Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кога ще започне....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Dinain написа
    Няма нужда от сухопътна операция, понеже целта не е да се свали режима.
    Не бих казал, че само това е причината. По-скоро едва ли ще има друга война с такава цел в този регион, която САЩ да водят, защото опитът с Ирак показа достатъчно ясно доколко неефективен и погрешен е този подход (да не говорим, колко скъп и неудобен политически е, също така).

    Dinain написа
    Икономически и военни сакции+въздушна кампания ще поставят Иран на колене и ще го принудят да подпише някакви съглашения
    Съгласен съм, че това е единственият смислен начин, по който би била порведена подобна акция. Но съм на мнение, че едва ли правителството на САЩ доброволно би се впуснало да участва в такава война в момента - ако това стане ще е по-скоро под влияние на развитието на кризата (т.е., в резултат на дейстивята на правителството на Иран).
    От друга страна, никак не съм убеден, че тази комбинация реално би накарала правителството на Иран да "клекне" - както показва опитът с подобни средства в тази сутация може да се затегне един конфликт за изключително дълго време. Иранското правителство може да си позволи жизненото равнище на населението му да спада до почти всякакво ниво, вероятно би си позволило и икономическите и инфраструктурни разрушения. Да не забравяме, че междувременно войната срещу САЩ само ще му носи морални дивиденти - както сред населението му, така и сред останалите мюсюлмански държави.

    За дипломатическото (политическо) решение съм съгласен с теб, Динаин - за съжаление Иран има доста неразумен лидер. И наситина това е клопката, която кажи-речи всеки диктатор сам си поставя. Но от друга страна, да не забравяме, че в ръцете на човек с подобна валст и влиняие са твърде много пропагандни нишки, чрез които да представи кажи-речи вяскакво свое решение в нужната светлина. И Хомеини навремето успява да разреши ситуацията като се договаря със САЩ и жертва различни политически фигури (от които и без друго иска да се отърве), черз което запазва перстижа си. Винаги има изход, въпорсът е какви цели си е поставил Иранския лидер, защото малко или много неговите решения диктуват развитието на ситуацията.

    P.S. По повод на "незаконната война" - дори и решение на ООН не означава непременно законост на една агресия. Или по-точно, в рамкиет на западния свят такова решение дава легалност на акцията (самата ООН е продукт именно на тази цивилизация), но не бих казал, че това е така за мюсюлманския свят. А именно той е съществен в този регион.

    Comment


      #17
      Какво значи "военни санкции"? Мораториум върху продажба на военна техника ли? Иранците вече са си напазарували каквото им трябва, само очакват доставките. А ембарго върху военните сделки с Иран отдавна има от страна на САЩ и техните съюзници, защото Иран е в списъка на подкрепящите тероризма. Което, както виждаме, не е попречило особено на Иран.
      А какво значи "икономически санкции"? Иран е четвъртият по големина производител на петрол в света. Съответно и като износител трябва да е в челото. Ето на каква статия попаднах:
      World cannot afford to lose Iran oil: EIA
      Ръководителят на US Energy Information Administration, каквото и да е това учреждение, смята, че проблеми с доставките на петрол от Иран могат да повишат цените на нефта до над 100 долара за барел.
      Така че поне на пръв поглед Иран има основания да се държи от позиция на силата в момента. Но това е на пръв поглед, защото пък Иран не може да си позволи да не изнася нефт дълго време, като имаме предвид, че това е основният източник на доходи от износ.
      Така че играта в момента съвсем не е проста. Бих казал, че се ходи по острието на бръснача. Затова не се наемам да прогнозирам развитието. Най-склонен съм да смятам, че няма да има военни действия, по-скоро САЩ ще опитат да убедят Русия и Китай да окажат натиск върху Иран. Само дето се оказа, че тези две държави нямат чак такова влияние върху Иран, че да се види незабавен резултат.
      Поживем - увидим.

