Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Да, съгласен съм с теб, Хан Соло. Поне за мен това е един от най-силните филми за войната, които съм гледал. А дребните неточности... винаги ги има, но не мисля че развалят нещо . Определено си струва човек да даде съответната сума за да го гледа на кино (преди това го гледах на компютъра си, но определено преживяването в киносалона е много по-силно).
    Но според мен реалната секретарка (донякъде в началото и определено в края) си бе съвсем на място.
    Направи ми впечатление, че това бе изцяло немски филм, цялата останала "ненемска" реалност бе внимателно изолирана от него.

    Comment


      Не знам дали съм го споменавал, но от всички филми за войната в Босна, най ми харесва "Добре дошли в Сараево". Става въпрос за обсадата на града през годините 1992-1995. Горчивият сарказъм е вложен дори в самото именуване. През 1984год. Сараево е домакин на световните зимни олимпийски игри. Тогава надписът "Добре дошли" е изписан върху лъскави табели в луксозни хотели, спортни зали, ски писти и ресторанти, където гости и спортисти от цял свят се радват на живота. Десет години по-късно същите хотели, спортни зали и ресторанти са разрушени, вместо радост вече има страдание, вместо живот - смърт. Няма ги вече спортистите и туристите. Но въпреки това, надписът продължава да е там. Журналистите, до които той е адресиран, вече не са спортни коментатори както по-рано, а военни кореспонденти. Самият надпис, вместо на лъскави табели, сега е надраскан със спрей върху надупчени от куршуми стени. „Добре дошли в Сараево". И гледайте в захлас кавкви "чудеса" се случват тука!

      Дано не звуча прекалено странно, но филмът определено въздейства. Препоръчвам го на всеки.
      Last edited by ndragostinov; 29-09-2005, 19:07.
      Truth will save the world

      Comment


        Аз лично най-харесвам "Ничия Земя", наистина нетрадиционен филм и не по-малко въздействащ според мен.
        Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

        Comment


          Да и на мен ми хареса "Ничия земя", но все пак в него имаше и някои елементи, вкарани най-вече от желанието за симетрия и поучителност на самата история, които леко изкривяваха иначе много реалистичната линия на филма. Или поне на мен така ми изглеждаше.
          "Добре дошли в Сараево" ен съм го гледал, макар че си спомням, че навремето, когато филма излезе си го бях набелязал за гледане.

          Comment


            gollum написа
            "Добре дошли в Сараево" ен съм го гледал, макар че си спомням, че навремето, когато филма излезе си го бях набелязал за гледане.
            Сериозен пропуск. Целта на филма беше да информира световната общественост за масовата човешка трагедия, която се разиграваше в един европейски град, разположен на има-няма 300 мили от Виена. И мога да кажа, че създателите отлично са се справили с тази своя задача. Бих могъл да ти го дам записан на диск, но за съжаление, тези дни съм доста зает и не е ясно кога точно е възможно това. Досега не съм открил и субтитри. Ако държиш на тях, пак ще се разровя. Взамяна на филма, не се чувствай ангажиран да носиш каквото и да е. Единствено бих се радвал на „Ничия земя”, тъй като не съм гледал.
            Truth will save the world

            Comment


              Че е пропуск от моя страна няма съмнение . Лошото е, че човек от един момент нататък реализира много такива пропуски и списъкът със заглавия става толкоз дълъг, че започваш да забравяш това-онова от него. За субтитрите не е проблем, стига да говорят на разбираем за мен език (английски в случая).
              За "Ничия земя" няма проблеми, имам го. Не знам с какво качество, защото навремето го гледах на кино (прсто като го видях в списъка на един о тсайтовете не се сдържах и го свалих), но се надявам да е прилично, има и субтритри.

              Comment


                За филма "Крахът на Третия райх" поне най-добрия който съм гледал. За "Ничия земя" също мога да кажа добри думи.
                Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                Comment


                  Енигма - екранизация по романа на Р.Харис
                  SEMPER AGRESSUS

                  Comment


                    Мда Der Untergang (Крахът).
                    CD1 16-та мин.

                    в http://free.centrum-group.com
                    немедленно :nworthy:
                    Ruhm und Ehre der Waffen SS

                    Comment


                      Забравяте "Войната на Харт"
                      Историята не обединява хората. Историята никого с нищо не задължава. Но без нея всичко се лишава от основи.

                      Comment


                        "Тънка червена линия" - на мен лично ми допадна.

                        Comment


                          delibero написа
                          Забравяте "Войната на Харт"
                          За съжаление толкова глупав филм не се забравя лесно.
                          Линията е не толкова лош филм, но е неоправдано дълъг.
                          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                          Comment


                            Хехе да опресним най-великите филми са:

                            1. Stalingrad (1993) - Joseph Vilsmaier
                            3. Der Untergang (2004) - Oliver Hirchbiegel
                            4. Cross of Iron (1977) - Sam Peckinpah
                            2. The Beast of war (1988) - Kevin Reynolds
                            5. Das boot (1981) - Wolfgang Petersen
                            6. Apocalypse Now (1979) - Francis Ford Coppola
                            :nworthy: !
                            Ruhm und Ehre der Waffen SS

                            Comment


                              Не е зле да прибавиш и този:
                              When Trumpets Fade (1998)
                              Наистина е много добър.
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                Hans Delbruck написа
                                Линията е не толкова лош филм, но е неоправдано дълъг.
                                Така си е. Според мен това бе и големият недостатък наред с някои според мен не на място лирически отклонения.

                                Comment

                                Working...
                                X