Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българите, изповядващи исляма, декларираха желанието си да бъдат признати като отделе

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Българите, изповядващи исляма, декларираха желанието си да бъдат признати като отделе

    При тия нещата са така консервирани, или са така различни, че наистина идва момент да се попитаме - тия българи ли са? Ама и те се питат - ми, не са турци, не са и българи - и от двете общности изолирани. Схващам им логиката, а и съм прекарал много време сред такива. Но е жалко, защото сега стават нова мишена за малоумници (която малко се беше позабравила).

    Някой да знае за реакция на Антонина Желязкова?

    #2
    SHR, защо използваш думи като тия, такива? Някакво пренебрежение лъха от тях...

    Comment


      #3
      Коцето написа Виж мнение
      SHR, защо използваш думи като тия, такива? Някакво пренебрежение лъха от тях...
      Коце, както знаеш друго име на помаците е и потурнаци (а също ахряни, ерули, чакарлии). Тези хора културно не принадлежат към българския народ. Основната им характеристика е, че са мюсюлмани с множество произтичащи от това следствия в какви ли не области на живота. Имаше някъде из нета цитирано изследване, в което се пита "каква ти е религията", а отговорът е - "аз съм помак". Връзката между това да си мюслюманин и помак я пряка. Затова за тях е сложно да приемат, че са българи - българин означава християнин. Точно заради тая репликираща се в поколенията среда, те се маргинализират спрямо болшинството в страната (българи, демек християни). Същевременно те знаят, че са различни от турците и още повече - турците ги различават като отделна група.

      Това различие може да се преодолее чрез промяна на вярата. Иначе те си остават "други". И впрочем такива политики е имало както от страна на БКП, както и в периода 1937-1944 г., когато културната организация "Родина" покръства между 150 и 200 хиляди помаци. Тези хора са вече четвърто поколение българи и дори с неприятно чувство могат да открият, че предците им са били от другите. Аз познавам поне 5 такива конкретни случая.

      Следователно говорим за процес на асимилация. В тоя процес (нали не мислиш, че само заради думата го подценявам ) религията играе основно място. Тогава имаме два варианта: аз ставам помак (мюсюлманин) или те стават българи (християни).

      Други гледни точки (например гръцки и турски) претендират помаците да не са въобще с български етнически произход. Турците например считат, че това са тюркски остатъци (кумани, печенеги), а гърците, че са остатъци от местно тракийско население. Но културното им проявление е по-важно и така се стига до момент, когато гагаузите (християни) са по-близки от помаците (славяни според българската гледна точка).

      И така, нежеланието ми да живея в друг житейски модус ме дистанцира от помаците. Това означава също, че намирам новината за нормална и даже в по-късен етап за отцепване. А от много време се копа по въпроса, просто се чудя, че чак сега се заговори за това. Вероятно има връзка с други скорошни събития. И ако не стане така - со кротце, со благо - трябва да се процедира по заветите на Стоян Михайлов... И белите вълци.

      Comment


        #4
        SRH написа Виж мнение
        И така, нежеланието ми да живея в друг житейски модус ме дистанцира от помаците. Това означава също, че намирам новината за нормална и даже в по-късен етап за отцепване. А от много време се копа по въпроса, просто се чудя, че чак сега се заговори за това. Вероятно има връзка с други скорошни събития. И ако не стане така - со кротце, со благо - трябва да се процедира по заветите на Стоян Михайлов... И белите вълци.
        Явно сериозно се работи по въпроса : Търсене на истината или провокация?

        Така или иначе, това е ставало по един или друг начин и преди - т. нар. "Тъмръшка република" (макар и като един вид "компенсация" за Съединението, т.е. с мълчаливото одобрение на българските власти него време).

        Интересно ми е доколко този сепаратизъм е насърчаван от нашите мили турски съседи в курса на (болните) им амбиции да "се грижат" за всичките мюсюлмани в териториите на Османската империя (а и не само)...

        "... Гледам силуета на България върху картата на света, прилича ми на едно загладило коремчето лъвче.... На какво ли ще заприлича в бъдеще?"
        "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
        И. В. Сталин

        Comment


          #5
          SRH написа Виж мнение
          Затова за тях е сложно да приемат, че са българи - българин означава християнин.
          Ти сериозно ли?
          Last edited by Imperial; 05-02-2013, 13:47.

          Comment


            #6
            повечето помаци смятат че са българи,в моя град 100 процента.

            Comment

            Working...
            X