Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    "Преди да увиснат на въжето" - Джо Абъркромби
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    Comment


      Турските терористи и аз,един от "Шесто"-Г.Сотиров.Чел съм книжката преди много години,сега я препрочитам.

      Comment


        Малко постфактум за Льо Каре и "Tinker Tailor Soldier Spy". Заглавието идва от английската броилка: "Tinker, tailor, soldier, sailor, rich man, poor man, beggar man, thief", както е споменато по-горе, за да отбележи Льо Каре кой е къртицата в разузнаването. Но пък за съжаление нямаме подходяща такава броилка на български. На български заглавието е взето от немския вариант: "Dame, Kоnig, As, Spion" ("Дама, поп, асо, шпионин"). Явно са избрали този вариант, след като първо се появи филмът, а после книгата. Според мен това е сполучлив вариант на заглавието, не съм се сетил нещо по-подходящо. Филмът наистина е страхотен, да видим кога ще дойде ред и на книгата.

        Comment


          "The Coldest Winter" от David Halberstam. Най добрата книга/изследване на военна тематика която съм чел някога. За една от най-подценяваните и жестоки войни в нашето съвремие - Корейската. Войната между САЩ и Китай.
          Доста пълно изследване обхващащо всичко: военните действия, спомените на офицеритре участвали във ВСВ съпоставени към настоящата, политическите нагласи(тука малко прескачам, че не ми е в интересите), условията, разочарованията, арогантността на свинята Макартър, карти на настъплението на китайците, страхливци и герои в американската армия. Краят на сегрегацията предизвикан от войната. Изцяло "черна" рота командвана от японец лейтенант изкаран от лагерите в САЩ през 44-та в острието на отбраната и стражаваща се до последният човек....абе всичко. Страшна книга. Тръпки те побиват като я четеш.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment




            Armored Bears: Vol.1, The German 3rd Panzer Division in World War II

            Великолепна. В началото разбира се счетоводния отчет от предвоенните години е относително сух (макар и пак да има интересни моменти), но Полската кампания се чете на един дъх (и ще трябва да се препрочита).
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              Panzerjaeger написа Виж мнение
              Най-големите гафове в света на военното дело
              от Сол Дейвид, Джон Хюз-Уилсън



              Засягат се некадърното управление, проблемното планиране, намесващи се управляващи, неуспешни акции.

              За мен са интересни темите от ВСВ: Операцията в Касеринският проход, десантът в Диеп, Дюнкерк, Сталинград и още....

              http://chitanka.info/text/27656-naj-...-voennoto-delo
              линк за оригинал отнякъде?
              Малце в повече ми идва някак си да чета за "асистента" на Имперския щаб ген. Пърсивал, последната "позиция" на Къстър, САС /"специални американски сили"/ и крайцера "Сблъсък".

              Comment


                Kramer написа Виж мнение
                линк за оригинал отнякъде?
                Малце в повече ми идва някак си да чета за "асистента" на Имперския щаб ген. Пърсивал, последната "позиция" на Къстър, САС /"специални американски сили"/ и крайцера "Сблъсък".
                Големият ужас с българското преводачество...Чудя се как успяха да докарат до такъв крах наистина чудесната преводаческа школа, която имахме през 80-те и донякъде се запази и през 90-те. Упадъкът е потресаващ...дали не е показател за скорошно изчезване на езика?
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  линк за оригинал отнякъде?
                  потърси в libgen.info
                  Military Intelligence Blunders
                  John Hughes-Wilson
                  Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

                  Comment


                    Упадъкът е потресаващ...дали не е показател за скорошно изчезване на езика?
                    По-скоро е показател за няколко неща, едно от тях е значителното "падане" на тиражите, в котио се издава (оттук и печалбите), второто е нежеланието (не винаги, но като цяло) да се плаща за качествен превод (а като сме тръгнали и за каквато и да е коректорска и редакторска работа - понякога дори и "машинен" коректор не се ползва), та съответно, като ще е евтино, защо да не се ползват услугите на някой непрофесионалист, на бързо и за малко пари (отделен въпрос е дали той дори ще си направи труд да потърси каквато и да е информация или помощ за неясните места в текста). НЕ мисля, че е свързано с упадъка на езика ни, другаде е проблема.

