Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    И аз съм в зеления квадрат. Колкото за лилавия квадрат, който трябва да е либертарианско дясно, у нас надали ще има представители. По-скоро намирайки се на границата с него е европейското дясно (максимумът му за момента), а след това е само американското вероятно. Центристите по нашенски са вероятно тези, които са в ляво от центъра на графиката, на 2-3 квадратчета отстояние.

    Ето я и моята графика:
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      Мен ме дразни начинът, по който са задедени някои от въпросите. На много от тях бих отговорил със "зависи", а не "да" или "не".

      Click image for larger version

Name:	chart.png
Views:	1
Size:	17.1 КБ
ID:	553992

      Comment


        Zalmoxis написа Виж мнение
        Мен ме дразни начинът, по който са задедени някои от въпросите. На много от тях бих отговорил със "зависи", а не "да" или "не".

        [ATTACH=CONFIG]31305[/ATTACH]
        И мен, но иначе не би има излязъл резултатът. Но все пак: той е за американска политика. И вероятно можеш да минеш за десен само ако си републиканец или при специфични отговори свързани с тероризма. Лявото е да си при демократите, но това не съвпада с европейското ляво.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          Така е, за много от въпросите наистина зависи - според контекста може да е различен отговора (поне при мен). Аз лично бих сложил вместо по две степени в двете посоки по-скоро четири или пет във всяка и една средна, вероятно бих и разширил броя въпроси (така че да се конкретизират някои неща). Мисля че тогава ще излезе валиден и за Европа (макар че за всяка страна си има специфични "флагове"). Но теста си е за Щатите, определено.
          Но аз не се оплаквам - знам си, че съм ляв в доста неща, просто реално съм по към центъра, погледнато по-общо.

          Comment


            Кои въпроси ви се струват неприложими за България? Абортите са си аборти, тероризма си е тероризъм, кинтите са си кинти. Аз поне на прима виста не се сещам за нещо, което можеше да се отнесе само към САЩ.

            Comment


              Ще трябва да гледам въпрос по въпрос, а сега не ми се занимава. Въпросът е не толкова в приложимост или не на въпросите, колкото в това доколко определящи са за тукашните понятия ляв/десен и авторитарист/либертарианец (то по самите оси също има какво да се говори, само две не са достатъчни). Други въпроси ще очертават по-добре тукашните разлики от тези. Да речем, аз с отговорите си минавам определено за доста ляв в тази анкета, но от опит знам, че за тукашните доста леви изглеждам в центъра, понякога даже десен (почти). Открояването по другата ос мисля че става добре и с тези въпрос, макар че пак могат да се намерят по-определящи като за нашите си условия.
              Другият въпрос е, че по част от въпросите така както са дадени (и тази част може би е над 20%) мога да отговаря и със "съгласен" и с "несъгласен" - въпрос на контекст е. Т.е. има определено размиване. Разбира се, не знам точно какви стойности дават на всеки от четирите отговора (и дали са еднакви за всяка опция и въпрос или са категоризирани (вероятно е второто), не ми се играе да проверявам), но не съм убеден, че баланса е добър. Мен ако питаш, трябваше да има не "съгласен"/"убеден че е така", "несъгласен", и "ама много несъгласен" (всеки човек влага донякъде различен смисъл в тези неща), а по-скоро неутрално, положително и отрицателно отношение към конкретно решение на даден проблем (с поне 2-3 степени във всяка посока). Мисля си, че може да се създаде малко по-универсален тест.
              А иначе, да, за абортите, тероризъм, религия общо взето въпросите са ясни. Но това са само част от въпросите.

              Comment


                gollum написа Виж мнение
                Въпросът е не толкова в приложимост или не на въпросите, колкото в това доколко определящи са за тукашните понятия ляв/десен и авторитарист/либертарианец
                Хаха, то стана като СТО Просто имаш една координатна система, в която американския център е горе вдясно, българския център е долу вляво и така. Сравняваме се аз и ти, Хитлер и Ганди, изобщо - в относителен план. Иначе би било доста глупаво да търсиш универсален център Колкото до измеренията, да - най-добре е да са 100 измерения, особено ако не гониш визуализация

                Comment


                  Gaden Gogi написа Виж мнение
                  Всички на опаци , пък аз на терсене.
                  [ATTACH=CONFIG]31295[/ATTACH]
                  ама много сте либерални всички!
                  Абсолютно същото е при мен. Все пак съм по-центрист от Меги Татчър.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    Не знам как е в Америка, но в Европа десни няма, особено що се отнася до икономиката. Така че е нормално да има разминавания.
                    Скалата даже изкарва хората по- вляво, отколкото са... щом аз не съм 100% десен

                    Comment


                      Въобще, принципно погледнато, всеки опит да се даде количествено измерение на качествени величини е обречен на неуспех.
                      "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                      FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                      Comment


                        като очевиден пример мога да дам трите мерки, определящи женска красота
                        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                        Comment


                          Прав си . Но може да се направи поне по-обхващащо. Като аз бих добавил (това в някаква зачатъчна форма го има и сега тук-таме по въпросите или поне така ми се стори) както част въпроси, които "търсят" принципите, в които човек вярва, така и конкретни примери, които проверяват (и коригират крайния резултат) дали човек решава според принципите си (защото не е рядък случай да си мислиш, че еди-как си е правилно да се постъпва, но на практика (т.е. при конкретен проблем) да вземаш различно от принципите си решение: т.е. разликата между как се възприемаш и какъв си реално). А че много от нещата са относителни - така е, ще се съглася с Кухулин. Може да се реши с "географско" отместване .

                          Comment


                            Аз, да си кажа честно, следя българската политика съвсем отгоре-отгоре. Обаче, би било интересно, ако някой е навътре в нещата, да сметне къде са в схемата да речем Боко, президента, тоя-оня от нашите. Май ги няма по нета.

                            Comment


                              Аз, като така да се каже участник в българската политика мога да заявя: почти невъзможно е да се каже кой е ляв и кой е десен. Сега, като предизборната борба навлезе в активен стадий, ще се види особено ясно. Почти всички политически сили избират казуси и политика не от принципа "дясно/ляво", а според друг: какво би привлякло избирателите - дали това ще е пенсия от 300 лв. ("Патриотите"), мажоритарни избори (ГЕРБ, Слави), раждаемост и "възраждане на индустрията" (БСП) и т.н.
                              Така че българската политика не се отразява в тази схема (поне според мен).
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                messire Woland написа Виж мнение
                                Аз, като така да се каже участник в българската политика мога да заявя: почти невъзможно е да се каже кой е ляв и кой е десен. Сега, като предизборната борба навлезе в активен стадий, ще се види особено ясно. Почти всички политически сили избират казуси и политика не от принципа "дясно/ляво", а според друг: какво би привлякло избирателите - дали това ще е пенсия от 300 лв. ("Патриотите"), мажоритарни избори (ГЕРБ, Слави), раждаемост и "възраждане на индустрията" (БСП) и т.н.
                                Така че българската политика не се отразява в тази схема (поне според мен).
                                Не става дума да се каже кой е десен и кой е ляв. Просто трябва да се знае позицията на съответния човек по въпросите от теста и да се попълни.

                                Comment

                                Working...
                                X