Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Списание "ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ СБОРНИК"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    ,,ГРЪЦКО-ТУРСКАТА ВОЙНА 1920-1922 Г. (В рубриката „Непознати войни”)"

    Това на мен лично ми е много интересно , отдавна търся информация.
    Hannibal ante portas.

    Comment


      #32
      KG125 написа
      Абе хора, това нещо отде може да се купи?
      В книжарницата на "Военноиздателския комплекс "Св. Георги Победоносец" в София, ул. "И.Вазов" ¹ 12

      Comment


        #33
        подпоручикъ-летецъ написа
        В книжарницата на "Военноиздателския комплекс "Св. Георги Победоносец" в София, ул. "И.Вазов" ¹ 12
        Благодаря!

        Comment


          #34
          гръцко-турската война (1920-22)

          Една от любимите ми войни... (ако въобще може да се изрече такава глупост). И все пак турците на Кемал демонстрират нещо, което не може да не заслужава респект. Непременно ще прочета статията. Впрочем, преди време си задавах един въпрос (некоректен исторически, но интересен, поне за мен): КАКВА ЩЕШЕ ДА БЪДЕ ИСТОРИЯТА НА БЪЛГАРИЯ, АКО ГЪРЦИЯ БЕШЕ ПОБЕДИЛА В ТАЗИ ВОЙНА...
          Имате ли някакви версии?
          "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
          Предизборна програма

          Comment


            #35
            Това е тъй малко вероятно
            Навярно щяха да ни окупират и нас. Или пък, нас скоропостижно щяха да ни въоръжат нежеаещите гръцко разширение.
            След ВСВ по всяка вероятност щяха да ни оставят Тракия.

            Comment


              #36
              "Петричкият инцидент" от 1925г. е прекрасна илюстрация за гръцкия експанзионизъм. В случая голяма роля изиграва Обществото на народите ОН, което реагира адекватно - Гърция е призната за агресор и осъдена да заплати на България обезщетение. Петрич 1925г. е един от малкото случаи в които Лигата се изявява успешно като омиротворител.

              Comment


                #37
                Май единственият случай на успех на ОН...
                Впрочем, и нашите тогава са допринесли, в Кресненското дефиле, че и без артилерия бая са ги отупали...

                Comment


                  #38
                  Parabellum написа
                  Късметлия си!Браво! Да не би случайно да си говорил с тях?
                  Само ги бях попитал дали имат останала бройка и те ми казаха че нямат нито една в наличност. Обаче след известно време ми пратиха че им се намерило една бройка и я получавам като подарък. Попитах ги защо точно аз например и те ми казаха че съм изкарал късмет нищо повече и вече получих пилотния брой и съм много възхитен.


                  Иначе за останалите потребители аз като ви казах, че в това списание може да намерите доста интересни неща вие кой знае какво сте си казали
                  Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                  Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                  Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                  Comment


                    #39
                    KG125 написа
                    Това е тъй малко вероятно
                    Навярно щяха да ни окупират и нас. Или пък, нас скоропостижно щяха да ни въоръжат нежеаещите гръцко разширение.
                    След ВСВ по всяка вероятност щяха да ни оставят Тракия.
                    Не искам да ви досаждам, но не ми се струва малко вероятно. Великите сили вече са дали щедри обещания на Гърция (Източна Тракия с Одрин, излаз на Проливите, обширни територии в Мала Азия - около Смирна-Измир). Само гръцката лакомия и кемалистката революция осуетяват една конфигурация, в която България щеше да бъде обкръжена отвсякъде от победители в голямата война. Кой би могъл да ни помогне, респ.въоръжи - съветска Русия..?! Както подкрепя финландските и баварските комунисти, Съветска Унгария и пр. Тогава широкомащабна гражданска война би била неизбежна...
                    "ДОЙДЕМ ЛИ НА ВЛАСТ, ВСИЧКИ ХОРА ЩЕ БЪДАТ СВОБОДНИ И ВСЕКИ ЩЕ ИМА НАЙ-МАЛКО ПО ТРИМА РОБИ..."
                    Предизборна програма

                    Comment


                      #40
                      Всеки опит за промяна на Версайската система не би се толерирал от Антантата през този период - Петричкият инцидент го доказа много ясно.

                      Comment


                        #41
                        Ако има информация за първата заря у нас и развитието на този ритуал през годините ще се радвам да я прочета.

                        Comment


                          #42
                          Shelenberg написа
                          Иначе за останалите потребители аз като ви казах, че в това списание може да намерите доста интересни неща вие кой знае какво сте си казали
                          Ами какво да кажем. Просто съм се оставил тихата завист да ме яде.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            #43
                            трудовак написа
                            Не искам да ви досаждам, но не ми се струва малко вероятно. Великите сили вече са дали щедри обещания на Гърция (Източна Тракия с Одрин, излаз на Проливите, обширни територии в Мала Азия - около Смирна-Измир). Само гръцката лакомия и кемалистката революция осуетяват една конфигурация, в която България щеше да бъде обкръжена отвсякъде от победители в голямата война. Кой би могъл да ни помогне, респ.въоръжи - съветска Русия..?! Както подкрепя финландските и баварските комунисти, Съветска Унгария и пр. Тогава широкомащабна гражданска война би била неизбежна...
                            Такова развитие не би било невъзможно, вярно.

                            Comment


                              #44
                              При тази война Турция се опълчва срещу наложените и условия след Първата световна война - нещо , което ние по никакъв начин не сме могли да направим. Изходът от този конфликт предопределя развитието на целия Балкански полуостров. Напълно съм съгласен с Трудовак , че евентуална победа на Гърция би имала непредсказуеми последствия за България.

                              Ако някои има повече информация (и желание за това , разбира се) , може да отвори нова тема за гръцко - турската война.
                              Hannibal ante portas.

                              Comment


                                #45
                                iliana написа
                                Ако има информация за първата заря у нас и развитието на този ритуал през годините ще се радвам да я прочета.

                                Ами ще ги помоля в следващите броеве да сложат някакъв материал ако могат.
                                Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                                Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                                Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                                Comment

                                Working...
                                X