                    Comment


                      Новото на Алек Попов: "Сестри Палавееви в бурята на историята" - изглежда изключително интересно и лесно четивно в началото. Дано скоро да имам време да я изгълтам цялата, имам чувството, че ще си струва!
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                        Новото на Алек Попов: "Сестри Палавееви в бурята на историята" - изглежда изключително интересно и лесно четивно в началото. Дано скоро да имам време да я изгълтам цялата, имам чувството, че ще си струва!
                        Е, прочетох я, освен липсата на смислен край (който вероятно подсказва намерение за продължение) романчето е много свежо, леко и приятно четиво. Партизанските приключения винаги са ми били любим жанр и дано да се появят още такива книги (а и автори като Алек Попов)...защото липсват. Независимо от факта, че преди няколко месеца си говорих с хърватка, изучаваща "съвременната българска проза и поезия" и научен специалист по темата...За мен обаче въпросната е изключително слаба, непопулярна и, съдейки по господстващите тенденции, обречена на постепенно изчезване. Дано не съм прав, макар че вече твърде много оптимисти пред очите ми се превърнаха в песимисти. You know...
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          Най-накрая дойде ред и на: "Метро 2033"
                          Liberte, egalite, fraternite
                          Viva la revolution
                          Zalmoxis написа
                          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                          http://hristoen4ev.blogspot.com/
                          dibo написа
                          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                          Comment


                            Е, прочетох я, освен липсата на смислен край (който вероятно подсказва намерение за продължение) романчето е много свежо, леко и приятно четиво.
                            И аз прочетох "Сесстри Палавееви" уикенда и съм много доволен. За мен е най-силната книга на Алек Попов. Увлекателно, приключенско четиво поднесено с хумор, на моменти горчив. Покрай веселяшкото и абсурдното има някои сериозни и добре формулирани послания. За разлика от Guy de Mont Ferrand намирам края на книгата за смислен и съм доволен от него. Всъщност цялата книга е до известна степен "комиксова" - изпълнена с ярки персонажи, задъхано действие и компактно предадениидеи.
                            Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем... Какво зората?

                            Comment


                              В момента чета ,,Животът . Плюсове и минуси " на Петър Младенов, издадена в 1992 - фактически това са първите мемоари на български държавен глава. Съдържа интересни подробности за срещите му като външен министър с редица изтъкнати международни политици и държавни и правителствени ръководители като Митеран, Геншер, Громико, папите Павел VI и Йоан-Павел II, Караманлис, Хафез Асад и т.н.

                              "Най-тежкият грях спрямо ближните ни не е омразата, а безразличието ни към тях. Това е същността на безчовечността."

                              Джордж Бърнард Шоу

                              Comment


                                Томек написа Виж мнение
                                И аз прочетох "Сесстри Палавееви" уикенда и съм много доволен. За мен е най-силната книга на Алек Попов. Увлекателно, приключенско четиво поднесено с хумор, на моменти горчив. Покрай веселяшкото и абсурдното има някои сериозни и добре формулирани послания. За разлика от Guy de Mont Ferrand намирам края на книгата за смислен и съм доволен от него. Всъщност цялата книга е до известна степен "комиксова" - изпълнена с ярки персонажи, задъхано действие и компактно предадениидеи.
                                М..не знам, може би краят ми идва прекалено абсурдно. Иначе другите "абсурдистки" моменти са, общо взето, готини...

                                Иначе аз чета "Майка" на Горки, но ми дотегавява въпреки искреното желание да попълня историко-литературното си амплоа. Интересно, а бях останал с впечатлението, че Горки пише в някакъв доста жив и динамичен стил. Пак става обаче, дори бих казал, че има страшно силни моменти .
                                A strong toun Rodez hit is,
                                The Castell is strong and fair I wis...


                                блог за средновековна балканска история

                                Comment

                                Working...
                                X