Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Майтапи

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Прав е човекът. Затова давайте, пишете статии, че да форумът да има еквивалент на RTFM

    Comment


      ето
      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
      Неизвестен руски адмирал

      Comment


        Воланд според мен трябва да я преведеш. Много е фундаментална. Аз бих поставил преведения текст накрая на всяка тема за Резун, за прабългарската култура, държавност, волжски българи и т.н. Или направо като важна тема ( ама много много важна ) във всеки раздел. А още по-добре би било да се изпраща по пощата на всеки новорегистрирал се и да не му се активира регистрацията докато не прати съобщение от същия мейл, че я е прочел.
        Recalibrating my lack of faith in humanity...

        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

        Comment


          messire Woland написа
          Изводът от този текст е, че системата на форумите трябва да налага на всеки потребител автоматичен бан на 6-ия месец или при по-либералните форуми - 12-ия

          Comment


            Към Хана - ами, така си е. Обаче това не бива да ни разколебава, а по-скоро ... всеки трябва да мине през бан в рамките на форума, в който пише, да бъде модератор и модериран и май-май ще си дойдат нещата на мястото
            Към Албирео - ще се постарая да я преведа. Обаче така или инак, ползата е за такива като нас - да се посмеем или така, да си сверим часовниците с човека. А останалите просто ще я подминат и толкова. Така е устроен живота. А форумите така и ще си останат пълни с тролове.
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              С или без статията като огненочервен мигащ попъп (дето като го затвориш се появява пак поне още 10 пъти) на заглавната страница на форума, същността на форума, този и по прицип, няма да се промени ни на йота . Се ла ви, ко да праиш
              Пък и какво толкова, форумът не е самоцел, дори и спътникоцел не е...

              Воланд, ако я преведеш обаче може да я качим при статиите, да се пази. Но дали не трябва да поискаме разрешение за това?
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                Sir Gray написа
                С или без статията като огненочервен мигащ попъп (дето като го затвориш се появява пак поне още 10 пъти) на заглавната страница на форума, същността на форума, този и по прицип, няма да се промени ни на йота . Се ла ви, ко да праиш
                Пък и какво толкова, форумът не е самоцел, дори и спътникоцел не е...

                Воланд, ако я преведеш обаче може да я качим при статиите, да се пази. Но дали не трябва да поискаме разрешение за това?
                Ами ... аз се хванах да я превеждам, но я снадявам с мой коментар. А за слагането й на форума ... не знам, ще видим. Ако имам време, ще говоря с автора й.

                А инак, мястото, на което съм го сложил материала, би трябвало да е подсказка, нали? В крайна сметка, не сме тръгнали да променяме света. А така, на една горе-долу забавна дискусийка, за неща, които някои са забелязали и смятат за проблем, други са забелязали и смятат, че са в реда на нещата и трети, които и представа си нямат за какво става дума, но и техните мнения ще се появят в нея в някой момент
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  В черно е самия текст, в синьо, с наклонен шрифт - моя коментар

                  Общуването във форумите

                  Преди известно количество години и аз се включих към Мрежата. И пристъпих към общуване в нея. В по-голямата си част - в разни форуми и конференции. Събитието беше ново, непознато. Нови методи, нови хора и такива неща. Беше много интересно и с голяма познавателна стойност.

                  Обаче с времето се прояви изначално очевидното (очевидно разбира се далеч не за всички). Да се обърнем за пример към привичните образи. Ето, седят, например, хора в килията. Смята се, че ще трябва поне половин година, за да узнаят един за друг абсолютно всичко. А след като те вече се познават изцяло, общуването преминава в други плоскости. Ако се е получила дружба - това е една плоскост, ако е вражда - съвсем друга, а ако е равнодушие - това си е вече отделен трети случай, неприличащ по нищо на другите два.
                  /обаче странно е какъв е "привичният пример" за руснаците ... затвор .../

                  Така е и в Мрежата. Първо има взаимен интерес, после интересът постепенно спада, следва успокояване и в крайна сметка - дружба/вражда/пълно равнодушие. С първите ти дружиш, а останалите - доколкото можеш избягваш
                  /между другото, не е ли така и във всяка връзка между хората?/

