Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Аз в момента съм заковал на "Чудовищна команда" на Тери Пратчет- просто поредната доза смях,философия и простотия.
    Last edited by von Rihthoffen; 23-04-2007, 11:34.
    "Последните думи в живота на мнозина някогашни владетели са били: „Не можеш да ме убиеш, защото имам магическа... Аааргх!“"

    Comment


      23 април - световен ден на книгата

      Честитя на всички любители, поклонници и колекционери на книгата и писаното слово днешния 23-ти април - Световен ден на книгата

      Както знаем, на 23-ти април 1616 година почиват Уилям Шекспир и Мигел де Сервантес, та помнейки великите писатели почитаме и книгата въобще, словото, стила и творческата сила.

      Желая на всички много здраве, ведра пролет и много приятни мигове на четене ))))

      Comment


        е те са намерили повод за деня... баси
        я кажи какво си накупи тия дни?
        аз си взех анкетите с емилиян станев
        новото издание на робинзон крузо
        първото издание на тютюн
        емил от льонеберя за трети път
        ян березницки - тактика на успеха - за хората и филмите на американското кино
        лионело вентури - как да гледаме живописта
        и т.н.

        Comment


          Прочетох "Записки по един скандал" - книгата, по която е филмът. Историята е същата, но акцентите са съвсем променени. В книгата главен герой е по-младата учителка, нейните отношения с любовника й, с мъжа й, с Барбара, с училището. Много по-разгърната е любовната история, което прави книгата по-пикантна от филма, но същевременно и по-банална, защото пикантни любовни истории - колкото щеш, в тази няма нищо особено различно, освен разликата в годините, което не е нещо съществено променящо нещата, по подобен начин те биха могли да се развият и между връстници.
          Като цяло книгата е по-логична като сюжет, спомням си, че това беше подразнило Воланд във филма, но пък повечето сюжет е изместило акцента от психологизма, което беше големият плюс на филма според мен.
          Между книгата и филма бих избрала филма, макар че това много зависи от последователността. Обикновено човек харесва първото.

          Comment


            Док Холидей написа
            е те са намерили повод за деня... баси
            я кажи какво си накупи тия дни?
            аз си взех анкетите с емилиян станев
            новото издание на робинзон крузо
            първото издание на тютюн
            емил от льонеберя за трети път
            ян березницки - тактика на успеха - за хората и филмите на американското кино
            лионело вентури - как да гледаме живописта
            и т.н.
            Напоследък не мога да се похваля много...

            Успях да си взема (вчера) Мотиви на избавлението във вълшебните приказки на фон Франц и веднага я зачетох, оказа се корпус от лекции, много приятни и увлекателни. По-скоро мога да се надявам на това, което мисля да си взема възможно най-скоро време - Що е история? на Едуард Халет Кар (да се просветя малко, че нещо напоследък историята е много модно занимание))), Разум и лудост (това се надявам да е интересно, "женски" поглед върху Декарт) и Мъченичеството на Перпетуа на фон Франц, както и Юнгиански подход към българския фолклор.

            Какво ще кажеш за новото издание на Кафка? Светна ми да проверя и за някое по-старо издание на Лорка из "дилърите" )), засега не намерих, но си взех Светоний )))

            Приемам мнения и за новото издание на Златната клонка, не успях да го разгледам лично и да разбира това някаква препечатна на старото от 80-те ли е, или нещо ново като превод и формат?

            Comment


              Kaiser написа
              По-скоро мога да се надявам на това, което мисля да си взема възможно най-скоро време - Що е история? на Едуард Халет Кар (да се просветя малко, че нещо напоследък историята е много модно занимание))),
              Има я в книжарницата на СУ, поне доскоро я имаше. На мен лично много ми допадна. Оказа се, че този Карр, филилог по образование, дипломат по професия, историк по интереси, съчетава всички тези свои амплуа по един много добър начин. Едно типично английско писане за историята, подобно по стил (не и по идеи) на Рънсиман, Тойнби, Оболенски, четивно, малко парадоксално на моменти, с богат бекграунд (познания). Малко е ляв за моя вкус, но с мярка. С една дума - който има излишни 5 лева (ако не се лъжа, беше толкова), да си я купи.

              Comment


                ако ти намеря лорка и е до 5 кинта ще ти го купя. ?

