Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мнения за форума (т.е. книга за оплаквания и препоръки)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    г-н Никой написа Виж мнение
    И още нещо. Форумното политбюро не смятате ли за прекалено талибански акт да затворите цял раздел заради една тема? Аз например имах желание да напиша нещо в темата за икономическия ефект от Корейската война, но като видях, че трябва да се моля да модератор да ми позволи да напиша 5-10 изречения, се отказах.
    Е, г-н Никой, чак пък талибански? Ще се засегнат, че ги обвиняваш в тероризъм. По-скоро радикален. И може да се окаже, че и йеменската, ПКК-ско-турската, Иракската и още някоя тема са чувствителни. Всъщност предполагам, че украинската е била една от най-чувствителните теми в раздела. Може, но това предполага поне два пъти на ден да се влиза и преглежда, а предвид възрастта на форума, повечето модератори вече имат деца, работа и пр. Доколкото ги познавам, и сега са предостатъчно ангажирани както в работата, така и в къщи.
    Иначе си прав, че покрай сухото изгаря и доста мокро (вкл. например темата на Петя за хибридната война, хех), но в това отношение ги разбирам. Т.е. не че са съвсем прави, но е въпрос на ресурси.
    Иначе горния ти въпрос е малко риторичен - не познавам съвременен българин, който да се припознае за талиб. По тоя повод да спомена пак, че "талибан" е множественото число за ученици в религиозните училища, според мен вероятно по-коректно е да го наречеш "талибски" акт, но то това се изпусна, благодарение на нашата журналистика (Кало да не се сърди) преди повече от десет години. То и журналистиката ни е като порядъка тук.
    Иначе, от моята гледна точка, Сирийската тема е фокуса на проблема, но той е принципен и я надхвърля. Както и да е, в следващите години ще си проличи какво ще става тук. Ще се отнася до форума, съм консервативно настроен - нищо не трябва да се пипа прибързано. Но за мен категорично е ясно, че нещо трябва да се промени. Впрочем, от управата, ако някой иска да се чуем, нека ми пише на лично съобщение. Включая и този, дето гледа от най-високо. Извинете за русизма.

    Comment


      Мечооо, Нусра ли ти плаща кървави динарчета, платен писачо Ааааа?

      Thorn написа Виж мнение
      Не ми харесва просташкото "дебилизъм", но да, според мен и "мораториума" и бана на Добрев са грешки.
      Мнението ти по въпроса е добре известно, но е известно също и друго. Ти беше специално назначен за модератор с пълномощия да овладеш тоя хаос. И не можа да го овладееш. Заради това наложиха мораториума - защото ти не можа да овладееш хаоса. И заради гореопосоченото малоумие, разбира се, но огромна част от вината е твоя.

      KIZIL DELI написа Виж мнение
      Айде стига моля ви се, голям акъллия беше Добрев, а по произхода на прабългарите такива глупости се изписаха, че не е истина, голямо страдание верно, че ги няма, направо не мога да спя нощем.
      Писането на глупости е неразделна част от писането на умности. Не знам ти в какви среди вирееш, дето пишат само умни работи. Дори да вземеш отделни специалисти по даден въпрос, пак в творчеството им ще има определен процент глупости. Изключенията се броят на пръсти. А какво остава за някакъв форум.

      Глупостите са неизбежни, но не те са важни. Умностите са важни. Виж, ако тях ги няма, тогава лошо. Само че и в дискусиите за прабългарите, и в постовете на професора имаше достатъчно умности.

      messire Woland написа Виж мнение
      Затова форумът се е запазил като тихо и спокойно място, защото някои модератори са жертвали от времето си за това.
      Не бе, гледай сега. Мене слабо ме интересува кой какво е жертвал. Питаш кога си рушил съдържание - казвам ти кога си го рушил. Оттам нататък, като искаш тихо и спокойно място, раздавай банове и се успокоявай. За мен принципно приоритет е съдържанието (и то в неговия интелектуален компонент, не информационен), а не тишината и спокойствието.

