Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мнения за форума (т.е. книга за оплаквания и препоръки)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин, благодаря. Признавам, в един случай е подействало. Един от (тук пиша приблизително) над 200 или 300. При това, скорошен. Не е достатъчно, за да сметна, е практиката следва да се промени.
    От друга страна, дали този ефект ще се постигне чрез "казване" или чрез административно наказание - каква е разликата от твоя гледна точка? Питам, защото наистина ми е интересно, да не решиш, че е просто така.

    Ще напомня (някои от по-старите потребители ако страдат от синдрома на слонската памет, може и да си спомнят), че съм изгубил много часове в обяснения и опити за дискусия с хора, които Торн (ако се съди по мнението, което е постнал по въпроса) би прогонил на момента. И вероятно пет пъти по толкова време с хора, които не спадат съвсем или никак към тази категория. Почти цялото това време е загубено, същото важи и за голяма част от наложените административни мерки, т.е. не са довели до промяна (изгонването не го разбирам като промяна). Но пък в, да речем, 10-20% от случаите резултат е имало. Така че ми се струва, че системата върши работа - поне за момента.

    Другата причина да напомня по-долу в темата, че форумът е частен е защото правилата са различни за различните потребители. Това трябва да се разбере. Да речем, познавам някои хора лично и имам особено мнение за приноса им (същото важи за повечето модератори, не всички, но повечето (бих посочил Дибо като най-обективен от екипа)), съответно, за тях рамката на търпимостта е съвсем различна. Това дразни част от потребителите, но трябва да се приеме. В крайна сметка, ако преценим, че човек има принос към форума, този принос натежава над несъвършенствата в характера му, ако ми позволите да се изразя така. Добър пример е Гладиатор, да речем. Има и случаи, когато това не е подействало.
    В случая с професор Добрев не знам кой е докарал ситуацията дотам, не съм следил нещата толкова отблизо - поне в началото. Но мога да си го представя - Стан има много неприятни навици по време на дискусия, за което е бил санкциониран. Въпросът е, че с професор Добрев също се опитахме да се разберем мирно. А накрая, преди да се стигне до окончателна мярка, аз изрично попитах за основания да се постъпи различно. Не бяха споменати такива.
    Както и да е, да обобщим - всеки си решава сам дали да пише или не. Ако реши да остане, ще трябва да се съобразява с нашите правила. Това е, просто и ясно.
    В ситуация, когато човек се чувства оскърбен, притиснат или предизвикан, най-доброто, което следва да направи е да сигнализира модераторите, а не да започне да отговаря в същия тон. Това съм го писал не веднъж. Защото тръгне ли се в посока караница, трудно е да се прецени кой крив и кой прав.

