Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добри филми (не на военна или историческа тематика)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сигурно ще се намерят такива, които няма да се съгласят. НО - STAR WARS: The Last Jedi е много добър. И като история, и като изпълнение - режисьорско, операторско, актьорско. Един от най-, ако не най-добрият от поредицата изобщо. Вкарана е доза рацио, зрялост, логика, психология, които далеч надхвърлят приказките за малолетни в епизоди от едно до три, че защо не и частично тия в 4-6. Мракът е андерсеновски. Хуморът - абсолютно нужен, заради многото мрак. Ролята на Дел Торо - безценна, заради абсолютно революционната гледна точка в галактиката от едно време, дето е много далеч. Просто чудесно и все по-чудесно с всеки нов поглед. Марк Хамил, Адам Драйвър и Дейзи Ридли - много, ама много добри. Дори гротеската с Хъкс е поносима в контекста на този нов тип приказка. Разбиването на митовете за нерационалното добро и зло, за елитната каста на отбраните, за непобедимите, за непогрешимите - безценни. Както каза един стар зелен малък джедай - провалите са най-добрите учители. Най-накрая нещо ново, интересно и отварящо хоризонти в тази поредица.

    Comment


      Аз пък не мисля че е особено добър. Подадоха ни претоплена манджа. Имаха няколко възможности да вкарат актуализация на идеите, но накрая пак се върнаха на до болка познатото "да управляваме галактиката заедно" и първосигналната битка между добрите джедаи и лошите сити. Дано този намек който направиха сега да го развият във финалният девети епизод.
      Но на мен не това ми направи най-лошото впечатление. Авторите не бяха си направили труда да развият в дълбочина вселената на филма. Много примитивно бяха визуализирали идеята за подтисничество. Като за деца, но максимум 12 годишни (как богатия елит тъне в разкош, а всичко останали ровят в калта. Не показаха адекватно на какво се дължи силата на първия ред, защо републиката не е мръднала и на милиметър от нивото на бунтовници които се крият от преследване. Логиката сочи че масите всъщност подкрепят остатъците от империята, но това не би било много политкоректно, така че липсата на обяснение оставя огромна дупка в сценария. Като цяло филма е деградирал към аудиторията от първи до трети клас.
      И накрая SJW-тата са превзели тотално и този филм, което не може да не бъде забелязано. Като цяло бих съжалявал че дадох толкова пари за билет, ако бях гледал филма заради мен. Но на сина ми (6 години и половина) много му хареса. Дисни си е дисни.

      Comment


        Защо в "Междузвездни войни",някои хора,разбират пиукащите роботи,а накои не?.В епизод 1 и в епизод 7,видяхме идентични сцени,как едни девойки от бедни и изостанали планети разбираха пиуканията,че даже ги и превеждаха,на неразбиращите.

        Comment


          "Последният джедай" ми хареса, вече го гледах два пъри и синът ми ме напъва за трети. "Притоплена манджа" - да. "Неразвита в дълбочина вселена.." - може би. И какво от това? Например, "Бялото слънце на пустинята" е извънредно слаб филм, което не му пречи да е извънредно популярен. Имам го и си го гледам най-редовно. Хем няма дълбочини на вселени и др.
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            Притоплена манджа, доколкото е във вселената на поредицата . Как иначе? Има преки заемки от Империята и Завръщането, но - със съвсем различни цел и резултати. Неслучайно казах, че отваря нови врати във вселената на Междузвездни войни. За първи път има сериозен опит за обяснение на т.нар. зло и т.нар. добро, както и невероятно готината и нужна гледна точка отстрани - тази на дел Торо. Филмът е чудесен на много нива, например, ИМХО, съдържа най-добрата сцена във аудио-визуален план досега изобщо във фантастичен филм (според мен - заемка от японските анимации, но мноооого доразвита).

            ПП - разбират пиуканията: 1. другите роботи 2. джедаите (те разбират и Чуи) 3. някои пилоти. Естествено е за вселената на поредицата.

            Comment


              Не знам, може би очаквам прекалено много от Дисни. Но отсъствието на каквото и да било адекватно описание на това защо е нужно да го има бунта започва да се натрапва. При първата трилогия фокуса е на екшъна, разбираемо е за времето. Това са епизоди с които се въвежда зрителя в поредицата в които империята вече се е отвърдила като подтисник и вече има бунт. Във втората (пореда на снимане, иначе първата в хронологията на вселената) започват да загатват за проблемите, свръхраздутата администрация на старата република, която изпуска цели планети само защото някой ги е изпуснал от един списък. Макар че и там не описаха какво точно привлича симпатии на страната на сепаратистите. Но като цяло макар и отгоре-отгоре покриха въпроса за това как една административна република сеподлъгва по идеята за силната ръка, която да оправи належащите проблеми. Проблемът идва при третата трилогия в която бунтът вече е победил. Но изведнъж се оказва че не е победил и никой не обяснява защо. Не знам аз малко оптимистично ще изчакам третата част, както и някоя от страничните истории да обяснят този пропуск. Но като цяло виждам празнина, която тук е по-голяма от колкото при предните две трилогии.

