Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин написа Виж мнение
    Имаш малко странна представа за средновековните хронисти. Разбира се, че може да греши, какво странно има.
    Ъъ, сега пък имам "малко странна представа за средновековните хронисти"...wtf?!? Слагам го в рубриката "любопитно" точно като любопитен куриоз от незначителна величина, т.е. нещо забавно и следва...това?!? Ха-ха-ха.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      Zalmoxis написа Виж мнение
      и после една страница дисекция на средновековни хрумвания в бойна слава...
      Стра'отно е това, направо велико А може би целта е: "да хванем Ги в грешка"?
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
        Стра'отно е това, направо велико А може би целта е: "да хванем Ги в грешка"?
        По принцип това е оправдана цел - колкото повече грешки хванем във форума, толкова по-малко ще хващаме на хартия. А реално в случая просто се учудих защо имаш толкова високо мнение за хронистите - и те са били същите маймуни като нас, ако не и по-големи.

        Zalmoxis написа Виж мнение
        2. Авторът или преводачът на текста може да си е нямал хал хабер откъде идва етимологията на cognomen-a Caesar
        3. Авторът или преводачът на текста може да си е нямал хал хабер как е изглеждал Цезар
        Малко вероятно. Темата е много разпространена в средновековието, тази и други етимологи присъстват в изворите (например при Исидор). По-вероятно автора да приписва прякора конкретно на Гай и да не е наясно с древността му. Византийски илитерати

        ПП Освен това семантично етимологията се отнася към бебето, не към дъртия индивид. Родило се с коса - нарочили го за кайсар. По-късно ние сме решили да му викаме Цезар.

        Comment


          кало написа Виж мнение
          Това си заслужаваше гледането. Скъсах се да се хиля.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
            (яко) ОфТопик:
            Ако още някой във форума ме попита "сигурно ли е" за нещо, което съм написал, ще налагам административни наказания. Да, сигурно е (и за последен път) . Аз да не съм олигофрен, за да го напиша по този начин, ако не е сигурно?!?
            Според мен направих валидна забележка. Тук не става въпрос за теб, нито за подценяване на оценката ти за извора. Все пак това е дискусионен форум а не научна конференция и няма нужда да браниш авторитета си със заплахи.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              https://www.youtube.com/watch?v=MGEiA80ZL08Song:The cinématic orchestra-Arrival of the BirdsDON'T FORGET ArkadiYM93- Author !!!Second channel (ArkadiY93)htt...


              Нагледали сме се на идиотски руски автомобилисти, ето малко позитивни кадри за разнообразие.
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                Успокойте се, това са "Общи приказки", т.е. темата не е дискусионна .

                Comment


                  [OT]Хех, докарах и в Любопитно да пусна ОТ. Ама е прекалено очевидно, как може...

                  Кухулин написа Виж мнение
                  просто се учудих защо имаш толкова високо мнение за хронистите
                  Няма. Ти генерализираш необосновано "мнението му" за хронистите въобще от една бележка към конкретна ситуация в конкретния летопис на конкретен хронист...[/OT]
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    Amazon написа Виж мнение
                    Според мен направих валидна забележка. Тук не става въпрос за теб, нито за подценяване на оценката ти за извора. Все пак това е дискусионен форум а не научна конференция и няма нужда да браниш авторитета си със заплахи.
                    Напоследък няколко пъти няколко различни съфорумци ме питат "сигурно ли е" за този или онзи мой пост. Ами първо помислете, после, ако не сте сигурни, проучете, проверете и тогава задавайте такива въпроси. Звучат доста обидно и, волно или неволно, предизвикват кофти впечатление, да не говорим, че е погрешно. И всеки път ли трябва да се обяснявам като ученичка? И защо ли имам чувството, че и да го правя, пак нищо няма да се промени...
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      Ги, според мен напразно се пънеш, никой нямаше вид кат да има лошо отношение, пий една бира и не се стягай

                      Comment


                        Много се разпалихте заради някакъв си Гай. Възможности много. Всъщност самият Манаси посочва въпросната версия като само едно от възможните версии за произхода на името. Ако приемем, че "кесар" наистина означава "доброкос" то имаме една камара опции:
                        1. това е наследен родов прякор
                        2. това се отнасяло примерно за баща му и по неясна причина по-късно било прикачено към Гай Юлий, въпреки че бил плешив (подобно на Константин ²V Погонат, т.е. "Брадати", като Погонат всъщност е бил баща му)
                        3. възможно е като млад Гай Юлий наистина да е бил с гъста коса и в един момент да оплешивял (или поне частично)
                        4. възножно е авторите на различните извори да имат различни критерии за плешивост - аналогична е ситуацията с император Никифор ² - в единия извор се казва че имал гъста коса, а в други "плешивия старец"

                        а ето и изображение на самия император, като разбира се не трябва да се забравя, че това портретно изображение свързано с официалната пропаганда, демек, някои нежелани черти може деликатно да са пропуснати или "коригирани".

                        Comment


                          Стан, огромна част от бюстовете, статуите и мозайките от Римската Империя показват хората със силно къдрава коса. Наистина ли повечето са били мериносови(малко вероятно), или е някаква мода наследена от ранната античност и Елада. Нещо като перуките от късното средновековие в Западна Европа. Възможно ли е да са се къдрили? Мъжете имам в предвид.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Amazon написа Виж мнение
                            Стан, огромна част от бюстовете, статуите и мозайките от Римската Империя показват хората със силно къдрава коса. Наистина ли повечето са били мериносови(малко вероятно), или е някаква мода наследена от ранната античност и Елада. Нещо като перуките от късното средновековие в Западна Европа. Възможно ли е да са се къдрили? Мъжете имам в предвид.
                            Идея си нямам. По-принцип римляните би трябвало да са си по-къдрави от северните варвари да речем. При жените определено е имало къдрене, докато при мъжете, поне на прима виста става въпрос естествено начупена или силно начупена коса.

                            Comment






                              Comment


                                Сибирь. Экскаватор. Переправа.



                                Реших, че не e подходящо за майтапи, явно е някакво наводнение. Но е весело

                                Comment

                                Working...
                                X