Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Майтапи ¹ 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    gollum написа Виж мнение
    да разбирам ли, че според теб въпросът, дали едно 10 годишно дете (да речем) може легално да си купи бутилка водка или пакет цигари е въпрос на "индивидуален морал и здравословни навици"?
    Не предполагах, че ще стигнем до елементарното ниво да си задаваме такива въпроси. 10-годишни деца не бива да пушат или да пият водка. И така се е смятало винаги, включително във времената, когато нямаше забрана да им се продават (а аз живея отдавна, помня тези времена). После такава забрана се въведе - как мислиш, доколко е спомогнала да се намали консумацията на водка и цигари сред 10-годишни деца? И не е ли това далеч повече въпрос на семейна среда, отколкото на решения на Народното събрание?

    Нека не продължаваме. Воплите "да забраним, защото..." обикновено съдържат много повече демагогия, отколкото здрав разум (добре продемонстрирано и от настоящата дискусия) и затова намирам спорът с тях за непродуктивен.
    Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

    Comment


      Не случайно стигнахме до там. Илюстрирах, че спорите сами със себе си.

      Comment


        Руската гордост "Армата" аварира на Червения площад


        Армата, вставай, ну чо ты.
        2:30 PM - 7 May 2015


        Mайтапи на руски по темата, но са коментари в Туитър и не мога да ги копирам като картинки.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          По мой личен опит - нещата със забрани трудно се решават, освен може би в случая с телевизионната реклама. Особено - в детските канали. Ако има забрана, която би имала незабавен и положителен ефект - това е забраната за реклами в детските канали, особено на лекарства и храни. Това, което се дава по телевизията има ефективен авторитет, особено сполучливо направените реклами, в които се целят първични инстинкти и т.н. Децата се учат от опит, от авторитети и от чуждото мнение, а тези неща са умело разположени в почти всички реклами. Ефектът е незабавен и много вреден.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            Аз бях тръгнал да пиша много дълъг пост и се отказах. Накратко - исках да повторя позицията си, че според мен решението не е в налагането на забрани. Ако се наложи някакъв специален режим за кока-колата, няма причина да не се наложи за практически всяка пакетирана и бърза храна същия режим. "Вредността" им е в една категория, просто безалкохолните напитки са "на прицел" в момента. Това, за което хората не си дават сметка е, че ако мине дебатът за колата, след 5 години няма причина да не мине същия дебат за вафлите, шоколада или пиците. Логиката е съвсем същата. Съгласен съм и с Гоги в пост ¹6990, който го е синтезирал в два реда.

            Рекламирането по детски канали и продаването в училища трябва да се контролира, с това съм съгласен. Но не знам къде трябва да минава границата. Понятието "вредно" е много разтегливо и податливо на всякакви интерпретации.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Проблемът с рекламата, насочена към деца, е че те приемат видяното за абсолютен авторитет, особено когато е представено под формата на чужд опит. Това е еволюционно обусловено у децата и създателите на реклами се възползват. Ако родителят доказва на детето, че това, което там се рекламира, е невярно и погрешно (най-честия случай), у детето се създава противоречие и негативна настройка, която има не особено добри последици. Това - съвсем накратко казано.
              Просто децата възприемат безкритично видяното по телевизията, за тях това е трупане на опит. Точно заради такива причини забраните за реклами на храни, лекарства и подобни по детските канали трябва да са абсолютни.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                Така е, децата са много податливи на реклами. Това е регулация, с която много повече мога да се съглася - в началото на процеса, а не в края му (купуването). Например ТВ рекламите на цигари практически не съществуват вече, по каквито и да е канали.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  Angelmr написа Виж мнение
                  Няма да е лоша идея и тук да го въведат това. Не само за колата, а за всички стимулиращи напитки, за цигари алкохол и тнт. И не само да го въведат, но и да го спазват. Нямаш си представа какво количество от заболяванията се дължат на злоупотреба с подобни боклуци.
                  Значи и кафето, и чая..
                  Въобще всички напитки без минералната вода.
                  War, war never changes..

                  Comment


                    Dinain написа Виж мнение
                    Така е, децата са много податливи на реклами.
                    Ако е вярно, аз май съм си останал дете - поръчах си да ми донесат от България кашонче с вафли Хели...
                    "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                    FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                    Comment


                      Не знам конкретно за твоите вафли, но малко от кухнята мога да споделя, че обработването на младото поколение е абсолютно и безапелационно приоритет за много от производителите. "Get them young!" мисля че беше казал някакъв маркетингов мениджър на Пепси Ко. още през 60-те години. 90% от промоциите и игрите, свързани с разни томболи, регистриране на кодове, награди телефони, таблети и пр. са насочени към подрастващите. Идеята е пределно проста: вкусовете и навиците, придобити през детството, често остават за цял живот. Какво по-хубаво от това да имаш доживотни клиенти?

                      Ама наистина не искам да се отклонявам повече тук, а като говорим за храна:

                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment




                        "Забранено паркирането пред портата!
                        Паркираната кола ще бъде вдигната, завлечена в двора, разглобена и продадена на части в eBay Калкилия"

                        *Калкилия - палестински град в Западния Бряг.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          Съвсем бърза забележка на база опит във Великобритания - практически невъзможно е за непълнолетен да си купи алкохол/цигари/боя на спрей. Просто е като отношение на хората - аз съм на 25 години и дори и да вляза в магазин брадясал и да си купя сайдер с 2% алкохол, пак искат лична карта. Да, може да се сдобиеш, но трябва доста съзнателно усилие и организация, което поне според мен отказва 90% от тези, които искат да пробват.

                          Друго интересно нещо - където учих в България (Американският колеж) правилата си се спазваха и в училищната лафка се продаваше към 12 клас само минерална вода, нищо газирано. За основно ядене имаше стол където имаше изцяло готвена храна, дори и да не беше нещо особено. Пушенето практически отсъстваше на територията на училището и се преследваше доста сериозно, което пречи на пушач (без цигара 8-9 часа и нещо е реално все едно да не ги почваш предполагам). Часовете по физическо си бяха сериозни и последователни. В крайна сметка от моята компания хора които познавам от училище, дори и да приемем, че не са независима извадка, има примерно 1 очевидно със сериозно наднормено тегло човек от около 25 души и примерно 2,5 пушачи от горната бройка пак. При това масата народ въобще не се занимава активно със спорт в момента. Тъй че поне от моя гледна точка ако има система и тя се налага последователно количеството пушачи пада драматично.
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              "Не са тествани върху животни"
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                Министър Ненчев прати Инспектората на МО да брои изправните самолети

                                Човека написа
                                Внимателно трябва да огледаме възможностите и решенията няма да са лесни. За да получа максимално достоверна и актуална информация, разпоредих проверка на Инспектората. Очаквам да стане ясно, да получа доклад, в какво състояние и на колко самолета можем да разчитаме след септември месец 2015 г.
                                Кой му взе трактора на тоя хубав човек и го сложи министър на отбраната. Губят времето на един прекрасен първокачествен селски стопанин и го заглавичкват с некакви аероплани...
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X