Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мнения за форума (т.е. книга за оплаквания и препоръки)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    @ Imperial
    А не ви ли е минавало през ум, че точно погазването на правилата и прилагането на двойни стандарти от страна на т.нар. „домакини“ и техни приближени могат да са причина за създалото се у вас впечатление, че:
    Imperial написа Виж мнение
    За 12г научих, че в България практически няма хора със сериозен интерес към обективния исторически анализ.
    Лично аз познавам грамотни хора, който градят бизнес у нас на база история, но за съжаление се въздържат от изяви в БС и подобни, точно защото може наистина „материалът да е лош“.
    В такъв случай е въпрос на гледна точка - катализира ли БС обективен исторически анализ или напротив – допринася за усещането за „лошия материал“?
    Нищо лично.
    Убеден съм, че в този форум все още има градивни личности. Ще бъде жалко да ги откажете от дискусии!

    Comment


      Това е преди всичко форум за военна история, така че ще загуби от темата за Украйна точно толкова, колкото загуби и от "произхода на прабългарите". Насоката и активността на форума е функция на пишещите в него, а не на модераторите. Не може да се очаква от "админите" да дават насока за активност по същността на форума, при положение, че точно новите потребители (или старите, които са решили да тръгнат на кръстоносен поход), които се изсипват да пишат в "Модерна епоха и съвремие" изкривяват атмосферата, свалят нивото и политизират форума. Колкото за "Игри", никой не е накаран да пише само там и да не проявява активност другаде. Тезата, която се прокарва, че общата липса на активност е заради модерацията в двете теми за Украйна и Сирия, няма логическа обосновка, защото другаде се пише рядко, и когато се прави това, почти няма модераторска намеса, а във въпросния подфорум високата активност си остава въпреки модерацията.

      Аз лично съм благодарен, че съм научил нещо от този форум, ако и да не съм допринесъл с нищо, и нямам претенции към екипа.

      Comment


        Silent Warrior написа
        Лично аз познавам грамотни хора, който градят бизнес у нас на база история, но за съжаление се въздържат от изяви в БС и подобни, точно защото може наистина „материалът да е лош“.
        Както вече писах - бъди конкретен, а не мъгляв или все едно нищо не казваш. А и "бизнес от историята" не е много ясно.

        По темата - от БС постепенно се отдели (ако мога да употребя тази дума) един друг исторически форум - този в БГ-Наука. Отиваш, разглеждаш, решаваш къде какво е. Всеки преценява за себе си. Факт е, че в началото в БГ-Интернет-пространството просто нямаше друго място, което хем да е специализирано за военна история и въобще история, хем да има опит да се налага нормалност в разговорите (включително от нивото "пиши на кирилица", което чак впоследствие се превърна в шлагер на кажи-речи всеки форум в същото това пространство). Намерението беше добро и идеята - в началото (но може би и все още) бе да се съчетаят две неща:

        1) платформа, където да си говорим нормално, т.е. да не трябва сигналът да се пробива път през изключително силен шум. Напомням - всичко се зароди на страниците на един игрови форум някъде през 2000-2001 г.

        2) да се създаде общност от хора с интереси в областта на военната история, която както се създава, така и да се "обучава" и сплотява около идеята за говорене извън политиканстването. Нормален разговор между хора с най-различни политически убеждения и склонности (филии и фобии).
        Основата на тази идея бе така наречения "вътрешен кръг" - т.е. хората, които създавахме и оформяхме този форум (сред които се зароди идеята за това нещо)[1] - и ние, въпреки че сме с най-различни политически идеи и привързаности (уверявам ви, че покриваме не малка част от политически спектър, може би без крайните му части), можем да се разбираме и да водим разговор по конфликтни теми, без да спорим за привързаностите си (поне не често). Идеята бе целия форум да е такава общност. Но с разширяването му това все по-малко бе възможно.
        Но аз продължавам да, ъъъ, вярвам, че е възможно да се създаде такава общност (наивно от моя страна, нали?). Това е, ако ми позволите, пропагандата на форума: военна история, история въобще и способността да оставим пристрастията си на вратата и да разговаряме за обекта на интереса си, а не за обектите на нашата привързаност и вяра (политически страсти). Иначе как можем да бъдем общност, ако това, което трябва да ни обединява ни разделя? Т.е. проблемът не е толкова в модераторите или стопаните, а във повечето говорещи.
        Естествено, за този, които разглежда форума просто като място, където да "убие" малко време или да изкопчи някаква информация - да, тогава всички тези притеснения са напразни и нямат значение. За такава гледна точка най-добре ще е форум без каквито и да е ограничения. Каквито общо взето има.

