Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Подписан е договорът за ЕС

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Подписан е договорът за ЕС

    Преди 1 час се подписа договорът за присъединяване към Европейския съюз. Кирилицата става офицална европейска азбука. Макар да не е равно на приемане, моментът си е исторически.

    #2
    KG125 написа
    Макар да не е равно на приемане, моментът си е исторически.
    Така си е - мисля си, че ще е на добро :tup:

    Comment


      #3
      На добро ще е. Каква ли врата се отваря. Видяхме падането на берлинските стени, белким видим и резултата.

      Comment


        #4
        Като умерен песимист само ще кажа - то ще си покаже година две след като ни приемат в действителност
        may the Force be with you

        Comment


          #5
          Досега негативи няма, за тези които вече са там. Пък и включването в такова пространство си е историческо. Чакат ни нови хоризонти, разбира се и нови проблеми. Ама вече на друго ниво!

          Comment


            #6
            Отворихме вратата...

            Днес отвoрихме вратата към Обединена Европа, с надеждата че след по-малко от две години ще я прекрачим уверено.

            Малко след 18.30 българско време държавният глава Георги Първанов и премиерът Симеон Сакскобургготски сложиха подписите си под договора за присъединяването ни към Европейския съюз.

            Минута по-късно ги последваха и министрите Соломон Паси и Меглена Кунева.

            Това стана пред очите на 134 официални гости, дошли в замъка "Ноймюнстер", за да присъстват на един от последните етапи от поредното разширяване на Европа - подписването на договора от България и Румъния.

            В присъствието на херцога и херцогинята на Люксембург Анри и Мария, премиера на Люксембург Жан-Клод Юнкер, ръководителите на Европейския парламент Жозеп Борел и на Европейската комисия Жозе Мануел Дурао Барозу външните министри на всички страни членки на ЕС положиха подписите си под документа.

            Това ставаше по азбучен ред, затова България парафира документа втора - след Белгия.

            В древния замък са и певиците от “Мистерията на българските гласове”, които изпълниха Бетовеновата “Ода на радостта”, обявена за химн на Обединена Европа, като символично музиката на Бетовен придоби окраски от българския автентичен фоклор.

            Този акт е едно от големите събития в историята на моята страна, поредната крачка към новото обединение на континента.
            Днес не подписваме просто договор между държави, а създаваме съюз между европейските граждани.
            Радостен съм, че това става е една от люлките на съюза – Люксембург. Това заяви след церемонията по подписването премиерът Симеон Сакскобургготски, който спази протокола и говори на френски.

            Той изрази благодарност към всички европейски партньори и техните правителствата за подкрепата, помощта и доверието.
            Без вас моята страна не би могла да осъществи този процес. Премиерът открои и усилията на българския парламент, на българското правителство и на цялото българско общество, с чийто усърден труд и решимост, обединена България e възприела европейската кауза.

            Българският министър-председател подчерта решимостта на България да ратифицира договора и продължи реформите в съответствие с европейските изисквания.

            В този процес на модернизация, отново ще разчитаме на подкрепата на гражданското общество – синдикати, делови среди и неправителствени организации, заяви Симеон Сакскобургготски.

            Той припомни, че страната ни поема и голяма отговорност - България започва да участва в процеса на вземане на решения в ЕС.
            Подготвяме се усилено и искаме да бъдем конструктивен партньор, увери премиерът.в края на словото си той посвети подписването на договора ни за ЕС на българската младеж, която трябва да развива идеалите на обединението, единството на мира и на развитието на Европа.

            В последвалата си реч румънският президент Бъсеску изнесе един малък урок по патриотизъм.
            След като изрече първите си няколко думи на английски, румънският държавен глава заяви, че тъй като е сигурен, че го гледат 22 млн. румънци, а словото му е разпространено в залата на френски и английски, той ще го произнесе на родния си език.

            Председателят на Народното събрание Борислав Великов заяви за БНР, че очаква на 12 май ратификацията на договора за присъединяването на България към ЕС да бъде одобрена единодушно от всички политически сили.

            “На 12 май в българския парламент всички парламентарно представени политически сили ще допринесат за това, да се сложи действителното начало на края на това, което ние дълги години наричахме преход”, подчерта Великов.

            По думите му на 12 май ще има пълно единодушие в залата, включително и от българската Левицата, “тъй като и те осъзнават, че ще бъде един общ сигнал към всички останали страни-членки, чиито парламенти очакваме в рамките на тази и на следващата година да ратифицират договора”.

            Според Борислав Великов няма съмнение, че българските депутати от този и от следващия парламент ще приключат с необходимите промени в законодателството в областта на съдебната реформа в срок и няма да има опасност да бъде задействана предпазната клауза от страна на ЕС.

