Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Топ 10 на съвременните руски военно-исторически филми

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Някакъв линк към торнета на "гу-га" можеш ли да пуснеш, че не го намирам в българските торенти, би ми било интересно да го гледам...

    За "9-та рота" мисля, че сте предубедени към Бондарчук-младши. И вероятно с право. Да го обвиняваме, че не възпроизвел едно към едно реално сражение, от което е взел мотиви за филма, мисля, че не удачно, когато става за въпрос за художествен филм. И без да съм запознат, на мен ми стана ясно, че въпросното сражение е опит за "метафора на безсмислието на тази война". Бих приел критики, ако в показаното от филма е тотално измислен битът и ежедневието на съветските войници, ако не са мислили, чувствали и говорели помежду си по подобен начин, ако не са умирали и осактявали по този начин, а по "по американски". Поне в това ми се струва, че трудно можем да го обвиним. Друг е въпросът, че с повече пари се очаква от него повече. И може би от там идва разочарованието.

    Между другото, ако сте гледали линка в ю тюб, интервюто с ветерана от Сталинград, който се възмущава от филма на Бондарчук - ми, общо-взето, старецът се дразни, че руските жени били показани като "леки", а не като героини в отбраната на града и, че германците били едва ли не по-човечни от съветските войници. Точно пък в това ми изглежда пресилено да обвиняваме филма на Бондарчук. Виж, за другите критики съм съгласен: блудкав сюжет и история, нелепи батални сцени и прочие....

    Comment


      #17
      Картаген написа
      Някакъв линк към торнета на "гу-га" можеш ли да пуснеш, че не го намирам в българските торенти, би ми било интересно да го гледам...
      Гледал съм го 90-та или 91-ва в кино-залата на РКИЦ. Някъде по руските торенти следва да го има, ще проверя, но вероятно в понеделник (ще ти пиша на ЛС). Но не е нещо особено, имай предвид. Отчасти с типичния за късната Перестройка / ранните 90 анти-сталински патос, отчасти просто не много добра игра и режисура.

      За Бондарчук-син не съм предубеден, а гневен . Да превърне "Обитаемия остров" в негледаем двусериен (и много скъп) боклук, това вярно трябва да си невероятно некадърен. Както и да е, недоволството ми не е продиктувано от историческа недостоверност (както ти писах, това в случая с "9-та рота" го разбрах чак след като гледах филма, защото периода ми е ПСВ/ВСВ и "надолу" или "нагоре" не знам много; в случая със "Сталинград" е иначе, де) или от недостоверно отразяване на бита на съветските войници, а изцяло върху худоествените слабости. В съседната тема дадох пример с "Враг пред пората" - филмът няма нищо общо с реалната битка и ако ще го гледаме откъм достоверност, единственото, което предава достоверно са масовите митове и заблуди за нея (и за съветската военновременна действителност), битуващи на Запад. Но ако го гледаш като художествено произведение, т.е. без всякаква връзка с реалността, той е впечатляващ, добре направен - режисьорът меко казано си знае работата, актьорите - също. Докато "Сталинград" и "Девета рота" погледнати по същия начин са посредствени: слаба игра, картонени персонажи, скучно, неубедително (без всякаква Връзка с реалността, просто неубедително само по себе си). Както сам каза - Бондарчук-син се е опитал да презаснеме взвод и FMJ само че с неговите режисьорско-актьорски умения и със събраните актьори се е получило много по-зле от оригинала. Чисто художествено. Лично мнение, естествено.
      Така че ако има някакви слабости като режисьор, те всички започват от това, че той не прави свои филми, а се опитва да скалъпи копие или прециране на западни филми, които харесва. Не виждам как това може да доведе до добър резултат. Е, ако пробва поне да бъде интересен по един постмодернистичен начин а ла Пелевин - може би. Но той е много сериозен, което проваля и тази възможност.
      Сега, ясно е, че всичко това е въпрос на вкус. На настроение, на очаквания. При мен се случиха така. Обидното е, че с такива бюджети (доста големи за руското кино), с такива истории (интересни, вълнуващи) би трябвало да се справи много по-добре.