                кафка ще го взема. предполагам, че ги имам тези неща. сериозно заинтересуван съм от "другият процес" на елиас канети.не мога да я намеря никъде. не знам дори дали е преведена. на немски не ми върши работа.

                Comment


                  "ИЗМАМАТА ПРОМЕТЕЙ" - автор Робърт Лъдлъм и "ЗНАКЪТ НА БЛИЗНАЦИТЕ" от същия автор.За мен хубави книги от отличен автор. Ако някой ги прочете, мисля че няма да съжалява.

                  Comment


                    не го харесвам. писал съм някъде. виж му заглавията на 25те книги. по една матрица са. зле.

                    Comment


                      В момента чета - http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=18296
                      Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                      Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                      Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                      Comment


                        Това е интересно четиво, поне за мен. Макар, че очаквах да разбера някои по-неизвестни неща за обкръженито на Хитлер.
                        They march in full battle dress
                        With faces grim and pale
                        Tattered banners and bloody flags
                        Rusty spears and blades...

                        Comment


                          Док Холидей написа
                          е те са намерили повод за деня... баси
                          я кажи какво си накупи тия дни?
                          аз си взех анкетите с емилиян станев
                          новото издание на робинзон крузо
                          първото издание на тютюн
                          емил от льонеберя за трети път
                          ян березницки - тактика на успеха - за хората и филмите на американското кино
                          лионело вентури - как да гледаме живописта
                          и т.н.
                          "Тия дни" вярно са отминали, но мога да се похваля с няколко много интересни заглавия, които ме занимават напоследък, а и част от тях влязоха в колекцията. Колко глобализация може да понесе човекът? от Рюдигер Сафрански и Консумистически манифест на Норберт Болц гледам да прочета бързо (обема на книгите го позволява), надявам се да легнат в основата на някое интересно есе. Юнгиански подход към българския фолклор от Анатол Анчев се оказа интересно четиво и оправда претенцията си за (четене с разбиране с елементи на ЛИС и) първа по рода си цялостна монография интерпретираща родния фолклор с подходите на аналитичната психология на Юнг (Глава четвърта "Приказки, анекдоти, вицове" ми беше най-интересна, макар и авторът да се приплъзва по познати тези). Мъченичеството на Перпетуа и Разум и лудост също си ги намерих (втората по забавен начин, в дебрите на един склад), мисля да прегледам първо Арсич, а по-сетне фон Франц.

                          Връх в интелектуалните приключения е наближаващата сесия и както винаги необходимостта да се погълне куп глупав (но важен в очите на някои преподаватели) материал. Преди дни присъствах и на представяне на познатата Полският път на Адам Замойски. Полският културен институт беше набавил една-две дузини книги, които да бъдат подарени на гостите... ей Богу, какъв само глад за история и книги! По израза на един участник "по-настървено от борба за предизборни кебапчета". Добре, че си бях купил книгата преди време, но и да не бях, пак нямаше да се блъскам.

                          Инак препрочитам Лолита, но доста мудно, поне Х.Х. няма къде да избяга... иска ми се да имам време и за Истинският живот на Себастиян Найт, но това си е мечтание за същинските летни дни.

                          В горепосочените дни ще гледам да посетя обичната ни столица, та вярвам Лорка ще влезе в сила ))

                          П.С. Забравих да попитам дали Черната Далия е преведена на български (поне аз не знам), гледах екранизацията и ми се стори интересно...
                          Last edited by Kaiser; 24-05-2007, 19:11.

                          Comment


                            Книгата е много по-добра в сравнение с филма, но е по дълга отколкото трябва. може би с около 100 страници. Има я издадена от поредицата на Труд. Вероятно има и предишно издание защото те издаваха само издавани вече неща без да плащат хонорари на преводачите.
                            Изчети Далията. Аз си намерих всичко издавано на Елрой на български без "Белият джаз" и още една. Доста съм доволен. И уморен. Лека нощ. )

                            Comment


                              В момента чета историческия роман-хроника "Последната година" на Василий Ардаматски. Изданието е от преди около 20 години, но много подробно разглежда живота в царска Русия през Първата световна война (1916) - представени са много живи образи като тези на Распутин, Николай II, генерали, немски шпиони, министри, посланници и т. н. Има и коментари на автора. Според мен добра книга. Препоръчвам я.
                              "... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."

                              Comment


                                Armor



                                Не е лоша.
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X