Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Списание "ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ СБОРНИК"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    iliana написа
    Ако има информация за първата заря у нас и развитието на този ритуал през годините ще се радвам да я прочета.
    Какво разбираш под заря? В разговорния език така се назовават и новогодишните илюминации (фойерферки). Според строевия устав, доколкото си спомням, зарята като ритуал (зарята е и музикален сигнал)е елемент от тържествената вечерна проверка, а илюминациите са друг елемент. Самата вечерна проверка е древен воински ритуал, породен от необходимостта след сражение да се провери кои са загинали, колко са живите... (Представяте ли си как добре звучи за войника в края на бойния ден - всички са налице!) В българската войска вечерна проверка се порвежда още от създаването на Опълчението - според руските устави.
    Колкото до фойерверките - не зная кога точно се появяват в България. Смята се, че в Европа са внесени от Китай. По времето на Класицизма (17 в.) изкуството на фойерферка е едно от основните изкуства в естетическата система, редом с фехтовката, изкуството на танца, геометрията, изкуството на фонтана и пр.
    Предполагам, че в България (в градовете) фойерверките се появяват заедно с другите европейски елементи в бита на младата държава - коледните елхи, следобедните чаепития, вечерните балове и пр. и пр.
    "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
    Предизборна програма

    Comment


      #47
      iliana написа
      Ако има информация за първата заря у нас и развитието на този ритуал през годините ще се радвам да я прочета.
      Вече ги помолих ако могат да сложат нещо за зарята и ми отговориха че ще го обсъдят с екипа така че нищо друго не ни остава освен да чакаме.
      Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

      Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

      Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

      Comment


        #48
        vis написа
        ИНДИВИДУАЛНИ СПОСОБИ НА БОЙ, ИЗПОЛЗВАНИ ОТ БЪЛГАРИТЕ ПРЕЗ 7-9 ВЕК (Анализ на бойното изкуство и тактиките, базиран на данни от запазени рисунки-графити и лапидарни източници)
        Г.
        ГРЪЦКО-ТУРСКАТА ВОЙНА 1920-1922 Г. (В рубриката „Непознати войни”)
        И още...

        В момента размислям дали да не си го взема
        ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

        Comment


          #49
          on-line

          Списание “Военноисторически сборник”, бр.3/ 2004 г. вече може да се чете on-line на адрес: http://www.vi-books.com/vis.php

          СЪДЪРЖАНИЕ

          ВОЕННА ТАКТИКА НА БЪЛГАРИТЕ VII-IX в.
          Живко Жеков
          БЪЛГАРСКИТЕ ВОЕННИ КОМУНИКАЦИИ ОТ ОСВОБОЖДЕНИЕТО
          ДО БАЛКАНСКАТА ВОЙНА
          Светлозар Елдъров
          ФЛОТЪТ, РАДИО ВАРНА И ПЪРВАТА ВОЙНА В ЕФИРА
          Атанас Панайотов
          СЪЗДАВАНЕ НА ВОЕННОТО КОНТРАРАЗУЗНАВАНЕ В БЪЛГАРИЯ
          Станчо Станев
          ВОЕННОПЛЕННИЧЕСКАТА СЛУЖБА В БЪЛГАРСКИТЕ ЛАГЕРИ
          ПРЕЗ ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА
          Елисавета Димитрова
          ЛАГЕРЪТ ЗА ВОЕННОПЛЕННИЦИ В ШУМЕН 1943-1944 г.
          Станимир Станев, Робърт Х. Джонсън
          Портрет на незнайния войн
          „МОЯТ СИН МИ Е МИЛ...”
          ПАРАШУТНАТА ДРУЖИНА
          Никола Костадинов
          НАГРЪДНИТЕ ЗНАЦИ НА БЪЛГАРСКИТЕ ВОЕННИ ПАРАШУТИСТИ
          Тодор Петров
          Втората световна война
          1939: ГОДИНА НА НАЧАЛОТО
          Румен Николов
          Военен архив
          ПОДВИГЪТ НА АРТИЛЕРИСТА МАЙОР МИСКАНОВ
          Иван Коев
          ПЪРВИТЕ ИДЕИ ЗА ЕКСПОЗИЦИЯ НА ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИЯ МУЗЕЙ
          Соня Димитрова
          ДВЕ РИСУНКИ ЗА БЪЛГАРСКОТО ВЪЗДУХОПЛАВАНЕ
          Димитър Тангълов
          100 години от Руско-японската война
          ОФИЦЕРСКИЯТ КОРПУС НА РУСКАТА АРМИЯ ВЪВ ВОЙНАТА С ЯПОНИЯ 1904-1905 г.
          Юрий Илин
          УЧАСТИЕТО НА КАПИТАН I РАНГ ДИМИТЪР ДОБРЕВ В РУСКО-ЯПОНСКАТА ВОЙНА
          Владимир Павлов
          “АПОТЕОЗ НА ВОЙНАТА” 100 години от смъртта на В.В.Верешчагин
          Непознати войни
          ВОЙНАТА ЗА ЧАКО 1932-1935
          Румен Евтимов
          ДНЕВНИК ЗА ВОЕННИТЕ ДЕЙСТВИЯ НА VIII ГЕРМАНСКИ ВЪЗДУШЕН КОРПУС
          Георги Дреников
          МЕЖДУНАРОДЕН КОНГРЕС ПО ВОЕННА ИСТОРИЯ
          Димитър Минчев
          Уникати на НВИМ
          ПАРАДНИ КАСКИ ОТ ЛИЧНАТА КОЛЕКЦИЯ НА КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР ²
          ПЪРВИ БЪЛГАРСКИ ВОЕННИ ПЕЧАТИ
          Даниела Цанкова-Ганчева

