Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Тайны финской войны (2002) + субтитри
    Филмът ми хареса, имаше интересни моменти.

    Comment


      gregorianus написа Виж мнение
      За "Алатристе"...и други класики няма да се обаждам...
      Аз чак днес го гледах, но честно казано не ми направи много добро впечатление. Имаше наистина изключителни бойни сцени и декори, Виго Моргенсен си играе отлично ролята...Обаче самото действие е накъсано, няма връзка между отделните сцени.
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
        Аз чак днес го гледах, но честно казано не ми направи много добро впечатление. Имаше наистина изключителни бойни сцени и декори, Виго Моргенсен си играе отлично ролята...Обаче самото действие е накъсано, няма връзка между отделните сцени.
        Много хора казват така. На мен не ми е пречело, но сигурно ми влияе това, че съм чел книгите и сценарият на филма по-малко може да ме обърка.
        Иначе не е само Виго, останалите също са актьори, та дрънкат. Изпълнителят на Оливарес е същият, дето изигра санитаря-идиот от "Говори с нея". И като добавиш музика, превзето произношение и разни други благини - това си е филм баш като за мене. Книгите също не са лоши.

        Тъй. Гледах "Bright Star"/"Блестяща звезда. Великобритания, 2009, разбира се, има го в Замунда. Филмът е за любовта на поета Джон Кийтс и неговата прочута Фани, за туберкулозата, романтизма, старата средна класа и някои антипатични ирландци Който е чел Кийтс, знае какъв страхотен език има (всъщност и на български е преведен добре). Който е чел поне "Хиперион/Ендимион"на Дан Симънс, пак може да се заинтригува. Това си е съвсем камерен филм, драма по английски. Нещо средно между Такъри и Уайлд като атмосфера.
        Луд на шарено се радва - цивилен блог

        Comment


          Mitashkin написа Виж мнение
          Някой може ли да ми препоръча къде да потърся 1066, освен в Zamunda-те ме загубиха при ограничаването достъпа на чуждестранни потребители.
          Трябва да е било нещо временно, аз си тегля от чужбина без грижи, пробвай пак.

          Абе хора, а субтитър за 1066: The Battle for Middle-earth намира ли се някъде? Английски, френски (кога не е старофренски) бива, ама с тоя норвежки много ме подплашихте, та не ща го пускам и да се озъбя по средата

          Comment


            KIZIL DELI, аз не намерих субтитри, но не ти и трябват. Всъщност норвежки има съвсем малко и е повече за атмосфера (както и всичко останало). В никакъв случай няма да ти пречи.

            За "Алатристе" - наистина изглежда много накъсан и сякаш почти без сюжет. Но това е ако не си чел книгите. Според мен, филмът е създаден най-вече с оглед на хората, които са ги чели и ако е така няма усещане за разпокъсаност или нещо подобно. Т.е. взет като нещо отделно не е добър, но в комбинация с книгите е даже много добър. От това идват противоречивите оценки, според мен. Аз първо гледах филма, след това четох книгите (тези, които са излезли на български език). След това гледах отново филма.
            Ще се съглася с gregorianus, че далеч не само Виго играеше добре ( - всички бяха много добри и колоритни. Може би атмосферността бе това, което най-много ми допадна.
            Може би щеше да е по-добре ако бяха направили отделен филм по всяка книга или най-много да бяха комбинирали две в един филм (текстът е толкова наситен, че ми се струва, че става за това), а не да се правят подпури от всички книги, но и така става.

            Comment


              gollum написа Виж мнение
              ... не намерих субтитри, но не ти и трябват. Всъщност норвежки има съвсем малко и е повече за атмосфера ...
              Е това е друго нещо, благодарности.

              Comment


                В момента гледам една руска поредица за отбраната и освобождаването на Севастопол: "Севастополь. Испытание войной".
                Доста от кадрите са от стар съветски филм и се питам дали някой не знае какво е името на този филм?

                Comment


                  Има в Замундата един шантав филм, който се каня ей сегичка да изгледам: Sauna. Действието се развива в края на ХV² в. Двама шведски войници във Финландия попадат в селска парна баня, която се оказва май нещо като Ад, във всеки случай изглежда, че става бая жежко, когато вътре влезе закоравял грешник.

                  Обичам тази простестантска склонност към мрачното в приказките Дано филмът да е хубав.
                  Луд на шарено се радва - цивилен блог

                  Comment


                    gregorianus написа Виж мнение
                    Обичам тази простестантска склонност към мрачното в приказките Дано филмът да е хубав.
                    Не знам дали в случая е протестантска или е просто под влияние на дългите нощи на Севера , а филмът не е лош, макар че действително е доста шантав. Има добри импресии.
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                      Не знам дали в случая е протестантска или е просто под влияние на дългите нощи на Севера , а филмът не е лош, макар че действително е доста шантав. Има добри импресии.
                      Напълно вярно.
                      Филмът се оказа гледаем, макар и пипкав. Интересен и смахнат като всичко финландско или шведско.
                      Луд на шарено се радва - цивилен блог

                      Comment


                        Я, нова Ридли-Скотщина. Ама обещава да бъде интересна: "Робин Худ" с Ръсел Кроу в главната роля.