      Comment


        Thorn написа Виж мнение
        Не ми харесва просташкото "дебилизъм", но да, според мен и "мораториума" и бана на Добрев са грешки.
        Тръне, без четки , но те намирам за балансиран и обективен модератор . Същото по отношение Воланд . О, Дибо дава своя принос за стабилитета, макар и малко рязък на места . За останалите модератори не мога да кажа нещо лошо , ама и хубави думи не намирам , вероятно защото не са ме модерирали, ха-ха.
        Та ето предложението ми - вместо да заключвате теми , или да банвате за обиди , препоръчайте първоначално на съгрешилите да "игнорират" най-дразнещите ги опоненти , и едва при рецидив, санкционирайте . Смятам , че климата би бил доста поносим така . Ама без изключения , дори и за натрапващото се с безпардонието си немодериращо .
        Поздрави и уважение за доброволния ви труд !

        Comment


          Хора, имам видение! Преди малко Собственика беше тук и за малко да напише нещо. Вярно ли е?

          Comment


            Кухулин написа Виж мнение
            За мен принципно приоритет е съдържанието (и то в неговия интелектуален компонент, не информационен), а не тишината и спокойствието.
            Нещо такова и при мен. Стерилната чисто академична атмосфера и по един пост на ден са нещо лошо. Добрите дискусии обикновено започват от глупав въпрос. Спори се, включват се хора дето знаят, или си мислят че знаят нещо по темата, тези дето значт че не знаят започват да четат, че да се включат, или да си изяснят за какво иде реч и колелото се завърта. Появява се съддържание.

            Другото не знам как си го представят някой хрора. Значи събужда се сутрин специалиста по някаква тематика. Измива си зъбките и измисля страхотна нова тема. Формулира е така че и той не може а си я разбере, ама звучи научно, пуска я и чака другият специалист да отговори с една странца МНОГО качествен пост.
            То даже имаше един радетел за подобен подход и под темите му имаше само тежка тишина.

            Ще се опитам да дам пример. Една от любимите ми теми за участието на България във втората фаза на ВСВ, се получи заради спор на сериозен ерудит - Ханс и друг потребител, който беше чел, но очевидно тепърва навлизаше в темата. Направихя супер дскусия. Друга интересна тема, за мнението на руснаците за самолетите по лендлиза, се получи спонтанно и никой от участниците не беше чел специално по въпроса. Образовахме се "в движение".
            Темата сега е удоволствие да се чете. И т.н.

            И това с наказанията. Аз по бих възприел бан за хронично писане на глупости, безмислици, монотонност, чатене, постове от рода на "аз така ги виждам нещата" и т.н. Включително модераторски предупреждения от рода на "иди малко да почетеш преди да пишеш в тази тема, щото иначе една седмица бан". Дори наказаният да е готин тип и да спазва правилника с фанатизъм. Имаше един такъв баннат за такова нещо, КГ, или нещо такова, сега гледам и Мечока е трънал по този път.

            Обаче с банове за по агресивни спорове, както и триене на постове в търсене на чистота на езика според мен трябва да се внимава. Просто голяма част от най-полезните потребители имат доста остър език и вдигат от нула до бяс за две секунди.
            Last edited by Amazon; 14-06-2016, 23:53.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              За протокола по повод обвиненията на Кухулин.

              Темата за прабългарите беше такъв див зверилник, че за да се "овладее", трябваше да да се виси нон стоп на компютъра. Един ден да се пропуснеше и после ефектът беше като на паднала бомба в езеро от лайна. Реално само аз се мъчех да я модерирам по начина, по който предлагаш - в тоновете кал и камъни да търся няколкото грама ценно съдържание. Или в примера със споменатия проф. Добрев - в мегатоновете - милиграми. Ги вдигна ръце, останалите модератори отвреме навреме изкрейзваха и правеха бомбардировка по площи - отиваха по десет поста на един път.

              Веднъж май бях някъде командировка, не бях влизал във форума няколко дни и зверилникът беше надминал себе си. Грандиозно омазване. Тогава на останалите им дойде много и с мнозинство се закри раздела. Ти страдаш за Добрев, а аз например за Маготин, въпреки, че той беше по-голям трол и от тебе и за Ресавски. Това е. Не го "овладях", просто защото не ми беше по силите. Виж, ако се занимавах професионално, на пълен работен ден - щях да се справя, но така между другото след работа - нямаше как.
              Last edited by Thorn; 15-06-2016, 08:23.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                Ех, добрите стари времена. Помня когато влизах в този форум, освен заради игрите, само за да дразня автохтонците и теоритиците на българската следа под Хеопсовата Пирамида. особенно обичах хората които разказваха каак са дали език на руснаците, конските опашки на украинците, и как са пренасяли своите масивни задминали технологически времето крепости строени без хоросан (но с клей-момент) от Фанагория до Преслав (барабар с прилежащите ниви), тъй като са били крайно уседнал народ с конна армия от 100 000 коня.

