Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Aruta написа Виж мнение
    Наскоро най накрая успях да завърша дълго продължилото четене на
    " Цивилизацията на срдновековния Запад " От ЖАк Льо Гоф. Книга нямаща нужда от коментар !
    Разбирам защо е било "дълго продължило". Иначе в книгата има и някои интересно написани части
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      Калр Воцелка -"История на Австрия ".Кратка история на Австрия от праисторията и античността до съвремието.Едно интересно запазнаване с миналото на малката европейска страна изиграла важна роля в историята на стария континент.

      Comment


        Свен Хасел - Монте Касино
        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

        Comment




          Чудно детайлна книга, излязла първо на немски в Мюнхен през 1999. Авторът Кристиан Унгвари е ползвал документи, крити до 1989 г.

          Comment






            В началото съм още, но вече подозирам, че това ще бъде една от любимите ми книги в жанра.

            А миналата седмица прочетох тази - http://www.amazon.com/Dragons-Egg-De...2849845&sr=1-2 - която също препоръчвам.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              Прашинка в Божието око е наистина много добра книга. Някъде в Топ 20 на най-добрите sci-fi, които съм чел.
              Книгата е издадена на български и може да се купи за бая символична цена - http://www.book.store.bg/c/p-p/m-37/...ri-purnel.html
              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

              Comment


                Джонатан Литъл - "Благожелателните" (2006):

                Comment



                  Дочитам някои части, които не съм минал още.

                  Comment


                    Като съм подхванал Niven/Pournelle...



                    Началото е малко тромаво, читателя трябва да се запознае с голям брой герои; макар че, смея да предположа, значителна част от тях ще погине като започне инвазията
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      Току що привърших "Чужденецът" на Камю. Малка книжка за отчуждението от която сякаш лъха студ, макар че действието се развива в тропиците.
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        Имам нова книжка



                        Само че, както съм на вълна твърда фантастика в момента, не знам кога ще я отворя.
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          Няколко книги едновременно...

                          Павел Судоплатов - "Кремъл и Лубянка" Спецоперации 1930-1950 - все още не мога да повярвам, че е толкова интересна, направо уникална личност и много добра книга.

                          Мемоарите на Рокосовски - "Дългът на войника" - от милитерата, към средата съм в момента и също ми е много интересна.

                          Книгата на исаев за Жуков - "Георгий Жуков:Последний довод короля"
                          - линка за която намерих тук.

                          Александър Солженицин - "Архипелаг ГУЛАГ" - и нея я чета онлайн, най-трудно вървящата от изброените.

                          Comment


                            Това ми е първият пост в този форум. В момента чета "Името на розата". В нея се споменаваше за византийски дворци и византийци. Разказът се води от Адсон и е "записан" към края на XIV в. Интересно за мен беше, че понятието Византия се среща за първи път през 1557 г .при германския историк Йероним Волф в съчинението му Corpus Historiae Byzantinae. Дали грешката е автора или превода ?

                            Comment


                              Здравей, AtomuS и добре дошъл на форума.
                              Добре е да обърнеш внимание на това, че "ръкописът" на Адсон е намерен случайно от фиктивния автор на повествованието, който го е превел на няколко тетрадки (очевидно, на италиански език), вече не помня дали "оригиналът" беше на латински или на немски (по-скоро на немски, родният език на Адсон). Логично е, че "превеждайки" го той като италианец е осъвременил използваното от Адсон название (за Византия), още повече, че самия "превод" се случва някъде през втората половина на ХХ век (мисля че точното време не беше дадено). Пак според легендата, той изгубва самия оригинал и остава само превода.
                              Що се отнася до реалният автор, то Еко със сигурност е наясно кога точно се появява в употреба названието "Византия" и как са наричали себе си въпросните "византийци" (ерудицията му го предполага, ако не друго). Но неговата цел, доколкото мога да схвана, не е да прави мистификации на подобно ниво (още повече, че хората, които биха регистрирали подобно нещо са малко), а съвсем различна: да създаде своеобразно "описание на епохата", междувременно играейки на любимата си игра на семиотика. Нещо, което прави и в останалите си романи в една или друга степен. И никъде мистификацията не отива отвъд изискванията на жанра, какъвто впрочем е случаят с цялото въведение на "Името на розата", с намерения ръкопис, превода и изчезването на ръкописа и всичко останало (особено историята с липсата на ръкописа в другите сборници, които "авторът" търси след това, включително и в "родния" манастир на Адсон (вече не помня в кое градче)).
                              Last edited by gollum; 11-06-2009, 15:51.

                              Comment


                                Мелк?

                                Comment

                                Working...
                                X