Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Антиутопията

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    М`да, права си, pnp5q, да бях последвал по-рано връзката, щях да прочета и да видя за какво става въпрос. Както и да е, това по-скоро е пародия, отколкото антиутопия. При това доста банална, честно казано. Звучи почти като малко поразрасъл се на размери виц. Което ми напомни как преди време си купих една книжка на Войнович (след "Чонкин..." имах определени очакваня за този автор), която също се рекламираше като "антиутопия" - "Москва 2042", която се оказа безумно скучна и банална.

    Comment


      През 1949г на днешния ден. В Лондон в тираж 25 000 излиза от печат романът на Джордж Оруел “1984”, който по-късно е преведен на 60 езика.
      Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

      Comment


        Съживявам тази тема, защото май вече"не ги правят новите като едно време". Ще ми се да посоча две "класически" антиутопии, които не видях да са попаднали на вниманието на любителите на жанра. Става дума за "Ние" на Евг. Замятин ( Хана е спонема, ама тя си остана някъде между много хвалебствия за "1984" ) и "Изкопът" на Анд. Платонов. Набързо мнението ми, повече ми допадна "Ние" и не само като изобличение на сталинизма- това май е опитно поле на всички автори. Много от тях обаче забравят, че това е все пак литература, а не политико-философско и всякакви подобни определения занимание с реторична цел. Та затова "Ние" си струва (лично мнение, разбира се) да бъде прочетена.Особено,ако гледате на четенето като някакъв вид преживяване. Колкото до "Изкопът" бих казал, че абсурдното в нея е на най-високо ниво.

        Comment


          Аз не съм ги споменавал поради простата причина, че не съм ги чел . Ако може, малко по-нашироко да предадеш впечатленията си от тях? Добавят ли нещо ново към темата?
          Иначе май и Кафка не сме споменавали (донякъде обяснимо, но пък зависи), а и някои други от по-"дребните" (или съвременни) люде, пишещи общо взето "такъв тип" книги (веднага се сещам за Войнович, въпреки че ще определя опитите му като крайно неуспешни).
          Интересно е и доколко описания на реалността (един вид антиутопичен реализъм ) могат също да се обсъждат в тази тема, т.е. случаите, когато антиутопичното не е преднамерено описване на един съвсем различен свят (независимо къде преместен - във времето, пространството или по друга координатна ос), а е в стила, в начина на изразяване. Макар че вероятно ще се разшири твърде много темата, а и привържениците на прилежното етикетиране няма да останат очаровани.

          Comment


            Здравей! Бях почти сигурен, че ще вземеш отношение по темата. Коректно е да си призная, че не съм любител на жанра и затова мнението ми не претендира за нищо. Просто впечатления... Накратко защо ми допадна "Ние". Първо, в досегашните предложения на участниците и по-точно в дадените от тях заглавия почти винаги се среща нещо натрапчиво. Какво имам предвид под натрапчиво? Това е точно онази пространствено-времева ос, за която и ти спомена. Пример-"Москва 2042", не съм я чел,а едва ли ще посегна към нея, именно поради споменатите, изваждащи очите, доминанти. Ако искам да чета някакво футуристично писание, може би, но идеята на антиутопията според мен е друга. Колкото по малко време, пространство, и въобще кординиращи читателя точки има, толкова повече печели книгата. Та затова нали е анти-У-топия, несъществуващо място. В "Ние" мисля, че тези условия са спазени, въпреки че, ако трябва да сме максимално честни, няма как в даден момент да не се появят и асоциации с нещо познато, то самият жанр го изисква. Въпросът е да не става някак самоцелно. В "Изкопът" нещата стоят по познатата плоскост, смятам я по-слаба, поради изброените по-горе причини. Все пак си мисля, че може да и се отдели време за един прочит, не е нужно пък всяко произведение да се "занимава" с вечните човешки въпроси ( колко добре звучи, а ).
            Колкото до това има ли някакъв начин за изобразяване на реалността ( или въобще на онова, което наричаме реалност ), мисля, че не съществува такъв метод все още, а едва ли скоро ще се намери. Не само заради онова, което наричаме субективност, а поради причината, че за да описваш/пресъздаваш нещо ти трябва да го познаваш.

            Comment


              Ето един филм по темата - http://zamunda.net/details.php?id=133747
              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

              Comment


                Shelenberg написа Виж мнение
                Ето един филм по темата - http://zamunda.net/details.php?id=133747
                Хм, гледах го тоя филм още 2005-а. Не ме впечатли особено, да не кажа, че ме беше яд за изгубеното време.