      Картаген написа
      Бих приел критики, ако в показаното от филма е тотално измислен битът и ежедневието на съветските войници, ако не са мислили, чувствали и говорели помежду си по подобен начин, ако не са умирали и осактявали по този начин
      Ами в нещо такова го обвиняваха ветерани (Гоблин беше събрал едни материали, ако се разровя може и да ги намеря), ако правилно си спомням. естествено, ние трудно можем да го знаем - не сме били там (за щастие), не сме и руснаци. Т.е. че той изобразява не реални съветски войници (обикновени момчета, събрани от различните краища на Съюза) и то не просто защото не ги познава (за това също говореха - че е трудно за човек като него, защото просто не е попадал сред такива хора, не ги познава), но защото не се е и опитал, а директно е вземал персонажи от FMJ, "Взвод" и прочее и ги е "вмъквал" в историята си. Което сигурно е дразнещо за реалните участници във войната. За нас обаче - дева ли, ние трудно ще го усетим това.
      А реалното сражение няма нищо общо и тъпото е това, че е избрал конкретно сражение. Ако беше изобразил просто едно безименно сражение, щеше да е друго (отчасти). Същото важи и за неговия "Сталинград".
      Last edited by gollum; 15-12-2013, 11:29.

      Comment


        #18
        От тези филми, които съм изброил наистина горещо ви препоръчвам "Жила-была одна баба" - според мен е шедьовър, съвсем наскоро правен филм. Хем интересен, хем достоверен исторически, хем добре сниман - филмчето разказва за живота на една руска селянка от тамбовска губерния между 1909 и 1923 г. Историята е съвсем обикновена, няма герои, велики исторически сцени, а просто животът на обикновените руски мужици, през очите на любопитен учен-етнограф, който може да разказва художествено с езика на киното.

        Comment


          #19
          Случаят, върху който далечно е базиран Грозовые ворота (този филм има също ужасно много трески за дялане), завършва трагично за руската 6-та рота - загиват 86 от общо 90 души, накрая насочват огъня на артилерията върху собствените си позиции. От 2500 хора на Хатаб, загиват между 500 и 600 души.

          За 9-та рота - слаб е, понеже е с ПРЕТЕНЦИЯТА за достоверност - такава няма - нито по отношение на съветския мирен живот, нито за живота в казармата, нито за войната - и армията, и спецназа и т.н, и т.н..
          Като художествена стойност е въпрос на вкус - смятам, че всеки фен на Уве Бол ще хареса и 9-та рота.

          ПП - Штрафбат е много далеч от Гу-га във всяко едно отношение - като се започне от пълното изкривяване и измисляне на исторически факти (няма и не е имало криминални на фронта, още повече - в наказателни батальони), мине се през лошата режисура и игра на актьорите, и се стигне до смешните опити за ефекти.

          Comment


            #20
            Штрафбат е много далеч от Гу-га във всяко едно отношение - като се започне от пълното изкривяване и измисляне на исторически факти (няма и не е имало криминални на фронта, още повече - в наказателни батальони), мине се през лошата режисура и игра на актьорите, и се стигне до смешните опити за ефекти.
            Т.е. въпросният "Шрафбат" е много по-ле от "Гу-га", ли? Тогава трябва да е наистина много ужасен.

            За Чеченската история - може бия бъркам с нещо друго, но ако правилно си спомням, и в двата случая съветската/руската рота (май все специално подразделение, а не обикновена пехота) си е стабилно подкрепена с артилерия, поради което и сериозните загуби за атакуващите. Но както и да е, това не е за тази тема.

            Аз наскоро попаднах на мнение за някакъв нов руски камерен (арт) филм - "Роль", доста го хвалеха. Но още не съм го гледал (не е и за войната, де).

            Comment


              #21
              ПП - Штрафбат е много далеч от Гу-га във всяко едно отношение - като се започне от пълното изкривяване и измисляне на исторически факти (няма и не е имало криминални на фронта, още повече - в наказателни батальони), мине се през лошата режисура и игра на актьорите, и се стигне до смешните опити за ефекти.
              Според спомени които съм чел, на един лейтенант евреин, командир на рота в щрафбат, криминални е имало.


