Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Angelmr написа Виж мнение
    Ти в дома си имаш поне един топлинен акумулатор. Сам виждаш че технологията е масова и достъпна дори за домашна употреба.
    Имам, но домашния ми акумулатор не е разчетен на 500+ градуса. Не съм се интересувал по каква крива расте цената на топлоизолацията, но не ще да е линейна.

    Angelmr написа Виж мнение
    Другото нещо което недооценяваш е изобретателността на проектантите. Топлинния резервоар не е бойлер в който директно се връща студената течност идваща от топлобменниците на турбините. Работната температура НЕ СЕ ПРОМЕНЯ. Много лесно е постижимо чрез използването на ДВА резервоара един за топъл и един за студен топлоносител (или един резервоар с плаваща топлоизолацицонна преграда, ако е по-евтино. Следователно и КПД на топлинната машина си стои същото, независимо колко процента от капацитета на акумулатора са изчерпани. Така че сутринта си работи по същия начин по който работи и вечерта, стига да коментираме лятото с достатъчно слънцегреене.
    Тук си прав. Но остават загубите от изолацията. Би било интересно действително да се види кривата на мощността и цената на инсталиран квтч. По някое време сигурно ще поровя.

    Comment


      Кухулин написа Виж мнение
      Имам, но домашния ми акумулатор не е разчетен на 500+ градуса. Не съм се интересувал по каква крива расте цената на топлоизолацията, но не ще да е линейна.


      Тук си прав. Но остават загубите от изолацията.
      Топлоизолацията зависи пряко от площа, която обаче не е в линейна зависимост с обема. Казано с други думи, колкото е по-голям резервоара, толкова по-ефективна ще е топлоизолацията, при равни други условия (не на последно място защото и повръхностните слоеве на топлоносителя също играят роля на изолация). А 5-600°С не са чак толкова високи температури, за да излязат извън обхвата на тривиалните индустриални топлоизолационни материали. Е топлоизолацията ще бъде на основа минерални, а не на полимерни материали, каквато е домакинската, но и без това индустриалната топлоизолация е на такава основа и рутинно в индустрията се работи с топлоносители при няколко стотин градуса по целзий. Първо е използван азбест, след това стъклена вата, а сега съдържа други минерални влакна, чийто състав не помня. Наистина за конкретни цифри трябва доста да се рови човек. Така че от една страна индустриалната топлоизолация за високи температури няма да е толкова евтина, като домашната откъм материали, но пък домашната трябва да отговаря и на дизайнерски критерии, така че не бих бил сигурен кой тип топлоизолация ще е по-евтин на единица площ (или по-скоро обем), като се вземат предвид всички фактори. Но ценообразуването е отделна тема.

      Би било интересно действително да се види кривата на мощността и цената на инсталиран квтч. По някое време сигурно ще поровя.
      Сигурно за трети път ще пиша това. Не твърдя че тази технология е някакво суперефективно чудо. Твърдя само, че в сравнение с фотоволтаиците, при соларните ТЕЦ е отстранен проблема с неконтролируемото производство на енергия. И на мен ми е интересно колко би струвала енергията произведена от такова чудо. Но и за половин стотинка да е киловатчасът, нас пак няма да ни огрее, просто нямаме подходящия профил на слънцегреене.

      Comment


        18 грама = $40,000: http://www.businessinsider.com/heres...testing-2015-6


        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          Пистолет, качен на самоделен мултикоптер, стреля:
          Homemade multirotor with a semiautomatic handgun mounted on it.Note: The length from the muzzle to the rear of the frame is over 26".For any licensing reques...

          Comment


            Изглежда от около 4 години сме в пик на изчислителната мощност (рус.)
            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

            Comment


              Кубинците казват "yes" на обучението по английски
              Комунистическата партия обяви нови изисквания - студентите трябва да знаят английски. Новите правила ще влязат в сила постепенно през следващите години. Без английски няма диплома.

              "Кубинският професионалист не може да се изразява на универсалния език на нашата ера и това е проблем, който трябва да решим", каза министърът по висшето образование Родолфо Аларкон през септември.
              Откакто Хавана и Вашингтон започнаха да нормализират отношенията си, кубинците бързат да научат езика на някогашния си враг.



              "Чебурашка помогна на кубинците да научат кирилица."
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Ха, то хубаво, ама виж снимката с Чебурашка - задния фон. Японците все пак са стигнали първи .

                Comment


                  Снимката е от Япония? Как разбра..?
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Не е от Япония (вероятно), имах предвид, че Чебурашка е на преден фон, но задния е построен по известна японска анимация (Ponyo), а се усетих, щото като човек с малки деца съм наясно с детските анимации . Просто е забавно как са попаднали в един кадър (впрочем, съветския куклен герой Чеурашка е популярен до определена степен и в самата Япония).

                    Comment


                      Ясно, благодаря.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Била открита нова алотропна форма на въглерода. И още една статия на същата тема.
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          War, war never changes..

                          Comment


                            Предполагам много хора следят "Какво ако?" рубриката в xkcd, но все пак за който я е пропуснал ето линк: http://what-if.xkcd.com/archive/ с някой по-стари неща, които поне аз не бях чел. Това какво ще стане ако цялата вода от една буря се събере в една капка е особено брутално
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Дали ще бъде удачно в оръжейния раздел да има още един под-форум "Роботи"? Питам, щото гледам, че ще излиза на руски каталог с по-последните - тука има 30 снимки.
                              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                              Comment


                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X