          Comment


            #50
            НОВ БРОЙ НА "ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ СБОРНИК"

            Излезе от печат бр.1 за 2005 г.

            СЪДЪРЖАНИЕ

            РАЗУЗНАВАНЕТО НА БЪЛГАРИТЕ ПРЕЗ IV–VII в. от Димитър МАНЧОРОВ
            РАЗГРОМЪТ НА РИЦАРИТЕ ПРИ ОДРИН 1205 г. от Игнат КРИВОРОВ
            ГЕНЕРАЛ ИВАН КОЛЕВ от Светлозар НЕДЕВ
            БЪЛГАРСКОТО АДМИРАЛТЕЙСТВО от Атанас ПАНАЙОТОВ
            ВИЗИТИТЕ НА ЧУЖДИ БОЙНИ КОРАБИ В БЪЛГАРСКИ ПРИСТАНИЩА ДО ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА от Чони ЧОНЕВ
            ОТЛИЧИТЕЛНИ ЗНАЦИ ЗА СПЕЦИАЛНОСТ И РАНГОВИ ОТЛИЧИЯ ВЪВ ФЛОТА (1921–1934 г.) от Христо ДЕРМЕНДЖИЕВ
            70 години броневаци в Българската армия
            ОТЛИЧИЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ БРОНЕТАНКОВИ ВОЙСКИ от Тодор ПЕТРОВ
            УНИФОРМАТА НА БРОНИРАНИЯ ПОЛК от Даниела Цанкова-ГАНЧЕВА
            КАРТЕЧНИЦИТЕ В БЪЛГАРСКАТА ПЕХОТА (1878–2005 г.) от Манол ТЕНЧЕВ
            ПРЕВЪОРЪЖАВАНЕТО С ПУШКИ И КАРАБИНИ „МАНЛИХЕР“ (1889–1892 г.) от Велин ГЮРГАКОВ
            ПОЛКОВНИК НИКОЛА ЖЕКОВ В ПОДКРЕПА НА ИСТИНАТА ЗА ОДРИНСКАТА ЕПОПЕЯ 1913 г. от Диана ВАЧЕВА
            МЕЖДУНАРОДНИ ОКУПАЦИОННИ ВОЙСКИ НА о. КРИТ 1897–1909 г. от Майор Ален ПТИЖАН и майор Филип ГЮАЙО
            Втората световна война
            1941 – ГОДИНАТА НА ПЛАНЕТАРНИЯ СБЛЪСЪК от Румен НИКОЛОВ ТРИКРАТНАТА КАПИТУЛАЦИЯ НА ГЪРЦИЯ ПРЕЗ АПРИЛ 1941 г. от Бисер ПЕТРОВ
            Военноисторически речник
            КИРАСИРИ от Снежана Радоева
            Уникати на НВИМ
            АЛБУМ ОТ 1879 г. от Даниела Цанкова-Ганчева

            Comment


              #51
              Тюх, бре, интересно! Макар че им се цупя за тона относно авторските права, много интересно. Да взема да ги видя, ама още ми напомня за названието "пирати"....(

              Comment


                #52
                Звучи интерссно - особено статията за българските картечници, която ми е болна тема от години. Дано има някои нови данни за мен в нея - особено ме интересуват доставките на картечници за периодът от участието ни в Първата световна война
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  #53
                  На мен Капитанът ми купува броевете, така че ще ги изгълтам на един дъх като се прибера
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #54
                    Абе някъде в Пловдив мога ли да го намера това списание само като чета заглавията и откачам
                    ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                    Comment


                      #55
                      Аз съм абониран за списанието така че очаквам с нетърпение да го получа.

