Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За виртуалните форуми

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    За виртуалните форуми

    Вярно, че от мен тръгна израза "кухненско форумно политиканстване", но хайде да го преформулираме във форумно философстване смисъл: да пофилософстваме върху явлението "виртуален форум". Пък може да обсъдим и психологията на един форум, която също е любопитно явление.
    Предвид горещините всичко написано в тази тема да се смята за плод на напечени и размекнали се мозъци

    gollum написа
    То форумът, по моето нескромно мнение, е място, в което хората пишат каквото им дойде, най-често за да погалят самолюбието си, да намерят публика за хрумванията си и за да излеят каквото е родил мозъкът им в даден момент. А, да, щях да забравя и индивидите, търсещи диалог с други индивиди за да объсжадт нещо, неясно какво. То и това поведение вероятно е мимикрия на едно от първите три.
    Както ти обичаш, Голъм, да започнем с това какво е форум и каква е неговата цел Предварително зададената цел на повечето форуми е изцяло съдържателна, тематична, т.е. да се обсъждат определени теми. И най-беглият поглед показва колко широко е излизането от рамките на тези теми и това излизане извън рамките е прието с желание и от потребители, и от вземащите решения. То се приема като нормално. Споровете са само за това, кога се излиза от неписаните рамки на кръга от теми.

    Каква е целта на участниците във форума или поне на пишещите, защото другите са труден за описване обект? Вървейки по това, което предложи Голъм, това, което търсят потребителите, са: 1). да си погалят самолюбието; 2) да намерят публика за хрумванията си; 3). да споделят мислите си. Това би било вярно, ако всички пишещи са виртуални екстраверти, но те определено не са. Четвъртата възможност беше диалогична: да обсъждат интересуващи ги въпроси. Първите три опции са определено монологични, последната диалогична. Самата презупция на един форум е диалогична, самата му организация е такава; който търси монологичност си прави сайт или блог, вярно в сайта или блога ще липсват възторжените възгласи на феновете Затова смятам, че диалогичността определено надделява като функция на форума: пише се, за да се индуцира допълнително мнение, а това мнение прим предизвиква следващо мение и така се разгръща или разширява темата.

    Форумът като явление според мен не е просто сума от пишещите в него, нито е средностатистичски спрямо тях. Той си има собствена самоподдържаща се цел и потребител трудно може да промени един форум, но форумът може да влияя върху потребителят. Форумът е е донякъде самоорганизиращ се и когато питах какво означава "полза" имах предвид, че полза и стойност може да има само по отношение на форумът като цяло, не на отделния потребител, т.е ако едно мение организира форума и му придава стойност, то иа полза, ако тома мнение е полезно за един потребител, то полза от него няма голяма.

    Накъде върви един форум? Дали и той както във вулгарно-натуралистичните теории има свое раждане, разцвет, средна възраст, изчерпване и изхабяване? Практиката показва, че нещата май стоят точно така но логиката подсказва, че по-скоро става дума за съдържателно изчерпване откъм проблеми и теми. А може би и за психологическата особеност на човешкото сближаване и общуване, когато в първите мигове на опознаване всичко цъфти и е интересно, а по-късно доскучава и омръзва. Това вероятно е тази "неуловима атмосфера".

    #2
    Quo vadis, Forume?
    Май така трябваше да озаглавиш, Хана, последния абзац
    Аз например донякъде съм съгласен и с двама ви, но смятам, че има черта в политиканстването (което е нещо много по-различно от философстването), която не бива да се преминава. Аз самия мисля,ч е поне на този форум място за политиканстване не трябва да има. И ще се обоснова:
    1. Политиканстването като такова защитав дадена идеологическа постановка, независимо от нейната цел, насоченост и прочие. Даденото мнение веднага става обект на яростна критика от опонентите на първия пост, и още по-яростна защита от поддръжниците. Заформилата се какфония от мнения води до размяната на грубости, обиди и прочие квалификации. Разумен спор няма. зАщо го няма е друга тема, но фактте са на лице.
    2.Политиканстването само по себеси понякога води до пропагандирането на идеи, които мисля нямат място на форума. Мен лично не ме дразни дали някой тук ще се прекланя пред Хитлер, Сталин, Ким Чен Ир или по постулатите на дадена политическа идея. За вкусове и пристрастия не споря. Няма смисъл. Дразнещото в случая, е че поддръжниците на дадена политиканска идеологическа боза много лесно се прехвърлят от полето на политическата теория към теми като "Бийййй....." и "Давайте наш'те...". Да не говорим, че понякога се пускат безумни теми като моята "Анкета", където от спокойна в началото дискусия тип "защо и как..." се стига до "мръсни американци/руснаци.....американофили/русофили... и т.н.". Подобно не кухненско а клозетно (извинете за израза) политиканстване небива да има място на БС. Поне не и докато форума иска да е място за РАЗМЯНА на мнения. Иначе става псувалник.
    3. От аксиоматичните правила в психологията знаем две неща: по правило никой не може да убеди събеседника си да приеме неговата теза, ако събеседника му няма предварително пложително отношение към спорещия, или ако не му вярва безрезервно. Липсата на пряк контакт на форума изключва подобно развитие на отношенията. И второ - всеки спор, ако не се води по правилата на етичния такъв е обречен да се превърне във форма на себеизтъкване и опит за интелектуална агресия срещу събеседника. Сами можете да видите по форума дали е така. А когато стане въпрос за пристрастия и убеждения много бързо се стига до негативните страни в спора.
    Е, струва ли си да има подобни теми тогава?
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #3
      Хората вече Потребители попадат на подобни места по случаен принцип на сблъсък на интереси

