Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Може би ще бъде любопитно и за вас: Вчера в нета се появи тази колекция стари фотографии, която ме накара да се чувствам много странно: според текста, основната част от снимките документира село Слобозия в Румъния. Доколкото знам, това село (името му си значи Свобода) е основано от българи-бегълци от Османската империя, от района на Габровско, сред които и прадядото на майчиния ми род. Преди няколко години един роднина ходи до там и се увери, че записите им още се намират в старите книги на местната черква.
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment



      Любопитна (за мен поне) карта на Европа, изобразена като жена. От XIV век.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        pnp5q написа Виж мнение
        Може би ще бъде любопитно и за вас: Вчера в нета се появи тази колекция стари фотографии, която ме накара да се чувствам много странно: според текста, основната част от снимките документира село Слобозия в Румъния. Доколкото знам, това село (името му си значи Свобода) е основано от българи-бегълци от Османската империя, от района на Габровско, сред които и прадядото на майчиния ми род. Преди няколко години един роднина ходи до там и се увери, че записите им още се намират в старите книги на местната черква.
        С теб имаме сходна родова история По майчина линия имам рода, който е търновско и усадя някъде срещу Тутракан. Баба ми твърдеше, че Олтеница е станала град и въобще място годно за живеене покрай заселилите се българи там, които пресушили блатата. Все още имам живи роднини от тоя град (живеят в Букурещ), които говорят български и се имат за българи. Следващите поколения обаче се имат за румънци и не говорят български.

        Comment


          Фантастични снимки на примитивни племена.

          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            Imperial написа Виж мнение
            Фантастични снимки на примитивни племена.

            http://www.boredpanda.org/vanishing-...-jimmy-nelson/
            Все едно пътуване назад във времето. При някой от снимките, чак до Палеолита.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Imperial написа Виж мнение
              Фантастични снимки на примитивни племена.

              http://www.boredpanda.org/vanishing-...-jimmy-nelson/
              Преди време бях пускал някои от тези снимки, явно е същата колекция. И тогава изглеждаха доста нагласени. Не знам доколко са автентични, но специално тези на маорите в Нова Зеландия според мен са абсолютен театър. В 2014 г. с копия и лодки-еднодръвки, при положение, че още преди 160 години са ползвали доволно пушки и артилерия във войните с белите... все едно да снимаш северноамерикански индианци с все перата, носиите и томахавките, все едно са автентично племе от времето на Джеронимо. Много ме съмняват специално маорите.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Click image for larger version

Name:	image_1.jpg
Views:	1
Size:	294.5 КБ
ID:	538883
                Percent job losses in post WWII recessions, aligned at maximum job losses.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  Честит ден на Св.Св.Кирил и Методий по римо-католическия календар.

                  И да използвам, че ме пусна в редакция: много забавни шушпанцерчета
                  Attached Files
                  Last edited by pnp5q; 14-02-2014, 20:10.
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    Прекроиха границите на страната ни






                    "По думите на някои от членовете на "Турската Република България", югоизточната ни съседка можела да създаде нова провинция буквално за няколко часа."

                    Comment


                      Еее, и Варна ли бе...

                      Comment


                        Ти мани това, ама Бургас за столица... малко обидно за варненци

                        Comment


                          Ами горките бургазлии? Че те там една трета са с арменски произход. Представяш ли си как ще се чустват като регионална столица на ония с мустаците и големите носове
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Трябват Искандери, трябват...

                            Comment


                              Сун Дзъ написа Виж мнение
                              Трябват Искандери, трябват...
                              С ядрени бойни глави.
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                Blue Eyes in the Islamicate Middle Ages
                                "Abstract: Negative representations of blue eyes in Islamicate literature and art have been ubiquitous since the advent of Islam in the seventh century CE, and continue to appear in such popular symbols as the blue-eyed devil, a key figure in the Nation of Islam’s theology, and the evil eye, which is always rendered blue. By the tenth century the Arabic term azraq, which denotes a blue or green iris color, had, for reasons very clear, acquired the meanings of ‘ill-omened’ and ‘deceitful.’ (In modern standard Arabic, azraq means simply ‘blue-eyed.’) Less clear is how in the same period, azraq also came to signify ‘blind’ and imply ‘unnatural’ or ‘supernatural’ ability? To what extent can historians read the merging of blue eyes with disability as an instance of disability being associated with a despised group to justify discrimination against that group, and how did these definitions and representations structure and reproduce rivalries between Muslims and perceived Others? ... ... ..."
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X