Съобщение

Collapse
No announcement yet.

От коя година започва века?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    От коя година започва века?

    Според вас кога започва един век - например от 1900 година или 1901 година. Защото чета различни мнения и затова питам във форума.

    #2
    От XX01 до X(X+1)00.

    Comment


      #3
      Голъм, кратко и ясно си го дал
      Едно уточнение: и мен много ме дразни че големите празненства бяха на 31 декември 1999 (примерно), което е пълна простотия. За да сме точни, 1900-ата година е последната година на 19-и век, тоест 31 декември 1900 г. е последния му ден - съответно 2000-ата е последната година на 20-и век и 31 декември 2000 г. е последният му ден, а 1-и януари 2001 г. е първият ден на 21-и век

      ПП Старбов, хората се влияят (ама че правопис, двойно "я") от "магическото" число 2000. Много футуристично им се види, това е. Ама що празненства бяха, гърмежи, фоерверки, шампанско, а много от тия хора така и не разбраха че са подранили с цяла година.
      Last edited by Dinain; 18-09-2006, 13:35. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        #4
        Четох един вестник пък там пишеше, че французите празнували началото на XX век на 1 януари 1901 година, а германците - на 1 януари 1900 година. Нещо такова беше, не помня точно.

        Comment


          #5
          Такива спорове възникват винаги около края/началото на всеки век. Но без съмнение правилното е по формулата, която съм дал - въпрос на логика. В крайна сметка няма нулева година, а първа, оттам насетне е съвсем порста математика (даже броене).

          Comment


            #6
            800 г. = последната година от VIII век.

            801 г. = първата година от IX век.

            Повече за календара



            Ето - за летоброенето "От сътворението на света"

            Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

            Comment


              #7
              Благодаря за помощта! Точно от нея се нуждаех, защото при мен се разгоря спор тук с хората около мен.

              Comment


                #8
                Щърбов, обаче Златният век е почнал през 864, да им кажеш!

                Comment


                  #9
                  Да, ще им кажа.

                  Comment


                    #10
                    аз не виждам какъв спор може да има около този въпрос пък точно...

                    Comment


                      #11
                      Странно е наистина, Лонганлоне, но е имало и още се случват такива спорове. Спомням си добре, че и около мен се случваха, когато наближаваше двехилядната година. Както отбелязах, няма за какво да се спори - елементарно броене, но... това сигурно подсказва нещо за човешката природа.

                      Comment


                        #12
                        започва един век

                        plamen_starbov написа
                        Според вас кога започва един век - например от 1900 година или 1901 година. Защото чета различни мнения и затова питам във форума.
                        Един мужик трябва да се справи с две каси водчица! Кога ще започне втората каса? Ами като изпие първата, т.е. старият век трябва да си отдие за да започне новият! Бях свидетел на случка, при която един привърженик на противното мнение рипна на бой, защото според него другият не бил прав! Може би защото беше математик, а те с тази нула се объркват тотално! :p

                        Comment

                        Working...
                        X