                        Български и световни новини от бизнеса и политиката. Наука, технологии и медии. Инциденти и произшествия, съдебна система. Любопитно за звездите.


                        А на едната снимка до него мадамата не е ли любимата ми Кейт Бланшет? Охо, ако е така, си запазвам място на първия ред за предпремиерата.
                        Луд на шарено се радва - цивилен блог

                        Comment


                          East of Byzantium

                          Питър Джаксън си пада по екзотиките - следва филмът "На изток от Византия" за борбата на арменското царство с персите. Католикосът на цял Гондор, спарабедът на Ездитните предели, мобадан-мобадът на Имладрис, шахин-шахът на Мордор Питрос Джаксънян се кани да режисира това.

                          http://www.youtube.c...h?v=nSlFf5NqLL8

                          East of Byzantium

                          В середине V века Персидская Империя предприняла попытку принудить христианскую Армению к вероотступничеству. В 448 г. персидский шах Иездигерд II (438 – 457г.) отправил в Армению послание с требованием принять зороастризм. Созванный в Арташате собор высшего духовенства и светской знати Армении отверг это требование. Армяне осознавали, какая опасность нависла над ними, ведь принятие зороастризма было равносильно ассимиляции и полному уничтожению армянского народа. В стране началось восстание, давшее начало созданию массового народного движения ВАРДАНАНК, объединившего весь армянский народ: дворянство, духовенство и крестьянство. Свое название движение получило в честь своего лидера - спарапета страны Вардана Мамиконяна. В мае 451 г. произошла знаменитая Аварайрская битва на берегах Тгмута, у села Аварайр. Против регулярной 230 000 тысячной персидской армии, включающей элитный полк "Бессмертных" и боевых слонов, выступило небольшое по численности армянское войско, большую часть которого составляло народное ополчение, в том числе женщины, монахи, старики. Во главе армянского войска стоял полководец Вардан Мамиконян. В этой битве обе стороны понесли большие потери, князь Вардан Мамиконян пал смертью храбрых. Однако, встретив яростное сопротивление со стороны армян и понеся огромные потери, персы вынуждены были отказаться от посягательств на христианскую религию и национальную самобытность армянского народа. Свободный духом народ, выступив в этой войне с лозунгом: "Смерть осознанная - бессмертие" сохранили свою христианскую веру и обрели вечную жизнь, отстояв ее с оружием в руках. Бок о бок стояли соседи, односельчане, друзья и даже бывшие враги.

                          Информация о фильме:
                          Год выпуска: 2010
                          Страна: США,Армения
                          Жанр: исторический
                          Режиссер: Питер Джексон
                          В ролях:Жан Рен,Элай Рот,Б.Дж. Новак,Григор Аракелян.

                          С известен ужас допускам, че става дума за сценарий, извлечен от потресаващия и твърде патриотичен арменски исторически роман "Самвел" на Рафи (София, "Народна култура", 1982. Превод от арменски Агоп Орманджиян).
                          Докладвал: нахарарът Макртич Грегорян
                          Който не харесва идеята, да се оплаче на хобитския поп
                          Луд на шарено се радва - цивилен блог

                          Comment


                            TALI-IHANTALA

                            Eто нещо и от северните страни Финландия TALI-IHANTALA.
                            Кратко резюме: Филмът изобразява битката при Тали-Ихантала - част от „Продължението на войната“, която е практически част от Втората световна война - най-голямата битка в северните територии. Битката, поставяща от една страна Финландия и нацистка Германия и СССР от друга, до ден-днешен се обсъжда от финландските историци и оказва решаващо значение върху съвременната история на северните народи. Битката осуетява опита на Сталин да окупира Финландия, буди съчувствие у съседните държави и обединява Швеция и Естония към Финландия в битката на 50 000 финландски войници срещу 150 000 съветски войници - битка довела в края на краищата до запазване независимостта на Финландия.
                            Изглежда обещаващо.
                            Attached Files
                            "Благословен да бъде Бог, Който забавя, но не забравя!"
                            "Пред картечницата - триста руски трупа. До картечницата нито един патрон. Но за това като верен страж падналия до нея защитник".
                            СВЕТЦИ!!!

                            Comment


                              TALI-IHANTALA

                              E, това го обсъждахме още 2007-2008 като излезе филма.
                              Иначе е добър, финладците знаят как се правят военни филми.

                              Comment


                                "Lebanon"- израелска продукция. Филмът е за войната в Ливан 1982 г., но дава поглед върху един аспект от нея. Действието се развива в един израелски танк. Нещата са представени много автентично и оригинално. Филмът си заслужава гледането и всички награди. Може да се намери в "Арена", титрите ще си ги намерите отделно в програмата за такива. Ако имате проблеми, пишете, за да ви пратя преведената версия.

                                Ако някой може да ми помогне да намеря TALI-IHANTALA, ще съм благодарен.
                                Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                                Гюстав Льо Бон

                                Comment

                                Working...
                                X