              Comment


                Angelmr написа Виж мнение
                Проблемът идва при третата трилогия в която бунтът вече е победил. Но изведнъж се оказва че не е победил и никой не обяснява защо. Не знам аз малко оптимистично ще изчакам третата част, както и някоя от страничните истории да обяснят този пропуск. Но като цяло виждам празнина, която тук е по-голяма от колкото при предните две трилогии.
                С уговорката, че още не съм гледал серията (с малкия предстои да ходим), едно нещо, което обяснява вероятно този проблем. В началото, докато се чудеха как да правят сериите, се споменаваше Тимъти Зан и неговата трилогия. След това се отказаха от нея, но вероятно тихомълком са приели някои постановки: макар и императорът да е мъртъв и системата, в която всичко е свързано с неговата личност да е рухнала, има оцелял гигантски флот, с бази и офицери, администрация и т.н. Тези всичките хора и кораби няма къде да изчезнат, а военните са дисциплинирани хора. Така че това, което е останало от структурата, вероятно се е изляло в това, което видяхме в епизод 7. Същото важи за бунтовниците и тяхната организация.
                По-интересно е как смятат, че може "да се възроди републиката", след като тя е изчезнала. Разбира се, биха могли да приемат, че всички наложени от императора губернатори са я възродили, но ми се вижда ялова тая идея.

                Иначе да - определено се натрапва липсата на логическа система и някакви обяснения. Но както знаем, Холивуд и логиката са скарани, Дисни - още повече. Така че всичко си остава за нас
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  Проблемът идва при третата трилогия в която бунтът вече е победил. Но изведнъж се оказва че не е победил и никой не обяснява защо. Не знам аз малко оптимистично ще изчакам третата част, както и някоя от страничните истории да обяснят този пропуск. Но като цяло виждам празнина, която тук е по-голяма от колкото при предните две трилогии.
                  Не виждам особен проблем. Пределно ясно (за света на сагата, де) беше обяснено - Републиката е възстановена в дадени рамки. Извън нея - действа изключително мощният Първи ред, наследник на империята. Републиката тайно подкрепя Съпротивата срещу него. Емисар на Съпротивата е в Републиканския сенат, за да иска явна и сериозна подкрепа. В този момент - и Сенатът, и правителството на Републиката (които нямат постоянна база, а - като едно председателство на ЕС се местят за определен времеви период от планета на планета), заедно с ядрото на мощния републикански флот, са унищожени напълно и съвсем. Настава хаос. Просто и ясно - всеки за себе си. Затова и проблемите на Съпротивата (или каквото там е останало от нея) в Епизод 8. Републиката е умряла, участниците в нея - хаотични, митът за Съпротивата - по-жив, отколкото реално е тя.

                  Comment


                    на мене ми хареса. забелязвам явна тенденция д аизчистят (постепенно) бозата от поредицат. За съжаление си остава силнохипи-социалисто-комунистическа. Това което наистинаме подразни е че създателите явно нямат и основно обазования, айде шума в космоса иди дойди, ама това че при свършване на горивото кораба губи траектори ме хвърли в смут (при преследването на никъде). В същият епизод в космоса проектилите с които стреляха (не си и помислям че това е бил лазер) се движиха по балистична треактория.
                    Другата простота си е типична
                    скрита база с врата 100*100
                    шепа народ, но дареденв окопи и т.н.т.
                    аз лично бих шибнал един волфраов прът от орбита и цялата база би заминала, изрично казаха че не им трявбат пленници.
                    а да- сякаш нарочно бяха избрали фрапиращо грозни лелки за адмиралки.

                    Comment


                      Изгледах Shot Caller. Доста добър. Доста брутален. 18+
                      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                      Comment


                        Gaden Gogi написа Виж мнение
                        на мене ми хареса. забелязвам явна тенденция д аизчистят (постепенно) бозата от поредицат. За съжаление си остава силнохипи-социалисто-комунистическа. Това което наистинаме подразни е че създателите явно нямат и основно обазования, айде шума в космоса иди дойди, ама това че при свършване на горивото кораба губи траектори ме хвърли в смут (при преследването на никъде). В същият епизод в космоса проектилите с които стреляха (не си и помислям че това е бил лазер) се движиха по балистична треактория.
                        Другата простота си е типична
                        скрита база с врата 100*100
                        шепа народ, но дареденв окопи и т.н.т.
                        аз лично бих шибнал един волфраов прът от орбита и цялата база би заминала, изрично казаха че не им трявбат пленници.
                        а да- сякаш нарочно бяха избрали фрапиращо грозни лелки за адмиралки.
                        Е, логика в научен план липсва, така, както и в почти всички фантастични филми изобщо . Балистичната крива беше особено смешна, както и спиращите поради липса на гориво кораби...


