Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Интересна статия как се лъжат изследователите (на руски)
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      За това правим разлика между хуманитарни науки и точни науки. Макар че и при точните е възможна самозаблуда, все пак заради самото им естество е по-трудно.
      Last edited by Angelmr; 02-02-2016, 16:29.

      Comment




        Обществена библиотека в Синсинати, САЩ (съществувала в периода 1874-1955 г.)
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          Amazon написа Виж мнение
          А кучето го дадох като краен пример, на единственото животно еволюирало заедно с човека за може би милион години.
          Все пак кучето не е било подложено на човешка селекция от "милион години". Най-ранните датировки за одомашняването на този подвид на вълка са 25-30 000 години, но, изглежда, се считат за спорни. За по-вероятни се приемат до към 20 000 години. Но и за това време е постигнато доста в селекцията, няма спор. От чисто биологична гледна точка те са спечелили от човешката намеса - кучетата по света са стотици милиони, което не може да се каже за нито едни от братовчедите им.
          Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

          Comment


            Какъвто района , такива и ......рокерите . При "ангелите" са се тачели военните обозначения поне в началото , все пак повечето са били бивши военни пилоти , тук направо си приличат на военно отделение .


            И на "железария" нямат конкуренция сред колегите .

            Comment


              Ето една полезна статия. Поне за мен. А снимката на обществената библиотека... Искам такава у дома си.

              Comment


                На днешния ден преди...

                Пък аз не знаех, че анимационната серийка имала не само игрално вдъхновение, ами даже е по истински събития (англ.видео) (Преход Ню Йорк-Париж през Владивосток-Тоболск-Томск... 1908 г.(рус.))
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  War, war never changes..

                  Comment


                    подземна експлозия
                    imageboard,image board,anime,manga,ecchi,hentai,video games,english,japan
                    War, war never changes..

                    Comment


                      магнитна в кинетична, или партенка?
                      War, war never changes..

                      Comment


                        Това е основата на всеки електродвигател.
                        Въпросът е, че няма толкова силни постоянни магнити, които да могат да понесат някакво натоварване, затова се използват електромагнити, които са далеч по-силни.
                        Сънят е слаб заместител на кофеина!

                        Comment


                          https://en.wikipedia.org/wiki/List_o..._North_America

                          Понеже стана дума преди няколко дни, пък и много бях впечатлен от сцената в The Revenant, ето списък с убитите от мечки в Северна Америка последните десетилетия.

                          Статистиката е далеч по-стряскаща отколкото предполагах. А най-стряскащи са обстоятелствата. Не знаех че мечките чупят прозорци, разбиват врати(включително метални на каравани) или извличат хора от палатките им по среднощ.

                          И друго нещо. По форумите, особено разни "зелени", се шири идеята че основно жертви на мечките са ловци, защото се "промъквали".
                          Статистиката показва че това са глупости - поредната форумна легенда. Сред убитите почти няма ловци.
                          Другата лъжа е че основно нападали женски с малки. Да, много от нападенията са такива, но не са повечето.
                          Следващото е че черните мечки щото били по-малки не били по-опасни. Ами не е вярно. Пък и е все едно дали ще те изяде 200 килограмова черна мечка, или половин тонно гризли.
                          Другото - да се правиш на умрял помагало. Помага дръжки. В голяма част от случаите мечката независимо от вида, те изяжда частично, или изцяло. Пък ти си се прави на умрял ако искаш.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Мечките отварят резета на кошари, за разлика от вълците.
                            Веднага си личи, имали мечки в околността, по резетата.
                            Сънят е слаб заместител на кофеина!

                            Comment


                              Amazon написа Виж мнение
                              https://en.wikipedia.org/wiki/List_o..._North_America

                              Понеже стана дума преди няколко дни, пък и много бях впечатлен от сцената в The Revenant, ето списък с убитите от мечки в Северна Америка последните десетилетия.

