Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Дрезден 1945 - два цитата

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Дрезден 1945 - два цитата

    Все остальные большие города в Германии были страшно разбомблены и сожжены. В Дрездене даже ни одно стекло не треснуло. Каждый день адским воем выли сирены, люди уходили в подвалы и там слушали радио. Но самолеты всегда направлялись в другие места - Лейпциг, Хемниц, Плауэн и всякие другие пункты. Такие дела.
    Паровое отопление в Дрездене еще весело посвистывало. Звякали трамваи. Свет зажигался и когда щелкали выключатели. Работали рестораны и театры. Зоопарк был открыт. Город в основном производил лекарства, консервы и сигареты.

    Курт Воннегут, "Бойня номер пять", перевод Р. Райт-Ковалевой


    По состоянию на февраль 1945 года в Дрездене находилось как минимум 110 промышленных предприятий, являвшихся законными военными целями*. Только на производстве оружия было занято 50 тысяч человек. В числе этих предприятий – различные мощности по выпуску компонентов для авиапромышленности; фабрика отравляющих газов (Chemische Fabric Goye); завод зенитных и полевых орудий Лемана; крупнейшее в Германии оптико-механическое предприятие Zeiss Ikon A.G.; а также предприятия, выпускавшие рентеновские аппараты и электроаппаратуру (Koch u. Sterzel A.G.), коробки передач и дифференциалы (Saxoniswerke) и электрические измерительные приборы (Gebruder Bassler).

    Historical Analysis of the 14-15 Feb. 1945 Bombing of Dresden
    Prepared by: USAF Historical Division, Research Studies Institute, Air University

    -----------------------------------------------------
    *в 1944-м, по данным рейхсминистерства вооружений, 143 дрезденских предприятия поставляли продукцию для военных нужд (LK)

    Взето оттук http://lord-k.livejournal.com/368621.html#cutid1


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    В Дрездене даже ни одно стекло не треснуло.
    По-горе сигурно става дума за времето преди да бъде счупено първото стъкло и преди да бъде срината първата сграда.
    А това е след счупването на първото стъкло:
    http://www.bombenkrieg.net/start2.htm
    http://www.flickr.com/photos/91821458@N00/76083614/
    http://www.alien8.de/dd/page-1.html
    http://www.pilotenbunker.de/Extrablatt/extrablatt3_engl.htm

    По состоянию на февраль 1945 года в Дрездене находилось как минимум 110 промышленных предприятий, являвшихся законными военными целями*.
    "In February 1945, the last year of World War 2, Britain sent 300 Lancaster bombers to attack the crowded German city of Dresden. This attack was not the precision bombing of specific military targets. It was deliberate bombing of a whole area. The bombs destroyed city buildings and started tremendous fires."
    Превод: "През февруари 1945 г., последната година от Втората Световна война, Британия изпрати 300 бомбардировача Ланкастър да атакуват многолюдния германски град Дрезден. Тази атака не представляваше прецизно бомбардиране на специфични военни цели. Това беше преднамерено бомбардиране на целия район. Бомбите разрушиха сградите в града и предизвикаха огромни пожари."
    (Winston Churchill and the bombing of Dresden)
    Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 15-02-2008, 09:19.

    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

    Comment


      #3
      Каква е целта на тази тема и каква теза защитава авторът й?
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #4
        Има такава теза в историята, че бомбардировката на Дрезден е безсмислено убийство на десетки хиляди хора и вандалско разрушаване на град, пълен с културни паметници без военна промишленост.

        Долния цитат показва, че всъщност е бил пълен с военна промишленост.

        От друга страна на Харис през 1945 въобще трябвало ли му е оправдание под формата на наличие на военни заводи за опожари някой град? По това време стратегията на въздушните атаки не е ли откровено в стила на Дуе – всяване на ужас и пречупване на моралния дух на нацията? От гледна точка на такава доктрина един от кошмарите на тоталната война – масовото и ефикасно изтребване на цивилно население би действало като „стимул” даже по ефикасно, отколкото бомбардировката на военен завод, чиито работници все пак са имали съзнанието, че са легитимна цел.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          Хъм, наистина не намирам смисъл в темата, поне не в този й вид. Съвсем определено стратегическите бомбардировки не са се извършвали само по военни цели, т.е. какво общо има Дрезден? Това важи за повечето бомбардировки, при това не само в Германия. Ако ще се обсъжда стратегическото бомбардиране като метод или доктрина има си няколко теми за това.

          Comment


            #6
            Добре де, когато са тръгнали да бомбят дрезден, какво са казали на пилотите - долу има заводи и важна гара или дайте да избием стотина хиляди германски цивилни?


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #7
              Нямам никаква идея, Торн. Ако това те интересува, трябва да се потърси в някакви документи, макар че дълбоко се съмнявам, че дори и това да е документирано (навремето трябва да е било - все пак си е бойна задача), ще може да се намери - поне в Интернет. Може би някаква специализирана книга?
              Но въпросът е в друго - какво е пишело в бойните им задачи (и какво са им говорели на инструктажите) преди да ги изпратят за останалите задачи, т.е. при всички останали стратегически бомбардировки. Иначе никакво сравнение не може да се направи.

              След това, има един важен момент: една е мотивацията за бомбардировката, която се съобщава на екипажите (и техните преки командири), съвсем друга може да е при хората, планирали операцията и взели решението. Не е задължително да има припокриване.

