Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дрезден, 1945

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Преместих мненията в съответната тема във форум ВСВ (линк).

    Хана, съгласен съм, че тук е раздел за обсъждане на литература, кино и прочее, напомнянето ти е съвсем на място. Но темата и преди отиде малко по-далеч от това (включително и в твоя текст от пост #5: "най-голeмите разрушения и жертви от бомбардировки (поправете ме ако греша) през ВСВ" (което не е точно и тук идва ролята на фактите: по същото време са бомбардирани много градове, като Дрезден не е най-тежко бомбардирания от тях: Дрезден е разрушен на около 50% (центъра - 87%); Бремен, Хановер и Нюрнберг са разрушени на 51%; Есен и Дармщад - 52%; Аахен, Мюнстер - 56%; Вилхелмсхафен - 63%; Кьолн - 64%; Дортмунд - 65%; Касел - 68%), Отделно има далеч по-тежки бомбардировки в други моменти (Хановер, Токио, да не говорим за атомните)). Почти веднага темата тръгва към моралната оценка на бомбардировката. Но едно е ясно: независимо от наличието на военни цели в града (част от тях са поразени от бомбардировката, като сред тях са и военни болници), все пак основните разрушения се падат на
    Да си призная, струва ми се, че ако ще се занимаваме с етични оценки в историята (достатъчно сериозни историци от миналото смятат, че подобно нещо е нужно), то това трябва да стане в тази тема. Но с уточнението, че никоя морална историческа оценка не следва да е релативистична, да се прави извън контекст - включително този, в който са разположени жертвите.
    Що се отнася до самата книга - навремето ми се стори много добра. Във връзка с нея (а и извън нея) аз лично бих обсъдил въпроса за ролята на изкуството в създаването на исторически митове (не "Кланица ¹5" създава този мит, разбира се, но върху някои хора въздейства чрез нея - например, върху мен), в сравнение с ролята им като своеобразен "изобличител", "пример" за насилите, за ужасите на войната. Ако ги поставим на блюдата на кантара, кое ще натежи повече?
    Въпросът е и в друго - за какво се използва този пример, - нещо, което зависи от привеждащия го. Не рядко "ужасите на войната" се ползват не за друго, а като оправдания-обвинения, което ги обезсмисля, поне според мен.

    Между другото, пак в литературата описания-предупреждения за такива трагедии започват да се появяват почти едновременно с полета на първия самолет.
    Last edited by gollum; 29-06-2009, 10:49.

    Comment


      #17
      Аз се опитвах тогава да обобщя за и против в оценката на самия Вонегът, който, както се знае, е американец, и както осъжда, така и обсъжда конкретно тази бомбардировка. Той е в известен смисъл и бомбардиран, и бомбардиращ и тази книга е различна от многото въздействащи антивоенни книги като примерно "Съдбата на човека", където руснак осъжда немците. Хубаво написана, силна, "правилна", но е гледната точка само от едната страна.
      Като цяло ВСВ няма своите велики книги според мен, Кланица 5 не е точно за ВСВ или по-точно не е само за ВСВ. Нищо, което да е на нивото на Ремарк или Швейк примерно.

      Не ми се ще да правим класация на пораженията (т.е. в раздел ВСВ би могло да има такава тема), първо защото е безцелно подобно сравнение, второ, защото ще трябва да дефинираме какво е тежест (дали брой жертви, дали процент жертви, дали обем разрушения, дали качество на разрушенията, дали процент разрушения (един 20 хиляден град може да е на 90% разрушен, а жертвите да са 10 000), а знаеш, че споровете по дефинирането на понятията могат по сила и тежест да надвият обсъждането по същество

      Comment

      Working...
      X