Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коя е най-хубавата българска дума?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Коя е най-хубавата българска дума?

    Я да видим сега...
    Според вас, коя е най-хубавата българска дума?

    Имаше подобно проучване на радио "Ретро - радио"...

    Думите за избор са били повече от 2000...

    Аз ви предлагам едно скромно списъче, защото нямам идея какви думи са били предложени...

    От списъка, изберете 3 думи или предложете свои...

    Татковина, родина, благодаря, любов, отечество, мама, дете, семейство, обич, обичам те, България, свобода, чедо, люде, сбогом, премъдрост, прелюбопитен, хубавица, хубавелка, любвеобилен, душа, балкан, планина, батко, кака, татко, отец, властелин, чернокнижник, дядо, баба, благоразположение, приказка, принцеса, пиянде, кошута, господар, цар, небеса, дъжд, учител, хляб, благозвучие, благоприятно, слънце, радост, зорница, омаен, щастие, огнище, сияние, чародей, достолепен, премного, любословие, магьосница, черноризец...

    Списъкът не претендира за изчерпателност.
    Last edited by ISTORIK; 04-03-2005, 21:48.
    Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

    #2
    Да, ето един въпрос по който могат да се изпишат кофи мастило и пак нищо да не се изясни. От моя гледна точка "грозни" или "хубави" думи като абсолютно понятие не съществуват, всичко зависи от конкретния индивид и с какво е свързана дадена дума в съзнанието му или в подсъзнанието му...като се замисля и се заровя дълбоко в подсъзнанието си, не знам защо осъзнавам, че сред цитираните от теб думи има една, която е с класа над всички останали - "пиянде" А ако трябва да бъдем малко по-сериозни - за да се избегне тази неминуема интерференция с подсъзнанието, най-добре ще е да се питат хора, които хабер си нямат от български, за да могат да оценят само музикалното звучене.
    "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

    Comment


      #3
      За чистата фонетична "красота" ми е много трудно да напиша нещо . Инак струва ми се думите получават естетическото си измерение когато бъдат подредени заедно в словосъчетания, изречения и текстове .

      Comment


        #4
        Разбрах за това проучване но забравих как беше крайното класиране е все пак това ще да е било относителна работа. Иначе според мен най-хубавата българска дума е родина
        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

        Comment


          #5
          В самото проучване, победи думата "благодаря".

          Моите предложения са:

          премъдрост, черноризец, чародей...

          Абе, все от старобългарски ми идват...
          Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

          Comment


            #6
            Моите предложения:
            омая
            уют
            любов

            Даже имам и що годе обективни критерии, по които ги избрах: благозвучие (обективно съществуващо в многото гласни и сонорните съгласни), дълбок смисъл и важност за човека. А пък ако са и трите наведнъж... ехххх

            Comment


              #7
              ЖЕНА !

              Comment


                #8
                Мен пък все ми се мотаят разни имена(прабългарски и славянски)...Иначе най-харесвана от мен дума е България.
                ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                Comment


                  #9
                  Татковина
                  Родина
                  Балкан
                  Винаги постъпвай правилно. Неколцина ще останат доволни, а останалите ще се изумят.
                  Марк Твен

                  Comment


                    #10
                    Родина
                    Мама
                    Душа.
                    Удивительно, все предложенные слова любой Русский поймет...
                    "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

                    Comment


                      #11
                      Не виждам кое му е удивителното Виталий славянски думи все пак.
                      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                      Comment


                        #12
                        СВОБОДА

                        За Виталий. Можеш ли да се сетиш откъде е това :

                        ,,И темница тесна , и свобода одна."
                        Hannibal ante portas.

                        Comment


                          #13
                          родина, балкан, кокиче

                          Comment


                            #14
                            ручей, ромон, родина ... жалко че само три думи трябва да се изброят







                            Salute!

                            =BgAF= Bulgarian Air Force

                            Comment


                              #15
                              Сетих се за една дума...

                              людоед - пак интересно словосъчетание...
                              Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                              Comment

                              Working...
                              X