                Ако сте го спрели това - голяма грешка. Това беше най-веселата част на форума ;(
                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                请您死在地狱般的阵痛
                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                きさまはしんでくださいませんか
                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                Comment


                  Малко встрани от текущата тема - някакъв съвет как най-лесно мога да си изнамирам стари мнения в някоя тема от много страници? Има ли възможност към инструменти по темата да се активира подобна функционалност?
                  "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                  И. В. Сталин

                  Comment


                    Thorn написа Виж мнение
                    Ти страдаш за Добрев, а аз например за Маготин, въпреки, че той беше по-голям трол и от тебе и за Ресавски.
                    И аз страдам за Маготин, разбира се. Просто единия разбираше от лингвистика, а другия от археология. Но не страдам за един куп други тролчета, които мажеха по раздела без забележим принос, а не получаваха бан. Защото не отнема много време и усилия да фиксираш дебила и да го разкараш. Само че трябват топки

                    Comment


                      Принципно и на мене ми липсва Ресавски; проявяваше интерес, стараеше се, общо взето имаше ценен принос... Но той пък взе, че се "обиди", него поне никой не го е гонил. Мнозина други пък се изкушават да прегърнат тролското поведение ама...просто...така...не бива

                      Що се отнася до прабългарите, като гледам до какви нива са достигнали автохтонците (най-страшното е, че дори собствената ми майка, която не разбира особено от история, преди няколко дни ми пусна в месинджъра линк към блога на Спарадок "просто да съм си кажел мнението"!), не знам как биха могли да бъдат обуздани... Може би наистина едни занимания на "пълен работен ден" биха успели, но така любителски, както тук се занимаваме, си е непосилна задача!
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        Проблемите с много от тези теми (като произхода на прабългарите) се изразява в нещо просто: преминаването от това, с което започнахме, т.е. военна история, към много по-общоисторически, а и извън исторически теми. А ако към военно-историческите началната ни група имаше някакъв афинитет и що-годе натрупани нещо-като-знания - т.е. база за преценка и желание за занимаване, то към останалите не е така. Оттам и започнаха много от проблемите. Т.е. ако форумът ще е общо-исторически, над-исторически, че и въобще не-исторически, трябва значително да се променят и хората зад него. Аз лично предпочитам да се върнем към началната си, значително по-тясна идея, т.е. да се обсъждат военно-исторически теми. Горе-долу ще сме при себе си.

                        ПП Ясно ми е, че излизането извън фокуса започна постепенно и вината в не малка степен е наша. Къде просто всеки дърпаше към допълнителните си интереси, къде имаше някакви амбиции и прочее.

                        Comment


                          Ако се ограничи само до военна история, ще стане доста скучен. В самото начало на мен не ми беше интересен именно заради това вторачване в разликите между щиковете на Гевеер 88 и гевеер 98 примерно, на което толкова се радва Ник. Не, че не е интересно, но поне на мен не ми е интересно в такива подробности. Същото и за прекаленото забиване във военната история. Точното разписание на състава на всяка дивизия във всеки момент на ВСВ също ми идва малко прекалено.

                          Да не говорим, че и военната история не можем да я откъснем от невоенната, защото дори и малко гротескно да се изразя, но хората по време на мир се готвят за войната и от начина по който са се готвели, зависи доста и как воюват. Може ли да се обсъжда представянето на английската и френската армия през 1940, без да се спомене отрязването на финансирането ими през 30-те години което фатално забавя програмите им за преовъоръжаване? А това отрязване на финансирането се дължи на икономическата криза? За нея да не говорим ли? А за демографията? А за политическото влияние върху вземаните решения? А за религиозната съставляваща на предмодерните (и на постмодерните) войни.