                      Ами Араслане май това списание можеш да го получаваш само ако се абонираш май в свободна продажба не се продава.
                      Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                      Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                      Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                      Comment


                        #56
                        Shelenberg написа
                        Аз съм абониран за списанието така че очаквам с нетърпение да го получа.

                        Ами Араслане май това списание можеш да го получаваш само ако се абонираш май в свободна продажба не се продава.
                        Продава се само в книжарницата на Военното издателство
                        Друг вариант е www.vi-books.com/vis.php
                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          #57
                          dibo написа
                          Звучи интересно - особено статията за българските картечници, която ми е болна тема от години. Дано има някои нови данни за мен в нея - особено ме интересуват доставките на картечници за периодът от участието ни в Първата световна война
                          Току-що си купих броя от склада на Военно издателство. В книжарницата още не е получен. Прегледах го набързо и впечатленията ми са добри. За жалост написаното за картечниците общо взето отговаря на събраното от мен дотук и не отговаря на моите въпроси, но пък снимките са ценни.

                          Като цяло :tup: Защо редакцията не помисли и за свободна продажба?
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            #58
                            Излезе от печат бр.2 за 2005 г.

                            СЪДЪРЖАНИЕ

                            ВСВ - 1945 г. годината на края - от Румен Николов
                            Последици от ВСВ - поглед от началото на 21 век - от Искра Баева
                            Съветски бойни кораби обстрелват българското черноморие (1.12.1942) - от Атанас Панайотов
                            Въздушните удари на българската изтребителна авиация срещу летище Прищина на 12 и 18 ноември 1944 г. - от Любомир Величков
                            По пътя на славата - български военни гробища от ВСВ - от Иво Антонов
                            Стратегия на унищожението в Българо-Византийските конфликти 7-9 век - от Живко Жеков
                            Капитан 1 ранг Пол Пишон-между държавните интереси, княжеското благоволение и личната кариера - от Мариана Кръстева
                            Създаване и развитие на музеите във военното училище - от Марко Златев
                            Военната история като основа на българската характерология - от Ефрем Каранфилов
                            Военното образование като основа на творческа позиция - от Светлозар Елдъров
                            Звания и отличителни знаци върху първите униформи на долните чинове в артилерията - от Христо П. Дерменджиев
                            Противотанкови пушки в българската войска - от Агоп Казазян
                            Немски дистанционно управляеми машини от ВСВ - от Огнян
                            Маринов
                            Етники етерия и Гръцко-Турската война 1897 г. - от Юра Константинова
                            Въздушната мощ в зимната война-СССР срещу Финландия 1939-40 - от Димитър Недялков
                            Музейна експозиция при академията на МВР - от Стефан Симеонов


                            И само за да ви подразня малко :mhehe: ще кажа че този брой го имам. Остана ми само още един брой да получа и пак ще трябва да се абонирам за следващите броеве.
                            Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                            Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                            Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                            Comment


                              #59
                              бр.3 за 2005 г. той излезе преди 2 месеца но чак сега имам време да напиша какво има в него, обаче авторите на статиите може би ще ги добавя по-късно.

                              СЪДЪРЖАНИЕ

                              Съединението и Сръбско-българската война в доклади на френски дипломат.

                              Хърватски доброволци в БА по време на Сръбско-българската война през 1885 г.

                              Българите кутригури срещу Византия през 558 г.

                              Офицерите от рода Каразини.

                              1914 г.: Светкавична война не се състоя.

                              "С железни или дървени кръстове, но не иначе..."

                              Противодесантната отбрана на Беломорското крайбрежие от БА 1941-1943 г.

                              Въздушнодесантната операция "Маркет-Гардън".

                              60 г. от края на ВСВ.

                              Стратегията на малката държава във войните на Израел с арабите.

                              Танковете в Близкоизточните военни конфликти.

                              Отбраната на Япония, 1945-2005 г.

                              Хусари.

                              Български хусарски полк.

                              Фелдмаршалските звания и отличия на цар Фердинанд I.


                              Иначе вече може да се абонирате за новата година - 4 бр. 15-16 лв.
                              Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                              Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                              Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                              Comment


                                #60
                                Какъв смисъл от списание, което не се разпространява?

                                Comment

                                Working...
                                X