Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Босна и Херцеговина след Тито — Краят на Илюзията?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Босна и Херцеговина след Тито — Краят на Илюзията?

    Разпадането на Югославия се явява колапс на една изключително сложна система, вплитаща политическата харизма на Тито, специфичния икономически и национален модел и балансиращото влияние на международните фактори. Рухването на социалистическата система в края на 80-те – началото на 90-те години, а оттам — и на относителното равновесие на биполярния свят обезсмисля съществуването на Югославия като "буферна зона" между двата враждуващи блока от времето на студената война.

    Разпадането на общата държава лишава гражданите на Босна и Херцеговина от гарант за сигурността и мирното съжителство на трите конфесионални общности — православните сърби, католиците хървати и мюсюлманите. Това ги тласка към търсене на сигурност в собствената етнорелигиозна общност, което ускорява процеса на дезинтеграция и задълбочава конфронтацията и сепаратизма. Тези сложни отношения довеждат до избухването на кръвопролитна война след признаването на независимостта на Босна (6 април 1992 г.). В нея интересите на мюсюлманското население на Босна се преплитат с интересите на бившите югорепублики, на съседните балкански държави, както и на великите сили — Русия, ЕС и САЩ. Същевременно не е тайна засилващият се интерес, който проявяват към босненските мюсюлмани Турция и редица ислямски държави, като Либия, Иран, Саудитска Арабия и др.

    Дейтънският мир, подписан в края на 1995 г., представлява истински триумф на американската дипломация при разрешаването на босненския конфликт. Но той не решава главния проблем, довел до четиригодишната трагедия — интеграция или пълно разединение между народите, населяващи територията на Босна. Нещо повече, нито една от страните в конфликта не е задоволена от предначертанията на Дейтънското мирно споразумение. При условие че Босна и Херцеговина се изгражда като държава, състояща се от две формации, които се конфронтират взаимно и не хранят какъвто е да било стремеж към сътрудничество, малко вероятна е нейната жизнеспособност. Така че всъщност Дейтънските споразумения създават една изкуствена държава, лишена икономически потенциал за самостоятелно съществуване, от политически и финансов суверенитет, разединена от етническа и религиозна омраза, която не е способна да съществува без военното присъствие на НАТО.

    #2
    Желание за ревизия на Дейтънското споразумение многократно са изказвали всички страни , замесени в босненският конфликт. В последно време отново се чуват такива гласове. Като най-последователни противници на подобно развитие на събитията са политиците в Република Сръбска , които даже влязоха в открит конфликт с правителството в Белград заради отказа на сръбският премиер Воислав Кощуница да арестува трима сръбски генерали , обвинени в извършването на военни престъпления , и да ги предаде на Международният трибунал в Хага. Според ръководството на Република Сръбска , тези действия на сръбското правителство излагат на риск по-нататъшното съществуване на сръбският анклав в Босна и Херцеговина.

    Още когато се подписваше споразумението в Дейтън , за всички беше ясно , че това е временно решение на конфликта , целящо спиране на кръвопролитието , и окончателната съдба на Хърватско-Мюсюлманската федерация и Република Сръбска ще бъде решена впоследствие. И Хърватска , и Сърбия и Черна гора (в частност Сърбия) , желаят да присъединят населените с техни сънародници територий към държавите-майки , но са наясно , че към настоящият момент това е невъзможно. При първа възможност обаче замразените към момента аспираций на съседните държави отново ще се възобновят и никой не си прави илюзий какви ще бъдат последствията от това ...
    Hannibal ante portas.

    Comment

    Working...
    X