Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Troy - или тема за лигавене

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    за император капитис деминуцио максима - ако изглеждаш така както аватара си - предпочитам да ходя с даниц.

    Comment


      #62
      Хана е права. Аз пак казвам - имало е конкурс Мис Олимп, а някои все за Парис и Елена дрънкат.
      Темата не е за заключване, направо си е за анихилиране.
      Recalibrating my lack of faith in humanity...

      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

      Comment


        #63
        von Danitz написа
        "Ельенке, къдье си, Менелайчо си е дошъл..."
        Пише се с "И" - Ильенке

        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

        Comment


          #64
          Хана е прева (както винаги), Елена няма никаква вина, но виж Парис... хъм, все пак той е основното действащо лице в оня конкурс за красота, така да се каже едночленната комисия (нямало е още революция, каали са си хората на монархичен принцип). И е избрал... глупаво, вероятно възможно най-глупаво. Но неговият избор стои в началото. или пък, ако предпочетем да погледнем другояче (боговете предопределят избора на хората) то Афордита е виновна, предлагайки на подходящия човек неустоима за него възможност. Наистина, любовта тук няма нищо общо. Груба работа .

          Comment


            #65
            Ами,Цезаре,доказателства ще има,когато бъдат намерени такива.Но някъде гледах,че около Троя били намерени надписи,в които се споменавало името на Парис.А за Елена имаше цял филм.Аз не вярвам,че Парис е такъв,какъвто го представя Омир.Някой беше казал"Невярвай на вкичко,което виждаш,не вярвай на всичко,което четеш".Колко мъдри думи са това.Та,според Омир,Парис отвлича Елена.Що за идея.Но "Илиада" е свят,където митологичното и реалноста се преплитат.И Омир какво прави-изкарва Афродита виновна,че помогнала на Парис като завъртяла главата на Елена.Но какви са фактите?Със сигурност се знае,че Троя е съществувал.И че е бил най-богатия град в Мала Азия за времето си.А Микена е бил най-богатия град във Гърция.Войната между тях просто е била неизбежна.Това е като случаят между Рим и Картаген.Всеки град е искал да доминира и да командва парада.Абсурдно и наивно е да се смята,че толкова много хора ще тръгнат да се бият заради една жена.

            Ханът донякъде е прав,ако погледнем на нещата от митологична гледна точка.Ти,gollum,наричаш вярата във съдбата "отживелици".За онези времена обаче тези "отживелици" са били настояще.И това си личи във целия старогръцки епос,включително и във "Илиада".Наричаш Парис безотговорен.Значи е бил безотговорен от любов.Защото всичко което той е правил,е било от любов.Любов към една жена,която е била неговата съдба.Но ти явно още незнаеш какво значи истинска любов.Я ми кажи,ти на негово място как би постъпил?

            Хм,gollum,твърдиш,че Парис е следвал"повелите на личните си удоволствия и интереси".Аз пък ти казвам,че той е следвал съдбата си.Това,разбира се важи и за останалите.

            Ако погледнем реално на нещата,напълно възможно е да е имало любов между някой троянски принц и някоя спартанска царица.А имало ли е такава любов,то брачните клетви не значат нищо.
            Last edited by Afshin; 07-07-2007, 11:14. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #66
              Afshin написа
              Ако погледнем реално на нещата,напълно възможно е да е имало любов между някой троянски принц и някоя спартанска царица.А имало ли е такава любов,то брачните клетви не значат нищо.
              Присъединявам се към призива на Албирео - да намалим количеството розовост в темата, преди да е преляла и в другите раздели
              Или може би по-голямата част да се премести в 'майтапи'? Не би било лошо ... навремето Ханащайн пишеше хубави майтапи с елементи от латиноамерикански сериали, може би и това си струва да се добави там?
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #67
                Afshin написа
                Ханът донякъде е прав...
                Хана - женско име. Никакъв Хан, Кан, канкан и прочее титли няма в това потребителско име.

                А иначе темата вече е непоправимо сапунено-розова :kill_myse
                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                Comment


                  #68
                  Дааа, става все по-забавна темата. Е, малко розово не е толкова страшно на фона на червеното, което е предпочитания цвят за развитие на темите напоследък .

                  Afshin написа
                  Аз не вярвам,че Парис е такъв,какъвто го представя Омир.Някой беше казал"Невярвай на вкичко,което виждаш,не вярвай на всичко,което четеш".Колко мъдри думи са това.Та,според Омир,Парис отвлича Елена.Що за идея.Но "Илиада" е свят,където митологичното и реалноста се преплитат.И Омир какво прави-изкарва Афродита виновна,че помогнала на Парис като завъртяла главата на Елена.Но какви са фактите?
                  Afshin, един приятелски съвет - по-малко омешвай нещата. Реши накрая кое ще бъде. Или си говорим за нейно превъзходителство Историята, и тогава всякакви Елени, Париси и Троянски войни ги оставяме настрана, защото единствените "факти" са, че е имало град Троя, многократно престрояван и разрушаван иче този град е бил голям търговски център. Толкова. Можем да предположим, че сред жителите му не малко са носели имена като Парис, Хектор, Хекуба, Елена или Приам. Можем да допуснем, че е преживял не една и две войни. И толкова. Край на фактите, следователно и на разговора.
                  Или пък - темата е в пдходящия раздел за да поемем този път - да приемем историята така, както ни е разказана и известна, т.е. според Омир. Няма друг източник и или го приемаме, или не. И тъй като обсъждам литературна история, а спора се върти около нравствени характеристики и вътрешен свят, то я приемаме изцяло като основа и разсъждаваме нататък.
                  А според мен, тръгнем ли по този път, то несъмнено Парис е безотговорен последовател на плътските удоволствия, разъждаващ в стил "моето геройство е в това да имам най-красивата жена на света за себе си, а пък всичко останало да върви по дяволите". В това сравнение е очевидно, че Хектор, да речем, е съвсем друг тип герой. Можем да приведем и външно сравнение - в сходна ситуация Александър (превръщайки се във "Велики") очевидно избира друго .

