Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Няколко въпроса за религията и вярванията

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Panzerjager пише за различните теософски течения - рожба на века на науката, на века на романтизма и поради това на остатъците от вековете на вярата. В "Махалото на Фуко" цялата тази история е доста популярно и добре обяснена, какво представлява, защо се случва и защо продължава да привлича хора. Впрочем, по същите причини езотерични общества са се създавали вероятно през цялата история на човечеството.
    Аз бих добавил от себе си - вярата тук има същото място и значение, както и при традиционните религии, но всичко е "подплатено" малко по-различно. Същевременно е забавна увереността, с която се заявява, че всичко останало в дискусията е "старо колкото света" и "няма да доведе до нищо" . Разбирам основата на тази увереност, но пак ми е забавно (и после сигурно пак ще се появят постове, обясняващи, че няма нищо смешно тук ).

    Comment


      Извинявай Ам Гъл и как точно се обективизира това "общуване" с висшите сили? В традиционните религии общуването винаги е еднопосочно и винаги опосредствано от свещенослужителя. Когато връзката е двустранна ... :1087:
      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
      Неизвестен руски адмирал

      Comment


        Odzava написа
        "Прякото" общуване с подобни обекти обикновенно се нарича шизофрения.
        Като стана дума за шизофренията то по определение тя е е вид психоза с многобройни прояви (бълнуване, халюцинации, нервно-психична възбуда и др.), водеща до нарушаване на психичната дейност, обезличаване на индивидуалните черти, влошена приспособимост към трудовите и социални условия. Въпреки етимологията на името, шизофренията не е едно и също с раздвоение на личността, ако това имаш предвид.

        Практиките за които говоря са съзнателно предизвикване на такъв контакт. Тук опираме до въпроса дали този контакт е с разумна реалност независима от нашата воля или пък това са обективирани наши мании, които си въобразяваме, че са независими разумни реалности. Чел съм автори, които практикуват такива методи и приемат и двете тези. Практикуващите тези неща не се интересуват от това, а от резултатите. Тук възниква фундаменталния въпрос за степента на независимост на нашето съзнание от обективната реалност.

        Интелектът тук е безсилен.
        Единственият отговор на този въпрос е - практика.
        Comment is free, but facts are sacred.

        Comment


          Одзава написа
          Извинявай Ам Гъл и как точно се обективизира това "общуване" с висшите сили?
          Одзава, извинен си , въобще и не съм твърдял, че има някакво "обективизиране". Трудно мога да си го представя . Общо взето става въпрос за нещо средно между нов тип клубове за сноби (като социално явление) и възпроизвеждане на разни магически практики. А какъв е общия механизъм на действие на магическите практики (не изискващи божество от типа на религиозното) мисля е достатъчно очевидно - определени действия произвеждат определен резултат. Разбира се, въпросът опира до реалността на връзката между магическите действия и резултата и тук е мястото на психиатрията. Не се наемам да коментирам темата.

          Panzerjager написа
          Интелектът тук е безсилен.
          Единственият отговор на този въпрос е - практика.
          Ъъъ, малко странно твърдение. Имаш предвид, че интелект и практика са две взаимно изключващи се понятия? Все едно да се твърди, че в експерименталната наука интелекта е безсилен и няма място .

          Comment


            Не съм бил разбран правилно... При тези експерименти (със съответните техники) се заобикаля онази част от съзнанието, която е свързана с комплекса на егото и интелекта и която е убедена, че подобен контакт е невъзможен и в тази си същност се различават кардинално от научния опит. По принцип такъв контакт не се осъществява на обикновените нива на съзнанието (будно, автоматично), а по скоро на ниво “магнетичен сън”, при който възприятията са по-различни. Какви - прочетете, подгответе се и вижте сами.

            Не намирам думи за подробно обяснениение (и се съмнявам че такива има) и пак казвам – единствения отговор тук е практиката...
            Comment is free, but facts are sacred.

            Comment


              Чели сме, спокойно и си правилно разбран. Но проблемът тук е, че въпросните екстатични състояния могат да се изследват и научно, т.е. да се каже "интелектът тук е безсилен", не е много по-различно от същото възражение по повод на вярванията. И затова и отпратих нещата към областта на психологията и психиатрията.

