Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добри филми (не на военна или историческа тематика)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Благодаря, Blackwolf, че го спомена този филм ("Прегръдката на змията"): много ми хареса.

    Comment


      Ако има някой, който не го е гледал, препоръчвам:


      Поне според мен, филмът е уловил много добре атмосферата на тогавашния период. Заснемането на сцените е много добро, бойната хореография също е на високо ниво (е, има си го летенето, характерно за китайските бойни филми, но не е дразнещо), а и актьорите са страхотни (най-вече главната актриса).

      Comment


        Не знам, на мен не ми хареса толкова, коклокто "Герой" или "Тигър и дракон" (излезе след втория, доколкото помня). Иначе те имат няколко десетки филма от този сорт, от новите им, с много размах. Честно казано, естетиката е най-доброто у тях, според мен. Имаше нещо по "Макбет", една приказна историйка (ама сега не се сещам как се казваше).

        Comment


          Ами за съжаление не съм гледал нито "Герой", нито "Тигър и дракон" (даже сега за първи път ги чувам ), така че не мога да направя сравнение. В близките дни ще ги изгледам.

          Comment


            Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000) е на Анг Лий, така че не е случайно, че е най-добрия от тези (и историята, и стилистиката са доста добри, разбира се, в източните разбирания за тези неща (не чак толкова специфични, колкото, да речем, японските, но доста специфични)). Hero (2002) и "Къщата на летящите кинжали" (2004) са поредица на един и същи режисьор. От двата първия, според мен, е по-добър - отново като история и идея. След тях "тръгна" цяла поредица такъв тип китайско кино. Аз ги знам, може би защото по принцип следя азиатското кино. За него се иска определено "навлизане", за да започнеш да го разбираш и да не те дразнят стилистичните му особености. Това особено важи за японското (макар и, за щастие, не за всичко).
            Та, гледай ги, ако ти е допаднала "Къщата..." другите два би трябвало също да ти харесат.

            Comment


              Мисля, че "Кинжалите" беше един вид продължение на "Тигър-дракон", а "Герой" си беше отделно. Но може и да бъркам, гледал съм ги преди 10+ години.
              На мен най-много от тези ми хареса "Герой", и той си беше от един период на революция в CGI, така да се каже. Наред с "Матрицата", пак от този период, после се нароиха 50 филма, имитиращи стилистиката, от които се получава тотално "предозиране" и убиване на жанра. Дори бягащите по короните на дърветата и самонасочващите се стрели омръзват.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Мисля, че "Кинжалите" беше един вид продължение на "Тигър-дракон", а "Герой" си беше отделно. Но може и да бъркам, гледал съм ги преди 10+ години.
                Мисля че бъркаш, реално никой на никой не е "продължение" (в смисъл, че продължава нещо от историята), "Герой" и "Кинжалите" ги слагат в нещо като поредица на база на това, че са два последователни филма на един и същи режисьор. "Тигър и дракон" е на друг режисьор, доста по-известен извън Китай (Анг Лий, да речем, "Животът на Пи", "Планината Броукбек", "Гордост и предразсъдъци"; на него съм му гледал един друг шпионски тип филм, с определен привкус на китайски патриотизъм ("Lust, caution")).
                За мен лично в тази поредица първи беше "Тигър и дракон" и затова донякъде си остана най-впечатляващ (е, главните актьори ги знаех вече от други филми, но визията и стилистиката, както и историята ми допаднаха много). След това и "Герой" ми хареса много - пак заради същите елементи - може би и затова ги поставях някак един до друг. Чак след това изгледах и един друг по-ранни филми и видях, че това си е стара тенденция, просто технологиите донякъде променят въздействието. Обаче може да бъде много добро по един определен начин и без всякакви ефекти и технологии (примерно, "Ashes of the time" за мен е такъв случай, но аз много харесвам Уар-Кай Уонг като режисьор и всеки от филмите му).
                Следващите не ми харесаха толкова не заради "загубата на свежест" (макар че този момент го има), колкото заради това, че историите им най-често бяха по-плитки, а стилистиката (играта с цветовете и всичко останало) някак нямаше такова място и роля, както в "Герой" (това най-много ми харесва там).

                Comment


                  Това са традиционни истории за тъй наречените ся (или китайски рицари), които са майстори на БИ и са развили свръхспособности. Като литературен жанр съществува от средните векове и сега се пренася в киното.

                  Comment


                    Аха, така изглежда, но да те допълня - отдавна са започнали да ги филмират, май имат кино. Просто това е поредната "вълна", предполагам, че има и определена разлика в естетиката (не само в технологичното ниво), поне спрямо по-ранни филми, на които съм попадал.

                    Comment


                      Томек написа Виж мнение
                      Добър норвежки филм и не твърде сериозен.
                      http://www.imdb.com/title/tt1386683/
                      Наистина забавна комедия. Тази тема е златна. Обичам разнообразието и постоянно търся такива филми, но рядко се намират добри филми от Европа (освен испанските - гледал съм кажи-речи всичко оттам). Ако знаете добри филми от германските страни (без ВСВ!), ги давайте насам.

                      Comment


                        О, ако това ти е харесало, предполагам, че ще ти хареса и този - In order of disappearance. Донякъде подобен е.

                        Comment


                          gollum написа Виж мнение
                          О, ако това ти е харесало, предполагам, че ще ти хареса и този - In order of disappearance. Донякъде подобен е.
                          Ха, двама от актьорите в този участват в "Игра на тронове".

                          Comment


                            А, гледа ли "Calvary"? Филмът си заслужава сам по себе си, актьорът, който играе "Кутрето" в ГоТ има добра роля в него. А миналата седмица гледах един норвежки исторически филм "Birkebeinerne" - докато гледах битката от последния епизод в ГоТ мярнах позната физиономия - един от варварите играеше кажи-речи главна роля в норвежкия филм (пак леко варварска). Предполагам, че имат възможност да събират добър екип.

                            Comment


                              "Голгота" е добър. "Birkebeinerne" е много слаб.

                              Comment


                                Днес по съвет на Голъм най-после загледах The Man from U.N.C.L.E. (2015). Много приятен, много старомоден, точно по моя вкус Добра и много приятна шпионска история.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X