                          Доста трудно ще е да со отскубне само "военната" история от историята въобще. И нещо повече - това е ненужно и даже вредно.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            Естествено, че икономиката и политиката са част от обсъждането на военната история (дори обратното, войната е част от тях). Войната се появява в контекста на определен мир и приключва в контекста на мирът, който продължава след нея. Въпросът е къде се поставя акцента и защо се обсъжда нещо. Да речем, темата за произхода на прабългарите поначало нямаше място в този форум. И доста други подобни теми, които отвличаха енергия, време и средства, привличаха хора, за които основната тематика на форума не е интересна и, в крайна сметка, го оформиха такъв, какъвто е в момента.
                            И, не, "военна история" не е обсъждането на предимствата и недостатъците на някоя пушка, танк или въобще оръжие: това е много малка специализирана част от нея. Войната е много повече и далеч отвън това - има не малко хора с интереси основно във военната история, които се интересуват от стратегическата страна на нещата, а не от оперативната, тактическата или техниката. Нормална и естествена работа. Въпросът е за фокуса на нещата и причината нещо да се обсъжда. Не случайно името на форума е такова, каквото е.

                            Та, появиха се хора с по-общи интереси и започнаха да "дърпат" натам. Ти си един от тях, между другото. И оттогава все повече се отдалечаваме от това, което искахме форумът да бъде. И не е никак случайно, че толкова много хора с интереси именно в областта на военната история спряха да пишат във форума (и, не, причината не е в модерацията в този случай: всичкия ажиотаж и загуба на енергия около справянето с несвойствената за форума тематика е основна причина, според мен). Не се и съмнявам, че за много от сегашните потребители военната история (т.е. основната тематика на форума) не представлява интерес. Т.е. дошло е времето за поредното разделяне. Аз предпочитам да останем малко хора, но с общ интерес. Тези, за които военната история е скучна, могат да продължат в собствен общо-исторически, политическо-дискусионен или какъвто решат форум. Със собствена управа, модератори и разбирания за това как да направляват нещата.
                            Няма никакъв проблем в какъвто и да е форум, просто хората, които го направляват трябва да съвпадат като интереси и разбирания с масата потребители. Това в нашия случай отдавна не е в сила. Вариантите са или изцяло нова управа, собственик и прочее, или отделяне.

                            Comment


                              Само за протокола.
                              Не е добре, когато ръководството обсъжда такива неща пред персонала и се вижда, че то има разногласия в себе си.
                              Имате си затворени канали, такива неща се пишат там.
                              За пред останалите се излиза с твърдо мнение, а който не е съгласен или си хвърля документите или мълчи.
                              Не е добре иначе, никак даже
                              Сънят е слаб заместител на кофеина!

                              Comment


                                ValBo написа Виж мнение
                                Само за протокола.
                                Не е добре, когато ръководството обсъжда такива неща пред персонала и се вижда, че то има разногласия в себе си.
                                Имате си затворени канали, такива неща се пишат там.
                                За пред останалите се излиза с твърдо мнение, а който не е съгласен или си хвърля документите или мълчи.
                                Не е добре иначе, никак даже
                                Всъщност това е част от колкото и да не ес вярва на оплакващите се в темата, публична част от обсъжданията на бъдещето на форумите. Някои от нас смятаха, че има и други някакви решения, но опитите да се приложат те нещо не работят. Затова предстоят по-радикални промени, които вече ще се обсъдят в по-тесен кръг в следващите една-две седмици.

                                Колкото до прабългарският раздел, аз подкрепям Голъм, само ще кажа: провалът, ако въобще има такъв, не е мой, на Торн, Голъм или някой друг. Провалът е на участниците в яростните спорове там, които не си направиха труда да се съобразят поне малко с форумните правила.
                                Кухулин писа нещо за топки и други такива смешни неща. Въобще не липсват такива работи, но когато никой от модераторите не е лингвист, няма как да вземе решение по лингвистичен спор, в който и двете страни се псуват до забрава, а ценната информация практически отсъства. И не е като да не сме търсили решения или модератори: проблемът е в това, че сред повечето нашенци отсъства изцяло разбиране за култура на дискусията и изказването на мнение. Псуването на опонента, повтарянето по 30 пъти на една страница на собственото мнение, физическите заплахи към същия този опонент и личните нападки се смятат за нещо нормално. А за нас, които поддържаме този форум жив, те са отрова за атмосферата и унищожаване на информационната стойност на дискусията.
                                Мисля, че това изяснява нещата. И така, няколко души предстои да обсъдим какво ще стане точно с форума и в каква форма да се развие. Извън това аз вероятно ще проведа консултации с някои от хората, които имат визия за това. Ако някой от потребителите смята, че има някакво смислено решение - да ми пише на ЛС. С което темата временно се спира, до взимането на решение.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X