              Впрочем, в не малко от религиите също са се развили подобен род техники.
              Както и да е, да се върнем към темата, а тя да напомня е за религиите и вярванията. И ако извършим това завръщане не е трудно да се забележи, че внесените от теб, Panzerjager, забележки, нямат място в нея. Причината е тази, че те в повечето случаи нямат особено отношение към религиите (да не напиша и никакво, особено във вариациите им, с които вероятно си се запознал, т.е. интелектуални и по същество "озападнени пре-интерпретации и възстановки на основата на значително по-примитивни "учения" и техники, от които, разбира се, са извадени всякакви божества-духове и са оставени техниките с подходящи разбираеми обяснения), а към вярата като феномен несъмнено имат, но тук няма нищо ново спрямо коментираното до момента.
              Last edited by gollum; 16-01-2008, 13:05. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

              Comment


                Квантово свързаните частици - ако на една от тях се въздейства, за да се промени спинът и спинът на другата също се променя абсолютно едновременнно с този на другата независимо от разстоянието, на което се намира и преградите сложени между тях. Подобни синхронични връзки могат да се открият и другаде.

                П.С. Това е леко закъснял отговор на въпроса на КАЛО отпреди цяла вечност.

                П.С. П.С.Това обаче не може да се използва за пренасяне на информация по - бързо от скоростта на светлината поради обективни причини.

                Трети послепис - все пак повечето физици са привърженици на каузалната Вселена, въпреки някои свежи идеи за времето като място и т.н.
                Last edited by Darkas; 16-01-2008, 13:25.
                Не 7, а 77 пъти по 7...

                http://www.mathematicalanthropology.org/

                Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                Comment


                  gollum написа
                  Но проблемът тук е, че въпросните екстатични състояния могат да се изследват и научно. И затова и отпратих нещата към областта на психологията и психиатрията.
                  По-скоро тези феномени са обект на Парапсихологията. Не трябва да се забравя, че цитираните от теб науки въпреки разнопосочните си теории и течения използват методи и обясняват нещата съгласно материалистичния светоглед.

                  Предимството на Парапсихолозите (удобно название за практикуващите окултисти) е, че са едновременно обект и субект на изследването, което се различава от опитите на съвременните психолози и психиатри, които освен материалистичния си предрасъдък изследват феномените само външно.

                  Но Парапсихологията поне засега не знам да е приета като официална наука или поне като клон на психологията, а също да е предмет залегнал в програмата на някое престижно висше учебно заведение...
                  Comment is free, but facts are sacred.

                  Comment


                    Panzerjager написа
                    Но Парапсихологията поне засега не знам да е приета като официална наука или поне като клон на психологията, а също да е предмет залегнал в програмата на някое престижно висше учебно заведение...
                    Причините за това са съвсем прости - засега по никакъв не отговаря на изискванията, за да бъде наука и знанието, добито чрез нея - научно. А една от причините за да бъдат нещата така (не е единствената) си я улучил съвсем точно:
                    Panzerjager написа
                    Предимството на Парапсихолозите (удобно название за практикуващите окултисти) е, че са едновременно обект и субект на изследването
                    И да уточня нещо, според мен, не е точно да се напише "съгласно материалистичния светоглед", а по-скоро трябва да е "съгласно научните методи", които изискват достоверно описание, свързано обяснение и възможност за проверка на изводите (включително експериментална). Засега не знам подобно нещо да е осъществено.

                    И накрая - какво общо има темата за парапсихологията (или дори за езотеричните учения) с темата?

                    Comment


                      gollum написа
                      Какво общо има темата за парапсихологията (или дори за езотеричните учения) с темата?
                      Изследванията на парапсихологията и нейните резултати са една от потенциалните възможности да се преодолее противоречието и противопоставянето (реално или мнимо) между опитните науки от една страна и вярата и религията от друга.
                      Comment is free, but facts are sacred.

                      Comment


                        Изследванията на парапсихологията и нейните резултати са една от потенциалните възможности да се преодолее противоречието и противопоставянето (реално или мнимо) между опитните науки от една страна и вярата и религията от друга.
                        Според мен това не е така . Противоречието е реално, което лесно се забелязва и в тази дискусия и се развивало (и развива) на много нива с различна интензивност и по различен начин, въпросът е, че не виждам как парапсихологията може да промени това, тъй като хем отношението й към науките е горе-долу като на алхимията към химията, хем няма кажи-речи никакво отношение към религиите.
                        Ако се погледне от съответния ъгъл на въпроса, то реално противоречие между религия, вярвания и наука няма, случва се да има смесвания, което и поражда проблеми.
                        Както и да е, това си е мое лично виждане по въпроса.

