Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Click image for larger version

Name:	81mjKr0ZeZL._SL1500_.jpg
Views:	1
Size:	224.2 КБ
ID:	548935

    Comment


      Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
      Между другото за мене най-хубавите са първите две: едната беше "Цветът на магията", а за името на другата не мога да се сетя в момента. Става въпрос точно за най-първите прилючения на Ринсуинд и Багажа. Толкова са хубави, че останалите просто не струват, ако ги нямаш, намери си ги
      Досега прочетох 26 от книгите. Втората е "The Light Fantastic". Книгите с Ринсуинд са забавни, но са прекалено разхвърляни като сюжет, ако искаме да ги вземем сериозно (което не е задължително). Шегите не спират, но няма някакво израстване или развитие на героя, което да се проследи. Интересно е да се наблюдава развитието на стила на автора през годините. Първите две книги са доста по-различни от останалата част от поредицата, все едно някой друг ги е написал. Даже чувството за хумор там е по-различно. Не съм играл Dungeons & Dragons, но си представям, че ако я бях играл на особено силни наркотици, щеше да се получи нещо като "The Colour of Magic" и "The Light Fantastic". Общо взето пълна пародия на всичко магическо и маратон от нелепици. Докато по-нататък е малко по-сериозна сатира. Книгите за градската стража ми допадат най-много сред сериите. Не само са написани с неподражаемо чувство за хумор, но и сюжетите там са наистина интересни (докато в другите серии сюжетът е на второстепенен план и няма голямо значение, освен като фон). Книгите за градската стража са перфектно изпипани като криминални романи и ги чета със затаен дъх от началото до края. Иначе най-любимият ми герой е Смъртта. Това, че една антропоморфна персонификация (и то на самата смърт!) е представена по такъв човешки и топъл начин е истинско доказателство за гения на Пратчет. Всяка една от репликите му е брилянтна, дори в книгите, където не е централен герой. На второ място бих поставил архиканцлера Ридкъли .

      Comment


        От градската стража са най-силни Шовинист, Петият слон и Нощна стража.
        Знам ги наизуст, но ги препрочитам редовно с удоволствие.
        Сънят е слаб заместител на кофеина!

        Comment


          Така е, цикълът за стражата и на мен ми харесва най-много. Във вещерския цикъл също има добри книги. А Ринсуинд си го определил много добре - сатира на увлечението по фентъзи (макар че тук-таме има и по нещо повече, да речем, "Интересни времена").

          Comment


            На мене пък Истината ми е любима...и Петият слон...и останалите. А скоро на синчето четох за Акото, жената се наблещи докато четеше увода но после слушаше и тя. Впрочем има доста хубави илюстрации, ас си мисля да ги сканирам и обработя малко и да давам на малкият да ги оцветява като порасне.

            Comment




              "В Първата световна война"
              - Отокар Чернин, последният външен министър на Австро-унгарската империя.


              "Врагове. История на ФБР"
              - Тим Уайнър
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Paul Krugman, "The Theory of Interstellar Trade", 1978
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  Click image for larger version

Name:	images.jpg
Views:	1
Size:	60.2 КБ
ID:	549138

                  Comment


                    Я да питам... тук със сигурност има някой, който да е чел "33-те стратегии за войната" на Робърт Грийн. Та трябват ми малко отзиви преди да дам 25 лева. Струва ли си?

                    Comment


                      Zalmoxis написа Виж мнение
                      Досега прочетох 26 от книгите. Втората е "The Light Fantastic". Книгите с Ринсуинд са забавни, но са прекалено разхвърляни като сюжет, ако искаме да ги вземем сериозно (което не е задължително). Шегите не спират, но няма някакво израстване или развитие на героя, което да се проследи. Интересно е да се наблюдава развитието на стила на автора през годините. Първите две книги са доста по-различни от останалата част от поредицата, все едно някой друг ги е написал. Даже чувството за хумор там е по-различно. Не съм играл Dungeons & Dragons, но си представям, че ако я бях играл на особено силни наркотици, щеше да се получи нещо като "The Colour of Magic" и "The Light Fantastic". Общо взето пълна пародия на всичко магическо и маратон от нелепици. Докато по-нататък е малко по-сериозна сатира. Книгите за градската стража ми допадат най-много сред сериите. Не само са написани с неподражаемо чувство за хумор, но и сюжетите там са наистина интересни (докато в другите серии сюжетът е на второстепенен план и няма голямо значение, освен като фон). Книгите за градската стража са перфектно изпипани като криминални романи и ги чета със затаен дъх от началото до края. Иначе най-любимият ми герой е Смъртта. Това, че една антропоморфна персонификация (и то на самата смърт!) е представена по такъв човешки и топъл начин е истинско доказателство за гения на Пратчет. Всяка една от репликите му е брилянтна, дори в книгите, където не е централен герой. На второ място бих поставил архиканцлера Ридкъли .
                      Ъ, кхъм, първите две според мен са по-добри от останалите именно заради истеричното чувство за хумор и блестящата пародия на жанра фентъзи, докато другите...са по-скоро отражения на тези двете, при това - разсеяни. Наистина не съм чел поредицата за градските стражи, но... Горе-долу всички стойностни идеи в следващите книги на Пратчет се появяват в първите две, в това, което си нарекъл "маратон от нелепици"
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        Я да питам... тук със сигурност има някой, който да е чел "33-те стратегии за войната" на Робърт Грийн. Та трябват ми малко отзиви преди да дам 25 лева. Струва ли си?
                        33 стратегии войны - The 33 Strategies Of War
                        Тип: аудиокнига http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=511394

                        fb2, rtf, epub, txt http://aldebaran.ru/author/grin_robe...tegii_voyinyi/

                        Comment


                          Телеграф, мерси за линка, аз и сам го намерих, ама не ми върши много работа. С почти същия успех можеш да ми дадеш и линк към книгата на корейски, пак толкова ще разбера.

                          РЕДАКЦИЯ: Както и да е, успях да я намеря на английски. Спестих си 25 лева разход.

                          Comment


                            Искам да ви обърна внимание, като давате руски линкове, проверявайте дали са за цялата книга или първите две-три глави "за проба". Такива вече има доста, вкл. на aldebaran.

                            А сега по темата: подхванах един шведски майстор на криминалето - Хенинг Манкел, левичар, демек интересуващ се от социалните въпроси - и да ви кажа, доста добре ги е вплел. (Не че специално съм го търсила такъв, просто наистина е сред най-известните от скандинавската "детективска" вълна - и основателно! ) Почнах с главната му серия - за детектива Курт Валандер - първа част: проблеми с контрола и отчетността на бежанците в Швеция (1991 г.!); втора част - "преливане" на службите за сигурност в криминалните кръгове след разпада на Източния Блок; трета част тъкмо я почвам - ще става дума за апартейда в ЮАР. Струва ми се, че има известна наивност (не че съм някой експерт, но така ми изглежда), обаче "стои" оправдана от факта, че главния герой не е някой политически активен и съответно - запознат с тия въпроси. Криминалната част също е добре.
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              Аз от известно време съм подхванал "История на сексуалността" от Мишел Фуко и...абе, не е от най-лесните книги за четене, ако мога така да се изразя. Но има "нЕкоЙ" доста ценни "разсАждения"
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                Чета две книги в момента. "Спор о варягах" на Л. Клейн и "Колено Исава. Охотники, собиратели, рыболовы" на О. Артьомова.



                                Comment

                                Working...
                                X