.

            Напразно обаче ще търсите допитвания за приемането на България или Румъния в ЕС. При това Европейският съюз съвсем наскоро реши да приеме двете държави след 20 месеца.

            За България и Румъния се знае малко и се говори с клишета

            Дракула, Чаушеску, Черно море, мафия и просещи румънски деца - България и Румъния са далечни страни, за които се знае малко, но затова пък има много клишета. Двайсет месеца могат да изглеждат дълъг период, но в този случай те ще минат твърде бързо.

            В страните членки на ЕС цари чувство на неясен страх от разширяването. Защото то ще промени Европейския съюз много повече, отколкото онази вълна, чиято първа годишнина се празнува в края на седмицата. Естония, Полша, Унгария - едва след приемането на държавите между Дунав и Нарва Европейският съюз се превърна в истинска обединена Европа. Членството на България и Румъния отново ще отвори вратата - за приемането на Турция.

            Наистина между Рига и Будапеща в продължение на 40 години господстваше обществена система, която бе несъвместима със западните ценности. Какво обаче са 40 години на фона на една християнска култура, която за хиляда години превърна Европа в това, което е? Тази Европа не може да бъде описана без битката край Чудското езеро, където след поражението на кръстоносците бе спряно разпространението на католическата вяра на изток, без изхвърлянето на двамата пратеници на княза на Бохемия Фердинанд през прозореца на Пражкия замък, дало началото на Трийсетгодишната война, без Австроунгарската империя.

            При Румъния и България случаят е различен. Тяхната история се базира на православието, на онази вяра, която определя себе си като права. Корените на тази религия са във Византийската империя, а нейният център е Константинопол, който днес се нарича Истанбул. България с нейните осем милиона население е смятана за център на славянското православие. Румънската православна църква с 20 милиона членове е втората по големина в света.

            Наистина младите елити на България и Румъния се ориентират към западните ценности, но тяхното културно самосъзнание се базира на православната традиция.

            Стратегическият замисъл е далеч зад приемането на двете страни като културно обогатяване

            В този смисъл приемането на двете страни трябва да бъде приветствано. Европа ще се обогати с онова културно самосъзнание, което досега бе представяно само от едно гръцко малцинство. Ако предишните разширявания означаваха културно задълбочаване на европейската идея, това ще е културно обогатяване.

            Европейските стратези са го премислили добре. Ако успее интеграцията на България и Румъния, те ще имат още един аргумент за приемането на Турция. Ако православният мироглед може да бъде интегриран в Европа, защо тогава общността да не бъде достатъчно силна за 80-те милиона турци? А и в крайна сметка България и Румъния са наследници на онази Османска империя, която е в центъра на турската история.
            Германските консерватори осъзнават тази връзка. Лидерът на Християнсоциалния съюз (ХСС) Едмунд Щойбер поиска от канцлера Герхард Шрьодер да проучи по-добре въпроса за присъединяването на България и Румъния и да го отложи. По ирония на съдбата в момента той е длъжен да се съобразява с липсата на обосновани аргументи по въпроса за разширяването. Никога досега сред германските интелектуалци не е имало дискусия за приемането на нови страни. А мотивите се свеждат до очакването, че България и Румъния така или иначе няма да успеят да изпълнят предписанията на Брюксел за 20 месеца.

            А ако все пак успеят? Референдумът във Франция също ще бъде решаващ в това отношение. Всъщност французите не гласуват за новата европейска конституция, а по-скоро, макар и косвено, за европейската политика на разширяване. Именно правителството в Париж се застъпваше преди това в Съвета на министрите за стария си съюзник Румъния. Ако във Франция победят евроскептиците, България и Румъния ще трябва да почакат.
            По моя преценка съм обективен.

            Comment


              #36
              Araslan написа
              Според мен турците ги искат повече от нас...никой не иска за противник 3тата по големина армия не мислите ли?
              Всъщност според мен турците са едни от най-нежеланите бъдещи членове и това се дължи най-вече на религията разбира се, но и на бъдещата политическа тежест на една страна, по-голяма от Франция и Германия взети заедно. Представате си какво може да направи един такъв член...
              За сега Турция има само един сериозен привърженик, който ще загуби доста бързо след изборите - Германия, която наброява повече от 3 милиона турски емигранти, е повече от заинтересована да привлече този иначе рядко гласуващ електорат.

              lzl написа
              [B]А ако все пак успеят? Референдумът във Франция също ще бъде решаващ в това отношение. Всъщност французите не гласуват за новата европейска конституция, а по-скоро, макар и косвено, за европейската политика на разширяване. Именно правителството в Париж се застъпваше преди това в Съвета на министрите за стария си съюзник Румъния. Ако във Франция победят евроскептиците, България и Румъния ще трябва да почакат.

              Рядко съм чела една толкова добре написана статия и според мен авторът добре е усетил проблема на Запада. Имам само една забележка - французите гласуват косвено не само за европейската политика на разширение, но и реално ще гласуват санкциониращо срещу управляващата десница на Ширак. Това е наказателен вот като този на регионалните избори, който за съжаление ще е много по-решаващ от предишния. Малкото, които ще гласуват по същество, т.е., реално против европейската конституция /дело на бивш френски президент, между другото/, го правят с очакването едно масивно френско Не да доведе до нови преговори и полза за Франция. Това, което се забравя обаче е, че Конституцията е плод на компромисите на 12те, ако сега се стигне до нови обсъждания, в играта има вече 2 пъти повече участника. И то не кои да е, а онези бивши комунистически страни, които днес са по либерални и от най-либералния западняк. Франция не си дава сметка, че просто блъфира.
              Last edited by mellisa; 28-04-2005, 17:48. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
              "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
              Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

              Comment


                #37
                Нищо няма да стане ако ще и във Франция да победи Льо Пен. Залогът на разширяването е много голям, за да го проиграят, даже и европейците.

                Comment

                Working...
                X