If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Левашко обобщение на журналисти, които очевидно търсят скандала, а не истинските изводи.
Човек трябва да види как се "справяхме" с пожарите 2007 - 2008 г. и да види ситуацията днес. За мен лично прогресът е видим!
Peace Through Strength -- Victory Through Devastation
Щом сега положението е по-добро, не ми се мисли за тогава. Иначе това им е работата на журналистите, да търсят скандали.
A сега зле ли е?
Сериозно питам, защото всеки трети в интернет пространството се извъди пожарникар, лесовъд, горски, еколог, спец по бедствията и прочие.
Избухва пожар в местност без пътища, даже без пътеки. Има огромно количество суха дървесина, а под нея торф. Просто перфектния горски пожар. Абсолютен успех е, че пожарът не се разрасна извън границите на повалената гора в резервата. И този успех бе постигнат благодарение на нечии усилия, а не просто благодарение на шанса.
Peace Through Strength -- Victory Through Devastation
Гледай сега, може би ти имаш някакво особено отношение към пожарникарите или военните, не знам и не ме интересува. Но-
Без да съм пожарникар, полицай или военен, не мога да не забележа повтарящата се зависимост при всяка кризисна ситуация - винаги липса на организация, некомпетентност, объркване, липса на оборудване и координация между службите, и винаги критики към критикуващите в стил "абе вие не сте професионалисти, нищо не разбирате, ситуацията беше много сложна и всъщност нашите момчета се справиха блестящо, браво на тях". Независимо дали става дума за пожар, наводнение, снеговалеж, взрив на военни складове, земетресение, гражданско неподчинение или друго.
Това издава една нетърпимост към критиките. Не искам да политизирам темата, но не трябва да съм професионалист, за да видя че се опитват да изкарат черното - бяло. То не е един път или два пъти (може би винаги е било така, до преди 3-4 години не живеех в България и въобще не съм се интересувал), след като забелязвам всеки път тази зависимост, не мога да приема да ме правят на идиот и да вярвам, че всичко е 6, а "мафиотските медии" само петнят честта на героичните служби.
Гледай сега, може би ти имаш някакво особено отношение към пожарникарите или военните, не знам и не ме интересува.
Да кажем, че за някои аспекти на гасенето на този пожар имам по-добър поглед от средностатистическия потребител, който кеси по цел ден пред компютъра и чете как Витоша е изгоряла.
Без да съм пожарникар, полицай или военен, не мога да не забележа повтарящата се зависимост при всяка кризисна ситуация - винаги липса на организация, некомпетентност, объркване, липса на оборудване и координация между службите
Това изказване е леко абсурдно.
Какъв поглед имаш към пожара на Витоша, че правиш това дълбоко компетентно заключение? Дай примери за некомпетентност, липса на организация, на оборудване и прочие във връзка с този пожар?
Като става въпрос за "липса на координация", знаеш ли кога в ликвидацията на едно природно бедствие са били задействани едновременно вертолети на ВВС, на МВР и на части фирми? Точно никога до сега и това определено не се получава при липса на координация.
Знаеш ли при кой друг горски пожар е вкарана толкова тежка техника, която буквално да прави пътища на средата на нищото? Не е имало такъв случай в близките години.
Знаеш ли, кога последно средностатистическият софийски пожарникар е гасил горски пожар? По време на обучението си. И въпреки това хората се справиха и се учиха с всеки изминал час. Това некомпетентност ли е?
Липса на оборудване ли е, че в момента над Бистрица има изкопани канали, бентове, пуснати са маркучи, качени са помпи и въобще пожара се облива нон стоп?
Липса на организация ли е, че в един момент бе координирано взаимодействието между пожарна, армия, горски служители и огромно количество башибозук (доброволци)?
Дайте пак да повторим, пожарът не се разпространи извън едни граници, в които бе заварден понеделник вечерта. Практически няма пострадала жива гора. Няма човешки жертви. Пораженията са минимални на фона на това, което можеше да стане и са минимални на фона на десетки други пожари, които бушуваха в последните години. Явно има прогрес и то не малък.
и винаги критики към критикуващите в стил "абе вие не сте професионалисти, нищо не разбирате, ситуацията беше много сложна и всъщност нашите момчета се справиха блестящо, браво на тях".
В интерес на истината тази критика към критикуващите е оправдана прекалено често, което не говори добре за нивото на критикарите.
Има много какво да се подобри в механизма за борба с бедствията у нас, но почти не видях нещо по тези въпроси. Вместо това имаме дежурните заключения на кибиците, как сме се осрали за пореден пък, как политиците лъжат, как всичко е конспирация да застроят Витоша с писти и прочие и прочие.
Това издава една нетърпимост към критиките. Не искам да политизирам темата, но не трябва да съм професионалист, за да видя че се опитват да изкарат черното - бяло. То не е един път или два пъти (може би винаги е било така, до преди 3-4 години не живеех в България и въобще не съм се интересувал), след като забелязвам всеки път тази зависимост, не мога да приема да ме правят на идиот и да вярвам, че всичко е 6, а "мафиотските медии" само петнят честта на героичните служби.
В интерес на истината цитираната статия от "Капитал" (вестник, който уважавах в минало време) почти няма рационално зрънце. Статията е критикарска и нейната цел е да критикува заради самото критикуване. Нищо, че 80 - 90% от аргументите вътре са неверни или глупави. А причината за това (без да политизирам темата) е, че собственика на вестника е в конфликт със сегашното правителство.
Peace Through Strength -- Victory Through Devastation
Това изказване е леко абсурдно.