    Comment


      Проф. Добрев беше прогонен след като не поиска да се съобразява с правилата. Аз лично разгледах обстоятелствата тогава и си поговорих с всички, замесени в конфликта. Той беше единственият, който реши, че за него правилата не важат. С което за мен въпросът се изчерпва. Ако реши отново да пише, но съобразявайки се с форумните правила - добре, но под ново име. Толкова, лично за мен това изчерпва въпроса. Ако някой смята, че решението не е правилно - може да се опита да се обоснове. Но ще трябва да е съществено, а не от типа "защото аз смятам така". Тогава, навремето, загубих достатъчно време да влизам в проблематиката на раздела и т.н., което не смятам да правя отново, освен ако нещо съществено не се е променило.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        KIZIL DELI написа Виж мнение
        Въобще май си се превърна в традиция мине се не мине и тръгне някаква жалейка, която обикновено свършва с прогноза за форумната смърт. Най-чест аргумент - ми не се отварят нови важни теми. Аз пък го намирам за нормално, защото много важни теми са били минати вече, форумът има невероятен архив, а освен това и активна група от хора, от които човек може да научи много. Ако някой иска да се включи, прави го и е добре дошъл - boilad е красноречив пример в това отношение.
        Трогнат съм от добрата дума (няма емотикон, триещ сълзи от умиление )!
        Мисълта ми е за друго, че не се отваряли нови важни теми. Моят интерес е основно към българското националноосвободително движение (до 1878г.) и такава тема за мен би била, например за документи свързани с него, друг е въпроса, че не се бих наел да я направя (та аз не мога да придам някакъв по-цялостен, по собствената ми преценка, вид на "Събранията на БРЦК"), едно е техническата възможност и друго, че все пак си имаме и други задължения. Накрая (и не последно по-важност) съвсем като абсолютните лаици скачам от тема на тема. Така напоследък се бях унесъл по въпроса за завладяването на Второто българско царство от османците, конкретно икономическите причини и открих, че през целия 14 век българския грош олеква, докато акчето е стабилно, но още не ми е съвсем ясно как тази взаимовръзка се е отразила на целия процес.
        Е, излях си и аз душата. Ще помоля модераторите за снизхождение, ако съм засегнал и въпроси, които съвсем не са за тук.
        Толкова многословен май не съм бивал.
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          Съгласен съм с Кухулин за едноредовите заяждания на Албирео към новите потребители. Примери няма да давам. Мене лично ме хваща бяс. И докато мене какво ме хваща е илеревантно, то за ефекта от това върху чисто нов и не особено блестящ потребител си струва да се спомене. Особено ако след това е покрепено от модератор (Голъм). Погледнете си първите постове отпреди 7-8 години и вярвам, че ще се посмеете от сърце. Ясно че баланса между високо ниво на форума и допускане на "свежа кръв" е трудна работа, но потребители които се правят на модератори не помагат в случая.
          А за модерирането на форума, не мисля че има какво да се обсъжда. Форума никога не е бил модериран толкова добре колкото през последните 2-3 години. Нещата в темата тръгнаха от Динайн, но имайте предвид че той модерира може би най-трудният за модериране раздел, където всеки разбира от всичко и има намесени доста емоции.
          По случайност бях свидетел на изгонването на проф. Добрев и си беше като самолетна катастрофа - натрупване на много негативни обстоятелства. Човека лазеше по нервите на модераторите от бая време и в един момент когато се случиха нещата в Кърджали явно е бил афектиран и премина всякакви граници. Ако се беше случило на някой друг, щеше да отнесе кратък бан в най-лошият случай. Но при него имаше много негативни натрупвания.
          Което ми напомня за прогонванията, или банове от над един месец(което си е прогонване). Ами няма нужда ИМХО. Всеки има лоши моменти. За щастие напоследък това се случва изключително рядко, направо си е куриоз, както в случаят със споменатият професор по лингвистика.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Amazon написа
            Съгласен съм с Кухулин за едноредовите заяждания на Албирео към новите потребители. Примери няма да давам. Мене лично ме хваща бяс. И докато мене какво ме хваща е илеревантно, то за ефекта от това върху чисто нов и не особено блестящ потребител си струва да се спомене. Особено ако след това е покрепено от модератор (Голъм).
            Какво имаш предвид, че не разбрах? Кое е подкрепено от мен?
            Албирео си има трески за дялане в посока емоционалност, не случайно не се занимава с модериране. Но пък като опре до военна история, т.е. нашата основна специалност, информационната му ценност е много голяма (просто за пример, днес се видяхме повод на лекцията във вторник - за около час научих от него повече, отколкото за месец четене на форума; който са присъствали на лекцията за Бурската война, могат да си представят). Впрочем, не само в тази област. Да не говорим, че за него важи онова, за което писах в пост #286. И с него сме имали разправии по този въпрос - не случайно спря да пише във форума за сравнително дълъг период от време. Той е пример за компромиса, предложен от Кухулин.

            Amazon написа
            Което ми напомня за прогонванията, или банове от над един месец(което си е прогонване). Ами няма нужда ИМХО. Всеки има лоши моменти. За щастие напоследък това се случва изключително рядко, направо си е куриоз, както в случаят със споменатият професор по лингвистика.
            Просто не знаеш - през миналата година имаше няколко подобни прогонвания - поне две през последните два-три месеца. Второ, подобно наказание не се дава за "лош ден" или "пост в нетрезво състояние". Това може да се прецени.
            Last edited by gollum; 19-01-2013, 18:41.