                  Afshin написа
                  Ти,gollum,наричаш вярата във съдбата "отживелици".
                  Afshin, моля те, чети по-внимателно какво пиша и не ми слагай в устата думи, които не съм изричал (друг въпрос е ако спориш сам със себе си, но не е тук мястото за подобни дискусии, колкото и розови или разгорещени да са те). Не помня някъде да съм нарекъл "отживелица" вярата в съдбата, нито пък да съм отрекъл влиянието й. Написах нещо друго, но или си го пропуснал или не си го разбрал. Приемам, че е първото .

                  Afshin написа
                  Наричаш Парис безотговорен.Значи е бил безотговорен от любов.Защото всичко което той е правил,е било от любов.Любов към една жена,която е била неговата съдба.
                  Първо, любовта не е оправдание, т.е. не снема обвинението в безотговорност. Това са различни неща - едното е отговорност към родината (още по-голяма, когато си син на владетеля), а другото е следване на някаква предполагаема лична привързаност. "Съдба" в случая е много силна дума, напомням, че всичко случило се е резултат на личния избор на Парис, а любовта на Елена към Парис е рузлтат от неговата сделка с Афродита. Някак тук и не ухае на възвишени чувства. Да, Парис избира любовта сред трите предложени му дара за отплата (или за купуване на мнението му), но това е малко едностранчива любов, ако се позамислиш и повече възлиза към любовта към себе си .

                  Afshin написа
                  Но ти явно още незнаеш какво значи истинска любов.Я ми кажи,ти на негово място как би постъпил?
                  Това е "изстрел в тъмното", чието присъствие мога да си обясня само с юношеската ти наивност, Afshin. Която впрочем "орозовява" темата от известно време насам.

                  Comment


                    #69
                    Блед нюанс на розовото носи и интерпретацията на избора на Парис като конкурс за красота. Не е било конкурс за красота, а нещо като наддаване от предлагащите: ела, млади момко, ако избереш мен, ще получиш цяла Азия, ако избереш мен - сила, смелост и победи, а ако избереш мен - ще се ожениш за най-красивата жена на земята. Предполагам, албирео би повторил избора на Парис Красотата на предлагащите не е от голямо значение, а и се редполага, че те по подразбиране са изключително красиви и трите. Простосмъртен, какъвто е Парис, да оценява и избира богини е направо кощунство.
                    А иначе идеалът за любов при Омир е да се спусне някой безсмъртен и да изнасили нищо неподозиращата си избраница понякога във вид на животно или природно явление.

                    Comment


                      #70
                      "Съблазни", не "изнасили". Макар че за златния дъжд не знам как може да се приложи който и да е от двата глагола (май не беше от Омир, ама все едно). А пък какво съблазнително има в разните представители на други биологични видове, това оставяме на съвестта на избраничките и на разказвачите.

                      Comment


                        #71
                        "Съблазни", не "изнасили".
                        Имам смътни спомени ("Древногръцки легенди и митове" на Кун не ми е под ръка в момента), че имаше и случаи на съвсем насилствено "взимане" от страна на съответното божество. Без елемент на съблазняване, а с отвличане.

                        Comment


                          #72
                          Ганимед?


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #73
                            Май и с Европа случая бе такъв. Поне като подход, да кажем.

                            Comment


                              #74
                              Представям си, как Зевс ще се хАби да ухажва Леда примерно, да й прави комплименти, да й носи цветя и бонбони, да я заглавичква с умни разговори и т.п. Ех, къде по-лесно е било навремето в Олимп

                              Comment


                                #75
                                Док Холидей написа
                                ако изглеждаш така както аватара си - предпочитам да ходя с даниц.
                                Сърцето ми е разбито след този отговор!:vb_sad: Душата ми страда, дълбоко наранена!:vb_sad: Обмислям оттеглянето си в манастир!

                                gollum написа
                                Наистина, любовта тук няма нищо общо. Груба работа .
                                По дяволите! Значи любовта не съществува. Всичко е работа на боговете.
                                Както пееше Слави Трифонов: "Няяяма лююбооф, не намееерих лююбооф. Преобърнах всичко, ала нее намеерих лююбоф.":vb_sad:
                                Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 07-07-2007, 14:46. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                                Comment

                                Working...
                                X