      Р. S. Странична забележка по повод "Хомейни навремето". Има хипотеза, че републиканците в САЩ са поддържали контакти с Хомейни, за да бъде отложено освобождаването на заложниците за след президентските избори. Това води до загубата на Картър, съответно до спечелването на изборите от Рейгън. А първият успех на Рейгън е освобождаването на заложниците.

      Comment


        #18
        Bsb, по повод на страничната ти забележка - точно това имах пердвид и аз. А Хомейни от своя старна използва сиутацията за да се освободи от няколко неудобни за него политически фигури в Иран (образно казано, "изпраща ги" да разрешават кризата и същевременно посигурява неуспеха им).

        Comment


          #19
          Eто я и иранската армия,както се вижда нямат нищо което да е в състояние да спре американците.Много се говори че имали ракети и със севернокорейска помощ ще направят и атомна бомба.Само дето най далекобойната им ракета шахаб-4 се предвижда да стреля на 2400 км.Иначе казано и да я направят америка е в безопасност,да му мисли европа.
          Американците ще влязат,ще ги спукат от бой и ще се изтеглят,както в афганистан.
          Защо прочее не се оттеглят от Ирак,не защото им дреме че там няма да има демокрация ,а защото на юг в петролните полета ще дойде на власт проирански режим и снабдяването с петрол ще се затрудни.
          Затова ще отупат Иран и по живо,по здраво ще отидат да отупат и Сирия,след което ще си отидат оставяйки хората в района да се колят в свирепи войни помежду си.
          Иран
          Население 72,439 млн чел. Военный бюджет 4,2 млрд долл. (2003). Регулярные ВС 540 тыс. чел. Резерв (СВ) 350 тыс. чел. Военизированные формирования: «басидж» (народное ополчение) 300 тыс. чел.; министерство внутренних дел - 40 тыс. Комплектование: по призыву. Срок службы 18 мес. Моб. ресурсы 17,1 млн чел, в т. ч. годных к военной службе 10,2 млн.

          СВ Армии: 350 тыс. чел, 4 штаба корпуса, 12 дивизий (4 бронетанковые, 6 пехотных, 2 коммандос), несколько бригад (в т. ч. десантная, танковые, пехотные, коммандос), 5 артиллерийских групп, АА.

          СВ Корпуса «стражей исламской революции»: 100 тыс. чел, 16-20 дивизий (в т.ч. 10 пехотных, 2 бронетанковые, СпН и 5 механизированных), 15-20 отдельных бригад (ракетная, зенитная ракетная, парашютная, СпН, связи, инженерно-саперная, химической защиты, пехотная, бронетанковая, 6 артиллерийских групп, пограничные части и части идеологической обработки).

          Вооружение СВ Армии и КСИР: 17 ПУ ОТР, 30 ПУ ТР, 1 655 танков (150 М47/М48, 150 М60А1, 200 «Чифтен», 500 Т-55 и Т-59, 75 Т-62, 480 Т-72, 100 «Зульфикар»), 80 легких танков, 35 БРМ, 350 БМП-1, 400 БМП-2, 670 БТР (из них 250 М113), 35 БРМ, 2 085 буксируемых орудий (калибров 105, 122, 130, 152, 155 и 203,2 мм), 310 СГ (122, 155, 170, 175 и 203,2 мм), около 900 РСЗО, 5 тыс. минометов, 75 ПУ ПТУР, 1 700 ЗАУ, 17 самолетов, 195 вертолетов (из них 50 боевых AN-1J).

          ВВС: 52тыс. чел. (в т.ч. 15тыс. в ПВО), 306 б. с, б. в. нет. Тактические подразделения: 9 ибаэ, 7 итаэ, раэ, 6 таэ 17 зрдн. Самолетный и вертолетный парк: 65 F-4 (D и Е), 60 F-5 (Е и F), 25 F-14, 30 Су-24, 7 Су-25, 24 F-7, 25 МиГ-29, 6 RF-4E, 3 Боинг 707, 5 Боинг 747F, 23 С-130 (Е, Н, МР), 10 F.27, «Фалкон-20», 10 РС-6В, 20 F-33A, 15 ЕМВ-312, 40 РС-7, 7 Т-33, 20 F-5B, 8ТВ-21, 4 ТВ-200, 22 MFI-17, 2 АВ-206А, 30 Белл 214С, 2 СН-47.150 ПУ «Хок», 30 «Рапира», 15 «Тайгеркэт», 45 HQ-2J.