            Comment


              Какво имаш предвид, че не разбрах? Кое е подкрепено от мен?
              Албирео си има трески за дялане в посока емоционалност, не случайно не се занимава с модериране. Но пък като опре до военна история, т.е. нашата основна специалност, информационната му ценност е много голяма (просто за пример, днес се видяхме повод на лекцията във вторник - за около час научих от него повече, отколкото за месец четене на форума; който са присъствали на лекцията за Бурската война, могат да си представят). Впрочем, не само в тази област. Да не говорим, че за него важи онова, за което писах в пост #286. И с него сме имали разправии по този въпрос - не случайно спря да пише във форума за сравнително дълъг период от време.
              Имах в предвид два случая (моля те не ме карай да ги изравявам) когато Алиберо беше написал много остра забележка към нов потребител (потребителят беше писал малко неадекватно в единият случай в другият птребител беше отворил нова тема за вече обсъждани неща) когато ти го куотна и написа "Албирео е прав". Сега, за мен е пределно ясно че насочваш потребителя, даже май линкове му даде, но за нов потребител хич не е ясно дали просто не подкрепяш агресивното отношение на Албирео. И двамата май не се мернаха повече.
              За информационната стойност на Албирео в раздела за Ренесанса(и не само), дори не съм компетентен да коментирам. По мое мнение е огромна. За друго ми беше думата.

              Просто не знаеш - през миналата година имаше няколко подобни прогонвания - поне две през последните два-три месеца. Второ, подобно наказание не се дава за "лош ден" или "пост в нетрезво състояние". Това може да се прецени.
              Съгласен съм че можете да го прецените. Аз говорех за маргиналният случай, на потребител с някакви знания и интелект, но с пълно незачитане към правилата на форума, и/или доста нервен стил на писане. Това е рядкост и винаги предизвиква дискусии. За такива случаи последните години аз не се сещам.
              Last edited by Amazon; 19-01-2013, 20:06.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Amazon написа Виж мнение
                И двамата май не се мернаха повече.
                Добре де, за какво го въртим и сучем не разбирам? Не е ли проява на добро отношение щом се включваш в някакъв форум, който го има от 10 г. и съответно е изговорено много, първо да провериш дали темата, която искаш да пуснеш не е вече обсъждана и или да продължиш там или пък да намериш отговор на въпроса си. Значи не е кофти, че някой цъфнал и му щукнало да отвори нова тема, щото го мързяло да чете, а искал искал да покаже присъствие и съответно демонстрирал отношение към останалите (в стил кво ми пука, че сте писали аз сега идвам), а е кофти, че някой му се изрепчил по този въпрос и онзи си тръгнал. Ебаси проблема, новорегистриран участник не означава, че е във възраст, в която не може да мисли и да се държи нормално нали? Аз собствено къде 2 години просто си четях форума (както между другото правят неподозирано много хора) и не се бях регистрирал или се бях (все тая). Мисълта ми е, че не може щото си бил нов да скачаш в средата на нечий разговор и да искаш пак да се случи разговорът заради теб (тоя филм го гледахме наскоро с поне няколко участника в 2-3 "османски" теми, резултат - ужас и безумие).

                Погледнете си първите постове отпреди 7-8 години и вярвам, че ще се посмеете от сърце.
                Напротив, аз наскоро по някакъв повод си бях гледал ранни мнения и с ужас установих, че са далеч по-културни и грамотни от по-пресните ми, което мисля е в пряка връзка с това, което казвам горе. Има все пак някаква "етикеция" на поведение и в този форум тя не се припокрива с "ей пичове, току се регистрирах, чакайте да ви обадя една работа". Не си прав за това (или поне аз така си мисля)

                Comment


                  Добре де, за какво го въртим и сучем не разбирам?
                  Никой нищо не суче, говорим за конкретно явление с конкретни имена.

                  Не е ли проява на добро отношение щом се включваш в някакъв форум, който го има от 10 г. и съответно е изговорено много, първо да провериш дали темата, която искаш да пуснеш не е вече обсъждана и или да продължиш там или пък да намериш отговор на въпроса си.
                  Добре е, спор няма. Както и е добре да не те отсрелят на входа, ако не си се справил с въпросната задача. Що въобще обсъждаме учебникарски понятия?

                  Значи не е кофти, че някой цъфнал и му щукнало да отвори нова тема, щото го мързяло да чете, а искал искал да покаже присъствие и съответно демонстрирал отношение към останалите (в стил кво ми пука, че сте писали аз сега идвам), а е кофти, че някой му се изрепчил по този въпрос и онзи си тръгнал.
                  Тук предполагаш злонамерено действие, а не допусната грешка. Без основание. Точно това ми беше и тезата. Това е работа на модераторите, не твоя или моя. И те си я вършат. Както спомена и Голъм имат достатъчен опит да преценят кое какво е. И понякога грешат - случва се. Ще им намалим заплатите. Факт е че се случва изключително рядко.

