Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Свръхпроводници Високотемпературни

    Арийските корени си казват думата

    Comment


      Кухулин написа Виж мнение
      Да де, ама тия котли струват пари и е грехота да стоят като резервна мощност.
      Вярно че не са евтини, тези с голям воден обем са си малка сграда. Обаче имаш наготово цялата останала инфраструктура. В зависимост какъв топлоносител използва СЕЦ можеш директно да ги подкачиш към системата с обикновени струйни помпи. Или ако топлоносителите са несъвместими, топлообменниците не са скъпи.

      Кухулин написа Виж мнение
      То това е проблема на слънчевата енергия - трябва да се интегрира по подходящ начин в енергосистемата. Желателно към мощна атомна енергосистема
      Ако имаме читава АЕЦ на мен поне ми се губи смисъла от слънчева електроцентрала. Тя става за там където не можеш да си позволиш да сложиш АЕЦ.

      Gaden Gogi написа Виж мнение
      твърде много загуби при пренос на големи разстояния, иначе от мене да мине приемам да съм император на света
      Ама императоре, то не опира ли до вложени средства? Знаем че според закона на Ом съпротивлението зависи и от сечението на проводника. Ако закопаем в земята жица с диаметър няколко метра, ще можем да пренасяме с по-малко загуби. Ясно че това не е инвестиция по силите на една държава, ама нали говорим за глобална държава като ти ще разпределяш средствата
      Това като предположение де. Не знам доколко такава идея ще е ефективна на практика.


      Само да уточня че не си пиша съвсем наизуст. Средното ми беше в един определен техникум по енергетика. Бил съм на стаж във всичко освен в АЕЦ. Имахме си централа и в техникума. Даже известно време съм го работил за да се издържам докато бях студент. Така че имам и трудов стаж като енергетик, шев смяна в ПЦ към военно-ремонтен завод Повечето неща за които пиша съм ги "пипал".
      Last edited by Amazon; 18-11-2015, 18:43.
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Amazon написа Виж мнение
        Книжката изглежда интересно, благодаря.
        На "първо четене" не съм особено впечатлен. Писано е за някой който не може да различи комин от охладителна кула. Да, книжката е популярна и лека за четене, но автора определено си има адженда. Например обяснява че енергията от термална СЕЦ е три пъти по-скъпа от тази на ТЕЦ, обаче хич не става ясно защо. Очевидно хич не е във възторг от електрическите автомобили. В главите за атомната енергия постоянно се акцентира къде явно, къде завоалирано за ядрени инциденти, радиация и други ужасии. Отделно изобщо не споменава новите технологии(поне аз не видях).

        Това не значи че книгата не трябва да се прочете, просто човек да има едно наум, че цялата книга е една защита на вижданията на автора за глобалното затопляне. Или по-скоро скептицизма му че хората имат нещо общо с него. Известен защитник на шистовия газ. Абе симпатяга с една дума.

        Edit: Сбъркал съм. Разглежда всичко за което съм чувал, включая ИТЕР, само ториумни реактори като че ли не са споменати.
        Last edited by Amazon; 18-11-2015, 23:29.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Всички системи и сега са вързани помежду си.
          Което всъщност не е голям плюс, защото при срив се получава каскаден ефект.
          така се бяха сринали в Щатите и Канада преди няколко години.
          За пренос на далечни разстояния се ползват високи напрежения.
          Пак според Ом-а, токът и напрежението са обратно пропорционални, та загубите не са много високи.
          По същата причина използваме и променлив ток, макар че постоянният е с по-високо КПД

          Интересно ми е обаче как ще предаваме енергията от соларките в космоса.
          С кабел не става, а с преносите на енергия по безжичен път, сме до под кривата круша.
          Сънят е слаб заместител на кофеина!

          Comment


            Amazon написа Виж мнение
            Ако имаме читава АЕЦ на мен поне ми се губи смисъла от слънчева електроцентрала.
            АЕЦ в сегашния си вид имат маса недостатъци спрямо слънцето:

            1) урана свършва;
            2) екологията е отвратителна - аварии, отпадъци;
            3) много вода гълтат за охлаждане.

            Виж, ако навлязат БН, БРЕСТ и другите модерни реактори, нещата може да се променят.


            ValBo написа Виж мнение
            Интересно ми е обаче как ще предаваме енергията от соларките в космоса.
            С кабел не става, а с преносите на енергия по безжичен път, сме до под кривата круша.
            Еми ако има световно правителство, принципните проблеми ще отпаднат. Заделяш колкото трябва и където трябва земя за колекторите, бичиш отгоре един як лъч и така. Освен това не се притесняваш, че някой ще помисли тоя лъч за орбитална оръжейна система

            Comment


              Amazon написа Виж мнение
              Знаем че според закона на Ом съпротивлението зависи и от сечението на проводника. Ако закопаем в земята жица с диаметър няколко метра, ще можем да пренасяме с по-малко загуби.
              Повече сечение май значеше също повече топлоотделяне и загуби, та далекопроводите висят във въздуха.
              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

              Comment


                И като се прояви скин ефекта и дебелия проводник става ненужен разход на материали.