                              Статистиката е далеч по-стряскаща отколкото предполагах. А най-стряскащи са обстоятелствата. Не знаех че мечките чупят прозорци, разбиват врати(включително метални на каравани) или извличат хора от палатките им по среднощ.

                              И друго нещо. По форумите, особено разни "зелени", се шири идеята че основно жертви на мечките са ловци, защото се "промъквали".
                              Статистиката показва че това са глупости - поредната форумна легенда. Сред убитите почти няма ловци.
                              Другата лъжа е че основно нападали женски с малки. Да, много от нападенията са такива, но не са повечето.
                              Следващото е че черните мечки щото били по-малки не били по-опасни. Ами не е вярно. Пък и е все едно дали ще те изяде 200 килограмова черна мечка, или половин тонно гризли.
                              Другото - да се правиш на умрял помагало. Помага дръжки. В голяма част от случаите мечката независимо от вида, те изяжда частично, или изцяло. Пък ти си се прави на умрял ако искаш.
                              Ей това очите на страха вярно били много големи
                              Мечките рядко "изяждат" нападнатите, освен ако не се касае за преднамерено човекоядство, което е рядко в природата. Средно черните мечки са около 100-ина килограма (200 може да е някой дърт мечок), не че има значение, ако стане въпрос до нападение. Важното в случая е, че за разлика от белите и от гризли, не са активни хищници и диетата им е друга. Т.е. ако те е страх от изяждане, не са твоите хора.
                              Иначе ми се мотае едно филмче от Дискавъри, в което показваха обучение на туристи в Йелоустоун, в което препоръчваха именно да се легне на земята и да не се мърда. Именно това, наречено в нашия фолклор "правене на умрял" явно се е превърнало в установена практика там, а не ми се вярва да са некомпетентни хората.
                              Бягането не е опция, плуването и катеренето по дървета също. Мечия спрей - да, но не всички го имат или им стиска да го ползват.
                              В крайна сметка именно хората са тези, които навлизат в мечия ареал, така че старата поговорка - "Не ми бай, бабо, за лек мечка, но ми бай да не ме срещне!" - важи с пълна сила. В нормалния случай мечката чува и подушва човек от километри и се маха от пътя му далече преди той да я е усетил. Ако е решила да остане или човека я е изненадал или не дай боже, тя самата да го потърси - ами, негов е проблема

                              За финал, една любопитна снимка - повечето животни стават смешни или дори сладки, ако ги обръснеш. Е, мечките не :

                              Click image for larger version

Name:	bald-bears_9572_600x450.jpg
Views:	1
Size:	36.6 КБ
ID:	552849
                              Quae fuerant vitia, mores sunt.