          ВМС: 38 тыс. чел. (в т. ч. 20 тыс. в ВМС КСИР). ФЛОТ: 3 ПЛ пр. 877ЭКМ, 1 СМПЛ, 3 ФР УРО «Алванд», 2 КОРВ «Баяндор», 20 РКА (10 «Комбатант-2», 10 «Худонг»), более 90 ПКА, 13 ДК (в т. ч. 6 ТДК), 6 КВП, 3 МТК, 38 ВСУ (в т. ч. 7 ТН, 7 ТР). АВИАЦИЯ: около 2 тыс. чел., самолеты - 10 (5 Do-228,4 F-27, 1 Ан-140); вертолеты - 33 (10 АВ-212, 14 ASH-3D, 9 RH-53D). МП: более 2,6 тыс. чел., 3 бригады. Ракетные войска: 4 бригады, свыше 300 ПКР С-201 и С-801
          www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

          "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

          Comment


            #20
            Аз не бих вярвал много-много на тези данни от интернет за Иран, Фружине. Ако погледнеш в друг сайт сигурно ще са различни
            Какво значи "военни санкции"? Мораториум върху продажба на военна техника ли? Иранците вече са си напазарували каквото им трябва, само очакват доставките.
            В момента иранската армия изпитва остър недостиг на резервни части, което води до честите самолетни катастрофи. Една армия не се екипира един път и толкова, трябва непрекъснато да се поддържа и модернизира. Поръчките могат да се анулират, доставките - замразят. В момента няма ефективно военно ембарго над Иран. Най-малкото Китай и Русия трябва да се включат в него.

            А какво значи "икономически санкции"?
            Това за петрола е всеизвестно. И срещу Садам имаше оръжейно и друго ембарго и петрол се разменяше срещу храни и лекарства. И системата работеше над 10 год. Въпроса е, че ако иранския нефт се плаща в хуманитарни стоки, а не в пари, те няма как да си купуват оръжие, да разработват ракети или атомни бомби.

            по-скоро САЩ ще опитат да убедят Русия и Китай да окажат натиск върху Иран. Само дето се оказа, че тези две държави нямат чак такова влияние върху Иран, че да се види незабавен резултат.
            Ще си позволя да те поправя. Не че нямат влияние. Русия и Китай биха имали влияние, ако решат да спрат да купуват иранския нефт. Друго влияние нямат разбира се. Само че Китай внася 30% от нефта си от Иран и двете държави се нуждаят от него (според мен) повече от САЩ - защото в момента са в процес на бурно развитие. И следователно не бързат да се откажат.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #21
              Русия е износител на нефт и газ, не вносител. Там играта с Иран не е с нефт, а с влияние (например Иран да не подкрепя чеченците) и с оръжие.

              Comment


                #22
                Общо взето приемам забележката. Не забравяй, че САЩ също имат нефт в Аляска и Тексас, но пак внасят. Газ и нефт няма нужда да се слагат в една категория. Не е толкова просто.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #23
                  Не забравяй, че САЩ също имат нефт в Аляска и Тексас, но пак внасят.
                  Струва ми се, че основанието САЩ да правят така е нещо, което не се повтаря при СССР . Впрочем, нещата не са толкова прости наистина, когато става въпрос за държави, които сами са големи износители на нефт и природен газ.