      и започват
      1.Неявна борба за доминация и постиганe на по-много от всичко -> брои мнения , компетенция по-колкото се може повече теми ,( ако не всички за да не бие много на очи пред модераторите , за да не ги делнат за някво време от форума)
      2.Достигнали някакво ниво на популярност сред останлите започват да се изживяват като тартори(или богове , за които думата им е по правило закон и винаги вярна )
      3.И най-важото 'знаят' повече таини от всички други , но няма да ги кажат за да запазят за себе си контрола над тази таина информация и да се присмиват на невежеството на другите ...хъхъъхъъъ :lol: :sm186:

      ...... + това форума е място за обмяна на информация от всякакъв вид( и едно от достиженията на съврменната цивилизация и технология)

      Хана написа
      ...

      Накъде върви един форум? Дали и той както във вулгарно-натуралистичните теории има свое раждане, разцвет, средна възраст, изчерпване и изхабяване? Практиката показва, че нещата май стоят точно така но логиката подсказва, че по-скоро става дума за съдържателно изчерпване откъм проблеми и теми. А може би и за психологическата особеност на човешкото сближаване и общуване, когато в първите мигове на опознаване всичко цъфти и е интересно, а по-късно доскучава и омръзва. Това вероятно е тази "неуловима атмосфера".
      това е в най-голяма доза относително
      Да наистина в голяма степен има изчерпване на Теми и Виждания по определени въпроси ,
      НО постоянно се появяват нови потребители ( предвид възрастовото и информационно съзряване и арзвитие на хората , а и това , че форумът е динамичен и постоянно бива откриван от нови хора от разлини възрастови групи )

      а и сам по себе си Форумът е част от Асоциативната Човешка Мисъл и генерира постоянно нови въпроси и интерпретации
      Last edited by RAMMSTEIN; 01-07-2006, 11:48.

      Comment


        #4
        Форумът е нещо съвсем просто.
        Място, където различни характери обменят мнение и обсъждат различни въпроси, представляващи общ интерес от една или друга гледна точка.
        Проблемът на форума е обаче виртуалността му. Участниците във форумите по определение в голямата част от случаите не са самите себе си, реагират не така, както биха реагирали в реална обстановка, а така, както си представят, че би било правилно, т.е. "играят" свой идеализиран образ и малко или много се преструват.
        Тарторите, политиканстване и алабала са само глави на хидрата Реалната ситуация във форумите е такава ,че те наистина са чудесно място за пропаганда и настройване на потребителите именно поради горепосочената причина - нереалността на комуникацията.
        Така че е добре да не се взимат много насериозно(форумите). Би било грешка. Макар, че повечето от нас го правят.
        Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

        Comment


          #5
          Рамщайн написа
          + това форума е място за обмяна на информация от всякакъв вид( и едно от достиженията на съврменната цивилизация и технология)
          Хъм, форумът като средство за вземане на решения се е появил в древна Гърция доколкото знам. Разбира се, "интернетският" форум има малко различни функции и свойства от горепосоченият - той е някаква смесица от традиционните мяста за раздумка (кафенета, кръчми, таверни), място за слушане на истории от старейшините (късно вечер край огъня или приказка преди лягане), олтар за жертвоприношения или свято място за преклонение (на потребителите-фетешисти), място за ритуална борба и поддържане на егото (нещо като сборните пунктове на старците в парка, където се играе шах, табла и т.н.), място за получаване на знания (като библиотека или училище) и чак на последно място място за вземане на решения - тъй като изключително рядко нещо от дискусиите и темите на един форум от рода на БС има някакъв осезателен ефект върху реалността на потребителите му. Има много видове форуми, разбира се. Посветените на разни филмови звезди, манекенки, порно звезди и т.н. са 100%-ов златен телец, в краката на който се кланят почитателите му

          ДЗВЕР написа
          Така че е добре да не се взимат много насериозно(форумите). Би било грешка. Макар, че повечето от нас го правят.
          Тук съм много съгласен.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment

          Working...
          X