                        Иначе - Базата имаше щит, който я пазеше от удари от орбита.

                        Comment


                          Мен лично,винаги ,повече ме е кефела Империята.Още от 1987 или 1988,когато гледах епизод 4,в един,неугледен киносалон,в дълбоката провинция.Така и не разбрах за какво се бори т.нар. "Република".Доколкото съм ,контактувал с интернационални фенове на поредицата,повечето,наистина се кефят,повече от Империята.Как пък на тези от Холивуд не им стана ясно,че парадигмата,която се опитват да прекарат,не връзва дикиш.Как пък веднъж ,не видяхме,ясна,категорична победа от Империята,а все изтръгната,необосновано как,победа от "републиканците".Може би в епизод 10,ще ни изненадат,ама надали.

                          Comment


                            Вчера и аз го гледах (заради малката ми дъщеря, която искаше да го гледа). Не ми хареса - дори не ми се търси защо, но накратко - беше ми скучно. Не че SW някога са били връх в нещо, но поне успяваха навремето да ме заинтересуват дотолкова, че да не се заглеждам в нелепостите (да не ме карат да излизам от приказката). Уви, сега нещата не се получиха въобще: не ми беше интересно какво ще се случи, нямаше герой, за когото да ми пука, т.е. не можах да надмогна нелепиците. Имаше сигурно 3-4 момента, които бяха горе-долу на ниво. Вероятно проблемът е, че нямаше реална история зад цялото - само слепени части, при това - всичките заемки от предишните части. В седми епизод беше същото, но там криво-ляво ставаше (макар че пак беше скучновато). Този път беше доста по-зле.
                            Разбира се - лично мнение - вероятно никога не съм бил чак такъв фен. Интересно е, че и на малката не й хареса особено.

                            Гоги, ти за траекторията си седнал да се притесняваш... а концепцията им за бомбардировачи не те ли смути - хем беше баш в началото . То беше бая нелепо. Не че преди ги нямаше тези работи, ама не чак в такава степен. Макар че това са бели кахъри - главните им проблеми са другаде, поне от мая гледна точка.

                            Comment


                              gollum написа Виж мнение
                              концепцията им за бомбардировачи не те ли смути .
                              Тъпият момент там беше най-вече в начина на освобождаване на бомбите чрез дистанционно управление за телевизор от 70-те години на миналия век. Можеха да го направят по-интелигентно - как поради повреда им запецва пултът и как се налага бомбите да се освободят ръчно (случвало се е по време на ВСВ).
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment


                                Можеха да го направят по-интелигентно - как поради повреда им запецва пултът и как се налага бомбите да се освободят ръчно (случвало се е по време на ВСВ).
                                Трябва да ти кажа, че тогава в ума ми изплува съответната сцена от "Доктор Стрейнджлав ...", което отне не малко от заряда на сцената . И все пак, свободно падащи бомби в космоса... преди пак си имаха бомбардировачи, но с (май пак неуправляеми) "торпеда" или нещо то сорта. На сената й липсваше дори епичността на авионосен бой в Тихия океан (хем пак можеха да имат епичен момент - някой да се направи на камикадзе, вярно, правили са го й преди, но и без друго цялата серия си беше компилация от пета и шеста серия). Но все пак, пъплещите бомбардировачи, които трябва да застанат "над" дреднаута, за да изсипят товара си от бомби... Поне да ги бяха изстреляли или нещо подобно. Не знам, и в предишните серии военните сцени не са блестели особено, но в тази сякаш бяха най-зле от всички досегашни - нелепица, покачена върху глупост. Това определено ми пречеше, особено след като целия епизод беше построен върху най-нелепата от тях. Малко беше сякаш предните серии криво-ляво бяха базирани върху морските боеве от ВСВ, докато в тази са превъртели лентата с век и половина назад и имаме нещо а ла ветрилните флотове от XVIII век.

                                ПП По необходимост гледах дублираната версия, което допълнително влошаваше нещата. Не мога да разбера защо със субтирите може fighter да са "изтребители" (поне едно време така ги превеждаха), но в дублираната трябва да бъдат "файтъри"... впрочем, това беше бял кахър де.

                                Comment

                                Working...
                                X