Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Юрий Бурносов - Двата Квадрата , малко мрачно криминале със привкус на мистика абе готинко е

    Comment


      Аз пък напоследък чета списание "National Geographic", по време на почивките в бачкането, за друго просто не остава време Ама списанието наистина е страшно добро, какво ще кажете, някой купува ли си броевете?
      (\_/)
      (°_°)
      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

      Comment


        Hans Delbruck написа
        Естествено, че Уелингтън. Ти Шарп не си ли гледал?
        Пу, как можах да забравя персоната, дето собственоръчно е пленила всички до един наполеонови орли ... три пъти един след друг....
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          На мен ми се случи нещо много симптоматично. Вземам си една книжка от известен историк на античността, от когото съм чела преди това друга, Пиер Видал-Наке, и очаквам пак да чета приятни неща за начин на живот, начини на мислене и общество и т.н. в Древна Гърция. Изведнъж втората книжка се оказва за Холокоста. Погледът на "античен" историк, свикнал да борави с минимум и недостиг на източници, част от които са с митологичен характер, а голяма част не се потвърждават и засичат с други източници към по-близко историческо събитие, източниците за което също са в голямата си част покрити, противоречиви и историческите факти не са изложени пряко, а трябва да се "достроят" и "вържат" логически, при това избягвайки вякакъв политически поглед и пристрастия върху проблема.
          Нямаше да пиша всичко това, ако това не се отнасяше към всяко историческо явление, за което има малко и противоречиви източници и което по този повод се "досъчинява" в зависимост от политическите възгледи, личните пристрастия и психологическите отклонения. Асоциацият с други теми е очевадна: българите като етнос съществуват от 4 век, защото в Равенския космограф е споменато веднъж "vulgari" (или както там се пише). Или: българи съществуват от началото на новата ера, защото в арменски източници се споменава за ... (тук вече даже и нямам идея как се изписва). Как всичко това се връзв с други източници - не е ясно. Каква е ИСТОРИЯТА на българите, след като идват 7 век някакви отнякъде и се установяват там, където българите вече са се установили - не е ясно. Не само идват идват и се установяват там, където винаги българи са живели, но и се бият с Константин Погонат, който видите ли също бил българин и управлявал Византия, основана от визи-готите види-антите - българите и Констанитн Велики - също българин. Как се връзват историческите източници и логиката на събитията в тях - съвсем не е ясно.
          Това май не бше за тази тема, ама няма голямо значение.

          Comment


            Сега чета „Средновековният български владетел” (титулатура и инсигнии) на проф. Георги Бакалов

            Comment


              Хана, искам само да вметна нещо за Видал-Наке: ако ти е известно човекът има две направления в работата си- Античност и Нова история, в частност житието-битието на Франция. Та... някои хора смятат, че монографиите му върху втората тема дори били по-добри от тези по първата И от чисто любопитство, като скромен млад хуманитарист, смея ли да попитам какво точно от Видал-Наке върху Античността си чела (и защо за Бога него, а не нещо от Вернан , бездруго двамата са от една школа /Център по сравнителни изследвания на древните общества "Луи Жерне"/ само дето Вернан си е по-добрият)? Все пак да пожалим горкият автор и да кажем, че Убийците на паметта не е чак толкова лоша...

              Comment


                Нима съм казала, че не съм чела и Вернан? И определено той е по-добрият, съгласна съм, просто "Убийци на паметта" ми попадна и реших, че сигурно ще е интересна. И той в нея се представя именно като специалист по антична история, сам се мисли като такъв.
                Първата на Видал-Наке се казва "Черният ловец. Форми на мислене и общество в антична Гърция" и е много добра, наистина в стила на Вернан. Определено е по-добра от "Убийци на паметта", която е за Холокоста и е сборник от статии, публикувани във френската преса. Там в 50-ина страници си излага възгледите, които наистина са стойностни, но след това се повтаря, а и има прекалено много фактология, числа, които сами по себе си на мен не са ми особено интересни.