                Comment


                  Този филм, стига да не се заблуждавам, е обсъждан вече във форума (май Империал писа нещо за него преди време). Обаче ще се съглася с Коцето и дори ще отида по-далеч - този и подобни филми (книги и прочее произведения) нямат нищо общо с темата. В тях "антиутопичното" е по-скоро стилистичен елемент, на чийто фон се разиграват банални събития, а не основен въпрос, който се изследва (или развива, разглежда и прочее действия, подходящи за такъв случай).

                  Comment


                    gollum написа Виж мнение
                    Този филм, стига да не се заблуждавам, е обсъждан вече във форума (май Империал писа нещо за него преди време). Обаче ще се съглася с Коцето и дори ще отида по-далеч - този и подобни филми (книги и прочее произведения) нямат нищо общо с темата. В тях "антиутопичното" е по-скоро стилистичен елемент, на чийто фон се разиграват банални събития, а не основен въпрос, който се изследва (или развива, разглежда и прочее действия, подходящи за такъв случай).
                    Ами и аз да се проявя като дърт потребител, владеещ тайната на търсачката, която, по чудо, проработи този път:



                    Иначе ще се съглася с Голъм в частта от поста му за този филм, но ще възразя относно източника (комикса), при който "антиутопичното" съвсем не е само фон и стилистичен елемент.
                    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                    Comment


                      Ханс написа
                      но ще възразя относно източника (комикса), при който "антиутопичното" съвсем не е само фон и стилистичен елемент.
                      Аз аз източника не пиша нищо, защото никога не ми е попадал. А че има (и съм попадал) антиутопични комикси - съгласен съм.

                      Comment


                        Да филма си беше тъпичък, а се бях настроил да гледам добър филм и ми загуби само времето.
                        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                        Comment


                          Има една книга,която не попада съвсем в темата,но и не може да се каже,че е извън нея-Кошерът на Хелстрьом от Хари Харисън
                          Анархист-Диктатор

                          Comment


                            Макс Щирнер написа Виж мнение
                            Има една книга,която не попада съвсем в темата,но и не може да се каже,че е извън нея-Кошерът на Хелстрьом от Хари Харисън
                            От Франк Хърбърт.
                            Тъкмо се чудех как така Харисън в тоя жанр...
                            Да споменем и класиката "Какавидите" на Джон Уиндъм - че нещо не я намерих с търсачката на форума.
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              Май трябва накрая да взема да прочета тоя пусти Дюн,та да му запомня името на бедния човек :т

                              Иначе са също толкова поучителни и екшън-антиутопиите,които ''разбиват'' пазара напоследък-Въ като Въ... и един леко тъпичък филм с Крисчън Бейл-Еквилибриум-неудачна смесица м/у ''451 по фаренхайт'' и ''1984'' с нюанси на вирусофобия.За първия май вече е коментиран.За втория какво да кажа-имаше много стрелба,нашият се въртя наляво и надясно,скачаше атрактивно тук и там,хвърляше ножове(или нещо хвърляше) и след около сто литра кръв(чужда,разбира се) излезна на фона на златната слънчева светлина.Нарочно не уточнявам дали беше залез или изгрев...Щото не помняНе помня и,ама хич,дали не взривиха ''сградата на лошите'' като нормален завършек-катарзис за превъзбудения масов зрител.Знаете как става пречистването-белият герой скача(прегърнал ако може)фертилната женска,отзад нещо трещи и бучи и огнени езици се вият...после двамата стават,гледат щастливи горящото здание и се прегръщат пак.Злото е изгорено.Преди това нашият казва нещо блудкаво от което ми се доповръща и по-сетне идва краят.Не за мен,за нещастие
                              ...Тъй като го свалих от замундата-най ме потресоха тийн и пост-тийн коментарите,които бяха нахвърляни...И фактът,че Кр.Бейл играе в тая боза

                              ...Темата е за антиутопията като цяло,и тъй като може да обозначим утопията като еквивалент на Рая,то ми се струва,че животът постепенно се превръща в един Ад.От най-гадните,с елементи на разсъждение по Бредбъри:вместо три стени-плазма,вместо пожарникари-тъпаци тв водещи...еле каквито искате,че не се сещам за аналогия...
                              И тъй нататък
                              Анархист-Диктатор

                              Comment


                                1984 vs. Brave New World - извънредно интересно сравнение, наречено на книга от 1985 год. Вкратце - докато се бояхме от цензурирането на информацията и държането в подчинение чрез страх и болка, заринахме информацията в безсмислици - и себе си в евтини удоволствия.

                                И нещо съвсем модерно - Изгуглен от Кори Доктороу (на руски). /Той е автор и редактор в boingboing и други работи, и най-вече - борец срещу копирайта, публикува онлайн - сега чета Земята на сисадмините (Според уводните думи света остава на милостта на група сисадмини - сигурно ще е анти-утопия) /.
                                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                                Comment

                                Working...
                                X