                  Но Мрежата - това не е килия. В Интернет нещата не са такива. В Мрежата към местата за общуване, или иначе казано - към форумите, постоянно се прибавят нови попълнения, свежи, нямащи представа за логичния завършек на процеса граждани. С тях всичко е съвсем наопаки /спрямо форумните "ветерани"/ - за тях всичко е ново, всичко им е страшно интересно. /дали? моят опит показва, че не винаги е така - определени категории хора, или иначе казано - истинските тролове в мрежата, пренасят психическите си отклонения и във форумите или търсят да мъстят на незнайните си врагове. За което тези "врагове", често даже и не подозират/. Те започват да задават въпроси, на които поне триста пъти вече е даван изчерпателен отговор. Те четат шегите, които поначало са предназначени за строго специфичен кръг читатели, след което започват да задават твърде идиотски, от гледна точка на авторите на шегите, въпроси.
                  /Между другото - това винаги е проблем и ще си остане такъв, во веки веков, амин. Няма и как да има разрешение, освен някакви изкуствени бариери, които просто ще си останат такива и в крайна сметка ще са само причинител на дразнения, както впрочем си е с всички бариери./

                  И не е само това. Откъсвайки фраза от контекста й, който даже не си правят и труда да прочетат, камо ли - да разберат, те успешно правят съвършено дивашки изводи, след което тръгват с още по-идиотски претенции към останалите форумци. При това на тези нови хора им е изначално невъзможно да разберат, че въпросите им - вече поне от сто години - никому не са интересни. Нито те, нито отговорите им, нито личността на задаващия ги.

                  Но новопоявилия се форумец бърза да придърпа към себе си изключителното внимание на останалите и иска от другите най-подробни разяснения за тезите си. Отказът им да отговарят на идиотски въпроси еднозначно се трактува като някаква рановидност на високомерие и "пълна неспособност" да се отговаря на неговия "могъщ" въпрос. Който въпрос авторът му смята като върха на дълбокомислието, а себе си - смел разобличител, разкривач на тайни и заговори, и "повдигач" на булото на историческите тайни.

                  От определен момент общуването по форумите и всичките тези въпроси/отговори, започват да приличат на някаква форма на мазохизъм. Като че ли трябва отговарям, поне от вежливост, но пък няма никакъв смисъл да повтарям по сто пъти вече казаното, отново и отново, правейки отговори от по няколко страници. Отказът, от друга страна, неизменно се оценява като "пълното ми поражение в спора". Да пояснявам, че даже не съм се и опитвал да споря, а само съм изказал своята си гледна точка, без да се интересувам особено от другата страна е безполезно, един вид "за теб всичко е ясно".

                  А ако все пак се заемеш да отговаряш, то въобще няма гаранция, че опонентът ти има някакво желание да слуша /Всъщност, няма, нормално има желание единствено да докаже правотата си - принципната си правота в живота, а конкретната кауза няма значение. Това вече съм го наблюдавал не един и два пъти и честно казано - не виждам смисъл да съм боксова круша, само и само за да има към кого да насочват атаките си хора, чието наранено его ги тласка да се бутат напред/. Или пък възнамерява да се опита да те разбере. Точно обратното всъщност. В по-голямата част от дискусиите, въпросният новопоявил се форумец се ръководи от любимия руски тезис "А ти пък кой си?" /хмм, не бих казал, че е само руски .../ , нямайки желанието да узнава каквото и да е там, или, недай си Боже, да се опитва да те разбере. Той и сам така или иначе всичко си знае и разбира, особено - относно теб. На него му се иска само едно "да покаже на този" (демек на мен), това: "Да плюя аз на теб и на мнението ти".

                  Това разбира се ни най-малко не трябва да удивлява, разбира се. На мен самия също дълбоко не ми пука за мнението на огромно количество от участниците. И самата интересност на подобно общуване е твърде съмнителна. Привлича далеч не всички. Ползата така или инак си е никаква.

                  Например за мен това отдавна е безинтересно. Да се въртя на същата въртележка година след година - защо? Да чета поредната порция разкази за това "кой съм аз" и какво представлявам - и наопаки - нямам никакъв интерес. А животът - той въобще не е всецяло съсредоточен в Мрежата. Изкарването на пари пък - хич.

                  Вместо това, за пореден път, неизвестно защо, да обяснявам нещо на някого, може да напиша нещо ново и смешно в сайта си. Да изгледам интересен филм. Да се пробвам да преведа същия този филм. Да се срещна с интересни хора наживо и да си поговорим на воля.

                  Всеки следва да разбира очевидното: опитите за индивидуални обяснения и спорове в Мрежата са суета на суетите и даже израз на самата същност на суетата. Небеизвестния гражданин И. Христос, между другото, в своите разсъждения е стигнал и по-далеч и е казвал: бисерите трябва да се пазят и да се хвърлят само а) строго по предназначение и б) след като добре си размислил.

                  Колкото и да е печално, но аз даже и своя собствен форум, надеждно скрит от взора на случайни хора, обитаван от строго калибрирани, уважавани от мен, натренирани в словесни баталии другари, категорически не говорещи глупости и крайно рядко оскърбяващи се един друг, аз също не съм способен вече активно да поддържам.