        Ако нещо трябва да се забрани в този форум, това е политиканстването. Не знам дали всеки наистина разбира разликата и дали е в състояние да запази яснота по нея когато се стигне до спор. Опитът ми сочи, че това не е така за мнозинството. И понеже не знам как (аз, лично; но май и останалите от екипа) да наложа това нещо, предпочитам да се ограничим до това, което е основна цел и интерес на форума: военната история, дори с акцент върху втората дума.
        Това, естествено, не изключва политиката (историята е и история на политиката - включително военната), но решихме, че е най-добре да ограничим съвременния дял - който поражда най-много страсти. Аз предлагах ограничението да минава между "вече история" и "още не е история". За мен ограничението е общо взето очевидно: процес, който все още тече, все още не е история (не можем да го разглеждаме като завършил (в неговата цялост), което е история). Друг вариант е да сложим постоянно или плаващо времево ограничение (10 години, 20 години, само преди 2000 г. - варианти много).
        Ако някои има идеи или предложения - да казва.

        Що се отнася до разделите за игри - за мен важен е този за историческите игри, които имат връзка с форума (които създаваме сами). Вярвам (и все още е така), че това е един от начините за сплотяване на общността и засилване (и пропагандиране) на интереса към военната история.

        --------
        [1] Не малко от тях (включително тези, които се присъединиха по пътя и внесоха своята лепта в общото дело) вече не пишат тук (вероятно не четат и не пишат - за съжаление (някои от тях, защото "прегоряха" баш покрай необходимостта да се модерира шум и вместо да се пише за това, което им е интересно, да се занимават с глупости)).

        Comment


          На мен лично този форум ми допада много повече от споменатия БГ наука, именно поради относителната (никъде не е абсолютна) безпристрастност на администрацията. Динайн бил проявявал двойни стандарти. Не знам, може и да е така, макар че аз лично не съм забелязал, нищо че не споделям тълкуванията му. Никой не е съвършен, всички знаем онази приказка за сламката и гредата. Но тук конкретно атмосферата е много по-спокойна и дискусионна. Аз лично съм за директното триене без предупреждение, на всяко мнение, което използва емоционални изблици, вместо доводи, независимо от посоката. А ако, при една чисто интелектуална дискусия, в подбора на доводите има някаква политическа насоченост, то това е едно необходимо зло, за съжаление не можем да избягаме от личните си политически пристрастия, а това се отразява дори и при анализа на обективни исторически събития.

          Imperial написа Виж мнение
          Не, не са "достатъчно". Процентно (не само абсолютно) са доста по-малко, отколкото "на Запад" например. Средното ниво в Б-я е трагично.

          Възможно е, но не мисля че има смисъл да се сравняваме с другите страни и народи. Не знам какво означава достатъчно и колко точно е достатъчно, но за мен лично този форум е един от малкото острови на спокойствието в родното интернет пространство, така че е единот инструментите повишаващи този процент. Да, съгласен съм че като цяло има една обща тенденция за изпростяване в интернет пространството, но поне аз постепенно се научавам да игнорирам ниско качествената помия в нета, а и тази тенденция е изключително слабо забележима тук. Така че хич да не ви пука за масовата чалга култура (в историческата и инкарнация), мислещото малцинство така или иначе ще подбира източниците си. Така че за мен поне начина по който сте се справяли до сега има ефект. БС е сериозен военноисторически портал, а споменатата вече като конкурентна платформа форум БГ наука е просто място за дясноконсервативна пропаганда ( това не е мое мнение, цитирам член на форумната им администрация). Та продължавайте в същия дух. Това че малко хора пишат, не означава че малко хора четат.

          Comment


            Въпреки,че и аз съм имал разногласия и словестни комфликти с Dinain,лично аз мисля,че се справя добре като модератор.А колкото до това ,че имал някакви пристрастия,че кой ли няма?

            Comment


              Zalmoxis написа Виж мнение
              Насоката и активността на форума е функция на пишещите в него, а не на модераторите.
              gollum написа Виж мнение
              Т.е. проблемът не е толкова в модераторите или стопаните, а във повечето говорещи.
              Странна работа. Форума е пълен с хора, които разбират от история, а читава историческа тема не се е появявала от години. Може би е някаква магия? Може би админа трябва да ходи на ходжа?