                              Comment


                                Ще е престъпление ако баш в тая тема не се включа.
                                Наблюдения от американските ми събратя няма,но от тукашните имам,а то гризлито и тукашната европейска кафява са подвидове един вид.От дълги години помагам тук на няколко хижи и заслони в Стара Планина и съм имал няколко срещи от третия вид.
                                Определено поне в Ст.Планина инцидентите с мечки в момента зачестиха спрямо нивото им през соца и 90те години.
                                Проблеми с мечките може да има само след като преди това човека си ги е създал сам.
                                Сиреч-сериозно навлизане в ареала им за постоянно или сериозно ощетяване на хранителните им източници.
                                Първото-води до привикване с човека,а това е много опасно.В смисъл-през соца нямаше толкова много туристи,кошери и добитък в планината,цигани берящи боровинки,къпини и т.н.
                                Сега е различно,появиха се много нови туристи,включително и бая чуждестранен туристопоток(лошо няма,трябва да се изкарват пари от природните красоти на страната),включително и велотуристи,мотори,атв-та,офроудъри и въобще-квот се сетиш.Всичкото това води до стрес за животните-първо.И второ-до привикване с човека.Появиха се и много мутренски вили високо в планината.Резервати и Национални Паркове,ама имаше едно мътно време,когато можеше да се строи без проблем и после всичко остана на "заварено положение".
                                С европрограмите се яви и сериозно количество добитък,който смея да кажа го е нямало и по царско време дори като количество.Този добитък-едно че пречи,второ че създава съблазън за преминаване към чисто животинско меню.А както добре знаем-горката мечешка душа и омекват капачките види ли ядене.
                                Появиха се кошери високо в планината.Соларни панели,перки и още Бог знае какво...
                                А най-лошото е че се появи в ареала на мечката най-страшния хищник-циганина.Сериозното увреждане на богатството от гъби и плодове накърни сериозно растителната част от менюто на мечката.Самото отъпкване на ареала от сериозното количество добитък и хора води и до много силно снижаване на гъбното богатство.Още повече че през соца имаше някакъв контрол и скитащи извън маркираните пътеки и добитък пуснат на принципа "на ти горо говеда" нямаше толкоз.
                                Отделно много нарастваха и случаите в които мечки привикват да бъдат хранени от хора.А това е изключително опасно.
                                От цялата работа това което мога да кажа е че мечките станаха доста по-безстрашни по отношение на човека.Мечка съм виждал много пъти.И си спомням всичките срещи.Въпреки че ходя въоръжен-който ми каже че като е виждал мечка не му е "изтръпнало дъното"-откровено лъже.То друг е въпроса и какво оръжие ще ти помогне-спрея е единия вариант-но големите с капсаицин с 9 и 11метровия обхват стават.Само че са едри,неудобни и трябва да си го закачиш на раницата,трябва и да го увиеш с нещо да го не пече слънцето да гръмне лятоска и да си тренирал бързина за реагиране при такава ситуация и и и и....
                                Малките спрейчета мечката ще ти го навре у задника.
                                Газов пистолет,Макаров и прочие глупости-също.С Макаровия мечката ще те убие и чак после ще разбере че е ранена.
                                А да тръгнеш с ТТ в планината,където се пада често и се вреш из тръни и камънаци-по-добре му налапай дулото преди да си тръгнал-ефекта ще е същия.Трябва сериозни магнумски калибри или евентуално сериозен арбалет и умение да се ползва,щото той ще порази сериозно ама пък няма шоков ефект.
                                Истината е обаче че навремето 90те дори и когато съвсем умишлено сме търсили контакт с мечка да я видим,спане на вървища примерно-то мечките винаги са страняли от човека.Мечката винаги те усеща много преди ти нея...И вятър да вее в противоположна посока и квото и да става-усеща си.Ще мине,ще се отстрани от пътеката,може да те гледа от 20метра зад някоя скала без дори и да разбереш.Сега вече обаче не е така.
                                Преди 3 години имах 2 срещи,които хич не ми допадат.При едната мечка просто си беше се излегнала на пътеката и така и не благоволи да се махне.Та се наложи да заобикалям по друг път.
                                При втората-зад един завой на една пътека над Калофер,голяма скала,никаква видимост какво има зад завоя.И хоп зад завоя едно огромно рошаво кафяво се излегнало да се препича.На метър-два пред мене.Чак тогава скокна и побегна.Аз също в обратната посока.Добре че не бягах,щото тренирам планински маратон и някои пъти се поотпущам да потичам-директно щях да и се кача на гърбът докато набия спирачки...
                                Та така...

                                И понеже ме накарахте да пиша толкоз много,поне да си направя реклама на една от хижите на които помагам и им поддържам сайта и онлайн резервациите- http://hubavetz.com/
                                Хижата е много приятна за едно или няколкодневен отдих,нощувки,почивки,биро и ракие-пиене,великофорумни срещи и т.н.Спретнато,чисто,хижарите са народни хора.Цените също са народни,а и разстоянието не е голямо-няма и час и половина-два ходене,така че всеки може да си качи ядене и пиене и в раницата.Супи,чорби-лев и петдесе до два лева,бирата и тя е на такива цени...
                                Last edited by mechoka; 25-02-2016, 13:29.
                                Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

                                Comment

                                Working...
                                X