              П.П: Молба за помощ. В главата ми се върти може би най-добрият руски филм който съм гледал последното десетилетие, но не мога да се сетя заглавието.
              Главният герой е млад войник от събир, който попада в плен в Кавказ заедно с английско семейство и парализиран капитан. Държат ги в една яма. Атамана освобождава англичанина, за да събере половин милион лири окуп за жена си и осовобождава и войника, за да преведе англичанина до руските позиции. Англичанина не успява да събере парите а с каквото е събрал намира войника в селото му в сибир и го моли да помогне да освободят жена му. Войника отказва парите, но се съгласява да помгне защото иска да спаси парализираният капитан. С парите на англичанина купуват пушки и екипировка и заминават за Кавказ. И така нататък.
              @Equo беше пускал линк към филма, но нито мога да намеря линка, нито да се сетя за заглавието. Помощ!
              Last edited by Amazon; 15-12-2013, 18:57.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                #22
                Или си се объркал, или някой лъже в спомените си.

                Можеш да почнеш с уикито, например, тук нещата са кратки и напълно точни - http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%...BD%D0%B8%D1%8F

                Comment


                  #23
                  Amazon написа
                  Главният герой е млад войник от събир, който попада в плен в Кавказ заедно с английско семейство и парализиран капитан. Държат ги в една яма. Атамана освобождава англичанина, за да събере половин милион лири окуп за жена си и осовобождава и войника, за да преведе англичанина до руските позиции. Англичанина не успява да събере парите а с каквото е събрал намира войника в селото му в сибир и го моли да помогне да освободят жена му. Войника отказва парите, но се съгласява да помгне защото иска да спаси парализираният капитан. С парите на англичанина купуват пушки и екипировка и заминават за Кавказ. И така нататък.
                  @Equo беше пускал линк към филма, но нито мога да намеря линка, нито да се сетя за заглавието. Помощ!
                  Споменаха го в темата - "Война" на Балабанов.

                  Кало е прав, в наказателните роти и батальони няма криминални - те са предназначени за провинили се военнослужещи, така че няма как там да срещнеш други. Така е и в други армии, където има такива подразделения (те не са съветско явление).
                  Може би объркването идва от различни - не знам легенди ли са или реалности - за цели подразделения, съставени от хора, пуснати от лагерите като един вид службата е своеобразна замяна на каторгата (т.е. мобилизиране на затворници). Не съм се интересувал дали има нещо вярно в това (но определено има подобни неща в масовото съзнание), но не са били военните наказателни подразделения (дори и да ги е имало).

                  Comment


                    #24
                    кало написа Виж мнение
                    Или си се объркал, или някой лъже в спомените си.

                    Можеш да почнеш с уикито, например, тук нещата са кратки и напълно точни - http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%...BD%D0%B8%D1%8F
                    Кало, благодаря за линка към уикито, никога не бих го намерил сам.

                    А ето какво пише въпроснията "лъжец" за сериала Щрафбат(каспслока е от добрият човек Шеленберг превел пасажа. За съжаление линка към оригинала не работи):

                    Г.К. – КАЗАХТЕ, ЧЕ НЯМАТЕ ЖЕЛАНИЕ ДА ОБСЪЖДАТЕ ФИЛМА „ШТРАФБАТ”. И ВСЕ ПАК, ДАЙТЕ НЯКАКВИ ЗАБЕЛЕЖКИ ПО СЕРИАЛА.