                  За да разсея евентуалното неразбиране, например, за преводите - съм написал "Въпроси и отговори за преводите на Goblin". Навярно и за в бъдеще ще постъпвам така. За да избягвам излишното.

                  С което етапът на пламенни беседи в различни форуми/конференции смятам за приключен.

                  Тъй като на въпроса:
                  - Простете, аз правилно ли ви разбрах?
                  Мога да отговоря само с:
                  - Не знам.
                  /Истинска Вавилонска кула в действие, или поне на мен така ми се струва. От една страна имаме хора, които в една капка вода могат да видят целия свят, а от друга - такива, които даже няма и да видят капката, а ще се изплюят отгоре й. И за каква дискусия може иде реч в тоя случай ... /

                  Преводът е съвсем свободен, направен набързо, така че да не чувам претенции
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    Текстът е много поучителен...
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      messire Woland написа
                      ...
                      Все пак текстът разглежда само една страна на форумите: психологическата и комуникативната. Авторът явно поставя тази комуникативна функция над другите, търси основно общуването. Няма лошо, въпрос на гледна точка. Все пак има и една (поне една, а може би и повече) страна: информационната. Нямям предвид, че форумите са ценен източник на информация - не са, да не говорим, че има много по-смислени източници на информация. Имам предвид, че тук се формира специфично колективно знание (или колективно незнание) на свободен саморегулиращ се принцип, подобен на принципа на свободния пазар или laissez faire. Понятието "свободен" при формирането на това колективно знание е също толкова условно колкото и при "свободния" пазар, т.е. налагането на позиция е също толкова закономерно, колкото и налагането на марка, само че върви по други пътища. Подобен е и примерът на Уикипедия: множество субективни мнения, които в съвкупност претендират за обективност.

                      Comment


                        За която обективност обаче само претендират, но рядко достигат. Самата същност на "общото знание" го анулира като такова, защото знанието е май качествена, а не количествена характеристика. Знанието на кошера, имаше някъде много хубава статия, точно за Викито и как то се проваля.
                        XV mile the sea brode is
                        From Turkey to the Ile of Rodez...

                        Comment


                          Да, представям си колко обективно е "общото знание" във форумите на Атака или FlatEarthTheory-стите примерно :mhehe:
                          А какво стана с "истината се ражда в спора" ...

                          Comment


                            В спора преди всичко се ражда само още спор. А истината е субективно понятие, откъдето и да я погледнеш, или с други думи - зависи твърде много от гледната точка на конкретния индивид. Единствено когато личната истина влиза в твърде голям конфликт с реалността може да има преоценка на личната позиция . Но това рядко се постига в спор.
                            Дискусията от друга страна (нека не я бъркаме със спора), може и да има някаква познавателна стойност, ако участниците имат желание да се изслушват и най-вече - капацитет да разбират позициите на другите и възможност да разширяват собствения си хоризонт.
                            По отношение на знанието ... да, съгласен. Обаче най-честата трактовка е по-друга, най-вече защото е най-масова. А масовите неща обикновено са пределно семпли. Та, струва ми се, че най-често знанието се бърка с количеството запаметена информация (на форумите, включително и тук това е особено видно), но по никакъв начин със способността тази информация да се интерпретира и анализира. Това е често в основата на много спорове. Ако искаме примери - погледнете която и да е тема в последните три раздела на форума. Те сами по себе си са си живо доказателство на тази теза
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment




                              някои изказвания са просто шедьоври на мисълта...
                              Давай за жизнь, давай, брат, до конца,
                              Давай за тех, кто с нами был тогда.
                              Давай за жизнь, будь проклята война,
                              Помянем тех, кто с нами был тогда.

                              Comment


                                Яко е, но повече ми хареса това, пак от там (нямаше да го видя, ако не бях разгледал предложения от Саке линк обаче ...)