                Comment


                  Дебели проводници имаме само при ниско напрежение. При високоволтовите далекопроводи сечението не е голямо (отнесено спрямо товара).
                  Далекопроводите висят във въздуха поради няколко причини. Едно че е по-евтино прекарването, второ - при високи напрежения изолацията е много скъпа. А във въздуха се използва неговата ниска проводимост за изолатор. Поддръжката и ремонтът са по-евтини. Но 20 киловолтови далекопроводи вече няма. До всички трафопостове пристигат кабели. По селата все още могат да се видят въздушни линии, но и там ги премахват вече.
                  Сънят е слаб заместител на кофеина!

                  Comment


                    Проводници
                    Най-често използваният е АСО-400. Поради ред причини дебелият проводник е неизгоден, както посочи и ValBo. Медта е много скъпа, алуминият също не е евтин и за дебел проводник количеството ще стане много неприлично. И ще се краде.

                    В земята не е решение - злополуките ще се увеличат значително. Цената - не в пъти, а в степени.

                    Колкото до пренос космос - земя, това ще е оръжие, независимо под каква форма ще е обявено. И ще е първата крачка на ново въоръжаване, което ще доведе войните до нова, вече неконтролируема ера.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      pnp5q написа Виж мнение
                      Повече сечение май значеше също повече топлоотделяне и загуби, та далекопроводите висят във въздуха.
                      Електропроводи, не далекопроводи. По-голямото сечение означава по-малки загуби, но означава и по-висока цена на електропровода. При свръхвисоко напрежение големите загуби са от явлението корона, освен това има и редица други явления (не само активни загуби), които няма как да знаете, освен ако не сте завършили електроенергетика. Руснаците имат (имаха?) електропровод 1,500 кВ на постоянен ток с кухи проводници за да намалят загубите от корона. Обаче това изисква големи инвертори и оскъпява много преносната система. Икономически е оправдано при тях, където големите енергийни източници са в Сибир, а потребителите са в европейската част на Русия. И пак не съм сигурен в икономическата обосновка, защото тя е правена при социализма, където остойностяването беше доста изкуствено.

                      Кабели за 220 кВ има много отдавна в България и се използват там, където земята е скъпа (дълбоки въводи в големите градове).
                      Last edited by Nick; 19-11-2015, 00:07.
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        Не знам какво не ви харесва в свръхпроводниците Не че е проблем системата да расте количествено, но какво пречи да се развие и качествено...

                        messire Woland написа Виж мнение
                        Колкото до пренос космос - земя, това ще е оръжие, независимо под каква форма ще е обявено. И ще е първата крачка на ново въоръжаване, което ще доведе войните до нова, вече неконтролируема ера.
                        Кой с кого ще воюва?

                        Comment


                          Кухулин написа Виж мнение
                          Не знам какво не ви харесва в свръхпроводниците Не че е проблем системата да расте количествено, но какво пречи да се развие и качествено...
                          Кой с кого ще воюва?
                          Свръхпроводниците при ниски температури - да, има ги. При високи - все още не, наистина, кой знае, може и да ги има един ден.

                          Относно воюването - разполагане на енергодобивна система в космоса, която да излъчва надолу ами който я построи, веднага ще си завъди конкуренти във въоръжаването в космоса.



                          Относно въздушните далекопроводи: фирмата, в която работя, се занимава с изграждане/ремонт на такива, като у нас масовото е 110 kV, но има и 220 kV и 400 kV - тъкмо ноември се работеше по един такъв, връзка с Румъния.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            messire Woland написа Виж мнение
                            Свръхпроводниците при ниски температури - да, има ги. При високи - все още не, наистина, кой знае, може и да ги има един ден.
                            Има всякакви, използват се вече.



                            messire Woland написа Виж мнение
                            Относно воюването - разполагане на енергодобивна система в космоса, която да излъчва надолу ами който я построи, веднага ще си завъди конкуренти във въоръжаването в космоса.
                            Как ще завъди конкуренти, като говорим за световно правителство? Няма партизаните да пускат спътници, я А ако някой много се напъва - стерилизация на съответния район с мек рентген и така.

                            Comment


                              Като подкарахме токовете...
                              Колко е стандартът за ниско напрежение в момента?
                              Херцовете не са сменяни, но чувам, че вече сме 400 трифазно и 230 монофазно напрежение.
                              Не че е от голямо значение, но за обща култура
                              Сънят е слаб заместител на кофеина!

                              Comment


                                САЩ разреши ГМО сьомгата
                                Какво мислите? Май това е първото генно модифицирано животно, което ще се използва за храна? Сьомгата е полезна и вкусна риба, но поради високата цена се консумира масово само на места където е изобилна и има условия за рибни ферми. САЩ, Канада, вероятно и Скандинавия. Същото важи и за червеният хайвер.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X