                        Comment


                          Аз ще дам друга насока на разговора

                          Какво е човешкия мозък? Това е орган, който обработва информацията постъпила от околния свят през нашите сетива. Може да се направи точна аналогия между работата на компютъра и човека като информационна система: Прцесора в ЕИМ - е мозъка у човека; периферните устройства (клавиатура, мишка, скенер, модем...) чрез които става въвеждането на информация - това са човешките сетива (очи, уши, език и т.н.).
                          Е, добре... Има ли компютърни вируси - има! Какво представляват тези вируси - вредни информационни масиви (програми), въведени през периферните устройства, които имат свойството да объркват и сриват системата. По аналогия можем да допуснем, че съществуват вредни мозъчни информационни масиви ( да ги наречем условно мисловни вируси), въвеждани в мозъка през нашите сетива или самопроизведени от съзнанието. Пример: пркаранран тежък инцидент, лоша болест, злополука, страхове, притеснения и др.
                          За безпроблемната работа на компютрите има създадени антивирусни програми - специализиран софтуер способен да неутрализира действието на вредните информационни масиви (вируси). Очевидно и човешкия мозък се нуждае от нещо такова! Е, точно това е ролята на религията - мисловна система изграждана векове наред, способна да неутрализира вредните информационни масиви (мисловни вируси), породени от природните стихийни явления. Накратко: религиите са човешките антивирусни системи (според мене)

                          Comment


                            AYB написа
                            Аз ще дам друга насока на разговора

                            Какво е човешкия мозък? Това е орган, който обработва информацията постъпила от околния свят през нашите сетива. Може да се направи точна аналогия между работата на компютъра и човека като информационна система: Прцесора в ЕИМ - е мозъка у човека; периферните устройства (клавиатура, мишка, скенер, модем...) чрез които става въвеждането на информация - това са човешките сетива (очи, уши, език и т.н.).
                            Е, добре... Има ли компютърни вируси - има! Какво представляват тези вируси - вредни информационни масиви (програми), въведени през периферните устройства, които имат свойството да объркват и сриват системата. По аналогия можем да допуснем, че съществуват вредни мозъчни информационни масиви ( да ги наречем условно мисловни вируси), въвеждани в мозъка през нашите сетива или самопроизведени от съзнанието. Пример: пркаранран тежък инцидент, лоша болест, злополука, страхове, притеснения и др.
                            За безпроблемната работа на компютрите има създадени антивирусни програми - специализиран софтуер способен да неутрализира действието на вредните информационни масиви (вируси). Очевидно и човешкия мозък се нуждае от нещо такова! Е, точно това е ролята на религията - мисловна система изграждана векове наред, способна да неутрализира вредните информационни масиви (мисловни вируси), породени от природните стихийни явления. Накратко: религиите са човешките антивирусни системи (според мене)
                            А да знаете къде продават дъно за мозък или поне една-две звукови карти, че ушите ме болят ...
                            Е, не толкова схематично. В мозъка някои биохимични процеси протичат по-бързо от времето, за което тока минава през два контакта на дъното на РС-то.
                            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                            Неизвестен руски адмирал

                            Comment


                              AYB, според мен, примерът ти е отчайващо неточен и неправилен, защото такава е аналогията, която правиш между мозък и компютър. Дори да оставим настрана очевидни несъвършенства на сравнението от технически порядък (ако ще сравняваме, то мозъкът не е процесор, а едновременно целия хардуер (с изключение на някои периферни устройства) и софтуер), то остава проблематично сравняването на мозък и компютър, защото очевидно едното нито има функционалността на другото, нито пък си приличат особено като структура. Още по-голям проблем за мисълта ти, обаче, е сравнението между антивирусен софтуер и религия, защото не е изградено върху нищо. Единствената връзка, която виждам е евентуално метафорична, но и тя е напълно произволна. По съвсем същия начин може да се каже, че религиите са вирусите, без нещо да се промени в думите ти. Още повече, че религията по никакъв начин не преодолява ефекта на "природните стихии" .
                              Ако ще се движим по тази аналогия, то значително по-логично е да направим връзка между религия и комуникационен софтуер или пък операционна система - ако разглеждаме религията в нейната социално-организираща функция и като формираща ценностите система. Но не виждам смисъл да въвеждаме аналогия с компутър за тази цел.

                              Comment


                                AYB, а откъде знаеш, че религиите не са вируси, а?
                                Може да се направи точна аналогия между работата на компютъра и човека като информационна система
                                брех, защо ли??? :1087: :sm186: :kill_myse


                                сори за анимациите, но понякога езикът ми е твърде беден...

                                Comment

                                Working...
                                X