                                Секс наръчник
                                Vejliviq writes
                                ГЛЕДАШ Я МРЪСНИШКИ

                                Не са нужни много обяснения. Щом погледът казва "искам да те чукам", значи... ами,искаш да я чукаш! Без намеци,увъртания или недомлъвки. Жените харесват мъжете,които знаят какво искат. На някоя по целомъдрена може да и се стори малко агресивно и номерът да не мине... Ама друг път
                                Вежливият казва: Извини ме,но вероятността да проникнеш в нея е 39%

                                НЕ Я ГЛЕДАШ МРЪСНИШКИ

                                Даже най добре изобщо да не я поглеждаш. Преструваш се на недостъпен,което още повече я амбицира. Колкото по дълго издържиш,толко по вероятно е тя да направи първата крачка. Разбира се,при този подход съществува риск от известни усложнения, например ако е късогледа или не носи очилата си, но въобще не се отчайвай. Виж,ако на третата година си още недостъпен, т.е. тя не те е забелязала, просто скочи от Аспаруховия мост без еластично въже, да не мъчиш и нас,и себе си.
                                Вежливият казва: Прощавай,но вероятността да проникнеш в нея е 83%

                                ИЗКЪПАЛ СИ СЕ ПРЕДИ СРЕЩАТА.

                                Веднага ще забележи разликата, и ще оцени саможертвата,която си направил в нейна чест. Харесва и,когато миришеш на чисто! А ако си се и обръснал, направо нямаш грешка - някои жени не понасят да им боцка,докато се целуват. Ако искаш да разбереш защо се оплакват, потъркай известно време шкурка по крайчеца на устните си. В случай обаче, че това те възбуди, веднага потърси помощта на специалист.
                                Вежливият казва: Не ти се бъркам,но вероятността да проникнеш в нея е 76%

                                НЕ СИ СЕ ИЗКЪПАЛ ПРЕДИ СРЕЩАТА

                                Ми кво,мислил си си през цялото време за нея и не си могъл да вземеш душ. Все пак в последния миг си пръснал малко дезедорант под мишниците. Получава се леко неприятна миризма, дори за самия теб. Неприятна, но пък мъжествена, пълна с твойте феромони! Тя ще събуди първичното у нея. Ако първичното у нея издържи, и не му прилошее, можеш спокойно да се погледнеш в огледалото и да прошепнеш "аз сига съм номир идно"
                                Вежливият казва: Сори, но вероятността да проникнеш в нея е 47%

                                МНОГО ГОВОРИШ

                                Компетентен си по всеки въпрос - от макрорамката на бюджета до бюджета на оня клип на Азис и Малина. Дрънкаш безспир по всякакви теми. Тя не разбира повечето от нещата, които казваш, но тъкмо за това те мисли за мегазабавен и свръхинтелигентен. Откъде да знае, че повечето неща са ги казали преди час по централните новини?
                                Вежливият казва: Екскюзе моа, но вероятността да проникнеш в нея е 38%

                                ДУМА НЕ ОБЕЛВАШ

                                Гледаш я право в очите. И мълчиш, каквото и да става. От време на време правиш по някоя учудена гримаса или кимаш с разбиране. Толкова малко и трябва, за да бъде щастлива! Тя вярва, че най после е попаднала на човек, който наистина се интересува от проблемите и, и не гледа на нея само като на неква кифла, която да изчука, а после да заспи. След 2-3 часа тя вече те чувства близък. Казва си, че я разбираш, и че "може пък да е Той". Време е за екшън,ма френд
                                Вежливият казва: Честно казано, вероятността да проникнеш в нея е 94%

                                ТАНЦУВАШ

                                Всички жени си падат по мъжете, които умеят да танцуват, без да приличат на убийствени селяни. А и дансингът ти предоставя идеална възможност неусетно да скъсиш дистанцията и да опипаш почвата (т.е. почвата на задника и, която е плодороден чернозем,т.е. белозем, т.е. ясно). Повечето от парчетата, стига да не сте на хардкор- концерт, носят силен сексуален заряд и тя сама няма да усети кога сте станали толкова близки
                                Вежливият казва: Между нас казано, вероятността да проникнеш в нея е 53%

                                НЕ ТАНЦУВАШ

                                Ми много ясно, че няма да танцуваш, колега. Ти къв си, да не си некъв Максим Ставийски! Просто си стоиш кротко на бара, пийваш небрежно, и се придържаш към "не я гледам мръснишки, даже хич не я гледам". Като и омръзне да се отърква о разни педалообразни танцьорчета, ще бъде само твоя, защото знае много добре, че истинските мъже не танцуват...
                                Вежливият казва: Добър вечер, вероятността да проникнеш в нея е 87%

                                ОБАЖДАШ И СЕ ПО ТЕЛЕФОНА

                                Звъниш по 100 пъти на ден, а като затвориш, и пускаш романтични есемеси. Въпроси от типа, "как миня денят ти,пиле" , "всичко наред ли ти е,пиле" и "какво мислиш по въпроса,пиле?" (независимо кой въпрос) издават силна заинтересованост и грижовен характер. Хубаво е също всеки път, когато тя видимо изтрещява, да мрънкаш че всичко ще се оправи. (Коце, ти къде си се натресъл батко, не си истина просто. Бахти гредата - б.р.)
                                Вежливият казва: Пиле, вероятността да проникнеш в нея е 14%