                  Comment


                    #24
                    Dinain написа
                    И срещу Садам имаше оръжейно и друго ембарго и петрол се разменяше срещу храни и лекарства. И системата работеше над 10 год. Въпроса е, че ако иранския нефт се плаща в хуманитарни стоки, а не в пари, те няма как да си купуват оръжие, да разработват ракети или атомни бомби.
                    Именно 10-те години ембарго улесниха неимоверно много войната през 2003 г.
                    Само че ми се струва, че на САЩ не им се иска да чакат 10 години.

                    Comment


                      #25
                      Къде съм казал че трябва да чакат 1о год? Може би трябва да четеш по-внимателно?
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #26
                        Я сега да ви питам, колко вероятен ви се струва следният сценарий:
                        След няколко години САЩ нападат Иран, първоначалният удар нанасят най-вече от въздуха. Изтребители и бомбардировачи излитат към Иран от всички летища и бази на американците в района, включително и от Бургас!!! Какъв ще бъде отговорът на Иран? Най-логично е да се опита да унищожи тези летища подлагайки ги на обстрел със солидния си ракетен арсенал.

                        Това е карта на обхвата на някои ирански ракети. Както виждате американската база в Бургас, както и цялата територия на България е в обсега на "MRBM 2"...
                        Attached Files
                        (\_/)
                        (°_°)
                        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                        Comment


                          #27
                          А защо ще им е да нападат Иран след няколко години? Въобще кризата с Иран е предизвикана, според мен, най-вече от възможността той да се сдобие с атомна бомба. След няколко години така или иначе това ще е факт. Впрочем, ако въобще ще нанасят въздушни удари по Иран (което долбъко ме съмнява) то вероятно те ще целят да премахнат възможността му да нанася ракетни удари (и въобще към съоръжения, съврзани с ядрената му програма). Друг е въпросът, доколко ще са успешни.

                          Comment


                            #28
                            Впрочем, ако въобще ще нанасят въздушни удари по Иран (което долбъко ме съмнява) то вероятно те ще целят да премахнат възможността му да нанася ракетни удари (и въобще към съоръжения, съврзани с ядрената му програма).
                            Вярно. А ударите ще се проведат или скоро или никога, след 2-3 години Иран ще има всички средства за производството на атомна бомба.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #29
                              Дори и от сега да ги нападнат според вас ще успеят ли с това по някакъв начин да попречат на Иран да се сдобие с ядрено оръжие? Те настояват, че щели да използват атомната енергия само за мирни цели, но... ако бъдат заплашени или нападнати в скоро време, това би ускорило и стимулирало военната индустрия на Иран, включително и разработката на атомна бомба, като твърде наложително за да им осигури имунитет и защита от агресора.

                              Дори и да оставим на страна атомното оръжие, какви са шансовете на САЩ срещу Иран, според мен е абсолютно невъзможен сценарий подобен на влизането в Ирак, най-малкото заради неблагоприятния терен, и огромната разлика в силите (Иран стана твърде огромна хапка за устата на чичо Сам). А незнам по какъв друг начин биха попречили на Иран в разработките на ядрено оръжие, едва ли с налагане на някакво ембарго.
                              (\_/)
                              (°_°)
                              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                              Comment


                                #30
                                Според мен шансовете на САЩ срещу Иран са някакви, а на Иран срещу САЩ - никакви
                                Поради простата причина, че САЩ ще има пълната инициатива и средства да удря навсякъде по територията на Иран, докато Иран не може да пипне територията на САЩ (освен ако не качи тайно някой Шихаб на кораб и не се промъкне до бреговете на САЩ, но това си е малко фантастика).
                                Дори без решаваща военна победа въздушните удари по заводи и транспортни възли+морска блокада ще унищожат атомния проект.
                                Между другото, Русия предложи да обогатява уран и да го праща в Иран. Иран отказа. Номерът е, че така може да се контролира количеството гориво и да се знае дали Иран си заделя скришом за бомба. Освен това плутоният, който се отделя в процеса на обогатяване не стига въобще до иранците. А плутония може да се използва само за бомба, не за мирни цели.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X