              Господа, стига сте писали глупости, а прочетете още веднъж постовете на Гоги. Прочетете постовете на Silent Warrior. Белким ви просветне.

              Comment


                Като цяло, по мои наблюдения "жялейката" е циклична и жалещите рядко докарват до следващата
                Извън шегата ще ми се да кажа нещо за модерните теми, което намирам за важно в някаква степен. Съзнавам, че трудно се модерират и вероятно по тази причина почти всички са недоволни, както и фактът, че тези теми се плъзгат на ръба (да не кажа отвъд) обхвата на форума (по теория). Аз лично обаче си мисля, че на такива теми (сериозни конфликти от съвремието) трябва да се даде шанс по една проста причина - носят много и често разностранна информация. За хора като мен (ясно, че това си е лична гледна точка), които ги мързи или нямат време да следят целия информационен поток през деня (но имат мерак да чуят нещо повече от представеното в новинарските емисии в България), подобни теми идват в услуга, защото предоставят относително лесен и синтезиран достъп до събитията и различните гледни точки по тях. Демек без особено да се напряга, ако човек прекара половин час с темата в края на деня ще е кво-годе осведомен и за мен в тази си функция форумът върши прекрасна работа. Въпросът допира до съблюдаване на някакво ниво на благоприличие на комуникацията и разчистване на глупостите чат-пат. По мое мнение Thorn върши много добра работа в това отношение, трие глупостите без обяснение и лафът си върви. Естествено безкомпромисно отношение към разни пропагандисти на крайни идеологии и това е. Та погледнато от моята си камбанария, всеки път щом се заключваше сирийската или украинската тема (не без основание) аз се дразнех, защото се налагаше да си доставям сам поток от информация, който иначе идва на тепсия. Не, че нещо, но е равно на повече усилия, съответно повече време хвърлено в правене на това, а не на нещо друго, потенциално да речем по-полезно в личен план. Кой какво си бере от съответните теми си е индивидуален проблем. Кой на кого се дразни заради възгледи също.

                Comment


                  Т.е. според теб, Кухулин, във форума няма читави исторически теми, защото:

                  1) модераторите са изгонили всички такива, ерго, няма вече читави хора да пишат по исторически проблеми.

                  2) модерирането е виновно за това, че всички, иначе читави и разбиращи от история хора са спрели да пишат по исторически проблеми, а пишат по други.

                  Т.е. изгонихме или отказахме всички?

                  Бих се радвал да науча къде е вълшебното място в БГ-Интернета, където читавите и разбиращи от история хора пишат много интересни и исторически теми. Или поне да чуя каква е вълшебната рецепта за исторически форум, след като явно има хора, които я знаят. Например, махаме модераторите и всичко е разрешено. Това ще свърши ли работа? Аз нямам нищо против, да си призная.

                  Comment


                    gollum написа Виж мнение
                    Т.е. изгонихме или отказахме всички?
                    Едни изгонихте, други отказахте.

                    gollum написа Виж мнение
                    Или поне да чуя каква е вълшебната рецепта за исторически форум, след като явно има хора, които я знаят.
                    Никой не знае вълшебната рецепта. Трябва да се търси, да се пробва. Само че вие не търсите и не пробвате, а се инатите като магаре на мост. Ако трябва да цитирам:

                    Imperial написа Виж мнение
                    повтаряш на едни и същи хора едни и същи неща в продължение на години, без резултат.
                    Нали разбираш - повтаряш, повтаряш, а то все няма резултат. И какво правим - продължаваме да повтаряме

                    В частност, не знам колко мораториума трябва да наложите, за да разберете каква неземна глупост е това. Тоя е четвърти ли, та пети поред и досега не си спомням някой от тях да е донесъл нещо добро на форума.

                    Comment


                      gollum: Както вече писах - бъди конкретен, а не мъгляв или все едно нищо не казваш. А и "бизнес от историята" не е много ясно.

                      Ще бъда конкретен и ще ти посоча пример защо смята така – далеч от темата за Украйна - на ЛС.
                      Ще съм признателен на някакъв коментар.

