Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Сериали

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    gollum написа Виж мнение
    Бейлиш - това беше "Кутрето", нали? Умен е, без съмнение, но и той е дребна риба и сравнително дребен интригант, макар че се опитват да го представят като нещо повече. Ако наистина беше в тази позиция, би трябвало да може и да постигне много повече.
    Бейлиш не е толкова дребен интригант. Именно той предизвиква конфликта между Старк и Ланистър, като манипулира Лиза Тъли да отрови съпруга си Джон Арин и след това тя деликатно да обвини Ланистър за убийството. Като ковчежник на Седемте кралства Бейлиш също така има доста свои хора на различни позиции. Интригите му го правят от собственик на една кула на Пръстите във фактически управител на едно от седемте кралства и титулярен управител на второ.

    Comment


      pnp5q написа Виж мнение
      А тоя леден крал - не знам защо тъй реших, но не изключвам напълно и той да е от специален сой. Даже като се сетя, че, за разлика от армията си, не се бои от огън - разкъса кръга пред скривалището на Бран - се чудя да не се окаже и той заслужил драконовъд.
      Амм, ледения крал е бивш Старк, още от времето, когато не е имало дракони. Тоест, може да е имало, но някъде на майната си.

      Comment


        Бенджен Старк ще има триумфално завръщане. Вече се появи, за да спаси Бран Старк.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          Това за пътуването става така, щото нали Бран се върна назад във времето и предизвика аномалии и сега времето тече по различен начин на различните места.

          Това за Ледения крал, че не се бои от огън, може да е просто грешка, такива имаше много в сериала. В сериала не се знае дали е Старк. Видях една снимка на актьора, който играе Ледения крал облечен в бронята на Kingsgard и да стои до Артър Дейн.

          В книгите е вероятно белите бродници да преследват един специален Таргериан, който да язди леден дракон. Но още не са го хванали. В сериала също може да го преследват същия този герой. Това за сега е само теория.

          Чичо Бенджен ще има по-различна роля в книгите.

          Comment


            На много места сериала сериозно бяга от книгите, а някой епизоди са си направо излишни. На Amazon това му харесва, на мен не ми харесва.Наскоро се сдобих и с електронен вариант на Светът на огън и лед на български, та ще се чете и предисторията.

            Comment


              Петир що го отписахте като незначителен. Сега разполага с една от най-силните и непокътнати армии във Вестерос, другите са меко казано объзкървени. Лорд протектор е на малуомното кралче от Долината, а на Север фактически вече няма войска, която да му оспори претенциите. Санса, дори и да стане владетел (Джон Сноу няма как), ще и трябва съпруг-разбирай армия

              Comment


                miau написа
                а някой епизоди са си направо излишни
                Подозирам, че е своеобразен фен-сървис това. Да речем, еди-кой-си е много популярен сред феновете, обаче го убихме по сценарий. А, няма проблем, ще го съживим и ще му посветим една странична линия и х-минути екранно време.

                miau написа
                От друга страна, пак в книгите, Денерис, Санса, Джон, Роб са деца, от днешна гледна точка, на по 13-16 години.
                ако бяха използвали актьори-деца, щяха да имат по-голям проблем, отколкото имат сега, защото децата в тази възраст растат и се променят много бързо, а сериалът се снима няколко години. Ще е забавно, ако по сценарий са минали няколко месеца, а главен герой за това време е пораснал видимо с няколко години и две глави, да рече.
                А иначе "тогава" момичета на 13-14 са си вече практически "възрастни", същото важи и за момчета на 15-16. Ясно е, че не можем да очакваме да са много зрели и умели, но това е донякъде проблем на историята - липса на такива персонажи. Може би защото много бързо ги "разрежда".

                За Бейлиш аз го определих като "дребен интригант", така че това е лично мнение (при това, гледал съм само малко от първия сезон, така че се базира на впечатления от книгите: иначе актьора (гледал съм го в разни ирландски филми) много ме кефи), което май не се споделя от останалите. Та, да поясня: то е очевидно, че двамата с Варис "направляват" целия конфликт и интрига. Така че в книгата са основни "кукловоди от сенките". Въпросът е, че не са никак убедителни, особено като мотивация. Повече е ситуацията на "той е умен и умел интригант" (твърдение на автора), а не да си направиш такъв извод сам, на база на действията на персонажа.
                Нека да анализираме ситуацията. Към началото на романа двамата с Варис имат пълен контрол над всичко съществено в кралството, т.е. са "властта в сянка". Разбира се, това е така, защото имат нещастник за крал, който не се вълнува от нищо и още по-голяма нещастница за кралица, а останалите "перове" в кралството (по донякъде неясни причини) почти никак не се интересуват от властта. Между другото, това никак не звучи като ситуация на "игра за трона", ама нейсе, фактически е това. И, между другото, оказва се, че с май само едно изключение (поне за което се сещам) главите на "големите къщи" до един са неамбициозни некадърници, а наследниците им - дваж повече.
                Та, тези двамата на практика контролират всичко, т.е. вече са във върхова позиция в началото на романа - не е нужно да правят нищо повече. Обаче кой знае защо, започват ред конспирации (е, започнали са ги от по-рано), които в крайна сметка водят до това, че и двамата губят тези си позиции. Да, единият (Кутрето) в следствие на ред чудодейни машинации (т.е. предимно чрез късмет, а не толкова умение - поне не повече умение, отколкото може да се очаква от някой измамник-картоиграч) се сдобива с голяма власт над един (или два, не помня) от големите родове. Обаче нека сравним какво губи с това, което получава? Контрол над кралството за контрол над част от него. Първото - от сенките (т.е. - особено за идиотите на сцената, - непроследим, но могъщ), второто - директно (т.е. вече по-уязвим). А ако приемем, че целта им е била да върнат Таргаринените на трона (на Варис поне), то пак по-добре биха я свършили тази работа оставайки да контролират нещата в двора, а не отдалечавайки се от него.
                Иначе - да, представени са като да са умни и добри в интригите, особено "Кутрето". Но на мен не ми стои много убедително това представяне.