                  Ебаси проблема, новорегистриран участник не означава, че е във възраст, в която не може да мисли и да се държи нормално нали? Аз собствено къде 2 години просто си четях форума (както между другото правят неподозирано много хора) и не се бях регистрирал или се бях (все тая).
                  Аз бях по същият начин, и какво от това? Даже не се бях регистрирал. И отново - прилагаш един модел към всички случаи. Непродуктивно е.

                  Напротив, аз наскоро по някакъв повод си бях гледал ранни мнения и с ужас установих, че са далеч по-културни и грамотни от по-пресните ми, което мисля е в пряка връзка с това, което казвам горе.
                  Вярвам ти, но не всички сме били така. Обаче идва въпроса - ако искаш да виждаш само постове на твоето ниво, отвори си MS Word и си пиши там.

                  Има все пак някаква "етикеция" на поведение и в този форум тя не се припокрива с "ей пичове, току се регистрирах, чакайте да ви обадя една работа". Не си прав за това (или поне аз така си мисля)
                  Говориш за тролове, аз писах за нови потребители, които не са особено блестящи в контекста на форума. Защото са нови. Разлика има. Не оставяй с погрешното впечатление че защитавам някакви лумпени с високо самочуствие. Никъде не съм твърдял такова нещо, нямаш право да ми го приписваш. А отношението към такъв тип хора от страна на модераторите е напълно адекватно и няма какво да се обсъжда.
                  Чесно казано не разбирам каква ти е тезата. Мисля че и ти не си разбрал моята. Така че това че ти отговарям си е жива профанщина от моя страна.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Кухулин написа
                    Moesia, foton11, проф. Добрев, хан Тупан. Може да пропускам някого.
                    Между другото, foton11 си пише, така че можем да го изключим от списъка с доброволно напусналите поради лошо отношение от моя страна. Нищо чудно и Moesia да се върне след някоя седмица. Такива неща са ставали и преди. Ще вземе да развали изключението, което потвърждава правилото .

                    KIZIL DELI, темата си е за това, така че не виждам проблем в оплакванията. И на предложения бих се зарадвал. И на сериозна критика, особено с конкретни примери.

                    Comment


                      Така,
                      тъй като съм споменат на няколко пъти и виждам разговорът направо се е завъртял около това какво съм писал, казал и правил, ще си позволя да се намеся.
                      Както е писал Голъм, не съм писал дълго време в този форум, това си е въпрос на личен избор и вярвам мога да говоря от личен опит, когато казвам, че най-важният вътрешен критерии за участие е това да ти е забавно докато седиш вътре във форума. В този смисъл, съм дал и абсолютно добронамерен съвет към даден потребител. Дали той го е приел или не не мога да знам, не е и моя работа. Както е споменато, не случайно това не е моя работа, защото моите възгледи какво представлява това място, коренно се различават от тези на управата и повярвайте, ако не дай си Боже попадна в управата, това би си проличало веднага.
                      Не мисля, че подобен добронамерен съвет е в нарушение на правилника и нещо, което е по-важно - в нарушение на духа на правилника, не само формално. Ако е, ще си понеса санкции, няма да ми е за първи път. Но много по-вероятно е да не се стига до там, а съвсем деликатно и с 1-2 приказки да се разберем с управата, че може би трябва да си взема почивка от тук. Би било добре, ако така ставаше с всички между другото - всеки да е в състояние да си направи преценка за участието си и дали мястото му е наистина тук.
                      Разбирам, че дразня някои хора. Това е неизбежно при общуването между хората. Но пък основната ми цел от пребиваването ми не е да не дразня хората. Или казано по друг начин, не съм тук заради добрата приказка и удоволствието от приятелското общуване. Вярвам, че мрежата не бива да е заместител и приятелското общуване си го взимам (и смея да твърдя давам) на форумните срещи и други подобни вътрешни сбирки.
                      За мен интернет, вместо заместител, трябва да дава възможността да научиш повече или да получиш информация, която иначе ти е трудно достъпна или съвсем недостъпна по друг начин. Т.е. информационната стойност на това място е най-важната и съответно най-важното нещо за мен е доколко един потребител допринася в тази си роля.
                      Може би за други не е така - напр. за Амазон, чийто информационен принос според мен е на практика нулев, но е добър събеседник за разговор, small talk и т.н. и който вероятно намира именно заместител на това, което липсва на всеки един българин зад граница. Вероятно от тази разлика на това кой как гледа на форума, произтича и неговият бяс към репликите ми, както той е писал. Мога да понеса това, както се надявам и той да може да понесе моето поведение.

