Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Лале ли си, зюмбюл ли си - в животинското царство.

    Comment


      Разпротажба

      Comment


        Избраха марсианските мисионери
        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

        Comment


          Изглеждат идеално подбрани по професии - летец изпитател и сапьор(както викат американците adrenalin junkie или alpha male), военен лекар, флотски ветеран, друг медик ...обаче какво ще прави океанограф на Марс, ми е извън възприятията.
          Last edited by Amazon; 21-06-2013, 01:26.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment




            СДВР Столична Полиция
            Attached Files

            Comment


              Хм. Гледай ти, гледай ти. Ще се окаже, че отец-създател на анти-утопията е руснак - въобще еднолично - повлиява Хъксли ("Дивния нов свят", 1932 г.), който е учител на Оруел ("1984", 1948 г.). Повлиява и на Бредбъри ("451 по Фаренхайт", 1953 г.). При това е изключено да има предвид сталинизма, ибо почивш 1937 г., а творбата е от около 1923 г. Естествено, става дума за "Ние" на Евгени Замятин, а мнението (освен добавката за Бредбъри) е на Оруел (рус.)
              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

              Comment


                Малко уточнение. На български книгата беше издадена като "Прекрасният нов свят", не "Дивният". Интересно, чел съм я два пъти и през ум не ми е минавало че е писана 30-те години на 19-ти век. Винаги съм си мислел че е далеч по-съвременна.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Интересно, чел съм я два пъти и през ум не ми е минавало че е писана 30-те години на 19-ти век.
                  30-те години на ХХ век, все пак. Хъксли не е живял век и половина .
                  Що се отнася до "Ние", не съм убеден, че има пряка връзка с "Прекрасния нов свят". Според самия Хъксли поводът е книга на Уелс. Макар че аз си мисля, че все пак личните му преживявания в Испания, както и ВСВ имат много по-голямо влияние от "Мы". Иначе принцип е възможно - романът е публикуван на английски език (но в щатите) през 1925 г. Но пък Хъксли се премества там чак през 37-ма, така че ми е съмнително да се е повлиял от романа ("Прекрасния нов свят" излиза няколко години по-рано, началото на 30-те години). ДА не говорим, че самия Оруел попада случайно на превода чак през 44-та. Това че на Оруел му се вижда, че има връзка, си е мнение на читател, нищо повече. Аз не мисля, че има връзка, дори да оставим настрана, че романа на Хъксли в пъти по-добър чисто литературно, а според мен и като идея.
                  За Оруел и "1984" - също е малко вероятно да има влияние.
                  Да не говорим, че трудно ще представим Замятин за първия антиутопист (определено не е).

                  Comment


                    30-те години на ХХ век, все пак. Хъксли не е живял век и половина .
                    Ми една французойка и една израелка от палестински произход почти успяха. Иначе грешка на клавиатурата.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      Ами, според биографията на Замятин, той е бил в Англия от март 1916 до към септември 1917. Така че общото в романите може да е плод и на аналогични наблюдения например. Между другото, интересен въпрос повдигаш, в статията за 1984 на лурка като предшественици се посочват само един роман на Уелс на тема "строго кастово общество" и "Процесът" на Кафка - от 1925 г. Но той не е изчерпателен дори колкото уикито. Остава един "Р.У.Р." на Чапек от 1920 г. /Има ги вече идеите за "маса роби" и "благини за елита", явно са витаели във въздуха. Но той идва малко робото-центриран. / Кои остава да са, значи, преди Замятин? Би ми било интересно да ги прочета, а може и просто да забравям някое заглавие в момента.
                      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                      Comment


                        На прима виста - Уелс, "Машината на времето" (1895), "Островът на доктор Моро" (1896) макар и да не са антиутопии по никакъв начин, включват елементи, особено "Машината" (описанието на света на бъдещето с елоите и морлоките - има пряко влияние върху "Метрополис" да речем - не е роман, но си е знаков филм). Джек Лондонq "Желязната пета" (1908). Кафка е ясен ("Процесът", "Преображението" са 1915 г.). След това, Карел Чапек: "Фабрика за абсолют" (1922), "РУР" (1920) - т.е. около това време. Просто не го виждам Замятин като основател на жанра или като влияние за всички останали. Първите кълнове са дори преди ПСВ. Самите идеи витаят във въздуха, не е чудно, че пускат кълнове у не един писател. Не мисля, че може да се говори за влияние. НЕ и преди да се появят първите наистина въздействащи романи, а "Ние" не е от тях (поне според мен).

                        Comment




                          От фейсбука на "Българска история":
                          От скоро жителите на Велико Търново могат да се похвалят с един нов, уникален по рода си в България, музей. В експозицията му са включени фигури от историята на Второто българско царство. Цар Калоян, Патриарх Евтимий, занаятчии от Търновград, боляри и много други ще могат да бъдат видяни и буквално „пипнати” в новата атракция. Ние от "Българска история" не можем да скрием радостта си от това начинание, което освен историческа и културна ценност, сме убедени, че ще е способно да привлече повече хора на посещение в "старата столица".
                          линк
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment




                            какво се отделя от снаряда по време на полет?
                            War, war never changes..

                            Comment


                              Според мен отстрелва капаците на някакъв вид газодинамични дюзи. Може би са сложени там, за да предпазят управлението от ефектите на изстрела, а след това ги изхвърлят с пиропатрони.

                              Многo забавна случка в Китай - масови протести на кандидат-студенти, не им дават да преписват

                              Riot after Chinese teachers try to stop pupils cheating

                              Comment


                                За периода от началото на 2013г. до края на месец май 2013г. в Русия е регистрирано раждането на 753 374 души и смъртта на 813 218 души. Тоест, починалите за този период са със 59 844 повече от родените за същия период. Много е вероятно, през 2013г. броя на родените в Русия да бъде по-малък от родените през 2012г. и броя на починалите през 2013г. в Русия да бъде по-голям от починалите през 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X