            Още от утре, ден след подписването на договора за присъединяване към ЕС, България става активен наблюдател в европейските институции и вече ще се нарича “присъединяваща се страна”.

            Това каза, цитирана от Инфо радио, министърът по европейските въпроси Меглена Кунева.

            По нейните думи това означава достъп до абсолютно цялата информация на ЕС, при това и в активно, и в пасивно отношение към информацията.

            “На нас ни се изпраща задължително всичко. Ние участваме в консултациите, със съвсем малки изключения, свързани с някои страни от европейската отбрана и други, които са предмет на затворено обсъждане от страните членки”, подчерта Кунева.

            Тя допълни, че за 99.9% от това, което се случва в ЕС ние ще бъдем информирани и ще участваме при консултации.

            Куркулас рецитира "Върви, народе възродени!", Паси не вярва, че подписваме с ЕС
            И дойде денят – бяха думите, с които президентът Желю Желев определи края на дългия път на България към Европейския съюз.
            Той категорично подчерта, че всички президенти, парламенти и правителства през тези 15 години според възможностите си и според историческите условия са положили усилия и много труд за това членство и никой няма право да монополизира успеха.

            Днес в Гранитната зала на Министерски съвет се проведе тържествено заседание на Съвета по евроинтеграция, председателстван от вицепремиера Пламен Панайотов.
            Освен президентите Желев и Стоянов на него бяха поканени представителят на Европейската комисия за България Димитрис Куркулас, посланикът на Кралство Холандия баронеса Хенриет ван Линден, членове на кабинета, депутати.

            Още не вярвам, че това ще се случи, бе емоционалният коментар на Соломон Паси, който специално забави отпътуването си за Люксембург, за да присъства на заседанието.
            По думите му толкова много неща е трябвало да бъдат преодолени през последните 15 години и през четирите години, в които самият той е част от екипа на Симеон Сакскобургготски, че дори не му се вярва, че свършва.

            Оттук нататък всичко ще зависи от усилията на българския народ – и успехите, и неуспехите, а не от волята на някоя велика сила, заяви президентът Петър Стоянов, обявявайки, че така за България веднъж завинаги се слага точка на “ялтенския синдром”.
            Той благодари на всички онези, които са успели да запазят и пренесат духа на Европа през 45 години комунистически режим с вяра, че един ден страната ни ще се върне в общия европейски дом.
            Стоянов подчерта, че първият европейски тест за управлението ще бъде усвояването на предприсъединителните фондове и интеграцията на малцинствата.

            Да спрем да гледаме в миналото и да погледнем в бъдещето, призова Александър Божков - един от главните преговарящи в кабинета Костов. Той вижда уникална възможност България да се превърне в един важен и полезен член на Европейския съюз и да предложи уникално ноу-хау за шестото разширяване на общността, като по този начин допринесе за стабилизацията на Балканите.
            Турция започва своя тежък и дълъг път към Европа, Сърбия и Черна Гора, Македония и Албания още не са тръгнали, Косово и Босна и Херцеговина още не са намерили себе си, коментира Божков.
            България има безценния опит в прехода от бедност към изпълнение на европейските критерии, от комунизъм към демокрация в запазване на етническия мир и постигане на национално съгласие, допълни той.

            Според друг бивш главен преговарящ Владимир Кисьов в този момент не бива да се позволява на никого с безотговорни изказвания да доведе до забавяне на пълноправното ни членство след 1 януари 2007 година.

            Председателят на парламентарната комисия по евроинтеграция Даниел Вълчев пожела и следващото Народно събрание да има волята да продължи реформите, тъй като колкото и да са продължителни преговорите, те имат начало и край, но процесът на хармонизация на законодателството никога не свършва.
            Според Вълчев присъединяването не е просто затваряне на преговорни глави, а създаване на нов правен ред и на промени в съществуващия.
            Той се похвали с приноса на неговата комисия за приближаването на днешния ден – от септември 2001 тя е разгледала и дала становища по 125 законопроекта.

            Димитрис Куркулас поздрави българите с подписването на договора за присъединяване, като на чист български изрецитира част от химна на светите братя Кирил и Методий “Върви, народе, възродени!” той подчерта, че ако днес Паисий Хилендарски бе жив, непременно би пренаписал “История Славянобългарска”.

            Баронеса ван Линден отбеляза, че най-голямото предизвикателство, което стои пред следващото правителство, е успешното приключване на съдебната реформа. Според нея най-голяма полза от членството ще има българската икономика.

            Вицепремиерът Пламен Панайотов обяви, че от днес в цялата страна стартира Седмица на Европа. Ще говорим за правата и отговорностите, за митовете и страховете, ще говорим прагматично за поетите ангажименти, каза той.
            В сряда ще се проведе конференция “България – силен старт в ЕС”, под патронажа на министър-председателя Симеон Сакскобургготски.