                    Е.Г. ТОЗИ СЕРИАЛ ИМА ЕДНО ДОСТОЙНСТВО – ПРЕКРАСНАТА ИГРА НА АКТЬОРИТЕ. ВСИЧКО ДРУГО Е ПЪЛНО БЪЛНУВАНЕ, ИЗВИНЕТЕ ЗА ОСТРИТЕ ДУМИ. ДА СЕ СПРЕМ НА ГЛАВНОТО. НИКОГА ОФИЦЕРИТЕ, НА КОИТО СЪДЪТ ОСТАВИ ВОИНСКИТЕ ИМ ЗВАНИЯ, НЕ СЕ ПРАЩАХА В НАКАЗАТЕЛНИ РОТИ, А САМО В ОФИЦЕРСКИ НАКАЗАТЕЛНИ БАТАЛЬОНИ. НИКОГА КРИМИНАЛНИ НЕ СЕ ПРАЩАХА В ОФИЦЕРСКИ НАКАЗ. БАТАЛЬОНИ, КАТО РЕДНИЦИ И СЕРЖАНТИ. НИКОГА ПОЛИТИЧЕСКИ ЗАТВОРНИЦИ НЕ СЕ ПРАЩАХА В НАКАЗАТЕЛНИ БАТАЛЬОНИ, МАКАР ЧЕ МНОГО ОТ ТЯХ, ИСТИНСКИ ПАТРИОТИ, НАСТОЯВАХА ДА ИДАТ НА ФРОНТА. ЗА ТЯХ ОСТАВАШЕ СЕЧЕНЕТО НА ГОРИ. СЛУЧАЯТ С ВЛАДИМИР КАРПОВ, ОСЪДЕН ПО ЧЛ.58, Е УНИКАЛЕН!
                    НИКОГА НАКАЗАТЕЛНИ РОТИ НЕ СЕ ПРАЩАХА В НАСЕЛЕНИ ПУНКТОВЕ. И ИЗВЪН БОЙНА ОБСТАНОВКА ТЕ ОСТАВАХА В ТРАНШЕИ И ЗЕМЛЯНКИ. КОНТКТА НА ТОЗИ НЕ ПРОСТ КОНТИНГЕНТ С ГРАЖДАНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ Е ПЪЛЕН С НЕПРЕДСКАЗУЕМИ ПОСЛЕДИЦИ. ПРИМЕРИ ЩЕ ДАМ ПОСЛЕ. НИКОГА, ДАЖЕ СЛЕД НАЙ-МАЛКОТО РАНЯВАНЕ И НЕЗАВИСИМО ОТ СРОКА НА ПРЕСТОЙ В РОТАТА, НИКОЙ НЕ Е ПРАЩАН ПОВТОРНО В НАКАЗАТЕЛНА РОТА. НАЙ-МАЛКАТА ДРАСКОТИНА И – ИЗКУПИЛ СE С КРЪВ.
                    НИКОГА НИКОЙ ОТ НАКАЗАНИТЕ НЕ СЕ Е ОБРЪЩАЛ КЪМ НАЧАЛНИЦИТЕ С „ГРАЖДАНИНО”, А САМО С „ДРУГАРЮ”. И НА САМИТЕ НАКАЗАНИ НЕ ИМ НАТЯКВАХА. УСТАВЪТ НА ЧЕРВЕНАТА АРМИЯ СЕ ПРОСТИРАШЕ И ВЪРХУ ТЯХ.
                    НИКОГА ЗА КОМАНДИРИ НА НР НЕ СЕ НАЗНАЧАВАХА НАКАЗАНИ! ТОВА ВЕЧЕ Е БЕЗОТГОВОРНА ЛЪЖА! КОМАНДИР НА НБ Е ПОДПОЛКОВНИК, А НА ПЕТТЕ МУ РОТИ – ТРИ СТРЕЛКОВИ, КАРТЕЧНА И МИНОМЕТНА СА КАДРОВИ ОФИЦЕРИ, А НЕ НАКАЗАНИ. ПОСЛЕДНИТЕ БЯХА САМО КОМАНДИРИ НА ВЗВОДОВЕ. БЛАГОСЛОВИЯТА ПРЕДИ АТАКАТА, ТОВА Е ДИВОТИЯ, ИЗДЕВАТЕЛСТВО НАД ИСТИНАТА И НЕДОСТОЙНО ЗАИГРВАНЕ ПРЕД ЦЪРКВАТА. В ЧЕРВЕНАТА АРМИЯ ТОВА НЕ МОЖЕШЕ ДА СТАНЕ.
                    АЗ РАЗБИРАМ, ЧЕ ХУДОЖНИКЪТ ИЛИ РЕЖИСЬОРЪТ ИМАТ ПРАВО НА ФАНТАЗИЯ, НО ИСТОРИЧЕСКИ ФИЛМ ДА СЕ НАПРАВИ С ИЗКРИВЯВАНЕ НА ИСТИНАТА!
                    Е.Г. КОМАНДИРИТЕ НА НР НЕ КОМПЛЕКТОВАТ ПОДРАЗДЕЛЕНИЯТА СИ, КОЙТО ТИ ПРАТЯТ, С НЕГО ЩЕ ВОЮВАШ. НЕ БЕШЕ ПРИЕТО ДА СЕ РАЗПИТВАТ НАКАЗАНИТЕ ЗАЩО СА ОСЪДЕНИ. И КОЙ Е БИВШ КРИМИНАЛЕН С ПРЯКОР ВАСКА-НЕ ЗНАМ СИ КОЙ СИ, ИЛИ ОРДЕНОНОСЕЦ-КАРТЕЧАР, ЗНАЕШЕ САМО НАШИЯ ОФИЦЕР, КОЙТО ВОДЕШЕ ЛИЧНИТЕ ДЕЛА НА КОНТИНГЕНТА.
                    Ето и линка към целите спомени (осъдени и криминални се срещат чат пат): http://forum.boinaslava.net/showthre...E0%F2%E0/page2