                      Comment


                        До модераторския екип:
                        От 10 години съм в този форум, всъщност това е единствения ми форум и имам някакво наблюдение. Естествено, че никой не е съвършен и всеки прави грешки, но на фона на възможното вие се справяте отлично!
                        Успех и в бъдеще - аз си оставам тук!

                        Comment


                          И все пак, каква е рецептата ти, Кухулин. Щото критиката - едно нещо. Но трябва да има и предложение. Твоето какво е? Без никакви забрани? Отпадане на модерацията? Кое? Конкретни предложения, а не обща критика.
                          Едната възможност е - отпадат всякакви забрани - всеки може да обсъжда всичко, както си желае.
                          Друга възможност - отпадат всякакви забрани, следи се за елементарен етикет (обиди).
                          Трета възможност - ?
                          Зависи от това каква е целта. Аз съм написал как я разбирам. Ти може би я разбираш различно.

                          Силънт Уориър, където искаш пиши, аз коментирам, както се вижда и тук.

                          ПП Под "пробвахме какво ли не" наистина следва да се разбира това - "какво ли не". Далеч не става въпрос само за мораториуми. И по свободно, и по несвободно - най-различни форми. И модераторският екип се е променял много.

                          Comment


                            Silent Warrior написа Виж мнение
                            А и "бизнес от историята" не е много ясно..
                            Хе хе, сега ме осени- Аз се занимавам точно с "бизнес от история". И (нищо че Импереца разправя за ниското ниво тук) минавам за един от най-добрите в това ...просто ме осени забавната мисъл та си споделям.

                            Comment


                              Dinain написа Виж мнение
                              Колеги, плюнките насам! Днес е ден за плюене по Динайн, не се разконцентрирайте с промяни в политиката на форума.
                              Dinain, ти не си жертва. Ти си просто модератор. Който нарушава правилника на форума.

                              Stan написа Виж мнение
                              Айде стига се ревали.. Dinain и мен ме е банвал в темата за Украйна. Така че, това с двойните стандарти си е бош лаф. Нещо повече, предвид факта, че една голяма част от участниците открито и с възсторг подкрепят погазването по най-груб начин на международното право и провеждат агресивна проруска пропаганда и то на доста елементарно ниво, а и като зомбирани шамани повтарят "няма руски войски в Крим" при положение, че и самият Путин каза, че има, то е направо учудващо как не действа с по-твърда ръка.
                              Чудна аксиома- ако Вас ви е банвал Dinain и вие не се оплаквате, то това означава, че изтритото е изтрито правилно, което пък означава, че всичко изтрито от него е правилно, ерго, щом вие не се оплаквате, не трябва да се оплаква никой друг...

                              Пък опитът да прехвърлите политическото говорено от онази тема в тема за оплаквания е достоен за друг анализ... Да не говорим, че това което сте написали е лъжа. Никой не хвърля зюмбюли поради факта, че Путин направил това или онова. Путин не прави нищо по различно от свои колеги по пост. Което не го прави повече или по малко правилно. Просто е същото.
                              Трол по списък.

                              Comment


                                Бърз поглед върху двете най-обемни теми в съвременния раздел (сирийската и украинската), показва че са генерирали сумарно над 10,000 (десет хиляди) поста. Същевременно там са и най-големите оплаквания от лоша модерация. Т.е. въпреки лошата модерация, потребителите образно казано "ще си счупят клавиатурите" да пишат там (за мащабите на този форум). А в същото време лошата модерация се посочва като причина да не се развиват исторически теми в другите раздели.

                                Аз нещо не разбирам. Щом е толкова лоша модерацията в съвременния раздел, защо вместо упорито да продължават да пишат по съвременни теми (и дори да настояват да им бъде разрешено да пишат и по съвременни политически теми), всички тези хора разбиращи от история, с които е пълен форумът, не са се преместили в другите раздели, където да развиват исторически теми на спокойствие? Не виждам състоятелност в тази теория, освен ако не приемем че модерирането навсякъде и винаги, е толкова еднакво лошо и непоносимо, че не позволява появяването на дори една "читава" историческа тема където и да било във форума.

                                Мога да посоча конкретни примери с хора, демонстративно престанали да пишат в съвременния раздел, недоволни от модерацията. Ок, решили-заминали. Нямам толкова подробен поглед върху другите раздели, но лесно може да се провери дали и колко "читави" исторически теми са започнали тези хора оттогава (след като са престанали да пишат в съвременния). Но и без подробна проверка, силно подозирам че броят им е 0...
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X