              Съвсем отделно - имам смътните спомени (от прочетени спомени), че те не са виждали нещата така, както ги възприемаме ние сега - те са военни и изпълняват заповеди и всяка бомбардировка си е бойна задача като всяка друга. Единствено може да има разлика в спецификата - прицелно бомбомятане или не. Но поначало нощната бомбардировка си е по площ. Освен това е избрана максимално разрушителна комбинация от фугасни и запалителни бомби. Та мисълта ми бе, че за тях, казано съвсем общо (на индивидуално ниво сигурно е имало големи разлики във възприятията), всички немци са виновни и мирното население си е легална цел - все пак това е "отмъщение" за бомбардировки на цивилно население в родината им, т.е. те (особено британците) са си били мотивирани.

              Comment


                #8
                Да де обаче точно дрезденската бомбардировка се е превърнала в някакъв символ. А тогава възприемала ли се е от когото и да е било като нещо по-различно примерно от тази на Хамбург от 1942? Освен като мащаб?


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #9
                  Мисля че само като мащаб. Макар че и тогава, а и сега, има противоречиви мнения за мащаба, т.е. по-скоро за количеството жертви. Впрочем, не знам как е било отразено събитието в немската пропаганда, ще е интересно ако някой разполага със сведения да напише. А и в съюзническата преса. Та мисълта ми е, че в символ май се превръща по-късно, след войната. Поне в този символ (на престъпленията на съюзниците) - така както и атомните бомбардировки, макар и не със същата сила (и не точно на същото, защото при тях има и допълнителен елемент, насложил се пак по-късно).

                  Comment


                    #10
                    Имам тук една статистика от Норман Дейвис за основните бомбардировъчни цели и броя на жертвите. Той дава следните числа:
                    Варшава, 1939-1944 90 000
                    Берлин, 1940-1945 49 000
                    Лондон, 1940-1941 43 000
                    Хамбург, юли 1943 г. 42 000
                    Дрезден, февруари 1945 г. 40 000
                    Кьолн 1942-1945 21 000
                    Пфорцхайм, февруари 1945 19 000
                    ................................................
                    Разликата от Варшава, Берлин и Лондон е, че в Дрезден всичките тези жертви са дадени в рамките на един месец, при това към края на войната.

                    Заб. Според автора общият брой на жертвите може да бъде изчислен само грубо.

                    Намирам и един I-net източник, според който жертвите са ок. 35 000, като някои германски източници твърдели, че те са над 100 000. (http://www.spartacus.schoolnet.co.uk/2WWdresden.htm)

                    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                    Comment


                      #11
                      Е, това е ужасно грубо - особено за Варшава, защото очевидно се сливат както жертвите от немските бомбардировки, така и от съюзническите, а бих рискувал да предположа - и от разрушаването на Варшава в хода на потушаването на въстанието. Прекалено груба работа.

                      Comment


                        #12
                        Еми да, грубо е. И авторът си го казва. Но за немските градове и Лондон поне е сигурно, че бомбите са изсипвани само от едната воюваща страна.

                        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                        Comment


                          #13
                          gollum написа
                          Впрочем, не знам как е било отразено събитието в немската пропаганда, ще е интересно ако някой разполага със сведения да напише.
                          Немският вестник ” Das Reich” в началото на март 1945г. съобщава за между 250 000 и 300 000 жертви на въздушните рейдове, като подчертава, че градът Дрезден-“Флоренция на река Елба” е загубен като културно съкровище.

                          Вестник ” Das Reich”: Eine Stadt-Horizontlinie der vervollkommneten Harmonie ist vom europäischen Himmel gewischt worden”.


                          Според Дейвид Ирвинг в книгата си Goebbels: 'The Mastermind of the 'Third Reich' в радиообращение след бомбардировките Гьобелс говори за 300 000 мъртви.
                          Last edited by Panzerjaeger; 14-02-2008, 13:34.
                          Comment is free, but facts are sacred.

                          Comment


                            #14
                            Благодаря, Панцерегер. Значи това са корените на числата, които съм срещал из нета и в разговори, 250 000 и 300 000 жертви (крайно невероятни, но това е съвсем отделен въпрос). А нещо конкретно по въпроса на Торн дали има? Т.е. дали специално се набляга на тези бомбардировки като на символ на "нападения срещу чисто граждански цели" ("касапница") или (както аз предполагам), това отдавна е спрягана тема в немския печат и пропаганда от онова време във връзка с многобройните предишни бомбардировки на градове?

                            Comment


                              #15
                              : След като през предишните години съюзниците успяват да превърнат по-големите немски промишлени центрове в руини, някой от съюзническото командване изглежда е подхвърлил:
                              "Сър, знаете ли, че през тази война сме пропуснали да бомбардираме Дрезден. А швабите там си се возкат на трамваи, че си имат и парно отопление даже!"
                              "Така ли? Че как сме допуснали това?"
                              "Ами не знам. Но там има и 110 работещи предприятия."
                              "110 предприятия?! И досега не сме разбрали за тях! Да се разстреля шефът на разузнаването! Опс, исках да кажа - Свържете ме веднага с него!... И незабавно разрушете тези 110 предприятия!"
                              "Но ние не знаем точното им местоположение."
                              "Тогава разрушете целия град! Айде стига сте ме занимавали с тоя Дрезден, че имам и друга работа! Ще им дам аз едно парно отопление!"
                              Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 14-02-2008, 14:00.

                              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                              Comment

                              Working...
                              X