                Един цитат от предговора към българското издание (авторът никога не се е занимавал нито с българска история, нито със съвременните проблеми на България):
                "След публикуването на тази книга комунизмът падна както в Съветския съюз, така и в съветизираната Европа, част от която беше и България. С това изчезна и тежката плоча, похлупила всички трудове на историци, които не се вместваха в проповядваната от властта права линия. Не трябва обаче нова праволинейност да заеме мястото на старата, марксистко-ленинската ортодоксия не бива да се сменя с тази на национализма. Зная, че изкушението е голямо, но вярвам, че моите български колеги ще съумеят да го избегнат. Бог знае колко различни форми може да приеме тази тенденция - от тракоманията до панбългаризма, като се мине през идеализация на прабългарите. Последна дума ще има истината."
                Last edited by Хана; 15-05-2006, 14:54. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                Comment


                  "След публикуването на тази книга комунизмът падна както в Съветския съюз, така и в съветизираната Европа, част от която беше и България. С това изчезна и тежката плоча, похлупила всички трудове на историци, които не се вместваха в проповядваната от властта права линия. Не трябва обаче нова праволинейност да заеме мястото на старата, марксистко-ленинската ортодоксия не бива да се сменя с тази на национализма. Зная, че изкушението е голямо, но вярвам, че моите български колеги ще съумеят да го избегнат. Бог знае колко различни форми може да приеме тази тенденция - от тракоманията до панбългаризма, като се мине през идеализация на прабългарите. Последна дума ще има истината."
                  За съжаление е толкова вярно
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Хана, всъщност въпроса ми бе по-скоро колко от книгите на Наке знаеш да са преведени на български Не съм чел Черният ловец, въобще не знаех да е преведена на български (за мой срам), макар и в българския предговор на Мит и мислене... на Вернан да са представени всички по-крупни учени ориентирани около неговото поле на изследване и част от неговата школа, в това число Видал-Наке. Когато Убийци на паметта ми попадна бях супер зарадван, защото мислех, че най-накрая ще прочета нещо от Наке върху Античността, после се разочаровах, най-накрая (виждам вървял съм по твоя път) реших, че книгата не е чак толкова зле. Но пък Вернан си е по-добър (сравнявам само четените от мен текстове, без претенция за дълбока компетентност ) ...

                    Относно Жан-Пиер, истински разкош е неговата Индивидът, смъртта, любовта. Аз и другият в Древна Гърция , НБУ издадоха сборника, когато Вернан посети България и горепосоченият ВУЗ го направи свой доктор хонорис кауза (то и бездруго има само две преведени негови книги, плюс едно "есе" в изданието на Хезиод, та тази ми е по-забавната)

                    Comment


                      Аз чета "Как станах хайдутин" от Панайот Хитов , като според предговора това са единствените написани от хайдутин мемоари. :rock:

                      Comment


                        straight`edge написа
                        Аз чета "Как станах хайдутин" от Панайот Хитов , като според предговора това са единствените написани от хайдутин мемоари. :rock:
                        Прочети и мемоарите на Христо Македонски-също прославен български хайдутин.
                        Аз пък в момента чета първи брой на новото списание за Историческо оружие,Униформи и Милитария-"Старинар"
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          Сега чета една доста нашумяла(отново) в САЩ книга а именно " Кой ходи там" или " Who goes there". Води се фантастика, хорър. Много запленителна и държаща в напрежение ако има откъде да я намерите прегледайте я може да ви грабне. Мисля ,че изкарваха филм по нея преди доста години.

                          Поздрави: Heart :imperial:

                          Comment


                            Kaiser написа
                            Относно Жан-Пиер, истински разкош е неговата Индивидът, смъртта, любовта. Аз и другият в Древна Гърция , НБУ издадоха сборника, когато Вернан посети България и горепосоченият ВУЗ го направи свой доктор хонорис кауза (то и бездруго има само две преведени негови книги, плюс едно "есе" в изданието на Хезиод, та тази ми е по-забавната)
                            Е, аз пък тази на НБУ не я знаех. "Черният ловец" е на Университетско издателство преди 2-3 години и предвид темповете, с които се изкупуват такива книги (а тя е доста обемна, с твърди корици и съответстващата цена), може и още да се пордава. Има и една на руски в нета (Ж.-П. Вернан. Происхождение древнегреческой мысли) , но я чета по малко, че съм старомодна и предпочитам книгата с мирис на лепило и шумолящи страници, а не компютъра с мирис на пластмаса и бръмчене на вентилатор.

                            Comment


                              Хана, благодаря за информацията относно Видал-Наке, макар и да продължавам да се учудвам как съм пропуснал изданието
                              PS За моя изненада, в книжарската мрежа, където проверих, ми казаха, че книгата била с изчерпан тираж Значи целокупният народ е почнал да се интересува от древна Елада ... но пък си изкопах Структура и функция в примитивното общество от Радклиф-Браун. Пак е нещо :o
                              Last edited by Kaiser; 19-05-2006, 14:43.

                              Comment


                                В момента попаднах на "Хрониките" на Жан Фроасар, :sm100: относно Втората стогодишна война, страхотен исторически извор, :sm100: с много екстри, като родословие на френските крале, речник на думите и др. :tup:
                                Граф Робер д, Артоа :imprulz:

                                Comment

                                Working...
                                X