                Zalmoxis написа
                Ако тук визираш възхода на фанатиците, това не е нещо, с което да можеш да се разправиш ей така.
                Не съм съгласен. Първо, този "възход" бе лесно предвидим и "бавен" - методи да се справят с него - бол. Разбира се, ако има поне един човек на мястото си, а както отбелязах, това липсва. Но, първо, можеха да ги смажат, ако реагират овреме, а можеха и да не доспуснат да нарасне популярността им въобще, ако не бяха идиотските действия на кралчето и част от хората около него. Т.е. всичко произтича от кризата, с която не мога да се справят. А тя не е като да не е самопричинена (да, ясно е за онези интриганти, които уж плетат мрежи в мрака, ама и техните интриги са малко мухлясали и ефективни само защото всички останали са джуджета на мисълта).
                Но така или иначе крайният ефект е силно ограничена кралска власт. ако продължат с "изкусните си манипулации" накрая ще вземат да получат теокрация.

                Zalmoxis написа
                Джофри беше абсолютно непредсказуем към края и решаваше всичко на своя глава. Какво щеше да реше отровителството на майка му?
                Първо, поне в книгите, Джофри е разглезено идиотче-психопатче (не е много изненадващо с оглед на произхода), но е контролируем - на първо място с това се справят част от хората от обкръжението му, на второ - чичо му (достатъчно ефективно). А дядо му въобще няма проблем да го овладее. Така че ако има някаква опора, това е майка му. Премахваш я и ще стане много по-контролируем. Т.е. Ланистър нямаха проблем с контролирането му като цяло. Така че премахването му е в интерес на други, които не могат да го контролират или целят задълбочаване на кризата.

                ПП Надявам се, че е очевидно, но засилвам нещата, за да е забавно. Пък и не помня много от текста, така че вероятно това-онова изкривявам или пропускам.

                Comment


                  Има някакви големи несъответствия в потока на времето.
                  Според сериала, Рикон Старк в първи сезон е на 3 години, а когато Рамзи го набучи със стрели вече е на 11 г. !
                  А Голъм все говори за минали няколко месеца. Както и да го въртя, трябва да са минали поне 2 години между първи и шести сезон
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    За сериала не знам, там така или иначе са принудени да се съобразяват с това, че са избрали за някои роил относително подрастващи актьори и те за тези години си, ами растат. В книгата между петте тома не е минала повече от година, според мен, може и по-малко да е. Поне на протежение на първите четири тома са няколко месеца вътрешно време.

                    Comment


                      gollum написа Виж мнение
                      ако бяха използвали актьори-деца, щяха да имат по-голям проблем, отколкото имат сега, защото децата в тази възраст растат и се променят много бързо, а сериалът се снима няколко години.
                      Основният проблем е че с деца не можеш да снимаш свободно голотии. Иначе аз я купих веднага след като излезна книгата, прочетох първият том с много услия (по-тъпо от това класирам само Диамантената Ера). преди година пробвахсериала, изгледах първи епизод до момента в който се осетих по коя книга е
                      Гаврата на Саут Парк с него ми допада повече

                      Comment


                        gollum написа Виж мнение
                        Първо, поне в книгите, Джофри е разглезено идиотче-психопатче (не е много изненадващо с оглед на произхода), но е контролируем - на първо място с това се справят част от хората от обкръжението му, на второ - чичо му (достатъчно ефективно). А дядо му въобще няма проблем да го овладее. Така че ако има някаква опора, това е майка му. Премахваш я и ще стане много по-контролируем.
                        Не бих казал, че в сериала са точно така нещата.

                        Comment


                          Голъм гради тези изцяло въз основа на книгите, докато темата е за сериал, който той не е гледал. Очевидно има големи разминавания между двете.

                          Comment


                            gollum написа Виж мнение
                            Ммм, приятно е да се види единственият реален (и мислещ) политик във Вестерос . Може би ако не го бяха премахнали по такъв начин, би имало нещо интересно за накрая.
                            Ако е нещо такова :
                            Discover topics like Funny, and the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users like Thund3rbolt.


                            наистина е жалко че го премахнаха

                            Comment


                              В офиса имам един колега, който е чел книгите и следи сериала, та още като дойдох сутринта (защото знае, че съм чел донякъде книгите и иска да си обсъжда с някого) веднага ми разправи последния епизод, та се сетих за това, което Залмоксис пишеше по-долу:
                              Ако тук визираш възхода на фанатиците, това не е нещо, с което да можеш да се разправиш ей така. Да си спомним за поклонението в Каноса и борбата за инвеститура.
                              спойлер:доколкото разбрах, в този епизод фанатиците са били изцяло избити и то "хей така". Заедно с въпросната кралица, дето я обсъждахме по-долу. Т.е. поне за сценаристите разправянето с фанатично движение от низините не представлява проблем (жалко за героят на Джонатан Прайс - актьорът ми е сред любимите още от "Бразилия").
                              Last edited by gollum; 27-06-2016, 12:30.

                              Comment


                                Ау, че страшно спойлна!
                                Чакай пък аз да ти пусна клюки с картинки тогаз!
                                Между другото, Чарлз Данс сме го гледали и в Перла в короната - ако си спомняте този добър сериал за Индия като британска колония.
                                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                                Comment

                                Working...
                                X