                    Така че Кало, не се сърди, но ще предпочета да повярвам на офицер преживял цялата война, отколкото на "експерт" който високомерно ме препраща към уикито за да "съм започнел".
                    За мен въпроса е приключен.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #25
                      gollum написа Виж мнение
                      Споменаха го в темата - "Война" на Балабанов.

                      Кало е прав, в наказателните роти и батальони няма криминални - те са предназначени за провинили се военнослужещи, така че няма как там да срещнеш други. Така е и в други армии, където има такива подразделения (те не са съветско явление).
                      Може би объркването идва от различни - не знам легенди ли са или реалности - за цели подразделения, съставени от хора, пуснати от лагерите като един вид службата е своеобразна замяна на каторгата (т.е. мобилизиране на затворници). Не съм се интересувал дали има нещо вярно в това (но определено има подобни неща в масовото съзнание), но не са били военните наказателни подразделения (дори и да ги е имало).
                      Имало доста хора от ГУЛАГ, но са били само "политически" и с по-леки присъди. Даже в един момент е било по-изгодно да те пратят за пушечно месо на фронта /където малцина от бившите зекове оцеляват/, отколкото да останеш в лагера, защото от 22-ри юни 1941 дажбите в лагерите спадат драстично и бая хора умират от глад и изтощение. Това го е описал и Варлам Шаламов.

                      Правя уточнението обаче, че не знам дали са отивали точно в Штрафбат. Набирането на политически зекове с по-леки провинения и присъди е било в критичния момент 41-42-ра, след това е преценено, че е по-изгодно зековете да работят в Сибир, отколкото да воюват. Нямам идея какъв е бил точният брой на бившите каторжници в РККА, но ги е имало. Това поне е безспорно.

                      Горе-долу по това време е най-голямото въстание на зекове в Сибир - успяват да превземат лагера и близкото село, и водят двудневен бой с части на НКВД. Това е през зимата на 41-42-ра година. Звучи като фантастмагория, но е факт. Доскоро не знаех, че имало вълнения с подобни мащаби. Първоначално местните НКВД-исти не предприемат нищо, защото смятали, че са спуснати германски парашутисти в района. Не предполагали, че става въпрос за зекове.
                      Last edited by zmaj; 15-12-2013, 19:44.