            Обаче...

            Баварският премиер не ни иска в ЕС
            Баварският министър-председател Едмунд Щойбер от германския Християнсоциален съюз (ХСС) поиска в писмо, изпратено до канцлера Герхард Шрьодер, да бъдат затегнати правилата, отнасящи се до присъединяването на България и Румъния към ЕС.
            Това пише в най-новия си брой сп. Шпигел, цитирано от БТА.

            Щойбер е предупредил, че правилата за настоящия преходен период, които позоволяват на работници и компании достъп до европейския пазар, може да доведат до негативни изменения в сектора на услугите с навлизането на евтин обслужващ персонал от Централна и Източна Европа.

            Баварският министър-председател загатнал също, че ако е необходимо, членството на България и Румъния може да бъде отложено, пише списанието.
            Той добавил, че "сериозните търговски грешки", допуснати при първото разширяване, не трябва да бъдат повтаряни.

            Шпигел цитира също проучване на общественото мнение, което показва, че опозицията на общественото мнение в Германия срещу членството на Турция в ЕС е нараснала още повече.

            Едва 43 процента от германците, участвали в проучването, са изразили подкрепа за турското присъединяване, докато 54 на сто са казали, че са против членството на Анкара в ЕС.

            Европейците притеснени от бързия темп на разширяване
            Прекалено бързото разширяване на Евросъюза е предизвикало скептицизма на френските избиратели към Евроконституцията. Това заяви европейският комисар по външните отношения Бенита Фереро-Валднер, цитирана от БТА.

            В интервю пред австрийския вестник “Курир” Валднер заяви в отговор на въпрос за евроскептицизма във Франция, Холандия и Дания: "Приехме десет нови членки, през 2007 ще приемем още две - България и Румъния. На гражданите им е необходимо време, за да приемат тези промени".
            Става въпрос също за комуникация. Ние трябва да обясняваме повече на нашите граждани какво правим и с какво ЕС е привлекателен, добави тя.

            Бенита Фереро-Валднер каза, че няма алтернатива в случай на негативен вот във Франция за Евроконституцията.

            През октомври 2006 година, ако 80% от страните членки са ратифицирали конституцията, Европейският съвет ще реши какви стъпки да бъдат предприети в страните, където вотът е бил негативен, посочи тя.
            Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

            Comment


              #7
              Мен пък ме дразни това непрекъснато зомбиране в медиите, където всяка втора дума е за ЕС, присъединяването и т.н. Подозрително ми прилича на начина по който се отразяваше денят на Великата Октомврийска...да не говорим, че хората в по-голямата си част са си същите.
              С две думи съм скептично настроен.
              "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

              Comment


                #8
                Tи пък намери от какво да се дразниш. Не помниш май добре отразяването на ония събития.

                Имайте усет за момента, дами и господа!

                Comment


                  #9
                  Честито
                  Вчера беше професионален празник за мен и колегите
                  А сега отново на работа...
                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    #10

                    Поредния съюз който ще унищожим от вътре.:fire::fire::fire: Ще се кефя когато започнат да се проклинат че са ни взели ама ще бъде късно
                    НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                    Comment


                      #11
                      Елемаг написа

                      Поредния съюз който ще унищожим от вътре.:fire::fire::fire: Ще се кефя когато започнат да се проклинат че са ни взели ама ще бъде късно
                      А да ти е хрумвало, че това може да разруши и нас ?
                      "Pressй; fortement sur ma droite, mon centre cède, impossible de me mouvoir, situation excellente, j'attaque."
                      Осмелих се. Осмелявам се. Докрай. И си плащам за това. Не се пазаря.

                      Comment


                        #12
                        То аз не горя от оптимизьм , но си се надявам , че все пак мааалко ще
                        да се постабилизираме след някое и друго десетилетие в ЕС .
                        А за историческото значение на сьбитието - ами историческо си е , тьй
                        че да ни е честито

                        Comment


                          #13
                          Честито на всички ни! Аз се надявам, че това ще разчисти пътя за реформи и най-сетне ще обърне трайно тенденцията. Вече достатъчно се люшкахме между Ориента и Запада, надявам се, че новата посока ще е окончателна.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            #14
                            mellisa написа
                            А да ти е хрумвало, че това може да разруши и нас ?

                            Докато не се обвържем тотално с тях няма такава опасност.
                            НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                            Comment


                              #15
                              Този договор не означава непременно членство, напомни френският външен министър Мишел Барние, който посети срещата на колегите си от страните членки в Люксембург, но не присъства на церемонията по подписването.
                              Проблемът на форума :damnyou:

                              "Чети историята и като познаеш от нея суетата на тоя свят, научи се да го презираш"
                              Паисий Хилендарски

                              Comment

                              Working...
                              X