                                НЕ И СЕ ОБАЖДАШ ПО ТЕЛЕФОНА

                                Ама хич. Показваш и, че нямаш намерение да я обсебваш, и че оценяваш желанието и да има свой, личен живот. В един момент, тя започва да се притеснява, че не я обичаш вече и започва да ти звъни непрекъснато. Ти обаче не вдигаш, щото си железен като Вин Дизел! Точно преди да я обземе отчаяние обаче, и пускаш стегнат есемес на тема колко ти е липсвала цял ден, например "Lipsvashe mi.Ela". В отговор тя ти пуска, но не есемес. Браво бе, ти си нашия желязка
                                Вежливият казва: Каквото и да си говорим, вероятността да проникнеш в нея е 88%

                                ИНТЕРЕСУВАШ СЕ ОТ МОДА И КОЗМЕТИКА

                                Ти си, както му викат хората, които не разбират съвсем термина "метросексуален". И правилно - жените не се интересуват от футбол, коли и жени. За това назубри най актуалния цвят за есен-зима 2006 (няма един, пак се връщат шибаните цветни щампи или нещо подобно) и спецификите на мъжката козметика. Може пък да проработи, кой знае
                                Вежливият казва: Скюзми, но вероятността да проникнеш в нея е 14%

                                НИКАКВА МОДА И КОЗМЕТИКА

                                На това му се вика "ретросексуален" - мъж, който не се интересува от разни педалщини и когато пие, пие, когато чука, чука, а когато има да каже нещо, го казва направо. Нямаш ни най малка представа какво е "бразилиан уакс", както и че в шести сезон на "Сексът и градът" участва Миша Баришников , който чука Кари Брадшоу, (тоо сигурно е некъв бейзболист), обаче тя си мисли, че тя го чука. Като цяло, демонстрираш явна досада и отегчение, примесени с периодични поръчвания на бира
                                Вежливият казва: Кари или не, вероятността да проникнеш в нея е 88%

                                ТИ СИ ГЪЗЕ

                                Купуваш си некви позьорски цайси, боксьорски обувчици, тесни дънки, които задължително трябва да набуташ в обувчиците, късо лачено якенце и си филираш косицата, след което я изрусяваш на кичури. Гаден пендел! Важното е, че тя ще си помисли че си фрашкан с мангизи, а това значи, че може да ти даде да я изплющиш! Евентуално де, и то само ако е от ония малки курвенца от по лъскавите заведения, които се оглеждат за нечие богато синче.
                                Вежливият казва: Хелоу, гламур, вероятността да проникнеш в нея е 35%

                                ПРАВИШ СЕ НА ИСТИНСКИ

                                Ако случайно си богато синче, сложи кецките "Abibas", шапката "Re-book", шушляковия анцунг и поръчай две бутилки 12 годишно уиски с три кила бадеми за мезе. Тя веднага ще схване, че имаш кинти, обаче си "скромен" (усещането "мога, но не искам да харча чак толкова много" ги подлудява, честно) и ще и се връзваш на всеки каприз. Като я оправиш лекичко в кенефа, обясни вежливо (точно като Вежливия), че не е познала и че "връзката" ви току що приключи
                                Вежливият казва: Добра среща. Вероятността да проникнеш в нея е 97%

                                НЕПРЕКЪСНАТО И ПРАВИШ ПОДАРЪЦИ

                                Рози, плюшена костенурка (или каквото и да е плюшено), парфюмче, блузка, чантичка или просто нещо ужасно скъпо (може и да не е от сърце). Тя изпитва много по силни емоции, когато получава подаръка, отколкото докато прави секс. Знае обаче много добре, че безплатен подарък няма, и ти се отплаща здраво (не е ли трогателна,когато го глозга нервно и бурно, мислейки си, че така ти показва какво може, докато всъщност издава неопитността си?)
                                Вежливият казва: Без да се обиждаш, вероятността да проникнеш в нея е едва 75%

                                НИКАКВИ ПОДАРЪЦИ

                                Ако и вземеш пъпкотрепач и и го подариш с бележчица "изключително си очарователна, заклевам се, но без циреи ще си ненадмината", шансът да постигнеш желания ефект не е огромен. Нова тенджерка или клечки за уши също не са сред най съблазняващите варианти. Просто си признай, че си беден и се дръж мъжки. То и без това няма какво друго да правиш
                                Вежливият казва: Вероятността да я чукаш е 0,14%, егати тъпата статия, повече никакви консултации,извинявам се
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X