                      Comment


                        #26
                        Виж, преди да те вземат в армията (независимо как) хората са имали различни професии, някои са били и престъпници. Така че е нормално да го има момента с "бивши престъпници" (в спомените - хората служат заедно, говорят си и прочее). Въпросът е, че в наказателните подразделения (доколкото ми е известно) са пращали за престъпления, извършени след влизането в армията, а не преди това. Т.е. няма го момента - милицията залавя престъпник и вместо да го пратят по реда (съд и след това затвор, лагер или каквото се отреди), го пращат във военната комендатура, а тя пък да го праща в наказателна рота.
                        Другото съм го срещал (за което спомена и Картаген), възможността да влезеш в армията и там да си "излежаваш" наказанието по някаква схема (еди колко си години на фронта за еди колко си от присъдата), така че това несъмнено го има в масовото съзнание. Но не знам доколко почива на реална основа и се съмнявам, че и да е вярно (най-вероятно има нещо) тези хора са ги пращали в наказателните роти и батальони, предназначени за извършени престъпления в армията (съответно редници и сержанти в първия случай и офицери във втория (естествено, там ги лишават от званията им, но няма как бивш офицер да служи заедно с бивш сержант там, да речем)).
                        Съмнявам се и по друга причина: хората в тези подразделения са били с военен опит, т.е. никой не си е играл да ги обучава и подготвя - нещо задължително за мобилизираните. Така че и да се е практикувало въпросното "набиране от лагерите, ще да е било в отделни подразделения и трябва да са минавали базова подготовка.

                        Това го е описал и Варлам Шаламов.
                        Да, вероятно той е един от източниците, но въпроса е, че той е писател (дори и когато описва собствените си преживелици). А това нещо се е оформяло според някакви документи, те трябва да се видят. Не в тази тема, разбира се, тук е за филми.
                        Правя уточнението обаче, че не знам дали са отивали точно в Штрафбат.
                        Няма и как да ги пращат там, дори и да се е случвало - в наказателните батальони пращат само офицери, които са извършили престъпления в армията. Само офицери, никога редници или сержанти (тях ги пращат в отделни наказателни роти). Ясно е защо се прави това, същото е и в немската армия, да речем (още повече, че там са запазвали званията си).

                        Comment


                          #27
                          Между другото, в английската версия на уикипедия пише точно обратното, че от Гулаг са пращани хора в наказателни батальони на фронта, къде доброволно, къде принудително: http://en.wikipedia.org/wiki/Shtrafbat#cite_note-7 (а в Гулаг е имало и политически и криминални затворници)

                          Тук пък пише, че тия лагери не били като ония лагери, ами филтрационни лагери за освободени военнопленници:
                          Multiple sources state that Soviet POWs, on their return to the Soviet Union, were treated as traitors (see Order No. 270).[51][52][53] According to some sources, over 1.5 million surviving Red Army soldiers imprisoned by the Germans were sent to the Gulag.[54][55][56] However, that is a confusion with two other types of camps. During and after World War II, freed PoWs went to special "filtration" camps. Of these, by 1944, more than 90 percent were cleared, and about 8 percent were arrested or condemned to penal battalions. In 1944, they were sent directly to reserve military formations to be cleared by the NKVD. Further, in 1945, about 100 filtration camps were set for repatriated Ostarbeiter, PoWs, and other displaced persons, which processed more than 4,000,000 people. By 1946, the major part of the population of these camps were cleared by NKVD and either sent home or conscripted (see table for details).[57] 226,127 out of 1,539,475 POWs were transferred to the NKVD, i.e. the Gulag.[57][58]


                          На мен лично темата не ми е толкова интересна, но позицията "никъде, никога такова нещо не се е случвало" за пореден път се оказва лесно уязвима - понеже е достатъчен един-единствен пример, за да се обори.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            #28
                            Multiple sources state that Soviet POWs, on their return to the Soviet Union, were treated as traitors (see Order No. 270).[51][52][53] According to some sources, over 1.5 million surviving Red Army soldiers imprisoned by the Germans were sent to the Gulag.[54][55][56] However, that is a confusion with two other types of camps. During and after World War II, freed PoWs went to special "filtration" camps. Of these, by 1944, more than 90 percent were cleared, and about 8 percent were arrested or condemned to penal battalions. In 1944, they were sent directly to reserve military formations to be cleared by the NKVD. Further, in 1945, about 100 filtration camps were set for repatriated Ostarbeiter, PoWs, and other displaced persons, which processed more than 4,000,000 people. By 1946, the major part of the population of these camps were cleared by NKVD and either sent home or conscripted (see table for details).[57] 226,127 out of 1,539,475 POWs were transferred to the NKVD, i.e. the Gulag.[57][58]
                            Динаине, това което си цитирал няма нищо общо с темата. В цитираното пише, че 8% от освободените военнопленници са пратени в наказателни подразделения. Това не са престъпници - нито криминални, нито политически, а са военнослужещи. естествено, при освобождаването им те минават през разследване на обстоятелствата около попадането в плен и тези 8% са намерени за виновни, т.е. за извършили престъпление като военнослужещи. Естествено, както вече говорихме, за военнослужещите, които извършат такива престъпления по време на война в много от случаите се полага "излежаване" на присъдата в наказателно подразделение. Т.е. това няма общо с другото.
                            Въпросът, който се обсъжда е дали в наказателните подразделения са пращани хора, които не са военнослужещи.

