Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Библиотека (оттук, оттам...)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    monte christo написа Виж мнение
    Правя я тази кампания преди всичко с цел популяризиране на българската османистика сред любознателното (любопитното) общество в България. Какво ще рече любознателно (любопитно) общество? Подобно общество е това, което не е лишено от интелект, но заради мързел (или тотална липса на интерес) неговата необразованост (непросветеност, некомпетентност) по проблемите на османската държава и животът на българите под османска власт се е разпространила надлъж и нашир[1]. За това обаче е виновна и образователна система (училището) в България. Аз самият съм част от това любознателно общество, което вятър го вее в мъглата. Рядко някой от нас ще се сети да наплюнчи пръст и да го вдигне над кухата си кратуна, та да усети аджеба, откъде духа[2].
    Хех, похвална мисия, но според това, което наблюдавам и което съм чел, българското общество е било далеч по-любознателно през 60-те год. (казвам го защото тогава излиза "Летопис на смутното време" на Вера Мутафчиева, а и "Случаят Джем"), отколкото днес. Плюс че и не са толкова много "феновете", които биха се потопили в "сериозната" научна литература, била тя и историческата, която е може би най-"милостивата" към "случайния" читател поради самата си същност... Но, прочие, едва ли с научна литература ще се заинтригуват особено хората, вж. с някаква белетристика - може би, напоследък има някакви признаци на съживяване на литературния пазар и интерес...

    Но щом е османистика, османистика да е, пак е много по-добре от нищо.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      Ами... Монферат... какво да ти кажа? Вярно, че нашите османисти са се втурнали да разглеждат (изследват) кази, селца, чифлици, градчета, региони, въобще стопанството... Ами... за това има данни. Наглед суха и отегчителна материя за обикновения любопитко. Но пък някой може и да се заинтересува от нещо си там. Все файдица Ясно е, че всеки средностатистически любопитко иска да чете за войни, походи и кървища... Например (според Елена Грозданова) книгата на Страшимир Димитров за Махмуд II и краят на еничарите обхваща един половин вековен период и е много интересна. Демек, явно на това биха се кефили най-много нашите кухи кратуни. Макар лично аз да си падам и по социално-икономическите проблеми, които са приоритет на редица наши османисти.

      Сега, не знам защо bg османистите нивга (за цели 60-70 г.) не са изкарали на пистата като колективен труд барем една обобщаваща политическа история на Османската империя от ей там 200-300 стр. Дали БКП щеше да спре подобен проект още в зародиш - нямам идея? Тук Делията може да се произнесе. Поне последните 10-15 години можеха да сделат нещо подобно...

      Comment


        monte christo написа Виж мнение
        Сега, не знам защо bg османистите нивга (за цели 60-70 г.) не са изкарали на пистата като колективен труд барем една обобщаваща политическа история на Османската империя от ей там 200-300 стр. Дали БКП щеше да спре подобен проект още в зародиш - нямам идея? Тук Делията може да се произнесе. Поне последните 10-15 години можеха да сделат нещо подобно...
        Защото да докараш една обща политическа история на ОИ, пък и да я облечеш в марксическа дреха не е чак толкова проста задача, както изглежда на пръв поглед. Не, че е невъзможна, просто не е била приоритетна. Какво точно е било реалното влияние на БКП и производните й служби върху развитието на османистиката у нас ще има да научим в бъдеще. Който се интересува да иде на сайта на комисията по досиета и да си свали публикувания том за т.нар. културно разузнаване, има любопитни работи вътре, но това е друга тема. И накрая - османистиката у нас винаги е била българо-центрична, което е естествено и в този ред на мисли е един вид смесица между национална историография и османистична такава. То затова примерно и "османистика" никъде не се учи у нас, не се препопадава даже и история на Османската империя в нарочен курс, а се поднася под формата на курсове за българските земи през османското владичество, Балканите под османска власт, История на Византия и т.н. и до ден днешен Османската империя не е обект на обособено изучаване в университетския курс по история.

        Comment


          А ти сещаш ли се какъв вой ще нададът псевдопатриотите ако някъде почне да се преподава османистика. Ще има да вият като полярни кучета срещу пълна луна.

          Comment


            История на България Том 3 без липсващ текст и страници, само че не е на цял екран автоматично

            Comment


              Aruta написа Виж мнение
              Още три ценни книжки

              Ф. Бродел. Структурите на ежедневието. Т. 1. София 2000.


              Ф. Бродел. Игрите на размяната. Т. 2. София 2002.


              Ф. Бродел. Световното време. Т. 3. София 2005.
              http://www.mediafire.com/view/?3sq3ehsqb6hs53k
              Тези книги дали ги има някой и ако може да ги качи нейде?

              Благодаря!

              Comment


                SRH написа Виж мнение
                Тези книги дали ги има някой и ако може да ги качи нейде?

                Благодаря!
                Ето ги книгите на Бродел.
                MediaFire is a simple to use free service that lets you put all your photos, documents, music, and video in a single place so you can access them anywhere and share them everywhere.

                Comment


                  Благодаря много!

                  Comment


                    Някой може ли да даде линк за книгата Говори Лондон: предавания на BBC за България през Втората световна война на Борислав Дичев ?

                    Comment


                      Станев, Никола. България под иго. Възраждане и освобождение. 1393-1878. София, 1935



                      Шишманов, Димитър Георгиев. Необикновената история на малоазийските българи. София, 2001

                      Comment


                        Здравейте, търся книгата на Кръстьо Манчев - История на Балканските народи XIX-XX век, Акад. Изд-во "Проф. Марин Дринов", София 1999 г. Има ли я някой сканирана, къде ли не я търсих не можах да я открия. Благодаря, поздрави.

                        Comment


                          Аз имам OCR само на първата част. Ей тук я качвам

                          Манчев, Кръстьо. История на балканските народи. Том I. 1352–1878 (2006)

                          Comment


                            Благодаря за линка Монте Кристо, но става дума за изданието от 1999 г., История на Балканските народи XIX-XX век,на изд. Марин Дринов, никъде не мога да я открия, Нека отдадем заслужена почит на българските народни будители, борците за национално освобождение, книжовниците и просветителите, съхранили и запазили духовните ценности и морал, и българщината през вековете. Поклон, дълбок поклон!!! Честит да ни е един от най-нашите български празници! "Един народ, който има съзнание, култура, писменост, наука, непременно ще има светла и трайна бъднина!" - Васил Друмев

                            Comment


                              Още преди две седмици щях да съживявам тукашното мъртвило, ама все забравям да кача линк към тази книжица - Павлов, Пламен Христов. Векът на цар Самуил. София, 2014 (http://zamunda.net/download_go.php?id=504307)

                              Comment


                                Иранци... Римляни... Араби...

                                През VI в. Близкия изток е поделен между Персийската и Римската империя. Век по-късно арабите са господари на положението. Този преход става знамение за края на древния свят. Но промените са не просто политически или културни – те имат и непредвидими последствия.

                                Холанд, Том. В сянката на меча. Битката за глобална империя и краят на античния свят. София, 2015 (http://zamunda.net/download_go.php?id=508453)

                                Comment

                                Working...
                                X