Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Познай битката по снимка! ¹2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Може би имаш право за Перу и Еквадор. Последният им конфликт е от 95а год. ако не се лъжа. Снимката като да е от тоя период. Автора на темата говори за "последица" от сражение. Може и да е разфасован, пленен бронетранспортьор. (зад тоз дето е без каска се търкаля резервоар) Ама...май нещо изпускаме...
    И най дългия път има своята първа стъпка...

    Comment


      Напълно е възможно да пропускаме нещо, но засега като че отговаряме на началните условия:

      - войната е малко известна (аз не я бях чувал, но предполагам, че не съм единствен);

      - става въпрос за последица от войната (може би това е позиция на еквадорската армия, която перуанците са овладели и показват използвано там оръжие);

      - остава зенитната картечница, която трябва да е ключова... Е, еквадорците имат такива оръжия - перуанците не. Това може да се бори за "ключово".
      В тази война двете страни претендират за свалени вертолети на противника, а това е постигнато и със зенитна артилерия (не само с преносими ракетни комплекси), това е възможен кандидат за такова оръжие.

      Разбира се, може и да пропускам нещо.

      Comment


        gollum написа Виж мнение
        За мен по-скоро е тази война между Перу и Еквадор и става въпрос за пленена от перуанците техника и оръжие на еквадорската армия. Прикачам снимка на президента, разглежда точно такъв трофей, сукаш още е върху бронетранспортьора.
        Ха, Голъм, на мен тази снимка с инспекцията ми излезе за перу-еквадор 1981 граничния конфликт:

        http://www.acig.org/artman/publish/article_164.shtml - адреса на статията.
        (виж надписа под снимката: Peruvian President seen inspecting equipment captured from Ecuadorians during the war in 1981).
        Като се има предвид колко отдавна се ползват браунинг картечниците във всичките им разновидности, снимката спокойно може да е и от след Пакиша-войната-
        http://en.wikipedia.org/wiki/Paquisha_Incident.
        sigpic

        Sword song and horn sound

        Comment


          Общо взето Амгъл позна, но с малки забележки.

          1. Става въпрос за конфликта между Пери и Евкадор от февруари 1981 г.
          2. На снимката имаме перуански войници позиращи пред зенитката след превземането на ключов еквадорски (а преди това перуански) военен пост наречен Paquisha.
          3. Зенитката е ключова, защото снимките с перуанския президент Фернандо Тери позиращ на нея е от популярните свързани с този конфликт. Снимката Амгъл вече я показа.

          Та така.
          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

          Comment


            Да, прав си, Севасте, от войната от 81-ва е. Аз съм се объркал, защото гледах едновременно няколко конфликта (не само тези двата). На мен снимката-загадка ми се вижда по-новичка (не че нещо пречи да е цветна снимка и от 80-те, че и от 70-те, ако е за въпрос ), та затова предположих по-новия конфликт от 90-те години.
            Но спокойно може и за Пакишския (ако така се пише на български) "инцидент" от 81-ва да става въпрос. Всъщност, за всяка война от приемането на FN FAL (струва ми се, че това оръжие държат войниците на снимката) на въоръжение насам, но снимката предполага нещо по-новичко.

            Comment


              Да, малко се обърках . Както и да е, пускам една загадка, за да върви темата. Този път няма да давам допълнителни указания, защото из самата картина е пълно с подсказки.
              Attached Files

              Comment


                gollum написа Виж мнение
                Да, малко се обърках . Както и да е, пускам една загадка, за да върви темата. Този път няма да давам допълнителни указания, защото из самата картина е пълно с подсказки.
                Битката е от японско-корейската война през 16 век, а именно - Siege of Haengju, 12 февруари 1593. Приличното на щайга нещо, което влачат на стената трябва да е Hwacha, което е разновидност на китайско оръжие от времето на династия Сун, но пък на картината има и топче, а и, както ми се струва, General Kwon Yul.



                Last edited by sewast; 02-02-2011, 17:57.
                sigpic

                Sword song and horn sound

                Comment


                  Позна . Както написах, на картината има достатъчно подсказки: специфична оръжейна система, доста специфични облекла и оръжия и за генерала на кон си прав. Вероятно е доста романтизирана версия (то въобще цялото сражение малко ме съмнява преди всичко като числа на загубите на страните, но то си е баш в романтичната национална история, а корейците нямат равни в това). Както и да е, загадката е отгатната, твой ред е.

                  Comment


                    Ето набързо една картина от мен - тя е сред популярните изображения на битката, макар хронологично да се разминават доста. Но сред мелето има нишан кое е сражението.
                    Attached Files
                    sigpic

                    Sword song and horn sound

                    Comment


                      А някои хора обичат историята на изкуството, и има шанс да разпознаят битката при Исос /така ли е на български/, дори изобразена според нелепите представи на иначе добър немски художник от 16 век.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        Thorn написа Виж мнение
                        А някои хора обичат историята на изкуството, и има шанс да разпознаят битката при Исос /така ли е на български/, дори изобразена според нелепите представи на иначе добър немски художник от 16 век.
                        Май я водят Иса.

                        Иначе съвсем точно - и за битката, и за художника - Албрехт Алтдорфер.

                        Настрана нелепите му представи, но в мелето действително го има Александър, препуснал към бягащия Дарий (този с колесницата с трите коня), което е доста емблематично, даже са надписани двамата (е, не че може да се види при размера на файла, де). Затова и реших, че няма да са задължителни познания по история на изкуството.
                        sigpic

                        Sword song and horn sound

                        Comment


                          Гледам, че Торн не е пуснал нищо, та аз ще използвам случая с една лесна мъничка морска загадка. Повече с надежда да се раздвижи темата, отколкото нещо друго.
                          Attached Files

                          Comment


                            Бригът Меркурий?


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              Да, загадката бе лесна . Картината ми харесва, въпреки че едва ли има много общо с реалната случка.
                              Сега е твой ред, Торн.

                              Comment


                                Торн май няма желание или време да пусне загадка с картинка. Все пак пускам още една загадка, колкото темата да върви. Този път за разнообразие е сухопътно сражение.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X