Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Майтапи ¹ 4

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Мъж намира непознат номер в телефона на жена си. Звъни и от другата страна вдига друг мъж.
      - Ти кой си?!?!
      - А ти кой си?
      - Аз съм мъжът на Нинчето, ти кой си те питам?!?!
      - Аз съм доставчик на пица и идея си нямате колко ми е писнало от всички ви!
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Майка вика детето си от терасата на блока.
        -Жорее, Жоореее прибираийй сеее.
        -Що ,гладен ли съм?
        -Не ,спи ти се.

        Comment


          Преразказ на история по действителен случай.
          Сервитьор в пловдивски ресторант през ерата на Балкантурист.
          -Пичувии да управими сметката-и започва да чете мънкащо и едва разбираемо ,като поп на опело, от бележката с лекарски почерк- 9 гроздовии-11.80, 3 шопскии -3.60,4 колии 2 швепсаа-5 лв.,4 п.карт. със сиринии-4.60,6 мешани скарии -7.80, 11 бирии -8.80, ако минии -5 лева........
          -Кво ,кво да мини?
          -.....няма да миниии......

          Comment


            mokria написа Виж мнение
            ако минии -5 лева........
            -Кво ,кво да мини?
            -.....няма да миниии......
            Това си е, такава им е славата на хората в бранша.

            Аз точно в края на комунизма 89-90г. бях за известно време сервитьор, после и барман. Да знаеш, че не се правеше точно така Имаше си безотказен начин всяка вечер да си тръгваш с половин годишната си заплата (най-малко), без да има "...ако миниии..." Поне във Варна му викахме "Чешката система".

            Comment


              Родителите ми са професионални сервитьори от онова време. В случая просто сервитьора го е направил за шоуто ,както и случая с руска група която не е виждала чай в торбички с конец , и сервитьора ги накарал да топят пакетчето в чашата и да го смучат.

              Comment


                Сун Дзъ написа Виж мнение
                Имаше си безотказен начин всяка вечер да си тръгваш с половин годишната си заплата (най-малко), без да има "...ако миниии..." Поне във Варна му викахме "Чешката система".
                сподели ако обичаш

                Comment


                  mokria написа Виж мнение
                  Преразказ на история по действителен случай.
                  Сервитьор в пловдивски ресторант през ерата на Балкантурист.
                  -Пичувии да управими сметката-и започва да чете мънкащо и едва разбираемо ,като поп на опело, от бележката с лекарски почерк- 9 гроздовии-11.80, 3 шопскии -3.60,4 колии 2 швепсаа-5 лв.,4 п.карт. със сиринии-4.60,6 мешани скарии -7.80, 11 бирии -8.80, ако минии -5 лева........
                  -Кво ,кво да мини?
                  -.....няма да миниии......
                  Оригиналът е на руски и звучи доста по-добре:

                  - Эй, официант! Ну, я понимаю, вино - $20, салат - $20, обед - $30. Но что это за "получилось - $50" и "ИТОГО - $120"?
                  - Ну, значит, не получилось.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Click image for larger version

Name:	xitler.jpg
Views:	1
Size:	33.5 КБ
ID:	536734

                    Comment


                      Турчин, майстор обущар, на смъртният си одър.
                      Около леглото му притеснен обикаля калфата му и подпръцква от време на време.
                      Майсторът на краят не издържа: Абе, Мюмюн! Бива ли така бе мойто моче? Аз тука умирам а ти флиртуваш!
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Сун Дзъ написа Виж мнение
                        Имаше си безотказен начин всяка вечер да си тръгваш с половин годишната си заплата (най-малко), без да има "...ако миниии..." Поне във Варна му викахме "Чешката система".
                        Gaden Gogi написа Виж мнение
                        сподели ако обичаш

                        Накратко, за да не ви отегча - както се казваше на времето "малък, но сплотен колектив"

                        Просто персонала (от управителя до готвача) работеше и за себе си, и за Балкантурист. Обикновенно оборота се разделяше 50 на 50, някога и повече... в полза на персонала разбира се.
                        Хубави времена бяха...

                        Comment


                          С една дума, краде се на макс, кафето и алкохолът се сипват в по-малки порции от предписанието и/или се разреждат, разликата се изпива или продава на черно или парите се крадат, сметки се надписват и т.н. Една позната - синекур дъщеря на бивше местно величие от Балкантурист веднъж се разпусна и разказа същите неща, почти дума по дума със Сун Дзъ, с една замечтана усмивка. Странно защо всеки работил някога в Балкантурист разказва за това с някаква гордост и носталгия по "добрите времена". Сигурно защото в тази микро-вселена се сбъдва мечтата на шофьори, сервитьори и бармани - да "вземат" повече от "инженерчетата". Аз лично презирам кокошкарските номера и не виждам нищо забавно в тях.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            То този манталитет още си съществува. Иначе докато бях студент се издържах последните години като си отворих компютърен клуб. Собственика на помещението (а и на всички помещения под тази сграда) беше работил няколко години като сервитьор преди 89-та. Нищо друго не е работил. Няколко години сервитьор. И беше изкупил търговска площ от половин декар сигурно.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Да де, затова е носталгията - в такава микро-вселена обикновен барман е можел да направи състояние чрез кокошкарски кражби на "маркови стоки", недостъпни за простосмъртните и високо ценени на черния пазар. Конкретно ми даваха пример с кафето - примерно ако нормата е от 1 кг кафе да излязат 100 чаши по 1 лв, от 5 кг кафе се правят 600 разредени чаши, отчитат се 500 и разликата от 100 лв - директно в джоба. А сега какво - хем печалбата мижава, хем частникът те дебне да не крадеш. Вече не е далавера да си барман. Мъка.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Е горе-долу ви е ясна системата, само че малко са ви надребно разбиранията - и така се работеше разбира се, но по принцип беше по на едро.

                                Сега за да се върнем в темата и да не хулим незаслужено хилядите отрудени бармани и сервитьори на Балкантурист, едно въпросче:
                                Знаете ли защо или по-точно как при един и същи барман (от Балкантурист) почти винаги питиетата са много точно (до грамчета) разредени?

                                Comment

                                Working...
                                X