                            Comment


                              #29
                              Ми аз това съм го написал, че има объркване между тези и онези лагери, от които са отивали хора в наказателните батальони. Остава въпросът дали и от другите (обикновените) лагери на Гулаг също са пращани хора там (между тях и престъпници, цивилни). Това например е написано в английската статия в Уики:
                              Men ordinarily subject to penal military unit service included:

                              Those convicted of desertion or cowardice under Order No. 227. While cowardice under fire was punished with instant execution, soldiers or officers in rear areas suspected of having a "reluctance to fight" could (and frequently were) summarily stripped of rank and reassigned to a shtrafbat under Order 227.[4]

                              Former Soviet POWs liberated by the Red Army. During the war, some escaped Soviet POWs were sent to penal units under Order 227 retroactively. Stalin made perfectly clear that under 'Not One Step Back', surrender or falling into live captivity (even if wounded) was tantamount to cowardice in the face of the enemy (and, by Stalinist extension, treason). This official attitude did not require ill intent for guilt, as any Soviets who had been under the control of the Germans for even a brief period were now considered "untrustworthy", "ideologically suspect" and "likely to have been influenced" by their contact with the world outside the Soviet Union. Up to 75% died in captivity, and the few who survived were often stripped of their rank and awards and sent directly from the squalid German POW camps to the Russian Gulag prison camps in Siberia, such as Kolyma.[5][6]

                              Soviet Gulag labor camp inmates. Physically capable prisoners could volunteer for shtrafbat service and many were "drafted" directly from the camps. This included the usual Stalinist mix of civilians, bureaucrats and military (as well as both common and political criminals).[7]
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                #30
                                картаген написа Виж мнение
                                Имало доста хора от ГУЛАГ, но са били само "политически" и с по-леки присъди. Даже в един момент е било по-изгодно да те пратят за пушечно месо на фронта /където малцина от бившите зекове оцеляват/, отколкото да останеш в лагера, защото от 22-ри юни 1941 дажбите в лагерите спадат драстично и бая хора умират от глад и изтощение. Това го е описал и Варлам Шаламов.

                                Правя уточнението обаче, че не знам дали са отивали точно в Штрафбат. Набирането на политически зекове с по-леки провинения и присъди е било в критичния момент 41-42-ра, след това е преценено, че е по-изгодно зековете да работят в Сибир, отколкото да воюват. Нямам идея какъв е бил точният брой на бившите каторжници в РККА, но ги е имало. Това поне е безспорно.

                                Горе-долу по това време е най-голямото въстание на зекове в Сибир - успяват да превземат лагера и близкото село, и водят двудневен бой с части на НКВД. Това е през зимата на 41-42-ра година. Звучи като фантастмагория, но е факт. Доскоро не знаех, че имало вълнения с подобни мащаби. Първоначално местните НКВД-исти не предприемат нищо, защото смятали, че са спуснати германски парашутисти в района. Не предполагали, че става въпрос за зекове.
                                Ха сега колега, обясни какво аджеба е "зек" Щото ми напомня за един дето има име, ама ползва псевдоним и пише уж исторически факти, а реално е художествена литература, свръх ударни армии...ала бала А сведенията за това въставане на въпросните "зекове" ми звучат като "сведенията" за руски ядрени ракети в България преди 1989 - "...познавам един майор, че той ми каза..."

                                Comment

                                Working...
                                X