                      За уточнение относно това какво разбирам под информационен принос и стойностно участие - форумът е първо и основно военно-исторически. Освен по военно-исторически теми, смятам всеки потребител би трябвало да иска да пише поне по исторически теми, щом се е регистрирал тук.
                      Т.е. мен лично не ме радват хора, чието участие се изразява основно и единствено в теми като игри, общи приказки, съвремие, международни отношения, оръжия - освен ако не става въпрос за оръжия от по-стари (разбирай различни от съвременността) епохи, майтапи и т.н. Единственото изключение по този въпрос е за активно участие в "литература, култура и т.н."
                      За мен такива участници паразитират върху форума, възползвайки се от атмосферата му и обстановката тук - на едно място в мрежата, където могат да се водят нормални дискусии... (а именно интересът от страна на 50на души към военната история и историята по-общо е причината да се е оформила тази атмосфера).
                      Наясно съм, че много хора въобще няма да са съгласни с мнението ми, но бих желал да спрат да се тръшкат. И аз не съм съгласен с много от мненията на хората, които имат значение за мен тук (те предимно са в управата), както и с някои от правилата тук, но пък съм се научил да ги приемам. Това е.
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        Може би за други не е така - напр. за Амазон, чийто информационен принос според мен е на практика нулев, но е добър събеседник за разговор, small talk и т.н. и който вероятно намира именно заместител на това, което липсва на всеки един българин зад граница. Вероятно от тази разлика на това кой как гледа на форума, произтича и неговият бяс към репликите ми, както той е писал. Мога да понеса това, както се надявам и той да може да понесе моето поведение.
                        Оставям настрана временното ми геогравско положение, като опосредстващо участието ми във форума. Интересен е и личностният анализ. Но най-близкият превод на "small talk" на български е "общи приказки". Наистна ли мислиш че всичките, или повечето от постове ми във форума са "общи приказки"? Точно за това говорех. Запази тези неща за себе си и спри с едноредовите подмятания по всички теми, независимо дали са в сферата на интересите ти, или не. А ако някъде видиш "общи приказки" отиди в съответната тема, дефинирай ги като такива и се аргументирай. Май тук така се прави.
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          Да, именно за това съм добавил цяло уточнение какво разбирам под small talk (общи приказки) - всичко, което според мен не е по военно-исторически или исторически теми. И да, смятам, че повечето от постовете ти във форума са общи приказки.
                          Recalibrating my lack of faith in humanity...

                          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                          Comment


                            Супер, сега вече говорим цивилизовано. Сега ако вземеш и да (самоцитирам се)
                            А ако някъде видиш "общи приказки" отиди в съответната тема, дефинирай ги като такива и се аргументирай
                            и спреш да нападаш потребителите които не са на равнището/знанията/емоционалната интелигентност, или както там самодефинираш супер силите които притежаваш, а ги оборваш аргументирано, всичко ще си дойде на мястото и няма да има нужда от разговори като този. Няма нужда темата "Мнения за Форума" да е чак толкова интересна. Дори обратното би било добре.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Amazon, сякаш по поръчка, ето ти нова тема, пусната от нов участник, първи постинг - въоражението на четата на хаджи димитар и стефан караджа
                              Неграмотна от заглавието, съдържанието нямам думи, съществуващи теми по въпроса няколко. Кво правим? Не казвам, че новопоявилият се tony2 е лумпен (по твои думи), но не мислиш ли, че подобно включване в крайна сметка е супер неуважително към останалите, пишещи във форума? За това ти говоря аз, пък било първо или хилядно мнение хич не е важно, а отношението. Въобще идеята, че някой гони новопоявилите се участници е абсурдна, обратни примери колкото искаш. И не разбирам защо някой понеже сега се бил регистрирал във форума трябва да бъде дундуркан.

                              Comment


                                Amazon написа Виж мнение
                                ...равнището/знанията/емоционалната интелигентност, или както там самодефинираш супер силите които притежаваш
                                Не мисля, че постът ти имаше нужда от това.
                                Това не е ли точно обратният пример на practice what you preach?
                                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                                Comment

                                Working...
                                X