Какъв поглед имаш ..
Хихихи. Ето, точно затова иде реч.
Излиза, че полицията може да бъде критикувана само от полицаи, пожарната - само от пожарникари, армията - само от военни; щото всички извън съотвената структура "не разбират" и "не са били там". А гарван гарвану око не вади, както знаем. Нашите момчета са си 6, вие какво слушате разни там очевидци и журналя - те са прости, аматьори, лаици, платени провокатори, ловци на сензации. Мила родна картинка.
Не искам да обиждам, но тези ги разправяй на старата ми шапка.
Нарочно няма да влизам и в детайлите - те са достатъчно, повтарящи се и очебийни, който има очи, ще ги види в няколкото статии, пуснати по-назад в темата.
Жив и здрав!
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Излиза, че полицията може да бъде критикувана само от полицаи, пожарната - само от пожарникари, армията - само от военни; щото всички извън съотвената структура "не разбират" и "не са били там".
Напротив!
Казвайки "поглед върху нещата" далеч нямам предвид човек да е в системата.
Има достатъчно професионални журналисти, коментатори, експерти и прочие, които не са в системата, но могат много точно да говорят за силните и слабите ѝ страни. Дори говоря за хора с достатъчно аналитично и критично мислене, които се запознават добре с детайлите по пожара.
Мнения на такива хора почти не видях в публичното пространство.
Всичко останало (мнения по новинарски сайтове и преобладаващите журналистически изказвания) са в стил, аз не гледам волейбол, не съм играл никога, не разбирам играта и процесите в местната федерация, но трябва и искам да се изкажа за проблемите в националния отбор.
Нарочно няма да влизам и в детайлите - те са достатъчно, повтарящи се и очебийни, който има очи, ще ги види в няколкото статии, пуснати по-назад в темата.
Нарочно е хубаво да се влезе в детайли и то за конкретния случай (пожара на Витоша), защото и аз мога да разказвам колко време се чака линейка в София, но това не е пряко свързано с успехите или неуспехите при гасенето в гората.
Относно статиите, можем да влезем в литературен анализ на някои от тях (най-вече безумието на Капитал) и добре да се види, че реалната информация в тях е 10 - 20%, а всичко останало критикарстване и вадене от контекста.
Аз пак да си кажа, справянето с този пожар бе учудващо успешно и сравнително бързо. Системата работи много по-добре от преди пет - шест години и мисля, че ще се подобрява още.
Peace Through Strength -- Victory Through Devastation
1951, само някои забележки:
1) пожарът се разпростря и в млада гора. За щастие това бързо беше овладяно.
2) доброволците въпреки, мрънкането "ние искаме Х, не искаме Y, ама още колко ще чакаме" и прочее цивилщини са демонстрирали много висок морал и така да се каже 'боен дух' нещо което не може да се каже за редовите военни горе на терена например. Ролята в определени моменти на доброволците е била от голямо значение (думи на познат пожарникар).
3) Логистичното осигуряване на самите хора на терена (не говоря за доброволците, ами за редовите членове на структурите) е било бая лошо - транспорт. осветителни средства, снабдяване с храна и вода. Имам три източника - доброволец, пожарникар и планински спасител и трите се покриват по този показател. И тримата души са с достатъчно високо ниво на познания, че да мрънкат по цивилному повярвай ми. Което ме води до най-важното -
3) така нареченото от теб 'координиране' показа огромни проблеми от C3 естество. Факт е, че е постигнато, но ключовата дума върху, която е построена критиката (разумната критика имам предвид) е ефективност. Похабеният ресурс (време) е значителен. Разбирам, че преди 5-6 години е било по-зле и сега явно има напредък, но това не е достатъчно. Критериите за оценка на ефективността на една обществена институция са именно обществени, а не на самата институция. Друг е въпросът дали обществото има достатъчно култура по тези въпроси (да го наречем за удобство на изказа 'Военна култура') за да може да изказва адекватно. Но смея да твърдя в този форум, въпреки че основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици, има доста добро ниво на познание за това как работят институциите и военна култура.
Та не е особено трудно да се види, че целият цикъл, по който се набавя информация, обработката и, взимането на решение на нейна база, спускането на решение надолу по веригата и изпълнението отнема твърде много време . Да знаем в армията и други военизирани институции е така, но пък и ти сам знаеш има армии и институции, където броят на предпоследните заповеди е намален и проблемите с командването, контрола и комуникациите са по-малки. Аз искам нашите институции да са такива. За да станат такива, повярвай ми общественият натиск е по-скоро полезен. Не съм останал с впечатлението, че нашите военнизирани институции са особено способни на корекции отвътре. По-скоро май се наблюдава ефекта на Dunning–Kruger. В този смисъл статия, като тази на Капитал (много балансирана и смислено написана при това, сравнено с юбер-свинщините, които се натвориха миналата седмица) помага.
Разбира се това е еволюционен процес, нищо не става отведнъж още повече в армията, но много бих се радвал подобренията да не идват на само база 'реален боен опит', също така бих се радвал и този опит да бъде обобщен и изводите взети в предвид. Е...то най-вероятно нашите структури ще са прекрасно подготвени да изгасят предишния пожар , вместо новия, но и това ще е нещо.
Във връзка с горното интересно е да се види, как част от групите доброволци, започнаха да изграждат паралелни комуникационни вериги, защото по официалните информацията остарява, докато стигне до предназначението си.
Естествено имаше и други доброволци, те вместо да се адаптират се 'потрисаха' и вдигаха вой до небесата...
Comment