Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    1. Братски отряд ( сериал 10 серии )
    2. Враг пред портата
    3. Спасяването на редник Райън
    4. Ескадрилата ( Flyboys )
    5. Небесно царство
    6. Турски гамбит
    7. А бяхме войници
    8. Време разделно
    9. Долината на вълците "Kurtlar vadisi Irak " има го с бг. субтитри турски фимл за войната в Ирак
    10. Пианистът

    Това са филмите които ми грабват окото.
    Най- ярките звезди на род османски
    корони носят и седят на трона царски,
    покорни са на заповедите господни
    делата им добри и благородни.
    И да воюва за правата вяра
    на бащин трон султан се възцарява.

    из " Корона на историите " на Ходжа Садеддин

    Comment


      Otoko-tachi no Yamato

      Torrent LINK



      Интересен филм, демонстрира една по-различна гледна точка.
      Казват, че исторически не бил съвсем коректен

      Comment


        Ами изгледах го. За историческата коректност не знам, във всеки случай нямаше 16 потопени американски самолетоносача, както бях чел в някакъв форум.

        Прекалено е дълъг според мен (135 мин.) и муден. Японската гледна точка я има с тонове, направо е прекалено. Драмата е прекалена, поне на мен ми дойде в повече. От целия филм баталните сцени са не повече от 25 мин. общо. В останалато няма някакви блестящи диалози, нито развитие на персонажи, само драматични сцени една след друга. Вечната дилема - да умреш за родината или да се опиташ да оцелееш - е представена в сигурно дузина различни варианти. Някъде след третия писва.
        Американците отсъстват напълно (освен в ролята на прелитащи самолети), но и филмът не е за тях. Ефектите и всичко останало са на ниво. Бих му дал 7/10 само защото филми за кораби правят рядко, японски още по-малко (иначе 6/10).

        Долу виждате как Одзава беше назначен да бърка ориз
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          Е, аз в казармата бех най-добър на картофите, но и ориза го тачим - да
          Още не мога да си го сваля тоя филм :evil:
          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
          Неизвестен руски адмирал

          Comment


            Ще взема и аз да го сваля и да му хвърля един поглед .
            За бойните действия - то 25 минути си е съвсем реално, може би толкова общо бойни действия вижда "Ямато" . Иначе последният боен поход на този кораб като оставим настрана чисто японската интепретация (и подмятания от рода на "все някаква работа е трябвало да свърши тоз огромен и безсмислен кораб, че и събрата му") ми се вижда ужасно безсмислен и предполагам, че тази безпомощност и безсмислие трябва добре да са предадени във филма. Ако е така, ще си струва гледането.

            Comment


              О, не, съвсем не беше така представен корабът. За "безсмислен" не се споменаваше никъде. Напротив, "гордостта на флота", "най-големия боен кораб в света", "непотопяем" и т.н. - така се спрягаше "Ямато". Самият поход беше представен като смела, но отчаяна самоубийствена акция, даже май го бяха нарекли така - ударен отряд "Камикадзе" или нещо такова (Ямато+ескорните кораби). Обяснението - да се защити Окинава и родината на всяка цена. "Ямато" трябваше да унищожи снабдителните кораби на американците, после моряците да слязат на брега и да се сражават като пехотинци на Окинава...
              Някак си целия филм беше от началото до края изпълнен с тази дилема за жертвоготовността, но нещо не се получава. "Писмата" ми се понрави повече.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Здравейте.

                Прочетох само няколко страници от темата, но никой не видях да споменава руския филм "Звезда" - наскоро дори го даваха по К1.
                Гледал съм не повече от 10-тина руски филма(повечето за ВСВ), но този ми направи много добро впечатление. Вярно е, че имапе и "пропагандни"" моменти, но като цяло много ми допадна.
                Аз съм голям фен на темата ВСВ и съм забелязъл, че много рядко се правят качествени военни филми, т.е. филми които наблягат повече на войната(тактика, стратегия, бойни сцени) и по-малко на драматизма(без който не може).
                Затова 3-те най-добри филма на тази тема, които съм гледал, според мен са:
                Един мост повече(A Bridge Too Far)
                Звезда
                и естествено редника Раян.

                Comment


                  Здравей ! Ами щом Звезда ти харесва, значи наистина малко руски филми си гледал. Десетина не са достатъчно. Виж "Те се сражаваха за родината" - доста по-добър е, "Иди и виж", "Балада за войника"...
                  "Раян" и прочее холивудски помии не искам да ги коментирам. Като се изключи сцената с десанта, не струва- клише след клише. От последните- "Писмата..." горе-долу става.

                  Най-голям боклук- "Уиндтолкърс", "Сахара", "Враг пред портата"...
                  Quae fuerant vitia, mores sunt.

                  Comment


                    Някой гледал ли е този филм:



                    Попаднах на него преди доста време и ми направи страхотно впечатление. Мащабна продукция.

                    Относно "Звезда", много силен филм според мен. Пропагандната му страна не би трябвало да ни смущава, все пак сме големи хора и би следвало без проблем да отсяваме сеното от плявата. Затова пък емоционалният заряд беше на ниво, поне за закърмен болшевик като мен :p

                    Comment


                      Голум, с гориво за зареждане на един линкор, един крайцер и шест есминеца, за каква мисъл в операциите на флота?
                      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                      Неизвестен руски адмирал

                      Comment


                        Кухулин гледах филма "Освобождение" и конкретно първата му част "Огненная дуга", който представя битката при Курск. Ако трябва да си призная много се смях. Особено на руския пленник, и на сцената когато немеца скочи върху руснака с двата си крака в оная река. Така и не видях танков бой, а само колона от макети. Ако мога да му дам оценка с две думи ще се изразя така: Не струва!
                        They march in full battle dress
                        With faces grim and pale
                        Tattered banners and bloody flags
                        Rusty spears and blades...

                        Comment


                          Не е по-зле от онази боза, дето скоро я даваха по една от националните- "Битката за Ардените" или нещо такова. Боже, аз да не знам, че един американски танк е спрял цялата немска армия... Срам :kill_myse
                          Quae fuerant vitia, mores sunt.

                          Comment


                            Юлиане, прав си. "Те се сражаваха за родината" е много оригинален филм - дори танковете в него са оригинални. Не може да се сравнява с холивудските помии никак... все пак през ВСВ да ползваш "тестудо" е оригинално.
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              дори танковете в него са оригинални.
                              В 99% от продукциите и на руското и на западното кино става въпрос за собствени стари машини, със заварени ламарини отгоре. Нормално. При самолетите е още по-зле. Е, сега при това развитие на дигиталното кино, очаквам да се появят и армии от "Тигри" и "Пантери", но едно нещо няма да се промени- "нашите" ще си останат дъ бест, пък били те американци, англичани или руснаци... Ще трепят танковете с пистолети...и търкалящи се варели с нафта :mhehe:
                              Quae fuerant vitia, mores sunt.

                              Comment


                                Тук да изразя възмущението си от новата псевдоисторическа /или по скоро циркова продукция/!
                                След като се погавриха със спартанците, иде ред на окепазването на последните дни на нашата любима Империя:

                                може да си го дръпнете от Замундата:
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X